You are on page 1of 43

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas

Sejarah Tahun 4 berlian

Tema/Tajuk

Konsep masa dalam sejarah

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
1.1 pengertian sejarah dan kemahiran sejarah
Standard Pembelajaran:
1.1.2 mengenal pasti konsep masa silam dan ruang
berdasarkan garis masa dan kronologi
1.1.3 mengenal pasti peristiwa sejarah mengikut garis masa.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i Menyusunkan kronologi peristiwa sejarah mengikut garis
masa
ii Menghasilkan garis masa peristiwa penting berdasarkan
pengalaman murid
iii Menjelaskan konsep masa silam dan garis masa

Aktiviti
EMK
Tahap Penguasaan
Bahan Bantu Belajar
Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP
Refleksi

Komputer, laman web facebook, kad tugasan, kad permainan,


buku latihan,

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI / Pelaksanaan
Set induksi (5 minit)
1 Guru menunjukkan timeline yang terdapat
laman web facebook .
2 Guru mengemukakan soalan.

EMK
KPS:
Meneroka bukti,
Membuat
interpretasi

a.

KB:
- menjana idea

b.

Apakah yang anda dapat lihat melalui


laman web ini?
Apa yang boleh anda faham melalui
timeline?

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk


pelajaran hari ini.

Aktiviti 1 (15 minit)


1. Guru menerangkan konsep masa dan
masa silam.
2. Guru menerangkan konsep alaf abab dan
dekad dengan konsep matematik.
3. Guru menerangkan konsep masihi dan
sebelum masihi. (dinasour, maharaja Qing,
perang dunia)
4. Guru menerangkan konsep garis masa dan
kronologi dengan panduan timeline
facebook.
5. Murid
mencari
pasangan
untuk
menjalankan aktiviti kumpulan.
6. Guru mengedarkan kad tugasan.

CATATAN
Komputer
laman web facebook
<www.facebook.com>
rangkaian internet

Pedagogi:
-soal jawab
Kecerdasan
pelbagai:
Visual, Linguistik
KPS
Memahami
kronologi

Kad tugasan

KB
Pedagogi
kontekstual
Kecerdasan
pelbagai:
Visual, Linguistik,
interpersonal

Tugasan :
- susunkan (5 jenis kenderaan yang berbeza
zaman, 5 tahun)
- nyatakan alaf, abab, dekad bagi 5 tahun
tersebut.
Aktiviti 2 (20 minit)
1 Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan
guru mengedarkan kad peristiwa sejarah.
2 Murid diminta berbincang dalam kumpulan
dan menyusun peristiwa tersebut
berdasarkan kronolgi.
3 Guru memberi penerangan lanjut tentang
cara pelaksanaan.
4 Murid membentangkan hasil kumpulan
masing-masing.

KPS
Memahami
kronologi, membuat
penjelasan
KB
Susun mengikut
urutan
Pedagogi
Pembelajaran
koperatif

Kad permainan

Aktiviti 3 (18 minit)


1. Murid diminta menyediakan garis masa
berdasarkan pengalaman sendiri di dalam
buku latihan.
2. Buku latihan dikutip dan disemak.

Kecerdasan
pelbagai:
Visual, Linguistik
, interpersonal
KPS
Memahami
kronologi,
KB
Susun mengikut
urutan
Pedagogi
Pembelajaran
koperatif

Penutup (2 minit)
1. Guru merumuskan isi pelajaran dengan
soalan.
Soalan:
a Apakah yang dimaksudkan dengan
kronologi?
b Nyatakan perbezaan antara abad dengan
alaf
2. Guru meminta murid mengumpulkan
gambar-gambar perkembangan sendiri
serta menyusunkannya dalam garis masa.

Kecerdasan
pelbagai:
Visual, Linguistik
, interpersonal
Pedagogi
Soal jawab
KPS
Memahami
kronologi
Kecerdasan
pelbagai:
Visual, Linguistik
, interpersonal

Buku latihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas

Sejarah Tahun 4 Maju

Tema/Tajuk

Mari Belajar Sejarah

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
1.2 Pengertian diri dan keluarga.
Standard Pembelajaran:
1.2.1 Menyatakan biodata diri.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


iv Menyenaraikan sekurang-kurangnya 11 daripada 21 butirbutir biodata diri dengan betul dalam sijil kelahiran.

Aktiviti

1. Menonton tayangan video pada musim sejuk (TMK)


2. Bercerita tentang keadaan semasa cuaca sejuk dan cuaca
panas berdasarkan video yang ditonton.
3. Melihat gambar keadaan bentuk muka bumi di kawasan
yang mengalami musim sejuk melalui slaid powerpoint
(KPS)
4. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang
diberikan.

EMK

Nilai Murni
bersyukur, kasih sayang
KPS
- Elemen asas sejarah
Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asalusul negara.
TMK
belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar

Komputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis,


kad arahan

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP

B1D2E1 , band 2, band 4


Menyatakan maksud dan proses yang berlaku pada
Zaman Air Batu

Refleksi

30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.


Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI/PELAKSANAAN
Set Induksi (5 minit)

EMK

CATATAN

KPS:

BBM

Guru bercerita berpandukan buku cerita


bergambar yang berjudul I Dont Know Who Am
I?

Meneroka bukti

-Komputer riba,

Guru mengemukakan soalan.


