You are on page 1of 4

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: coala gimnazial Ceru Bcini


Profesor: Adina Iacob
Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Clasa a VI a
Data: 10.10.2012
Unitatea de nvare: Literatura cult. Opera epic. Schia
Tema leciei: Schia D-l Goe de I. L. Caragiale. Planul simplu. Planul dezvoltat de idei
Tipul leciei: mixt
COMPETENE GENERALE:
1. Receptarea mesajului oral n diferite situaii de comunicare
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n diferite
situaii de comunicare
3. Receptarea mesajului scris din diferite texte literare
4. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise cu scopuri
diverse
COMPETENE SPECIFICE:
1.2. sesizarea sensului unitilor lexicale noi n funcie de context;
2.1. nlnuirea clar i coerent a ideilor ntr-un monolog;
2.2. utilizarea relaiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie n organizarea mesajului
oral;
3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit;
4.1. redactarea textelor cu destinaii diverse.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1: s realizeze planul simplu de idei;
O2: s identifice informaiile secundare din text;
O3: s realizeze planul dezvoltat de idei;
O4: s identifice n text modurile de expunere.

STRATEGIA DIDACTIC:
Metode i procedee: conversaia euristic, nvarea prin descoperire, conversaia de fixare,
conversaia de verificare, brainstormingul, explicaia, lucrul cu dicionarul, jocul de rol,
exerciiul de identificare.
Mijloace i materiale: manualul, cartea Momente i schie de I. L. Caragiale, caiete, tabl,
Dex-ul, fi de teorie, culegere.
Forme de organizare: colectiv, individual, perechi.
Durata: 50 minute
Evaluare: observarea i aprecierea verbal, chestionare oral.

BIBLIOGRAFIE:
1. Anca erban, Sergiu erban, Limba romn. Manual pentru clasa a VI a, Ed. All
Educational, Bucureti, 2000;
2. Carmen Iordchescu, S dezlegm tainele textelor literare. Manual ndrumtor pentru
toate manualele alternative, Ed. Carminis, Piteti, 2001;
3. Mina Maria Rusu, Exerciii practice de limba romn. Clasa a VI a, Ed. Paralela 45,
Piteti, 2011;
4. Marilena Pavelescu, Metodica predrii limbii i literaturii romne. Ghid pentru susinerea
examenelor de definitivare i de acordare a gradelor didactice, Ed. Corint, 2010.

SCENARIUL ACTIVITII DIDACTICE

MOMENT ORGANIZATORIC
Profesorul salut elevii, apoi noteaz absenii n catalog.

VERIFICAREA TEMEI
(5 minute)
Profesorul verific tema: apreciaz verbal acurateea rezolvrii acesteia i ofer
rspunsuri pentru eventualele lacune prezentate de elevi.

ENUNAREA TITLULUI I A OBIECTIVELOR


(2 minute)
Profesorul va anuna continuarea leciei D-l Goe de I. L. Caragiale i noteaz
subtitlul leciei Planul simplu de idei. Planul dezvoltat de idei, pe care le va nota pe
tabl. Apoi va enuna obiectivele leciei.

REACTUALIZAREA CUNOTIINELOR NVATE ANTERIOR (CLASA


A V A)
(7 minute)
Profesorul va verifica prin ntrebri nivelul de nsuire a cunotiinelor din clasa a V
a cu privire la conceptele de plan simplu de idei i plan dezvoltat de idei:
- Ce sunt ideile principale?
- Ce conin ideile principale? Dar cele secundare?
- Din ce este alctuit planul simplu de idei?
- Dar planul dezvoltat de idei?
Eventualele lacune vor fi explicate de profesor:
Ideile principale conin numai acele informaii importante cu privire la
personajele i aciunea textului.
Ideile pricipale alctuiesc planul simplu de idei.
Ideile secundare conin informaii cu privire la aciunea i personajele textului
care nu sunt de importan major; ele arat detalii cu privire la locul, timpul
aciunii, cu privire la vestimentaia, atitudinea i gndurile personajelor.
Ideile principale mpreun cu cele secundare formeaz planul dezvoltat de
idei.

DESFURAREA PROCESULUI DE PREDARE NVARE (36 minute)


Dup repetarea definiiilor planului simplu i a celui dezvoltat de idei,
profesorul va verifica nivelul de comprehensiune al textului prin identificare
informaiilor eseniale: locul, timpul, personajele. Pe baza acestor informaii,
profesorul mpreun cu elevii va formula ideile principale:
1. Goe mpreun cu familia ateapt trenul pe peron.
2. Familia urc n tren, se instaleaz n compartiment, dar Gor rmne pe
coridorul vagonului.
3. Lui Goe i zboar plria mpreun cu biletul pe geam.
4. Controlorul solicit pltirea biletului pierdut.
5. Dup plecarea controlorului Goe e certat i bruscat, lovindu-se cu nasul
de clana uii.

(2 minute)

6. Biatul rmne blocat n toalet.


7. Goe trage semnalul de alarm.
8. Trenul sosete cu ntrziere la Bucureti.
Dup formularea ideilor pricipale, pe care elevii le-au notat pe caiete, acetia
vor fi ajutai n formularea ideilor secundare prin identificarea informaiilor de
detaliu. Profesorul va adresa ntrebri n vedere formulrii ideilor secundare:
- Ce atitudine are Goe pe peron?
- n tren cu cine dialogheaz Goe?
- Ce i spune acesta?
- Care e comportamentul lui fa de tnr?
- Ce mai solicit controlorul pe lng preul biletului?
- Care e atitudinea doamnelor?
- Cum e recompensat Goe pentru pierderea biletului?
- Cine l elibereaz pe Goe din toalet?
- Ce fac doamnele n continuare?
- Ce face controlorul dup oprirea trenului?
- Ce fac Goe i mam mare?
- Unde merge familia dup coborrea din tren pe peronul din Bucureti?
Elevilor li se va solicita realizarea planului dezvoltat de idei, activitate pentru
care se va aloca un timp de 12 minute.
Urmtorul exerciiu le va solicita elevilor identificarea modurilor de expunere
din textul schiei i transcrierea pe caiete a scurte fragmente de maxim 3
rnduri care s exemplifice fiecare mod de expunere prezent n textul din
manual. Pentru acest exerciiu li se va aloca un timp de 7 minute.

OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA FEEDBACK ULUI


(3 minute)
Asigurarea feedback-ului se va realiza prin ntrebri:
- Care sunt ideile principale ale textului D-l Goe?
- Ce este planul dezvoltat de idei?
- Ce este planul simplu de idei?

TEMA
1. Realizai n scris rezumatul schiei D-l Goe.

(1 minut)

You might also like