You are on page 1of 16

RPH SEJARAH TAHUN 4

Mata Pelajaran

Sejarah

Kelas

Tahun 4 Merah

Bilangan Pelajar

20 orang murid

Tarikh

19 Ogos 2014

Masa

10.30 pagi -11.30 pagi

Tema

Sejarah Awal Negara

Tajuk

Tokoh-tokohTerbilang Kesultanan Melayu Melaka.

Standard Kandungan

5.2 Mengetahui dan memahami Parameswara sebagai Pengasas Kesultanan Melayu


Melaka

Standard Pembelajaran

5.2.1 Menyatakan latar belakang Parameswara sebagai pengasas Melaka.


5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke

Objektif Pembelajaran

Melaka.
1. Dapat merumus kembali latar belakang Parameswara sebagai pengasas Melaka.
2. Dapat menyusun peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka

Pengetahuan Sedia Ada

secara kronologi.
1. Terdapat sebahagian murid yang pernah mengunjungi kota Melaka.
2. Pelajar pernah menggunakan kaedah simulasi dalam tajuk zaman prasejarah.

Penerapan Nilai

Bekerjasama, Toleransi, Kegigihan, Berani, Berpandangan jauh, Bersyukur

KBKK

Membuat urutan
Menjana idea
Menghubungkait
Menilai
Membuat kesimpulan
Menyusun dan mengikut keutamaan
Meramal

Kaedah Mengajar

Pembelajaran kontekstual, kecerdasan pelbagai, bercerita,pembelajaran koperatif,

EMK

simulasi
Nilai Murni

ketabahan, keberanian

KPS

- Elemen Asas Sejarah

Dimensi Kewarganegaraan - berbangga dengan sejarah asal-usul negara.


TMK
Bahan Bantu Belajar

- belajar melalui TMK

Komputer riba, Mesin tayangan, Gambar peta, Sistem audio, Lembaran kerja, Skrip
cerita dan ayat dialog, Mahkota, Flash Card

Prosedur Pelaksanaan

Isi Pelajaran

Aktiviti PdP

Catatan

Set induksi

Guru: Murid-murid, apakah yang dapat anda 1. Guru menunjukkan gambar BBM:

(5 minit)

lihat melalui gambar ini?

kota A Famosa yang terdapat di Komputer riba


negeri Melaka.
LCD
2.

Guru

kepada

menanyakan
murid

berdasarkan Menjana idea

gambar yang ditunjukkan.


Murid:

Kota

soalan KBKK:
Menghubung kait
Meramal

Famosa.
Guru:

Betul

jawapan

anda.

Di

negeri

manakah pula letaknya kota A Famosa ini?

Nilai:
Bersyukur

Murid: Negeri Melaka.


EMK:
TMK

Kaedah pengajaran:
Pembelajaran
Kontekstual

Langkah 1

Guru:

Murid-murid,

(10 minit)

siapakah orang ini?

cuba

anda

fikirkan, 1. Guru menggunakan

BBM:

flash card untuk menerangkan Flash card


latar belakang Parameswara.
2. Flash card yang ditunjukkan
ialah Parameswara, raja, dan

Murid:

Palembang.

KBKK:
Menghubung kait
Menjana idea
Menyusun dan
mengikut keutamaan

Parameswara.
Guru: Baginda berasal dari mana?

Nilai:
Kegigihan
Keberanian
Bekerjasama

EMK: Kaedah pengajaran:


Kecerdasan pelbagai
kecerdasan
ruang

visual

Murid:

Palembang.
Guru: Baik. Tahukah anda apakah pangkat
baginda?

3.

Guru

memberikan

Sumatera
murid

kepada

menandakan

Palembang.
Murid: Baginda adalah seorang raja.
Guru: Murid-murid, cuba anda menandakan
lokasi Palembang pada peta Sumatera yang
telah cikgu sediakan.

murid

peta
dan
lokasi

Murid:

Baik,

cikgu.

Langkah 2

1. Guru menggunakan teknik bercerita untuk 1. Guru menjalankan sesi PdP BBM:

(20 minit)

menyampaikan

isi

pelajaran

serta mengenai

rentetan

peristiwa Komputer riba


menggunakan PPT untuk menayangkan Parameswara dari Palembang ke
Mesin tayangan
gambar peta perjalanan Parameswara.
Melaka.
Gambar peta
(Skrip Cerita Merujuk Lampiran 1)
2. Guru menggunakan teknik
bercerita dalam penyampaian isi
pelajaran.

KBKK:
Menghubung kait
Menyusun dan
mengikut keutamaan
Membuat urutan

Tayangan PPT

Kaedah:
Bercerita

2. Semasa guru bercerita, animasi dalam


tayangan PPT akan timbul mengikut jalan

Pembelajaran

cerita dan murid akan mendapat gambaran

koperatif

yang lebih konkrit dan jelas mengenai cerita.

