You are on page 1of 8

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)

KELA 1E
MASA: 1:50 2:20
SUBJE SAIN
BIL. 29 ( 29/09/2015- SELASA)
S:
K: S
PELAJAR:
TAJUK Haba
:
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar:
Pelajar telah mempelajari bahawa haba
Papan putih, gambar, powerpoint
sebagai suatu bentuk tenaga.

2. menyatakan maksud penebat haba


3. menyenaraikan pelbagai kegunaan
konduktor dan penebat haba dalam
Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:
o minat dan ingin
tahu
o rajin dan tabah
o bertanggungjaw
ab
o menghargai
sumbangan
sains
o berfikiran
kritikal dan
analisis

o
o
o
o

yakin dan
o
berdikari
berkhemah
o
tinggi dan
menghormati
berfikiran
o
secara
rasional
bersyukur
kepada tuhan
o

adil dan
saksama
menghargai
keseimbanga
n alam
menghargai
dan
mengamalka
n kehidupan
bersih
berani
mencuba

pembelajaRefeksi
ran yang untuk
lepas

AssessmeGroup

AssessmePeer

bertulisKerja

Kumpulan/Kerja

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:


1. menyatakan maksud konduktor haba

X X X

1. Memahami haba sebagai suatu bentuk


tenaga

Lain-lain

X X X

Objektif Pembelajaran:

an kelasPerbincang

Q&A / S & J

Semakan pembelajaran:

o
o
o

luwes dan
berfikiran
terbuka
bekerjasama
sistematik
dan bersifat
objektif

o
o
o

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Kehadiran dan Pengurusan kelas:
Ambil kehadiran dengan pelajar
Starter Activities/Set induksi:
1. Guru menanya pelajar tiga cara haba mengalir.
2. Pelajar cuba memberi repons.
3. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar.
Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:
Aktiviti 1: latihan tubi
1. Pelajar dalam kumpulan bekerjasama membincang latihan tubi dalam buku
latihan ms 130 tentang konduktor haba dam penebat haba.
2. Pelajar diberi 10 minit untuk menyiapkan latihan tubi.
Kesimpulan/Penutup:
Pelajar memberi jawapan.

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP

Jujur dan tepat


baik hati dan
penyayang
menyedari sains
ialah memahami
alam

Masa
5 minit
5 minit

15 minit

5 minit

Objektif

Kekuatan

Penambahbaik
an

KELA
S:
TAJUK
:

1E
Haba

MASA:

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)


12:40
SUBJE SAIN
BIL.
( 30/09/2015- RABU)
2:00
K: S
PELAJAR: 29

PENGETAHUAN SEDIA ADA:


Pelajar telah memahami 3 cara pengaliran
haba.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar:


Papan putih, gambar, powerpoint

o minat dan ingin


tahu
o rajin dan tabah
o bertanggungjaw
ab
o menghargai
sumbangan
sains
o berfikiran
kritikal dan
analisis

o
o
o
o

yakin dan
o
berdikari
berkhemah
o
tinggi dan
menghormati
berfikiran
o
secara
rasional
bersyukur
kepada tuhan
o

adil dan
saksama
menghargai
keseimbanga
n alam
menghargai
dan
mengamalka
n kehidupan
bersih
berani
mencuba

untuk Refeksi

AssessmeGroup

AssessmePeer

Kumpulan/Kerja

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:


1. menjalankan eksperimen untuk
mengkaji kegunaan bahan berbeza
Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

bertulisKerja

1. Memahami pengaliran haba dan


kesannya

o
o
o

luwes dan
berfikiran
terbuka
bekerjasama
sistematik
dan bersifat
objektif

o
o
o

Jujur dan tepat


baik hati dan
penyayang
menyedari sains
ialah memahami
alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Kehadiran dan Pengurusan kelas:
Ambil kehadiran dengan pelajar
Starter Activities/Set induksi:
1. Guru menanya tiga cara pengaliran haba.
2. Guru menanya pelajar nama bahan yang menghalang pengaliran haba.
3. Pelajar memberi respon.
4. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar
Aktiviti 1: Eksperimen
1. Guru menerangkan tujuan membuat eksperimen hari ini.
2. Guru memperingatkan pelajar supaya berhati-hati dan menjaga keselamatan
semasa menjalankan aktiviti eksperimen.
3. Guru membahagikan pelajar kepada 4 orang sekumpulan.
4. Setiap ketua kumpulan tampil ke hadapan mengambil radas untuk
menjalankan eksperimen.
5. Pelajar menjalankan aktiviti untuk menunjukkan kegunaan bahan berbeza
sebagai penebat haba.
6. Pelajar merekod data.
Aktiviti 2: Perbincangan
1. Pelajar diberi 10 minit untuk menjawab soalan eksperimen.
2. Perbincangan jawapan dijalankan.
Kesimpulan/Penutup:
1. Pelajar membersihkan meja dan mengembalikan alat radas.
Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP
Objektif

