You are on page 1of 2

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

1A
MASA 4:50
SUBJE SAI
BIL. 2
(26/3/2015- KHAMIS)
: 6:00
K: NS
PELAJAR: 7
1. Sel sebagai unit kehidupan

KELA
S:
TAJU
K:
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
Pelajar telah mempelajari sel sebagai
unit asas kehidupan yang membina
organisma tersebut.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar:


Papan putih, gambar, powerpoint, model,
laptop, projector, marker, B4 paper, tanah liat,
colourful paper

pembelajaRefeksi
ran yang untuk
lepas

X X Kumpulan/Kerja

AssessmePeer

AssessmeGroup

bertulisKerja

Succes
criteria/Kriteria
1. mengenal
pasti strukturKejayaan:
umum sel
haiwan
dan
sel
tumbuhan,
2. melabel struktur umum sel haiwan

1. Memahami sel

Objektif Pembelajaran:

X Xan kelasPerbincang

Q&A / S & J

Semakan pembelajaran:
Lain-lain

dan sel tumbuhan


Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:
o minat dan
ingin tahu
o rajin dan tabah
o bertanggungja
wab
o menghargai
sumbangan
sains
o berfikiran
kritikal dan
analisis

o
o

o
o

yakin dan
berdikari
berkhemah
tinggi dan
menghorma
ti
berfikiran
secara
rasional
bersyukur
kepada
tuhan

o
o
o

adil dan
saksama
menghargai
keseimbang
an alam
menghargai
dan
mengamalk
an
kehidupan
bersih
berani
mencuba

o
o
o

luwes dan
o
berfikiran
o
terbuka
bekerjasam o
a
sistematik
dan bersifat
objektif

Jujur dan tepat


baik hati dan
penyayang
menyedari sains
ialah memahami
alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Kehadiran dan Pengurusan kelas:
Ambil kehadiran dengan pelajar
Starter Activities/Set induksi:
1. Guru menanya pelajar soalan berikut:
a) Apa itu sel?
b) Adakah hidupan boleh wujud tanpa sel?
c) Bagaimana memerhatikan sel?
d) Adakah pelajar mengetahui bahagian sel haiwan dan sel tumbuhan?
2. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar.
Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:
Aktiviti 1: : Penerangan

Masa
5 minit

10
minit

1. Guru menunjukkan gambar sel haiwan dan sel tumbuhan.

Aktiviti 2: Pembinaan model


1. Guru membahagi pelajar kepada 8 kumpulan, dimana 3 atau 4 orang
sekumpulan.
2. Guru menyuruh ketua meja tampil ke hadapan untuk mengambil tanah liat
dan memilih tajuk model mereka.
3. Pelajar bekerja secara kooperatif dalam kumpulan untuk membina model sel
haiwan dan sel tumbuhan yang dipilih.
Aktiviti 2: Gallery walk dan peer assessment
1. Selepas siap membina model, pelajar diberi masa untuk melihat hasil kerja
kumpulan lain.
2. Pelajar akan diberi borang menilai dan diminta menilai hasil kerja kumpulan
lain.
3. Pelajar berbincang dalam kumpulan sendiri dan membuat penilaian (peer
assessment) terhadap kumpulan lain.
Aktiviti 3: Think, pair, share dan I-think
1. Pelajar berbincang dengan kawan bahagian sel haiwan dan sel tumbuhan.
2. Pelajar menggunakan peta buih berganda untuk membanding beza bahagian
sel haiwan dan sel tumbuhan. ( I-think)
3. Pelajar dalam kumpulan mencipta peta buih berganda.
4. Pelajar membentang peta buih berganda mereka.

5 minit

20
minit

10
minit

10
minit

Kesimpulan/Penutup: Exist card


1. Guna thumb up thumb down untuk mendapat maklum balas konsep yang
mereka belajar hari ini.
2. Guru menanya pelajar
a) Apakah kepentingan sel dalam badan mereka?
b) Adakah mereka suka sel dalam badan mereka? Berikan alasan.
3. Pelajar menulis refeksi soalan dalam notepad warna-warni dan pelajar yang
sudah siap boleh meninggalkan bilik.
Penilaian/ Refeksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP.

10
minit

You might also like