3. Murid dikehendaki menumpu perhatian

Nilai:

terhadap cerita yang disampaikan oleh guru.

Bekerjasama
Toleransi

4. Kemudian guru membahagikan murid 3. Guru membahagikan murid


kepada beberapa kumpulan yang terdiri kepada
daripada 4 orang dalam setiap kumpulan.

beberapa

supaya pembelajaran koperatif


diamalkan.

5. Guru memberikan satu gambar peta


kepada setiap kumpulan. Setiap kumpulan
dikehendaki

berbincang

bersama-sama

dalam kumpulan dan melabelkan urutan


perjalanan

Parameswara

dengan

kumpulan

menggunakan simbol anak panah.

Gambar Peta
6. Selepas itu, setiap kumpulan dikehendaki 4. Murid dikehendaki menghafaz
memilih seorang wakil untuk menghafaz semula
semula salah satu peristiwa yang berlaku Parameswara.
mengikut

urutan

peristiwa

perjalanan

Parameswara sehingga jalan cerita selesai.


CTH:Palembang- Temasik- Muar- Melaka
7. Guru serta murid-murid lain menumpukan
perhatian terhadap wakil kumpulan yang
menyampaikan semula perjalanan cerita.
Sekiranya

murid

tersebut

tersilap

menyampaikan perjalanan cerita, guru dan

jalan

cerita

murid-murid lain membantu membetulkan


kesilapannya.

Langkah 3
(20 minit)

Skrip Audio Penamaan Negeri Melaka


Apabila Parameswara mendapati Muar
tidak
sesuai
untuk
dijadikan
negeri,baginda meneruskan perjalanan
bersama pembesar-pembesar.
Semasa tiba di Sungai Bertam, baginda
telah bersinggah di situ berburu bersama
para pembesarnya.
Baginda kemudia
berhenti rehat dan bersandar pada
sepohon pokok yang rendang.
Tiba-tiba, muncul seekor pelanduk putih
yang dikejar oleh anjing-anjing perburuan
baginda. Baginda amat terkejut apabila
melihat pelanduk tersebut menendang
anjing pemburuannya sehingga jatuh ke
dalam sungai.
Dengan peristiwa ini, Parameswara
berbulat hati untuk membuat negeri di sini
kerana baginda merasakan haiwan kecil
seperti pelanduk juga dapat mengalahkan
kuasa yang besar,maka tempat ini amat
bertuah.

1. Guru menyiarkan serangkap Kaedah:


audio

tentang

cerita Bercerita
penamaan negeri Melaka.
Kemahiran berfikir
Simulasi
2. Sebelum menyiarkan audio,
guru mengedarkan

sehelai BBM:
kertas latihan kepada setiap
Komputer riba
pelajar.
Sistem audio
Lembaran kerja
3. Di

samping

penyiaran
penamaan

mendengar Skrip cerita dan ayat


audio
cerita dialog, mahkota

negeri

pelajar
menomborkan

Melaka,

dikehendaki KBKK:
urutan

rentetan cerita.

Membuat urutan
Menjana idea
Menghubungkait
Menilai

Nilai:

Kemudian, Parameswara menamakan


negeri barunya bersempena nama pokok
yang baginda bersandar tadi, iaitu pokok
Melaka. Justeru itu, negeri baru ini
dinamakan Melaka.

Bekerjasama

EMK:

Ini merupakan penamaan negeri Melaka.

TMK
Kaedah Mengajar:

(Sila rujuk Lampiran 2)

Pembelajaran
koperatif

Parameswara
bersama
pembesarnya
Skrip
cerita:
berburu di Sungai Bertam dan kemudian
baginda rehat bersandar di bawah sepohon
pokok.
Tiba-tiba munculnya seekor pelanduk putih
yang sedang dikejar oleh anjing-anjing
pemburuan baginda. Baginda amat terkejut
apabila
melihat
pelanduk
tersebut
menendang
anjing
pemburuannya
sehingga jatuh ke dalam sungai.

4. Selepas

itu,

para

dibahagikan

kepada

kumpulan

dan

pelajar
tiga
setiap

Simulasi

kumpulan

akan

diedarkan

skrip cerita serta perbualan


watak-watak

dan

alatan-

alatan yang diperlukan untuk


membuat

simulasi

berdasarkan cerita tadi.


Dialog :
Parameswara:

Pembesar

Wah,
sungguh
hebat
pelanduk itu! Anjing beta
berjaya dikalahkannya.
: Benar, Tuanku. Inilah kali
pertama
patik
melihat
peristiwa sebegini.

