You are on page 1of 17

Rancangan Pengajaran dan Pembelajaran Harian Sains Tingkatan 1

BAB 1: Pengenalan kepada Sains


Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :
Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian
Menyenaraikan apa yang dilihat di sekeliling yang berkaitan dengan
sains
(a) Menjelaskan contoh-contoh fenomena semula jadi yang murid
lihat di sekeliling mereka
(b) Menjelaskan kepentingan sains dalam kehidupan harian
(c) Namakan beberapa kerjaya dalam sains
(Aktiviti 1.1, PPPM: Band 1)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami sains adalah sebahagian daripada kehidupan harian
Menyenaraikan radas makmal
(a) Menjalankan aktiviti menamakan radas makmal
(b) Perbincangan tentang bahan berbahaya dan simbol amaran
(Aktiviti 1.2)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik
Menyatakan langkah-langkah dalam penyiasatan
saintifik/eksperimen
Perbincangan tentang langkah-langkah dalam penyiasatan saintifik.
(Aktiviti 1.3)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahamisains adalah sebahagian daripada kehidupan harian
Menjalankan satu eksperimen ringkas
Menjalankan suatu penyiasatan saintifik
(Aktiviti 1.4, PPPM: Band 5)

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektifpembelajaran :
Hasil pembelajaran
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :
Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Mengetahui kuantiti fizik dan unitnya
(a) Menyatakan kuantiti fizik dan unit S.I.
(b) Menyatakan simbol dan nilai imbuhan untuk unit panjang dan
jisim
(a) Mengenal pasti kuantiti fizik, nilai dan unit yang ditemui pada
suatu penjelasan produk
(b) Perbincangan tentang imbuhan yang digunakan dalam
pengukuran
(c) Perbincangan tentang simbol yang digunakan untuk pengukuran
(Aktiviti 1.5, PPPM: Band 2)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami penggunaan alat pengukuran
Memilih alat yang betul dan mengukur panjang dalam konteks
eksperimen
Mengukur panjang garis lurus dan garis melengkung dengan
menggunakan pembaris dan benang
(Aktiviti 1.6, PPPM: Band 4)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami penggunaan alat pengukuran
Memilih alat yang betul dan mengukur panjang dalam konteks
eksperimen
Mengukur panjang diameter objek menggunakan angkup
(Aktiviti 1.7, PPPM: Band 4)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami penggunaan alat pengukuran
Menganggar luas bentuk sekata dan tak sekata dengan menggunakan
kertas graf
Menjalankan suatu aktiviti untuk menganggar luas bentuk sekata
dan tak sekata menggunakan kertas graf
(Aktiviti 1.8, PPPM: Band 4)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami penggunaan alat pengukuran
Memilih alat yang betul dan mengukur isi padu cecair dalam
konteks eksperimen
Mengukur isi padu cecair dengan menggunakan silinder penyukat,
pipet dan buret
(Aktiviti 1.9, PPPM: Band 4)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami penggunaan alat pengukuran
Menganggar isi padu pepejal dengan menggunakan kaedah sesaran
air
Menjalankan aktiviti mengukur isi padu pepejal dengan
menggunakan kaedah sesaran air
(Aktiviti 1.10, PPPM: Band 4)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami penggunaan alat pengukuran
Memilih alat yang betul dan mengukur suhu air dan suhu badan
Menjalankan suatu aktiviti untuk mengukur suhu air dan suhu badan
(Aktiviti 1.11, PPPM: Band 4)

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Memahami konsep jisim
(a) Menentukan berat dan jisim
(b) Menjelaskan perbezaan antara jisim dengan berat objek
(a) Aplikasikan kemahiran menggunakan neraca spring dan neraca
tuas
(b) Perbincangan tentang perbezaan antara jisim dengan berat
(Aktiviti 1.12 & 1.13, PPPM: Band 3)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :
Refleksi

Memperkenalkan sains
Pengenalan kepada Sains
Menyedari kepentingan unit piawai dalam kehidupan harian
Memberi contoh masalah yang dihadapi jika unit piawai tidak
digunakan
Perbincangan tentang kepentingan unit piawai
(Aktiviti 1.14, PPPM: Band 6)