Lain-lain

Objektif Pembelajaran:

an kelasPerbincang

Q&A / S & J

Semakan pembelajaran:

Masa
5 minit

10 minit

30 minit

15 minit

5 minit

Kekuatan

Penambahbaik
an

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)


KELA 1E
MASA: 2:05 3:00
SUBJE SAIN
BIL.
( 2/10/2015- JUMAAT)
S:
K: S
PELAJAR: 29
TAJUK Haba
:
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar:

Pelajar telah mempelajari tiga cara


pengaliran haba (konduksi, perolakan dan
sinaran) dan tiga jenis jirim.

Papan putih, gambar, powerpoint

o minat dan ingin


tahu
o rajin dan tabah
o bertanggungjaw
ab
o menghargai
sumbangan
sains
o berfikiran
kritikal dan
analisis

o
o
o
o

yakin dan
o
berdikari
berkhemah
o
tinggi dan
menghormati
berfikiran
o
secara
rasional
bersyukur
kepada tuhan
o

adil dan
saksama
menghargai
keseimbanga
n alam
menghargai
dan
mengamalka
n kehidupan
bersih
berani
mencuba

untuk Refeksi

AssessmeGroup

AssessmePeer

bertulisKerja

Kumpulan/Kerja

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:


1. menyatakan perubahan kepada
keadaan jirim dalam proses fizikal
2. menerangkan perubahan kepada
keadaan jirim yang melibatkan
3. memberi 3 contoh pemerhatian harian
yang menunjukkan perubahan kepada
Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

X X X

1. Menganalisa kesan haba ke atas jirim

Lain-lain

X X X

Objektif Pembelajaran:

an kelasPerbincang

Q&A / S & J

Semakan pembelajaran:

o
o
o

luwes dan
berfikiran
terbuka
bekerjasama
sistematik
dan bersifat
objektif

o
o
o

Jujur dan tepat


baik hati dan
penyayang
menyedari sains
ialah memahami
alam

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Kehadiran dan Pengurusan kelas:
Ambil kehadiran dengan pelajar
Starter Activities/Set induksi:
1. Guru menunjukkan beberapa objek di dalam kelas. ( Contoh objek: jam
dinding, buku, cermin, udara)
2. Guru menanya pelajar apakah persamaan objek yang ditunjukkan?( Semua
objek tersebut ialah jirim.)
3. Guru menanya pelajar soalan berikut:
a) Apa itu jirim? ( Jirim ialah benda yang mempunyai jisim dan memenuhi ruang)
b) Berikan 3 contoh jirim . ( Conth jawapan: Kerusi, buku, kipas dan jawapan lain
yang boleh diterima)
c) Berikan 3 keadaan jirim. ( Pepejal, cecair dan gas)
4. Guru menunjuk tiga objektif pembelajaran kepada pelajar.

Aktiviti Utama/ Isi Pengajaran:


Aktiviti 1: : Penerangan
1. Guru menanya pelajar soalan KBAT.
(a) Pada pendapat anda, apakah kesan haba ke atas pepejal? ( Pencairan)
2. Guru mengaitkan menambahkan haba sama dengan menyerap haba.
3. Guru memperkenalkan proses fizikal melibatkan peleburan,pendidihan,
pembekuan, penyejatan, kondensasi dan pemejalwapan dengan menunjukkan
fash card.

Masa
5 minit

10 minit

30 minit

4. Guru menunjukkan fash card tentang pepejal, cecair dan gas.


5. Guru menanya nama proses fizikal yang menukar pepejal kepada cecair, cecair
kepada gas.
6. Guru menanya soalan KBAT.
(a) Ramalkan apakan yang akan berlaku jika cecair disejukkan? ( Pembekuan)
7. Guru mengaitakan penyejukan dengan membebaskan haba.
8. Guru memberi penerangan tentang perubahan kepada keadaan jirim dalam
proses fizikal .