Bagaimanakah anda membuktikan identiti
sendiri? (Sijil Kelahiran)

Interpretasi

Membuat

Slaid
Gambar

Nilai Murni

Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik


pelajaran hari ini.
EMK
-TKP
-TMK
KB:
-Menjana Idea
-menghubung kait
Pedagogi:
MI:
Visual
Linguistik
Langkah 1 (15 minit)
1. Guru menerangkan konsep sijil kelahiran.
Guru menjelaskan butir-butir kelahiran dalam

KPS:
Meneroka Bukti
Membuat
Interpretasi

sijil kelahiran.
Pedagogi:
Pendekatan
kontekstual
MI:
Visual
Linguistik
Pembelajaran
Koperatif

Peta

Nilai
Taat setia
Bangga
KB
Membuat
perbandingan
Nilai

Langkah 2 (20 minit)


1. Murid diminta melengkapkan brg berdasarkan
sijil kelahiran secara individu.
Guru memantau murid semasa mengisi brg.

menghargai alam
EMK
ICT
KB

suhu dibawah takat


beku
manusia bergerak
bebas
dunia seolah-olah
satu daratan sahaja
litupan air batu yang
jelas

memberi sebab
Aktiviti 3 (15 minit)
Murid akan membentangkan jawapan
mereka dan guru akan memberi
maklum balas.

EMK

BBM

ICT

gambar

KB
menjana idea
menjelas
*DSP
Menyatakan
maksud dan
proses yang
berlaku pada
Zaman Air Batu
Penutup (5 minit)

Nilai

1. Murid menyatakan kepentingan sijil


kelahiran.
Guru merumuskan isi pelajaran hari ini.

menjaga alam
sekitar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas

Sejarah Tahun 4M

Tema/Tajuk

Sekolah Kebangsaan Saya

Masa

8.40 9.40 pagi


Standard Kandungan:
1.3 Sejarah Sekolah
Standard Pembelajaran:
1.3.1 Menyatakan nama dan alamat sekolah dengan lengkap.
1.3.4 Menyatakan cogan kata, visi dan misi sekolah.
K1.3.7Menjelaskan tanggungjawab diri sebagai warga sekolah.

Fokus

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


v menyatakan nama SK Yamtuan Hitam dengan betul.
vimenulis alamat sekolah yang lengkap.
vii Mencipta cogan kata, visi dan misi kelas yang sesuai.

Aktiviti

5.
6.
7.
8.

EMK

Nilai Murni

Bahan Bantu Belajar

Komputer, LCD, slaid powerpoint, gamnbar, kad tugasan, pen


warna, marker pen, kertas mahjong.

Guru menunjukkan gambar sekolah.


Guru memimpin murid meneroka identiti sekolah.
Murid menjalani aktiviti mencipta identiti bilik darjah.
Murid menaungkan cogan kata sekolah.

bersyukur, taat setia kepada


sekolah, bangga
KPS
- membuat interpretasi,
rasionalisasi, meneroka bukti.
Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan identiti sekolah
TMK
slaid, video

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP
Refleksi

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
Set Induksi (5 minit)
1. Guru menunjukkan gambar yang
berkaitan SK, SJKC dan SJKT terhadap
murid melalui power point.
2. Murid diminta menamakan sekolahsekolah yang ditunjukkan secara
lengkap.
3. Guru menjalani soal jawab terhadap
murid berdasarkan gambar sekolah.

EMK

CATATAN

KPS:

BBM

Meneroka bukti

-Komputer riba,

Membuat interpretasi

Gambar sekolah

Pedagogi:
Kecerdasan pelbagai:
Visual, Linguistik

Soalan:
a. Sila nyatakan nama sekolah yang
telah ditunjukkan.
b. Mengapakah perlu ada nama
sekolah?
c. Mengapakan anda perlu ada nama?
Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran pada hari ini.
Langkah 1 (15 minit)
1. Guru menunjukkan gambar sekolah
yang murid sedang menuntut ilmu
dengan nama sekolah yang lengkap.

KPS:
Meneroka bukti
Membuat interpretasi

2. Murid diminta menyatakan sebabsebab sekolah diperlukan oleh kanakkanak.

Pedagogi:

3. Murid diminta menyatakan alamat


sekolah berdasarkan gambar yang
ditunjukkan.

MI:

4. Guru menerangkan maksud dan


tujuan alamat sekolah.

Pendekatan Kontekstual

Visual, Linguistik
KB:

5. Guru menerangkan bahagianbahagian penting yang terdapat dalam


alamat sekolah.

Mencari sebab

Misalnya:

Bersyukur, bangga

a. Nama sekolah
b. Poskod
c. Tempat sekolah

Nilai Murni:

- Gambar sekolah,
kertas A4

d. Negeri

4. Murid diminta menulis alamat rumah


masing-masing secara terperinci pada
kertas yang diedarkan.
Langkah 2 (20 minit)

KPS:

1. Guru menerangkan konsep cogan


kata, visi dan misi dengan contoh yang
sesuai. (melalui power point)

Meneroka bukti

2. Guru mengedarkan kad tugasan


kepada semua murid yang meminta
murid mencatat identiti sekolah.
2. Guru memimpin murid-murid keluar
dari bilik darjah untuk meneroka nama,
alamat sekolah, visi dan misi sekolah.

Pedagogi:
Pembelajaran koperatif
Pendekatan kontekstual
MI:

3. Guru menerangkan cogan kata, visi


dan misi sekolah secara terperinci.

Lingusitik, interpersonal

4. Guru menjalani soal jawab terhadap


murid.