BAB 2: Sel sebagai Unit Asas Hidupan


Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Manusia dan kepelbagaian hidupan


Sel sebagai unit asas hidupan
Memahami sel
(a) Mengenal pasti bahagian-bahagian mikroskop
(b) Mengenal pasti bahawa sel ialah unit asas hidupan dan
menyediakan slaid mengikut prosedur yang betul
(a) Menjalankan suatu aktiviti untuk mengenal pasti bahagianbahagian mikroskop
(b) Menjalankan suatu aktiviti untuk menyediakan salid sel pipi dan
sel bawang
(Aktiviti 2.1 & 2.2, PPPM: Band 3)

Manusia dan kepelbagaian hidupan


Sel sebagai unit asas hidupan
Memahami sel
Mengenal pasti struktur umum sel haiwan dan sel tumbuhan dan
nyatakan fungsi
(a) Melabel struktur sel dan fungsinya
(b) Membandingkan sel haiwan dan sel tumbuhan
(Aktiviti 2.2 & 2.3 PPPM: Band 3)

Manusia dan kepelbagaian hidupan


Sel sebagai unit asas hidupan
Memahami organisma unisel dan organisma multisel
Menyatakan maksud organisma unisel dan organisma multisel
Memerhatikan contoh-contoh organisma unisel dan organisma
multisel di bawah mikroskop
(Aktiviti 2.4, PPPM: Band 2)

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektif pembelajaran :
Hasil pembelajaran

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Manusia dan kepelbagaian hidupan


Sel sebagai unit asas hidupan
Memahami bahawa sel daripada tisu. organ dan sistem dalam badan
manusia
(a) Menamakan jenis-jenis sel manusia yang berbeza dan fungsinya
(b) Membuat urutan organisasi sel daripada ringkas kepada
kompleks
(a) Mengumpulkan maklumat dan membincangkan jenis-jenis sel
manusia dan fungsinya
(b) Membincangkan organisasi sel daripada yang ringkas kepada
yang kompleks menggunakan istilah sel, tisu, organ, sistem dan
organisma
(Aktiviti 2.5 & 2.6, PPPM: Band 1, 3)

Manusia dan kepelbagaian hidupan


Sel sebagai unit asas hidupan
Menyedari manusia adalah organisma yang kompleks
Menerangkan mengapa manusia adalah organisma yang kompleks
Membincangkan mengapa manusia adalah organisma yang
kompleks
(Aktiviti 2.7, PPPM: Band 6)

Bab 3: Jirim
Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

: Jirim dalam alam


: Jirim
: Memahami jirim mempunyai jisim dan memenuhi ruang
: (a) Menyatakan semua benda mempunyai jisim dan memenuhi
ruang
(b) Menerangkan maksud jirim
(c) Menghubungkaitkan benda dan jirim
Aktiviti pembelajaran : Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan udara mempunyai jisim
dan memenuhi ruang
(Aktiviti 3.1, PPPM: Band 4)
Refleksi
:

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Jirim dalam alam


Jirim
Memahami tiga keadaan jirim
(a) Menyatakan jirim terdiri daripada zarah-zarah
(b) Menyatakan tiga keadaan jirim
(c) Menyatakan susunan zarah-zarah dalam tiga keadaan jirim
(d) Menyatakan perbezaan pergerakan zarah-zarah dalam tiga
keadaan jirim
(a) Mensimulasikan susunan dan pergerakan zarah-zarah dalam
tiga keadaan jirim
(b) Menjalankan aktiviti untuk membandingkan dan membeza tiga
keadaan jirim
(Aktiviti 3.2 & 3.3, PPPM: Band 3)

Jirim dalam alam


Jirim
Memahami konsep ketumpatan
(a) Mendefinisikan ketumpatan
(b) Menerangkan mengapa ada objek dan cecair timbul
(c) Menyelesaikan masalah mudah berkaitan ketumpatan
(a) Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan sesetengah objek dan
cecair terapung dengan mengaitkannya dengan ketumpatan
(b) Menjalankan aktiviti untuk menyelesaikan masalah mudah yang
berkaitan ketumpatan
(c) Mengubahsuai ketumpatan sesuatu objek
(Aktiviti 3.4, & 3.7, PPPM: Band 5)

