You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI

Mata Pelajaran : Pendidikan Jasmani


Aspek : Aspek 1
Tajuk : Olahraga Asas
Sub tajuk : Kejar-mengejar ( Rujuk Modul unit 26 )
Tarikh : 6 Ogos 2014
Waktu : 8.30 pagi- 9.00pagi (30 minit)
Kelas : 3 Kreatif
Bilangan Murid : 30 orang (18 perempuan/ 12 lelaki)
Umur : 9 tahun
Pengalaman sedia ada : Murid telah mengetahui pelbagai kelajuan berlari
Standard Pembelajaran : 1.9.1 Berlari dalam pelbagai kelajuan.
2.9.1 Mengenal pasti postur badan yang betul semasa berlari.
2.9.2 Mengenal pasti koordinasi tangan dan kaki semasa berlari.
5.3.1 Berkomunikasi antara rakan, guru, dan ahli kumpulan semasa melakukan aktiviti
fizikal
Objektif Pembelajaran : Di akhir pembelajaran ini, murid-murid dapat:
- Psikomotor : Murid dapat melakukan aktiviti berlari dalam pelbagai kelajuan
dengan postur badan yang betul dengan 2 kali percubaan
daripada 3 kali percubaan.
- Kognitif : Murid dapat menyatakan postur badan yang betul semasa berlari


- Afektif : Murid memberi kerjasama yang baik ketika aktiviti dijalankan.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Keusahawanan
Penerapan Nilai : Bekerjasama, mengikut arahan
Penggabungjalinan : Koordinasi
Kesepaduan : Muzik
KBKK : Menyatakan
BBM/ Alatan : Skitel 9 buah, Wisel, Laptop, Speaker



Masa Aktiviti Butiran Mengajar/ Fokus
Pengajaran
Organisasi Alatan/
strategi
Catatan

Permulaan
(5 minit)


Set Induksi


Guru memperdengarkan rentak
lagu untuk proses
memanaskan badan.
Murid perlu mengambil ruang
yang selesa
Murid dikehendaki bergerak
pelbagai kelajuan mengikut
rentak lagu dan murid bergerak
pelbagai arah.





Skitel
Lap top
speaker



Perkembangan
Langkah 1
(4 minit)



M
a
r
a
h
G
e
m

Guru menyediakan 4 set
stesen di mana setiap stesen
mempunyai stesen A, B dan C
Murid diperdengarkan muzik di
mana murid diminta bergerak
ke satu stesen dengan iringan
muzik yang berbeza dan
pelajar diminta bergerak
mengikut kelajuan yang
Skitel
Lap top
speaker








b
i
r
a
berbeza dengan iringan muzik.
Setiap stesen mempunyai 3
hingga 4 orang murid.





Langkah 2
(8minit)























Secara berpasangan, murid A
akan mengejar murid B
dengan kelajuan larian yang
berbeza mengikut rentak
muzik yang di mainkan oleh
guru.
Seterusnya, guru
menggunakan wisel sebagai
petunjuk murid B akan
mengejar murid A diikuti
dengan iringan muzik yang
berbeza.























Skitel
Lap top
Speaker
Wisel











Kemuncak/

Permainan

Setiap murid dikehendaki

Skitel

Permainan
(8minit)






















Curi Ekor

























menyangkut sehelai kain/tali
pada seluar murid di belakang
Murid akan berlari bebas- di
mana guru akan meniup wisel,
apabila wisel dibunyikan,
murid-murid cuba seberapa
banyak ekor yang boleh
daripada murid-murid lain
sementara memastikan ekor
sendiri tidak dicuri.
Murid-murid yang telah
kehilangan ekor di kehendaki
duduk berdekam buat
seketika. Murid-murid yang
masih lagi ada ekor boleh
terus kejar-mengejar
Aktiviti akan dilakukan dengan
iringan muzik
Guru akan meniup wisel bagi
menamatkan permainan,
murid yang memperoleh ekor
terbanyak akan dikira sebagai
pemenang.


Wisel


Penutup
(5minit)




Gerak
kendur

-tangan


-kaki




-tarik nafas






Murid di kehendaki baring dan
mengangkat tangan dan kaki
sambil mengerakkan tangan
dan kaki tersebut.







Tarik nafas melalui hidung dan
kemudian dihembus melalui
dengan mulut

You might also like