KB:

Soalan:
a. Apakah tujuan sesebuah sekolah
memerlukan identiti sekolah?
b. Bagaimanakah sesebuah sekolah
meencipta identiti sekolah yang unik.
c. Adakah murid-murid menuju ke arah
seperti yang terkandung dalam cogan
kata, visi dan misi sekolah?
d. Apakah kesan yang berlaku sekiranya
sesebuah sekolah tiada sebarang identiti
masing-masing.

Kad tugasan, slaid

Membuat interpretasi

Menjana idea
Nilai murni:
Bangga, taat setia kepada
sekolah

4. Murid diminta mencatatkan maklumat


yang sedia ada dalam kad tugasan.
5. Guru memimpin murid balik ke bilik
darjah untuk meneruskan pembelajaran.
Langkah 3 (15 minit)

KPS:

Akitiviti pertandingan mencipta identiti


kelas 4M

Membuat interpretasi

Kertas mahjong

Membuat rasionalisasi

Pen warna

1. Murid dibahagikan kepada 4


kumpulan kecil.
2. Murid diminta mencipta cogan kata,

Marker pen
MI:
Interpersonal, linguistik,

visi dan misi bagi kelas pada kertas


mahjong yang diberi.

kinestatik

3. Murid akan diminta membentangkan


hasil kumpulan.

KB:

4. Murid-murid akan memilih hasil


kumpulan yang terbaik untuk menjadi
identiti bilik darjah.

menghubungkait

Menjana idea

Nilai murni:
Soalan:
Nyatakan visi anda untuk menjadi murid
yang sayang akan sekolah.
Penutup (5 minit)
1. Murid diminta untuk menaungkan
identiti sekolah dan identiti kelas yang
dicipta dengan bersemangat.

Bangga, rasional,
bekerjasama
MI:
Kinestatik

2. Guru merumuskan isi pelajaran pada


hari ini.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH

Mata Pelajaran dan


Kelas
Tema/Tajuk

Sejarah Tahun 4 Merdeka

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
1.4 Kawasan Tempat Tinggal Murid

Mari Belajar Sejarah

Standard Pembelajaran:
1.4.2 Menyatakan lokasi tempat tinggal
1.4.3 Menyatakan sejarah tempat tinggal
K1.4.9 Menyatakan sejarah tempat tinggal sebagai perkara
yang perlu dihargai.
Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


viii Menyatakan lokasi tempat tinggal.
ix menjelaskan sejarah tempat tinggal
x Menyenaraikan dua perkara yang perlu menghargai sejarah
tempat tinggal

Aktiviti

9. Melihat dan membincang maklumat yang terdapat dalam


poskad.
10. Menunjukkan peta lakaran lokasi rumah
11. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang
diberikan.
12. Menghasikan peta minda tentang sejarah tempat tinggal.

EMK

Nilai Murni
bersyukur, bekerjasama
KPS
- Elemen asas sejarah
Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asalusul tempat tinggal.
Peta minda, peta lakar, kad arahan,poskad

Bahan Bantu Belajar

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
Set Induksi (5 minit)
1. Guru menunjukkan poskad.
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid
berkaitan poskad yang ditunjukkan:
a) Apakah yang anda lihat?
b) Apakah kegunaan poskad?
c) Apa yang ditulis dalam poskad tersebut?
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.
Langkah 1 (15 minit)
1. Guru menerangkan maksud lokasi tempat.
2. Guru menunjukkan peta lakar lokasi rumah
Amirah dan menjelaskan cara melihat peta
lakar dengan betul.
3. Guru bersoal jawab dengan murid.
Soalan:
a. Nyatakan lokasi rumah Amirah.
b. Di manakah lokasi Sekolah Kebangsaan Tok
Pelita?
c. Apakah nama resort yang berhampiran
dengan rumah amirah?

EMK
KPS:
Membuat
interpretasi

CATATAN
poskad

KB:
Menjana idea
Pedagogi:
MI: visual
Linguistik

KPS:
Membuat
interpretasi

peta

Pedagogi:
Pembelajaran
kontekstual
KB
menjana idea

Langkah 2 (20 minit)


1. Guru membahagikan murid kepada 4 orang
dalam satu kumpulan dan menyediakan
empat stesen game.
2. Guru akan memberi penerangan tentang
permainan stesen game.
3. Murid akan bergerak ke setiap stesen yang
ditetapkan. Murid akan menjawab soalan
berdasarkan arahan yang terdapat dalam
kad arahan dalam kertas sebak yang
disediakan.
4. Murid akan membentangkan jawapan
mereka dan guru akan memberi
maklumbalas.
Langkah 3 (15 minit)
1. Guru membahagikan murid kepada 4 orang
murid dalam satu kumpulan.
2. Murid diminta mengeluarkan maklumat yang
dicari dari pelbagai sumber.
3. Murid diminta menghasilkan peta minda
sejarah tempat tinggal murid.
3. Guru memilih murid secara rawak untuk

Pedagogi:
Pembelajaran
koperatif

kad arahan

Nilai:
Bekerjasama
KB:
Menjana idea

Pedagogi:
Pembelajaran
koperatif
Nilai:
Bekerjasama

Peta minda

membentangkan hasil peta minda mereka.


4. Guru memberi peneguhan kepada muridMurid.
Penutup (5 minit)

KB
menjana idea

1. Guru bersoal jawab dengan murid.

Bersyukur

2. Murid diminta menyatakan sejarah tempat


tinggal sebagai perkara yang perlu dihargai.