Parameswara: Jika binatang sekecil ini


dapat
mengalahkan
lawannya yang lebih besar,
nescaya tempat ini amat
bertuah.
Baik
beta
berbuatkan negeri di sini.
Apakah fikiran anda?
Pembesar

: Ampun Tuanku. Nampaknya


Tuanku
memang
berpandangan jauh.

Parameswara: Apakah nama pokok tempat


beta bersandar ini?
Pembesar

: Ampun Tuanku. Pokok ini


pokok Melaka,Tuanku.

5. Setiap kumpulan dikehendaki


memilih

seorang

serta

wakil

Parameswara,
pembesar

dan

narator
sebagai

pembesarpelanduk

untuk melakukan simulasi.

6. Setiap

kumpulan

diberi

minit untuk membuat latihan


sebelum simulasi dijalankan.

7. Setiap kumpulan bergilir-gilir

untuk membuat lakonan.

Parameswara: Baiklah. Beta menamakan


negeri ini Melaka. Mari kita
bersama-sama
memajukan negeri bertuah
ini.
Pembesar

:Menjunjung kasih. Tuanku.

Guru : Daripada lakonan tadi, apakah nilai


yang ada pada Parameswara?
Murid : Parameswara merupakan seorang
pemimpin yang berpandangan jauh.
Guru : Kenapa kamu berpendapat bahawa
Parameswara

seorang

berpandangan jauh?

yang

8. Selepas

persembahan

pelajar, guru dan para pelajar


akan memberi komen dan
membuat rumusan tentang

Murid : Hal ini kerana Parameswara dapat


mengambil iktibar daripada pelanduk
itu dan mempercayai bahawa negeri
ini juga dapat melawan kuasa besar
seperti

yang

dilakukan

oleh

pelanduk putih itu.


Guru : Anda semua juga amat berpandangan
jauh kerana jawapan anda tepat
sekali!
Guru : Selain itu, adakah nilai lain yang
dapat

anda

dapati

pada

Parameswara?
Murid : Parameswara juga seorang yang
gigih dan berani kerana baginda
tidak berputus asa untuk mencari
tempat

yang

sesuai

untuk

mendirikan negeri baru.


Guru : Jawapan anda memang bagus!
Parameswara

memang

seorang

nilai yang dapat dicontohi


pada Parameswara.

yang tabah kerana baginda tidak


ingin menyerah kalah kepada kuasa
besar sehingga dapat mendirikan
negeri Melaka yang teragung.
Penutup

Guru: Apakah yang telah anda pelajari hari 1. Guru


ini?

(5 minit)

Murid: Kita telah memahami latar belakang


Parameswara,

pengembaraan

Parameswara, dan penamaan negeri

Ya,

semula BBM:

pembelajaran hari ini secara Lembaran kerja


lisan.
KBKK:
Menghubung kait

Melaka.
Guru:

merumuskan

betul

sekali!

Siapakah

itu

Membuat kesimpulan

Parameswara?
Murid: Parameswara merupakan pengasas

Nilai:
Kegigihan

negeri Melaka.

Keberanian

Guru: Baginda berasal dari mana?


Murid: Baginda berasal dari Palembang dan

Berpandangan jauh

baginda merupakan raja Palembang.


Guru: Sebelum beliau sampai di Melaka,
baginda

pernah

bersinggah

di

EMK : -

beberapa

tempat.

Sila

namakan

tempat yang pernah baginda singgah


mengikut urutan.
Murid: Dari Palembang ke Temasik, dan
seterusnya ke Muar dan akhirnya
menetap di Melaka.
Guru: Kamu semua sangat bagus kerana
dapat mengingat dengan betul sekali!
Bagaimanakah

Parameswara

menamakan negeri Melaka?


Murid: Baginda ternampak seekor kancil
yang berani sewaktu berehat di bawah
pokok

Melaka

di

Sungai

Bertam.

Seterusnya baginda terus menamakan


negeri

Melaka

bersempena

nama

pokok tersebut.
Guru: Daripada kedatangan Parameswara
sehingga

baginda

menamakan

Melaka, apakah nilai yang dapat kita

contohi daripada baginda?


Murid: Berani, gigih, bijak, berpandangan
jauh, bercita-cita tinggi dan segala
jawapan yang munasabah.
Guru:

Saya

amat

bangga

dengan

kebijaksanaan anda semua! Sebelum


bersurai, kamu semua dikehendaki
menyiapkan

soalan

yang

cikgu

sediakan di rumah dan hantar latihan


itu

pada

kelas

yang

seterusnya.

Sekian.
Sila rujuk Lembaran Kerja 1

2. Guru mengedarkan lembaran


kerja kepada pelajar.

You might also like