You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK PENDIDIKAN KHAS KSSR TAHUN 3 Tarikh Hari Masa Bilangan murid Tunjang Utama

Standard Kandungan Standard Pembelajaran : 7 Mac 2013 : Khamis : 7.40 8.40 pagi : 6 orang : Literasi Sains dan Matematik : 4.3 Menyelesaikan operasi melibatkan wang. : 4.3.2 Menyelesaikan operasi tolak yang melibatkan wang. Tunjang lain yang disepadukan Objektif : Komunikasi : Pada akhir pelajaran, murid dapat menyelesaikan soalan operasi tolak yang melibatkan wang. Kategori murid : Lembam dan hiperaktif

Kumpulan 1 (Kefungsian Rendah)

1. Zamani B Azman 2. Muhammad Farid B Sharif

Hiperaktif Lembam

Kumpulan 2 (Kefungsian Sederhana)

1. Muhammad Alif B Zaidi 2. Muhammad Hakim B Sapri 3. Alisa Khairunnisa Bt Rosli 4. Nur Iffah Izzati Bt Mat Rosman

Lembam Lembam Lembam Lembam

Pengetahuan sedia ada Kumpulan 1 Kumpulan 2

: : Murid boleh menyatakan nilai wang kertas. : Murid boleh menyatakan nilai wang kertas dan boleh menyelesaikan operasi tambah yang melibatkan wang .

Hasil Pembelajaran

: Kumpulan 1 (Kefungsian Rendah )

1) Menyelesaikan operasi tolak yang melibatkan wang dengan bantuan guru.

Kumpulan 2 (Kefungsian Sederhana) 1) Menyelesaikan operasi tolak yang melibatkan wang.

Unsur Terapi BBM

: Pertuturan, fisio, dan carakerja. : Dadu, carta nilai wang, sampel duit, papan skor markah, kertas untuk mengira dan kit matematik.

Nilai

: Teliti, berjimat-cermat, bekerjasama, berdikari dan kerajinan.

LANGKAH

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi (5 minit )

Bersoal jawab dengan murid tentang wang saku masing-masing.

Murid diminta mengeluarkan wang saku masing-masing. Murid ditanya jumlah wang saku yang dibawa ke sekolah. Murid ditanya barang yang lazim dibeli dengan menggunakan wang tersebut.

BBM: -Wang saku murid KBKK: -Mencongak Terapi: -Pertuturan Nilai: -Berjimat cermat

Langkah 1 ( 12 minit )

Menyebut nilai wang: RM50 RM20 RM10 RM5 RM2 RM1

Murid dipaparkan dengan papan nombor 1 hingga 6 yang mewakili nilai wang RM 50 hingga RM 1.

BBM: -Papan nombor yang mewakili nilai wang, dadu KBKK: -Kemahiran berfikir Terapi: -Fisio -Carakerja Nilai: -Teliti

Murid menyebut secara lisan nilai mata wang yang dilihat secara kelas.

Papan nilai wang 1 RM50 2 RM20 3 RM10 4 RM5 5 RM2 6 RM1

Guru mengeluarkan dadu dan meminta murid membaling bagi mendapatkan nilai wang yang diwakili oleh dadu. Sebagai contoh: murid membaling dadu dan mendapat nombor 3 mewakili RM 10. Setiap orang murid membuat balingan dan menyebut nilai wang masing-masing.

Langkah 2P Permainan ( 15 minit ) Membaling Dadu

Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan . Setiap kumpulan mempunyai 2 orang ahli.

BBM: -Dadu, papan skor markah, sampel wang kertas Terapi: -Pengamatan KBKK: -Kemahiran belajar cara belajar Nilai: -Bekerjasama, kerajinan

Papan skor markah Nama Skor

Guru akan menampal papan skor markah balingan setiap individu.

Masih menggunakan balingan dadu mewakili nilai wang. Kedua-dua ahli kumpulan akan membaling dadu. Nilai wang yang diperolehi semasa membaling dadu akan ditampal dengan sampel wang di papan skor markah.

Murid akan menyelesaikan operasi tolak melibatkan wang bagi 2 orang ahli di dalam kumpulan tersebut.

Aktiviti diteruskan sehingga semua ahli selesai membaling dan mendapatkan hasil tolak masing-masing.

Langkah 3 (20 minit)

Permainan CepatTepat!

Murid dibahagi kepada 2 kumpulan.

BBM: -sampul,

Setiap kumpulan diberi sampul sampel wang yang mengandungi jumlah nilai wang RM50 dan kertas untuk mengira. kertas, kertas untuk mengira,label nama kedai,

Murid diminta bergerak ke 5

Jumlah belian:

stesyen yang mewakili kedai dengan jumlah harga barang

kad tertera jumlah nilai belian KBKK: -Kemahiran

Kedai Siti (RM5.00) Kedai Ali (RM 20.00) Kedai Mimi (RM1.00) Kedai Devi (RM2.00) Kedai Timah (RM10.00)

yang telah dibeli. Murid perlu menggunakan wang yang ada untuk mengira

baki wang yang tinggal setelah berfikir membeli di setiap kedai . Setiap kumpulan perlu menyelesaikan tugasan ini dalam masa 5 minit. Murid menyatakan baki wang yang tinggal dan menyemak jawapan bersama guru. Terapi: -Pertuturan, Carakerja Nilai: -bekerjasama, kerajinan, teliti

Penutup ( 8 minit )

Latihan pengukuhan Kit matematik papan wang

Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan dibekalkan dengan kit matematik seperti lampiran.

BBM: -Kit matematik KBKK: -Membuat generalisasi Nilai: -Berdikari, Bekerjasama

Murid bermain sehingga seorang pemenang diperolehi.

You might also like