15 minit
Aktiviti 2: Perbincangan Kooperatif dan latih tubi untuk mengukuh
kefahaman
1. Guru membahagi pelajar kepada 7 kumpulan, dimana 4 orang
sekumpulan( seorang ketua yang paling pandai dalam kumpulan dan 3 orang
pelajar lain yang lebih lemah).
2. Pelajar diberi 10 minit untuk membincang jawapan perubahan keadaan jirim
dalam proses fizikal dan melibatkan melibatkan penyerapan dan pembebasan
haba dalam buku kerja PBS ( ms 124)
3. Pelajar bekerja secara kooperatif dalam kumpulan untuk berbincang.
4. Ketua kumpulan bertanggungjawab mengajar pelajar lain yang lemah.

Kesimpulan/Penutup:
1. Guru menanya pelajar nama proses perubahan keadaan jirim.

5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP


Objektif

Kekuatan

Penambahbaik
an

KELA
S:
TAJUK

1E
Haba

MASA:

RANCANGAN PEMBELAJARAN HARIAN (RPH)


12:40
SUBJE SAIN
BIL.
( 3/10/2015- SABTU
2:00
K: S
PELAJAR: 29 GANTI RABU)

:
PENGETAHUAN SEDIA ADA:
Pelajar telah memahami bahawa haba
menyebabkan pengembangan dan
pengecutan pepejal, cecair dan gas.

SUMBER/Bahan atau Alat Bantu Mengajar:


Papan putih, gambar, powerpoint

o minat dan ingin


tahu
o rajin dan tabah
o bertanggungjaw
ab
o menghargai
sumbangan
sains
o berfikiran
kritikal dan
analisis

o
o
o
o

yakin dan
o
berdikari
berkhemah
o
tinggi dan
menghormati
berfikiran
o
secara
rasional
bersyukur
kepada tuhan
o

adil dan
saksama
menghargai
keseimbanga
n alam
menghargai
dan
mengamalka
n kehidupan
bersih
berani
mencuba

untuk Refeksi

AssessmeGroup

AssessmePeer

bertulisKerja

Kumpulan/Kerja

Succes criteria/Kriteria Kejayaan:


1. menerangkan dengan contoh pelbagai
kegunaan pengembangan dan
2. mengaplikasikan prinsip pengembangan
dan pengecutan jirim dalam
Sikap Sainstifik dan Nilai Murni:

X X

1. Mengaplikasi prinsip pengembangan


dan pengecutan jirim

Lain-lain

X X

Objektif Pembelajaran:

an kelasPerbincang

Q&A / S & J

Semakan pembelajaran:

o
o
o

luwes dan
berfikiran
terbuka
bekerjasama
sistematik
dan bersifat
objektif

o
o
o

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Kehadiran dan Pengurusan kelas:
Ambil kehadiran dengan pelajar
Starter Activities/Set induksi:
1. Guru menanya pelajar cecair apa yang ada dalam termometer?
2. Pelajar memberi respon.
3. Guru menunjuk objektif pembelajaran kepada pelajar
Aktiviti 1: Perbincangan
1. Guru menerangkan kegunaan pengembangan dan pengecutan jirim dalam
yang berikut:
(a) merkuri dalam thermometer
(b) jalur dwilogam di dalam alat penggera kebakaran
(c) ruang pada landasan keretapi
(d) penggolek pada jambatan keluli.
2. Pelajar menyalin nota.
Aktiviti 2: latihan
1. Pelajar diberi 10 minit untuk membuat latihan isi tempat kosong dengan
mencari jawapan dalam buku teks.
2. Perbincangan jawapan dijalankan.
Kesimpulan/Penutup:
1. Guru tanya pelajar bagaimana menyelesaikan masalah berikut dalam
kehidupan harian.
(a) Membuka penutup botol yang ketat
(b) Mengambalikan bentuk bola ping pong menjadi bulat

Jujur dan tepat


baik hati dan
penyayang
menyedari sains
ialah memahami
alam

Masa
5 minit

10 minit

40 minit

20 minit

5 minit

Penilaian/ Refleksi guru yang mengajar-aspek dalam PdP


Objektif

Kekuatan

Penambahbaik
an

You might also like