Nilai:
Berbangga

3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam


pelajaran hari ini.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH
Mata Pelajaran dan

Sejarah Tahun 4 Maju

Kelas
Tema/Tajuk

Zaman Air Batu

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
2.1 Mengetahui dan memahami Zaman Air Batu
Standard Pembelajaran:
2.1.1 Menyatakan maksud Zaman Air Batu
2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada Zaman Air
Batu
K2.1.4 Menyatakan keperluan menghargai alam sekitar

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


xiMenyatakan maksud zaman air batu.
xii menjelaskan perubahan-perubahan yang berlaku pada
zaman air batu
xiii Menyenaraikan dua keperluan menghargai alam sekitar

Aktiviti

13. Menonton tayangan video pada musim sejuk (TMK)


14. Bercerita tentang keadaan semasa cuaca sejuk dan cuaca
panas berdasarkan video yang ditonton.
15. Melihat gambar keadaan bentuk muka bumi di kawasan
yang mengalami musim sejuk melalui slaid powerpoint
(KPS)
16. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang
diberikan.

EMK

Nilai Murni
bersyukur, kasih sayang
KPS
- Elemen asas sejarah
Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asalusul negara.
TMK
belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar

Komputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis,


kad arahan
B1D2E1 , band 2, band 4
Menyatakan maksud dan proses yang berlaku pada Zaman Air
Batu

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP
Refleksi

30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.


Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.
Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
Permulaan (5 minit)

EMK
Nilai Murni

CATATAN
BBM

-bersyukur
- kasih sayang
Menonton tayangan video klip
1. Murid menonton tayangan video klip Ice Age
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid
berkaitan klip video yang ditayangkan:
d) Siapa tahu tajuk cerita ini?
Murid menjawab soalan guru secara
lisan
e) Apa maksud tajuk itu dalam bahasa
Melayu?
Murid menjawab secara lisan
f) Masa itu semua kawasan dilitupi/
dipenuhi apa?
Murid menjawab soalan guru

-Komputer riba,
KPS
Meneroka bukti
Membuat
interpretasi

LCD, DVD

KB
-Menjana Idea
-menghubung kait

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk


pelajaran hari ini.
Aktiviti 1 (15 minit)
1. Guru meminta murid membaca teks dahulu
pada muka surat 60 supaya mendapat
gambaran terhadap zaman air batu.
2. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
Kumpulan 1 diminta menyenaraikan keadaan
semasa cuaca sejuk /terlalu sejuk. Kumpulan 2
menyenaraikan sebab-sebab cuaca menjadi
sejuk/ terlalu sejuk.
3. Murid-murid berbincang dalam kumpulan
masing-masing menyenaraikan hasil dapatan
mereka dalam kertas sebak.
4. Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk
membentangkan hasil perbincangan di hadapan
kelas.
4. Murid membentangkan hasil dapatan masingmasing.
5. Guru merumuskan pembentangan murid dan
mengaitkannya dengan proses membuat air
batu di rumah masing-masing.

6. Guru cuba mengaitkan isi pelajaran dengan


meminta murid menjelaskan maksud zaman air

Nilai
menghargai alam

Ciri cuaca sejuk


menggigil
salji
baju tebal

KB
menjana idea
KPS
Meneroka bukti
Pedagogi

Ciri cuaca panas


berpeluh
matahari terik
haus/ dahaga
Zaman air batu
adalah dunia diliputi
salji/ air batu dan
berkeadaan sejuk

MI: linguistik,
visual,
pembelajaran
koperatif

*DSP

batu.
7. Murid memberikan pelbagai jawapan.
8. Guru memberikan pengukuhan dan
memberikan jawapan yang paling tepat tentang
maksud zaman air batu.
Aktiviti 2 (20 minit)

Nilai

1. Guru menunjukkan gambar slaid/ klip video


kawasan-kawasan yang dilitupi air batu yang
sedang mencair.

menghargai alam
KPS

2. Murid diminta menjelaskan peristiwa/


kandungan klip video

Membuat
interpretasi

3. Guru juga merumuskan jawapan murid


dengan satu eksperimen ringkas iaitu kiub air
batu yang terdedah.
4. Guru meminta murid menyenaraikan sebabsebab air batu mencair.
5.Murid meneyenaraikan sebab-sebab air batu
mencair.
6. Guru menyoal murid kenapa cuaca menjadi
panas.

suhu dibawah takat


beku
manusia bergerak
bebas
dunia seolah-olah
satu daratan sahaja
litupan air batu yang
jelas

Pedagogi
Pendekatan
konstektual
MI:
Visual
Linguistik

Murid-murid memberi beberapa jawapan .


7. Guru mengaitkan jawapan murid dengan
menerangkan tentang keadaan dan pencairan
zaman air batu dengan bantuan gambar-gambar
berkaitan dan mengaitkan dengan perubahan
zaman air batu.

KB
memberi sebab

Aktiviti 3 (15 minit)


1. Guru menyediakan tiga stesen. Setiap stesen
disediakan gambar-gambar dan kad arahan
Murid dibahagikan kepada 3 stesen berikut:
Stesen 1 (zaman Air batu) Stesen 2 (perubahan-perubahan zaman air
batu)
Stesen 3 (alam sekitar)
2. Murid akan bergerak kesetiap stesen yang
ditetapkan. Murid akan menjawab soalan
berdasarkan arahan yang terdapat dalam
kad arahan dalam kertas sebak yang
disediakan.
3. Murid akan membentangkan jawapan
mereka dan guru akan memberi
maklumbalas.

