You are on page 1of 3

Profesor: ADRIANA NEDELCU

PROIECT DE LECIE
Data:2-6 XI 2013
Clasa a V a
Obiectul: Biologie
Unitatea de nvare: Alctuirea general a unei plante cu flori.
Subiectul: Floarea alctuire i funcii.
Scopul leciei: Cunoaterea de ctre elevi a prilor componente ale unei flori, a
proceselor de polenizare, fecundaie i rolul pe care l au acestea n viaa plantelor.
Competene specifice:
1.3 Observarea relaiilor dintre plante i alte vieuitoare;
1.4 Explicarea alctuirii generale a unei plante cu flori;
2.1 Utilizarea metodelor i mijloacelor adecvate explorrii / investigrii lumii
vegetale;
3.1 Reprezentarea structurii i funciilor sistemelor biologice pe baza
modelelor;
4.1 Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de
comunicare.
Competene derivate:
C1 Identificarea prilor componente ale florii pe mulaj;
C2 Clasificarea florilor dup modul de alctuire;
C3 Reprezentarea prin desen schematic a alctuirii florii.
C4 Definirea proceselor de polenizare i fecundaie;
C5 Clasificarea polenizrii dup modul cum are loc.
Tipul leciei: predare nvare (transmitere i nsuire a noilor cunotine)
Resurse procedurale: conversaia euristic, explicaia, demonstraia,
observaia, modelarea.
Resurse materiale:
- Pentru fiecare elev: manualul, fia de lucru, creioane colorate, plastilin.
- Pentru ntreaga clas: plane, atlas botanic, cret colorat, mulaj cu
alctuirea florii, material biologic natural; cd cu diferite tipuri de flori,
polenizarea i fecundaia; leaptop,; retroproiector.
Forma materiale: frontal, individual.
Evaluare: fi de lucru, formativ prin chestionare oral, observarea sistematic.
Bibliografie:
- Floarea Dobran Biologie. Manual pentru clasa a V-a, Editura Teora Bucureti
2000.
- MEN Programa colar, Bucureti
- Viorel Lazr, Mariana Nicolae Lecia form de baz a organizrii procesului
de predare nvare evaluare la disciplina biologie, Editura Arves 2007.
- Mariana Ciobanu Didactica tiinelor biologice, Editura Didactic i
Pedagogic.

DESFURAREA LECIEI

ETAPELE LECIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Organizarea clasei
Pregtesc materialul didactic. Notez n catalog elevii abseni i pregtesc crile i caietele.
i verific dac sunt condiii optime pentru desfurarea leciei.
Verificarea
Prin chestionare oral verific lecia: Rdcina alctuire i
cunosinelor.
funcii.Pun ntrebri de genul:
Rspund la ntrebri:
- Din ce este alctuit frunza la interior?
Frunza la interior este alctuit din: epiderm
superioar, esut asimilator, nervur, vase
lemnoase i liberiene, epiderm inferioar.
- Care sunt componentele principale ale unei frunze?
Principalele componente ale unei frunze sunt:
teac, peiol i limbul.
- Ce funcii ndeplinete frunza?
Funciile frunzei sunt: fotosinteza, transpiraia
i respiraia.
Captarea ateniei i Proiectarea unor imagini cu diferite tipuri de flori, albine care Vizioneaz imaginile..
reactualizarea
realizeaz polenizarea.
cunotinelor.
Anunarea temei i a Anun i scriu pe tabl tema leciei i prezint competenele pe Noteaz n caiete titlul leciei i urmresc
competenelor
care elevii trebuie s le cunoasc la terminarea leciei.
competenele.
Dirijarea nvrii.
Solicit elevilor s observe n atlasul botanic diferite tipuri de Observ c la unele plante tulpina se termin
flori i s identifice dac exist deosebiri ntre flori.
n vrf cu o singur floare, iar la altele tulpina
se termin cu mai multe flori.
n urma observaiilor fcute de elevi, clasific florile n; Noteaz n caiete observaiile fcute.
simple i grupate n inflorescene.
Utiliznd materialul biologic natural, cere elevilor s Examineaz florile puse la dispoziie.
examineze din ce este alctuit o floare complet.
Folosind mulajul (floare de mazre) prezint alctuirea Urmresc explicaia profesorului i noteaz n
extern a florii: pedicel i receptacul.
caiete alctuirea extern a florii.
Explic alctuirea nveliului floral cu ajutorul mulajului:
Observ alctuirea florii i noteaz n caiete
- nveliul floral este alctuit din caliciu i corola, care explicaia profesorului
nvelesc organele reproductoare ale florii.
- Organele reproductoare ale florii conin: androceul i
gineceul.

Obinerea
performanei

Androceul reprezint partea brbteasc, iar gineceul partea


femeiasc.
Reprezint prin desen schematic receptacului floral, alctuirea
staminei i a gineceului.
Definete polenizarea: proces ce const n transportul
grunciorului de polen pe stigmatul gineceului.
Fcnd apel la imaginile vizionate de elevi, clasific
polenizarea dup locul de unde provine polenul: direct
(autopolenizare) i indirect (ncruciat).
Prin conversaie euristic la nivel frontal lanseaz ntrebarea
cine poate transporta polenul?
Subliniaz faptul c grunciorul de polen poate fi transportat
de la o floare la alta de ctre insecte, psri i chiar vnt i
uneori de om cnd acesta urmrete obinerea de soiuri noi de
plante cu importan economic.
Explic c nu este de ajuns ca polenul s ajung pe stigmatul
unei flori pentru a obine fructe i semine. Definete procesul
de fecundaie.
Inventariez principalele informaii i observaii cernd
elevilor s dea rspunsuri rapide, clare, concrete.

Evaluarea
performanei

Distribuirea fiei de lucru.


Chestionare oral pe tot parcursul orei.

Deseneaz n caiete stamina, gineceul i


receptaculul floral.
Noteaz definiia n caiete.
Noteaz tipurile de polenizare.
Rspund la ntrebare: albinele.

Noteaz explicaiile profesorului.

Rspund la ntrebri observnd planele,


desenele, imaginile din manual i materialul
biologic natural.
Rezolvarea fiei de lucru.
Rspund la ntrebri.

You might also like