You are on page 1of 6

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Matematik

Tahun

: Tahun 3

Bilangan Pelajar

: 17 orang

Tarikh

: 24 Februari 2015

Masa

: 9.00 10.00 pagi (60 minit)

Tajuk

: Nombor bulat hingga 10000

Standard Kandungan: 1.3 Melengkapkan sebarang rangkaian nombor


Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;
i) membilang nombor secara satu-satu secara tertib menaik dan menurun
ii) membilang nombor secara dua-dua secara tertib menaik dan menurun
EMK
: Kreatif Dan Inovasi
Bahan,Peralatan dan bahan sumber:

(a)
(b)
(c)
(d)
(e)
(f)

kereta api nombor


kad gambar
batang aiskrim
lembaran kerja
Sampul surat
ampaian nombor
Langkah berjaga-jaga : Guru memastikan bahan-bahan yang digunakan
mencukupi dan keselamatan murid semasa melakukan aktiviti
Nilai
KBKK

: bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghargai


Masa dan kesungguhan
: menjana idea, mengenalpasti, memahami dan membuat
kesimpulan

Pengetahuan sedia ada : murid-murid sudah mengetahui tentang turutan nombor.


Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran :
i) set induksi
ii) aktiviti
iii) penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran

Pelaksanaan P&P :
Fasa

Isi
Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Aktiviti Guru

Nota

Aktiviti Murid

Permulaan/

Tangga

1. Guru memberi

1. Murid menjawab

Strategi :Pemusatan

Mencungkil

nombor

salam dan

salam dan

guru dan pelajar.

idea

bertanya khabar

menjawab

Kaedah :Penceritaan

(5 min)

kepada murid.

pertanyaan guru.

dan penyoalan.
ABM

2. Guru meminta

2. Murid

Lagu dan cerita haiwan

murid

menyanyikan lagu

Nilai

menyanyikan lagu

dengan

Ketelitian, bekerjasama

lompat si katak

bersungguh-

KBKK : Menjana idea

:Kesungguhan,

sungguh.
3. Guru

3. Murid memberi

menunjukkan

perhatian terhadap

tangga nombor

apa yang dilihat

dan bercerita

dan menjawab

tentang kisah

soalan guru.

haiwan
4. Guru meminta

4. Murid menyebut

murid menyebut

nombor tangga

nombor tangga

bersama-sama

yang telah dinaiki

dengan betul.

atau dituruni oleh


Langkah 1
(10 min)

Menyebut
nombor
secara satusatu dalam
tertib menaik
dan
menurun

haiwan.
1.Guru
menunjukkan
batang aiskrim
yang mempunyai
nombor
2.Guru memanggil
murid secara
rawak untuk
menyusun batang
aiskrim bernombor
secara menaik.

1.Murid memberi
sepenuh tumpuan.

guru, pelajar dan bahan


Kaedah:konstruktivisme
ABM: batang aiskrim

2. Murid menyusun
batang aiskrim
bernombor secara
menaik.

bernombor, plastisin
Nilai:
Penglibatan aktif
Yakin diri

3. Guru meminta
murid menyemak

Strategi:Berpusatkan

3. Murid menyebut

KBKK :Mengenal pasti.

bersama-sama

sama-sama

susunan murid

susunan nombor

tersebut.

murid tersebut.

4. Guru
memanggil murid
secara rawak
untuk menyusun
batang aiskrim
bernombor secara
menurun.

5. Guru meminta
murid menyemak
bersama-sama
susunan murid
tersebut.

4. Murid menyusun
batang aiskrim
bernombor secara
menaik.

5. Murid menyebut
sama-sama
susunan nombor
murid tersebut.

Langkah 2

Melengkap

1. Guru

1.Murid mendengar

Strategi:

(15 min)

nombor

menunjukkan

arahan dan

Perbincangan,

pada kereta

kereta api nombor.

penerangan guru.

penyoalan

api nombor.
2. Guru meminta

ABM: kereta api nombor

murid bersama

2. Murid

sama

melengkapkan

KBKK:Kefahaman dan

melengkapkan

susunan nombor

penjanaan idea

susunan nombor

pada kereta api

pada kereta api

nombor.

tersebut.
3. Apabila kereta
api memasuki

3. Murid mengira

terowong,

bersama-sama

susunan nombor

susunan nombor

adalah menaik.

tersebut secara

4. Apabila kereta

tertib menaik.

api mengundur

4. Murid mengira

keluar dari

bersama-sama

terowong,

susunan nombor

susunan nombor

tersebut secara

adalah menurun

tertib menurun.

Langkah 3

Aktiviti

1. Guru

1.Murid mendengar

Strategi:

(10 min)

berkumpulan

memberikan

apa yang

nombor kepada

disampaikan oleh

Berpusatkan murid
Kaedah:Konstruktivisme

murid .

guru.

ABM: ampaian nombor

2.Guru meminta

2. Murid menyusun

murid menyusun

susunan nombor

Nilai:
Berkerjasama

susunan nombor

tersebut secara

tersebut secara

menaik dan

menaik dan

menurun di dalam

menurun di dalam

kumpulan untuk

kumpulan untuk

membina ampaian

membina ampaian

nombor.

nombor.
.
Langkah 4

Aktiviti

1. Guru

1. murid membuka

(10 min)

pengayaan

mengedarkan

sampul dan

sampul surat

mengeluarkan

kepada setiap

nombor dari

kumpulan.

sampul.

2. guru meminta

2. murid secara

setiap kumpulan

berkumpulan

menyusun nombor

menyusun nombor

tersebut.

tersebut.

3. guru menyemak

3. Murid

secara ringkas

menunjukkan hasil

hasil kerja murid.

kerja kumpulan
kepada guru.

4. Guru
mengedarkan

4. Murid menulis

KBKK :Mengenal pasti.

lembaran kerja

nombor yang diberi

kepada murid.

oleh guru di papan


putih ke dalam

Penutup
(5min)

Rumusan

lembaran kerja.
1. Guru memberi
1. Murid
nombor dan meminta membilang
keseluruhan kelas susunan nombor
membilang nombor bersama-sama
tersebut bersamaguru.
sama

Strategi:
Berpusatkan murid
Kaedah:Konstruktivisme
ABM: Tiada
Nilai:
Berkerjasama
KBKK :Mengenal pasti.

You might also like