KPS

BBM

Interpretasi

gambar

KB
menjana idea
menjelas
*DSP
B1D2E1
Menyatakan
maksud dan
proses yang

berlaku pada
Zaman Air Batu
Penutup (5 minit)

Nilai

1. Guru menunjukkan semula gambar-gambar


berkaitan zaman air batu.

menjaga alam
sekitar

2. Murid diminta menyatakan kepentingan


menjaga alam sekitar.
3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam
pelajaran hari ini.
Contoh : Kad/ gambar untuk stesen

Kad Arahan
Stesen 1
Berdasarkan gambar-gambar dibawah, kumpulan anda diminta menjawab soalansoalan berikut:

(contoh gambar)
1.

Apa yang anda dapat perhatikan dari gambar di atas?

2.

Bagaimana keadaan waktu ini?

3.

Bolehkah air batu dalam gambar di atas cair?

4.

Mengapakah air batu boleh cair?

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH


Mata Pelajaran dan
Sejarah Tahun 4
Kelas
Tema/Tajuk

Zaman Prasejarah

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
3.1 Kehidupan manusia prasejarah
Standard Pembelajaran:
3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah.
3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah.
K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan
sejarah.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid


dapat;

akan

1. Memberikan maksud prasejarah.


2. Menyatakan lokasi prasejarah.
3. Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.
EMK

Nilai Murni

bersyukur, menghargai

KPS

- Elemen asas sejarah

Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah


asal- usul negara.
KB
Bahan
Belajar

Menjana idea, mengelaskan

Bantu Komputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, kad tugasan

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
Set Induksi (5 minit)

EMK
KPS:

1. Guru menunjukkan gambar dalam BT Membuat


m/s 69.

CATATAN
BBM
-Komputer

riba,

2. Guru bertanyakan soalan kepada interprestasi


LCD
murid berkaitan gambar tersebut.
KB:
g) Apakah yang dapat dilihat dalam Menghubung kait
gambar tersebut?
h) Apakah alatan yang digunakan oleh Pedagogi:
manusia dalam gambar tersebut?
MI:
i) Mengapakah mereka menggunakan
Visual, Linguistik
alatan tersebut?
j) Bagaimana kehidupan mereka dan
Nilai Murni
apakah perasaan anda melihat
gambar tersebut?
- bersyukur
3. Murid menjawab soalan guru secara
lisan
4. Guru mengaitkan jawapan murid
dengan tajuk pelajaran hari ini.
Langkah 1 (10 minit)
1. Guru menghuraikan contoh tulisan
dan jenis tulisan.
2. Guru
menerangkan
maksud
prasejarah dengan mnggunakan slaid
PPT.
3. Guru menerangkan cara yang
digunakan mengesan kewujudan
manusia prasejarah.
4. Guru menjalankan aktiviti teka silang
kata.

KPS:
Mencari bukti
Membuat
imaginasi
KB:
Menghubung kait
Pedagogi:
Kontekstual
MI:
Linguistik
Nilai Murni
- bersyukur

Langkah 2( 10 minit)

KPS:

1. Guru menunjukkan hieraki zaman Memahami


prasejarah mengikut kronologi.
kronologi
2. Murid menjalankan permainan mix
and match mengikut tiga kategori KB:
iaitu nama zaman, masa dan alatan.

Gambar
hieraki

Menghubung kait
Pedagogi:
Kontekstual
MI:
Visual
Nilai Murni
- bersyukur

Langkah 3 (15 minit)


1. Murid mengkaji lokasi petempatan
prasejarah dengan menggunakan
peta Malaysia.
2. Murid menghasilkan peta minda
berkaitan
lokasi
penempatan
mengikut zaman prasejarah.
3. Murid
diedarkan
kad
nama
petempatan prasejarah dalam empat
zaman prasejarah.
4. Murid seterusnya menampalkan kad
petempatan mengikut lokasinya di
peta Malaysia.

KPS:
Membuat
interprestasi
Memahami
kronologi

Peta
Kad nama
lokasi
prasejarah

KB:
Mengelaskan
Pedagogi:
MI:
Visual,
Linguistik
Nilai Murni
- bersyukur

Langkah 4 (15 minit)


1.
Guru menyediakan tiga stesen.
Setiap stesen disediakan gambargambar dan kad arahan
2. Murid dibahagikan kepada 3 stesen
berikut:
Stesen 1 maksud prasejarah
Stesen 2 empat zaman prasejarah
Stesen 3 lokasi petempatan zaman
prasejarah.
3.
Murid akan bergerak ke setiap
stesen yang ditetapkan. Murid akan
menjawab soalan dalam kad arahan.

KPS:
Membuat
interprestasi
KB:
Menghubung kait
Menjana idea
Pedagogi:
MI:

Visual,

BBM
Gambar

4. Murid mencatatkan jawapan.


Linguistik
5. Murid membentangkan hasil jawapan
Nilai Murni
yang dicari.
- bersyukur
Penutup (5 minit)
Nilai
1. Guru menunjukkan gambar tinggalan Menghargai
sejarah.
Bersyukur
2. Murid
diminta
menyatakan
kepentingan menghargai tinggalan
sejarah.
3. Guru merumuskan isi-isi penting
dalam pelajaran hari ini.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas

Sejarah Tahun 4 Hijau

Tema/Tajuk

Kerajaan Melayu Awal

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Standard Pembelajaran:
4.1.1 Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu awal.
4.1.2 Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu pada
peta Malaysia.
K4.1.5 Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu
awal.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
xiv Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu awal
xv Mengenal pasti lokasi kerajaaan-kerajaan Melayu pada
peta Malaysia
xvi Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu
awal.

