Professional Documents
Culture Documents
A=
1.00 m
B=
1.80 m
C=
0.20 m
D=
0.30 m
Foundation Properties ;
Af =
2
1.80 m
: fdn. area
Sx =
3
0.54 m
: section modulus-x
Sy =
3
0.30 m
: section modulus-y
B. LOADING CONDITION
A
EP
8 -D16
Empty :
Eep =
1.05 ton
Operating :
Eop =
1.35 ton
Full Tank :
Etp =
1.35 ton
Seismic :
ELH =
0.80 ton
ELM =
1.00 ton-m
WLH =
0.50 ton
WLM =
1.00 ton-m
12 -D16
Wind :
C
GL+0
FH
1 -D12
(C+D)/2
8 -D16
12 -D16
2.16 ton
FH =
0.1 x 2.16 =
0.22 ton
2
10.00 ton/m
2
12.00 ton/m
P1 = Eep + Fw =
1.05 + 2.16 =
3.21 ton
qp1 =
P1 / Af =
2
1.78 ton/m
(OK)
2-
P2 = Eop + Fw =
1.35 + 2.16 =
3.51 ton
qp2 =
P2 / Af =
2
1.95 ton/m
(OK)
3-
P3 = Etp + Fw =
1.35 + 2.16 =
3.51 ton
qp3 =
P3 / Af =
2
1.95 ton/m
(OK)
1.05 + 2.16 =
3.21 ton
e1 =
1.45 / 3.21 =
0.45 m
B/6=
1.80 / 6 =
0.30 m
A/6=
1.00 / 6 =
0.17 m
1.45 ton-m
q1 =
P1 / Af + M1 / Sx =
2
4.48 ton/m
(OK)
q2 =
P1 / Af + M1 / Sy =
2
6.63 ton/m
(OK)
1.35 + 2.16 =
3.51 ton
e2 =
1.46 / 3.51 =
0.42 m
B/6=
1.80 / 6 =
0.30 m
A/6=
1.00 / 6 =
0.17 m
1.46 ton-m
q1 =
P2 / Af + M2 / Sx =
2
4.66 ton/m
(OK)
q2 =
P2 / Af + M2 / Sy =
2
6.83 ton/m
(OK)
1.35 + 2.16 =
3.51 ton
e3 =
1.45 / 3.51 =
0.41 m
B/6=
1.80 / 6 =
0.30 m
A/6=
1.00 / 6 =
0.17 m
1.45 ton-m
q1 =
P3 / Af + M3 / Sx =
2
4.64 ton/m
(OK)
q2 =
P3 / Af + M3 / Sy =
2
6.80 ton/m
(OK)
1.05 + 2.16 =
3.21 ton
e1 =
1.25 / 3.21 =
0.39 m
B/6=
1.80 / 6 =
0.30 m
A/6=
1.00 / 6 =
0.17 m
M1 =
1.25 ton-m
q1 =
P1 / Af + M1 / Sx =
2
4.10 ton/m
(OK)
q2 =
P1 / Af + M1 / Sy =
2
5.95 ton/m
(OK)
1.35 + 2.16 =
3.51 ton
e2 =
1.25 / 3.51 =
0.36 m
B/6=
1.80 / 6 =
0.30 m
A/6=
1.00 / 6 =
0.17 m
M2 =
1.25 ton-m
q1 =
P2 / Af + M2 / Sx =
2
4.26 ton/m
(OK)
q2 =
P2 / Af + M2 / Sy =
2
6.12 ton/m
(OK)
1.35 + 2.16 =
3.51 ton
e3 =
1.25 / 3.51 =
0.36 m
B/6=
1.80 / 6 =
0.30 m
A/6=
1.00 / 6 =
0.17 m
M3 =
1.25 ton-m
q1 =
P3 / Af + M3 / Sx =
2
4.26 ton/m
(OK)
q2 =
P3 / Af + M3 / Sy =
2
6.12 ton/m
(OK)
E. STABILITY CHECK
E.1 SLIDING
a = 0.60
FSs = 1.50
1- Eep + ELH + FW + FH
P1 =
1.05 + 2.16 =
3.21 ton
F1 =
0.80 + 0.22 =
1.02 ton
P2 =
1.05 + 2.16 =
3.21 ton
F2 =
0.50 ton
Factor of Safety =
1.90
(OK)
Factor of Safety =
3.85
(OK)
2- Eep + WLH + FW
E.2 OVERTURNING
FSo = 1.00
(1.05 + 2.16)1.00 / 2 =
1.61 ton-m
Factor of Safety =
1.61 / 1.45 =
1.10
(OK)
Factor of Safety =
1.61 / 1.25 =
1.28
(OK)
1.45 ton-m
(1.05 + 2.16)1.00 / 2 =
OM2 =
F. IMMEDIATE SETTLEMENT
DH =
1.61 ton-m
1.25 ton-m
qo B'
I1 +
Es
1 - 2m
1-m
I2
where :
If
0.07 cm
Allowable Settlement =
2.50 cm
(OK)
Es =
B' =
2
700.00 kg/cm
100.00 cm
qo =
2
0.68 kg/cm
m=
0.30
If =
0.80
I1 =
0.009
I2 =
0.041
Asx =
Asx =
Apply :
12 -D16
Top
12 -D16
Bottom
1 -D12
Asfur =
2- Y-Direction
2
18.00 cm
Side
2
50.52 cm
Asy =
Asy =
Apply :
(OK)
8 -D16
Top
8 -D16
Bottom
1 -D12
Side
2
Asfur =
34.43 cm
(OK)