Objektif

Aktiviti

17. Menonton tayangan video


18. Permainan lucky draw.
19. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang
diberikan.

EMK

Nilai Murni
bersyukur, bangga
KPS
- Perbandingan Masa Lalu
Dimensi Kewarganegaraan perkongsian sejarah
TMK
belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar

Komputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, kad arahan

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP
Refleksi

B1D2E1 , band 2, band 4

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
Permulaan (5 minit)
1. Guru memaparkan peta Malaysia.

EMK
Nilai Murni

BBM

CATATAN

-bersyukur

-Komputer riba,

- bangga
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid
berkaitan dengan peta Malaysia:
a. Di manakah negeri Selangor?
b. Di manakah negeri Kedah?
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk
pelajaran hari ini.

LCD, DVD

-TKP
Visual ruang,
Interpersonal
KB
-Menjana Idea
-menghubung kait

Langkah 1 (15 minit)


1. Guru menayangkan slaid powerpoint di
kelas.
2. Guru menerangkan tentang konsep kerajaan
awal Melayu.

TKP
Visual ruang
Interpersoanl
KB

Langkah 2 (20 minit)

Menghubungkait
Nilai

1. Guru menjelaskan keistimewaan setiap


kerajaan Melayu awal.

Bersyukur

Contoh soalan yang ditanya:


Di manakah terletak kerajaan Beruas
pada masa sekarang?
Adakah kerajaan ini masih wujud masa
abad 21?

ICT

2. Guru sediakan aktiviti lucky draw. Murid


yang terkena lucky akan menjawab soalan
yang dkemukakan.

masa lalu

EMK

KB
Perbandingan
memberi sebab
menjelas

Aktiviti 3 (15 minit)


1.
Guru membahagikan murid kepada 4
kumpulan. Setiap kumpulan akan dibagi peta
Asia Tenggara dan enam helai peta kerajaan
Melayu awal. Murid-murid perlu menampal
lokasi kerajaan Melayu awal di tempat yang
betul dan menamakan.

EMK

Manila kas
KB

Puzzle peta

Menjelas

Marker pen

Menyatakan
2. Setiap kumpulan perlu membentangkan hasil
kumpulan masing-masing.
Penutup (5 minit)
1. Murid diminta menyatakan nama kerajaan
Melayu awal.
2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam

BBM

Nilai
Bersyukur

pelajaran hari ini.


Contoh : Kad/ gambar untuk stesen

8 PISMP PS/PJ/PC Lee Kah Yan dan Ooi Ke Sin


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas

Sejarah Tahun 4 M

Tema/Tajuk

Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
5.1 Tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Standard Pembelajaran:
5.1.3 Menyatakan peranan jawatan tokoh terbilang dalam
membangunkan Kesultanan Melayu Melaka.
K5.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tokoh-tokoh
terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
xvii Menyatakan sekurang-kurangnya dua peranan jawatan
Sultan.
xviii Menyatakan sekurang-kurangnya dua kepentingan
menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu
Melaka dalam masyarakat.

Objektif

Aktiviti

20. Menonton tayangan video (TMK)


21. Bercerita tentang peranan jawatan Sultan dan kepentingan
menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu
Melaka dalam masyarakat.
22. Murid membuat lakonan.
23. Lembaran kerja diberi kepada murid.

EMK

Nilai Murni

Bahan Bantu Belajar

Komputer, LCD, video, slaid powerpoint, topi, keris, lembaran


kerja, kad cabutan bertuah, kotak cabutan bertuah.

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP

B1 B2
Menyatakan peranan jawatan Tokoh Terbilang.
Menyatakan kepentingan menghargai Tokoh Terbilang
Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.

bersyukur, taat setia, hormatmenghormati


KPS
- Elemen asas sejarah
Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan kesultanan
negara.
TMK
belajar melalui TMK

Refleksi

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


AKTIVITI
Permulaan (5 minit)

EMK
Nilai Murni

BBM

CATATAN

Menonton tayangan video klip

-bersyukur

-Komputer riba,

1. Murid menonton tayangan video klip Lion

King

-taat setia
-hormat
menghormati

LCD, video

2. Guru bertanyakan soalan kepada murid


berkaitan klip video yang ditayangkan:
EMK
k) Siapa pernah menonton video ini?
Murid menjawab soalan guru secara
lisan
l) Apa yang anda dapat lihat dalam video
ini?
Murid menjawab secara lisan
m) Apakah perasaan anda semasa melihat
video ini?
Murid menjawab soalan guru
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran hari ini.

-TKP
-TMK
KB
-Menjana Idea
-menghubung kait

Aktiviti 1 (15 minit)


1. Guru bercerita tentang peranan jawatan
Sultan dan kepentingan menghargai tokohtokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
dalam masyarakat.

BBM
EMK
keusahawanan
Nilai
-

2. Sesi soal jawab dijalankan bersama murid.

*DSP
Bersyukur
Taat setia
Hormat
menghormati

a) Apakah peranan jawatan Sultan?


b) Apakah kepentingan menghargai tokohtokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
dalam masyarakat?

- Komputer riba, slaid


Powerpoint

KB
menjana idea

4. Pebincangan dijalankan bersama murid.


Aktiviti 2 (20 minit)
Murid dibahagi kepada 3 kumpulan.
2 Setiap kumpulan menghantar wakil untuk
mencabut giliran dan tajuk lakonan.
3 Murid diberi masa untuk membuat
perbincangan.
4 Murid membuat lakonan.
5 Guru membincangkan hasil lakonan
bersama murid.
6 Ganjaran diberikan kepada kumpulan
yang terbaik.

Nilai
-

Bersyukur
Taat setia
Hormat
menghormati

EMK

BBM
Kad cabutan
bertuah, kotak
cabutan bertuah,
topi, keris, pelekat.

KB
menjana idea
menghubungkait

Aktiviti 3 (15 minit)


1.Lembaran kerja diberi kepada murid.

EMK

BBM

2.Perbincangan jawapan dijalankan dengan

KB

Lembaran kerja

murid.

menjana idea

menjelas

*DSP
Penutup (5 minit)

Nilai

BBM:

1. Guru menyuruh murid membuat rumusan


PDP.

Bersyukur, taat setia,

Komputer riba,

hormat-

LCD, Slaid

2. Guru menerapkan nilai murni kepada murid


dengan slaid powerpoint.

menghormati

Powerpoint.

3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam


pelajaran hari ini.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas

Sejarah Tahun 4 Exora

Tema/Tajuk

Parameswara Pengasas Melaka

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu

Melaka
Standard Pembelajaran:
5.2.1 Menyatakan latar belakang Parameswara sebagai
pengasas Melaka.
5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan
Parameswara dari Palembang ke Melaka.
K5.2.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh
dicontohi.

Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i.
Mengetahui tentang Parameswara sebagai pengasas
Kesultanan Melayu Melaka
ii.
Menerangkan tentang Parameswara sebagai
pengasas Kesultanan Melayu Melaka dengan contoh
iii.
Menyatakan 2 sifat kepimpinan Parameswara

Aktiviti

1. Melihat gambar kota A Famosa


2. Menerangkan konsep raja, kerajaan dan kerajaan
Melayu,lokasi asal Parameswara dan latar belakang
Parameswara sebagai pengasas Melaka.
3. Menjawab soalan kad tugasan secara pasangan.
4. Melabelkan perjalanan Parameswara dari Palembang ke
Melaka.
5. Permainan kuiz dijalankan secara kumpulan.

EMK

Nilai Murni
bersyukur, taat setia, bangga
KPS
- Elemen asas sejarah
Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asalusul negara.
TMK
belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar

Komputer riba, slaid, gambar, peta, peta kosong, kad soalan,


soalan kuiz
B1D4E2 , B2D4E1
Menceritakan latar belakang Parameswara.
Menerangkan dengan ringkas rentetan peristiwa perjalanan
Parameswara dari Palembang ke Melaka.

Penilaian Pengajaran
dan Pembelajaran
DSP
Refleksi

Aktiviti/Pelaksanaan

EMK

Catatan

Set Induksi (5 minit)

KPS:

Komputer riba

Menerokai bukti

Slaid

Membuat interpretasi

Gambar

1. Guru menunjukkan
gambar kota A Famosa.

2. Murid diminta meneliti


gambar tersebut.

3. Berdasarkan gambar guru


kemukakan soalan.
a. Apakah yang anda dapat
lihat?

KB:
Menjana idea

Pedagogi:
Pendekatan kontekstual
Soal jawab

b. Namakan kota tersebut?


c. Di manakah kota ini
berada di Melaka?

MI
Visual
Linguistik

4. Guru mengaitkan jawapan


murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.

Langkah 1(15 minit)


1. Guru menerangkan
konsep raja kerajaan
dan kerajaan Melayu.

KPS:
Menerokai bukti
Membuat interpretasi
Pedagogi:

2. Guru menerangkan
lokasi asal

Pendekatan kontekstual
Pembelajaran koperatif

Parameswara dengan
menggunakan peta dan
latar belakang
Parameswara sebagai
Pengasas Kesultanan
Melayu Melaka.

MI
Visual
Linguistik

Peta

Nilai:
Taat setia
Bangga

KB:
Membuat perbandingan

Langkah 2 (10 minit)

KPS:

Guru menjalankan aktiviti.

Menerokai bukti

1. Murid diminta mencari

Membuat interpretasi

pasangan.
KB:
2. Guru mengedarkan kad
tugasan yang
mengandungi soalan.

Menjana idea
Menghubungkait
Membuat rumusan

Soalan:
1. Apakah maksud raja?

Pedagogi:

2. Terangkan perbezaan

Pendekatan koperatif

kerajaan dan kerajaan


Melayu.

Inkuiri penemuan

3. Terangkan asal usul


Parameswara.

MI
Linguistik

Kad soalan

3. Murid berbincang dalam


kumpulan masingmasing tentang soalan
pada kad tugasan.

Nilai:
Bersyukur

4. Guru meminta setiap


ketua kumpulan untuk
membentangkan hasil
perbincangan di
hadapan kelas.

5. Murid membentangkan
hasil dapatan masingmasing.

6. Guru merumuskan
pembentangan murid.

Langkah 3 (15 minit)

KPS:

1. Guru menceritakan

Menerokai bukti

rentetan peristiwa
perjalanan Parameswara

Membuat interpretasi

dari Palembang ke
Melaka.

KB:
Menjana idea

2. Guru mengedarkan peta


kosong kepada setiap
murid.

Menghubungkait

Peta kosong

Pedagogi:
3. Murid dikehendaki

Inkuiri penemuan

melabelkan perjalanan
Parameswara dari
Palembang ke Melaka.

MI
Visual

4. Guru memilih beberapa

Linguistik

orang murid secara rawak


untuk membentangkan
hasil peta mereka.

5. Guru akan memberi


maklum balas
berdasarkan
pembentangan murid.

Langkah 4 (10 minit)

KPS:

Slaid power point

1. Guru menjalankan

Menerokai bukti

Soalan kuiz

permainan kuiz kepada


murid secara kumpulan.

2. Soalan kuiz akan


dipaparkan melalui slaid
power point.

3. Kumpulan yang
memperolehi markah yang
tertinggi dikira sebagai

Membuat interpretasi

KB:
Menjana idea
Menghubungkait

Pedagogi:
Pembelajaran koperatif

pemenang dalam
permainan kuiz.

MI
Linguistik

Nilai:
Bersyukur
Taat setia

Penutup (5 minit)
1. Murid diminta
menyatakan 2 sifat
kepimpinan
Parameswara.
Jawapan:
i.

Berpandangan jauh

ii.

Rasional

*Mana-mana jawapan yang


munasabah diterima.

2. Guru menerapkan nilai


murni dan unsur
patriotisme kepada
murid.

3. Guru merumuskan isi


pelajaran mengenai

Nilai:
Taat setia
Bersyukur

topik.

Gambar Kota A Famosa

Peta Perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Kelas
Tema/Tajuk

Sejarah Tahun 4 Amanah

Masa

8.40 9.40 pagi

Fokus

Standard Kandungan:
5.3 Tun Perak Sebagai Bendahara Melaka

Tokoh-tokoh terbilang kesultanan Melayu Melaka

Standard Pembelajaran:
5.3.1 Menyatakan riwayat hidup Tun Perak.
5.3.4 Menyatakan peranan Tun Perak dalam membina
kegemilangan Kesultanan Melayu Melaka.
Objektif

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan


dapat;
i. Menyatakan riwayat hidup Tun Perak.
ii. Menghasilkan satu peta minda berkaitan dengan
peranan Tun Perak dalam membina kegemilangan
Kesultanan Melayu Melaka.
iii. Menyatakan 1 contoh yang dapat menunjukkan nilai
taat setia kepada negara.
1. Guru merangsang minat murid dengan mempamerkan
gambar Perdana Menter Malaysia yang ke-6.
2. Guru menggunakan syair untuk memperkenalkan
riwayat hidup Tun Perak.
3. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan
dikehendaki untuk menghasilkan 1 peta minda
mengenai peranan Tun Perak dalam membina
kegemilangan Kesultanan Melayu Melaka.
4. Guru mengedarkan lembaran kerja.
5. Guru menjalankan sesi soal jawab untuk merumuskan
topik pelajaran hari ini.

EMK

Nilai Murni
bersyukur, taat setia
KPS
- Elemen asas sejarah
Dimensi Kewarganegaraan Kesetiaan
TMK
belajar melalui TMK

Bahan Bantu
Belajar

Komputer, LCD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI
Permulaan (5 minit)

EMK
Nilai Murni

CATATAN
BBM

1. Guru mempamerkan gambar perdana

-bersyukur

-Komputer riba,

menteri Malaysia sekarang.

LCD

2. Murid dikehendaki memerhati gambar

gambar

tersebut dengan teliti.


3. Guru mengemukakan soalan kepada
murid.

KB
-Menjana Idea

n) Siapakah dalam gambar tersebut?


(Dato Seri Mohd Najib Bin Abdul

-menghubung
kait

Razak)
b) Apakah jawatan beliau?
(Perdana menteri Ke-6)
c) Apakah jawatan yang sama dengan

TKP:
Linguistik
Visual ruang

perdana menteri semasa zaman


kesultanan Melayu Melaka?
(Bendahara)
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan
tajuk pelajaran hari ini.
Aktiviti 1 (15 minit)
7 Guru menerang Riwayat Tun Perak
dengan menggunakan sebuah syair.
8

Kertas mahjong
Nilai
Bekerjasama
Taat setia

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan.


Dalam kumpulan, murid diminta untuk KB
melengkapkan jadual biodata Tun Perak menjana idea
yang disediakan oleh guru.

9 Guru memilih murid secara rawak untuk


membentangkan hasil kumpulan masing-

Pedagogi:
Koperatif

Alat tulis

masing.

TKP:
Linguistik
Visual ruang

Aktiviti 2 (20 minit)


1 Guru menerangkan peranan Tun Perak

Interpersonal
Nilai
Taat setia

sewaktu menjadi bendahara kesultanan


Melayu Melaka secara terperinci.
2 Murid dikehendaki membuat satu peta
minda mengenai peranan Tun Perak
terhadap Kesultanan Melayu Melaka.
3 Guru meronda kelas dan memberi
bimbingan yang sesuai.

Kertas A4
Alat tulis

ICT
KB
-Menjana Idea
-Menghubung
kait
TKP:
Linguistik
Visual ruang

Aktiviti 3 (15 minit)


1. Guru mengedarkan lembaran kerja

ICT

kepada murid.
2. Murid dikehendaki menyiapkan
lembaran kerja tersebut.
3. Guru membincang jawapan dengan

Lembaran kerja
KB
menjana idea
menjelas

murid.
TKP:
Linguistik
Penutup (5 minit)

Visual ruang
Nilai

1. Guru merumuskan isi-isi penting dalam

Taat setia

pelajaran hari ini dengan menggunakan


sesi

soal jawab.

2. Guru menyemaikan nilai taat setia dalam


jiwa murid dengan mengemukakan soalan.

BBM

Soalan:
a Adakah anda seorang yang taat setia
kepada negara seperti Tun Perak?
Nyatakan contoh.

You might also like