Jirim dalam alam


Jirim
Menghargai penggunaan ciri-ciri jirim dalam kehidupan harian
(a) Memerihalkan bagaimana manusia menggunakan pelbagai
keadaan jirim
(b) Memerihalkan bagaimana manusia mengaplikasikan konsep
ketumpatan
Membincangkan bagaimana manusia menggunakan perbezaan
keadaan jirim dan mengaplikasikan konsep ketumpatan
(Aktiviti 3.6)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Jirim dalam alam


Jirim
Menghargai penggunaan ciri-ciri jirim dalam kehidupan harian
Menerangkan aplikasi konsep timbul dan tenggelam yang berkaitan
dengan ketumpatan melalui aktiviti
Menjalankan projek untuk membuat model kapal selam yang boleh
timbul dan tenggelam di dalam air
(Aktiviti 3.8)

Bab 4: Kepelbagaian Sumber Bumi


Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Jirim dalam alam


Kepelbagaian sumber di Bumi
Mengetahui kepelbagaian sumber di Bumi
Menyenaraikan sumber di Bumi yang diperlukan untuk menyokong
kesinambungan hidup
Mengumpul maklumat mengenai sumber Bumi iaitu air, udara,
tanah, mineral, bahan api fosil dan benda hidup
(Aktiviti 4.1, PPPM: Band 2)

Jirim dalam alam


Kepelbagaian sumber di Bumi
Memahami unsur, sebatian dan campuran
(a) Menyatakan maksud unsur, sebatian dan campuran
(b) menyatakan perbezaan antara unsur, sebatian dan campuran
(a) Membincangkan maksud unsur, sebatian dan campuran
(b) Membanding dan membezakan ciri-ciri unsur, sebatian dan
campuran
(Aktiviti 4.2, PPPM: Band 4)

Jirim dalam alam


Kepelbagaian sumber di Bumi
Memahami unsur, sebatian dan campuran
Membanding ciri-ciri logam dengan bukan logam melalui
eksperimen
Menjalankan eksperimen untuk membanding ciri-ciri logam dengan
bukan logam
(Aktiviti 4.3, PPPM: Band 4)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

: Jirim dalam alam


: Kepelbagaian sumber di Bumi
: Memahami unsur, sebatian dan campuran
: (a) Mengelaskan unsur kepada logam dan bukan logam
berdasarkan ciri-cirinya
(b) Memberi contoh logam dan bukan logam
Aktiviti pembelajaran : Membanding dan membezakan ciri-ciri unsur, sebatian dan
campuran
(Aktiviti 4.4, PPPM: Band 4)
Refleksi
:

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektif pembelajaran :
Hasil pembelajaran

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Jirim dalam alam


Kepelbagaian sumber di Bumi
Memahami unsur, sebatian dan campuran
Membanding ciri-ciri campuran dengan sebatian melalui eksperimen
Menjalankan eksperimen untuk membanding ciri-ciri campuran
dengan sebatian
(Aktiviti 4.5, PPPM: Band 4)

Jirim dalam alam


Kepelbagaian sumber di Bumi
Memahami unsur, sebatian dan campuran
Mengasingkan komponen dalam campuran melalui aktiviti
Menjalankan aktiviti untuk mengasingkan komponen dalam
campuran seperti campuran pasir dan garam
(Aktiviti 4.6 & 4.7, PPPM: Band 4)

Jirim dalam alam


Kepelbagaian Sumber di Bumi
Menghargai kepentingan kepelbagaian sumber Bumi kepada
manusia
(a) Menerangkan kepentingan kepelbagaian sumber Bumi kepada
manusia
(b) menyatakan kepentingan pemeliharaan dan pemuliharaan
sumber Bumi
(a) Membincangkan kepentingan sumber Bumi (air, udara, tanah,
mineral, bahanapi fosil dan benda hidup) kepada manusia
(b) Membincangkan kepentingan pemeliharaan dan pemuliharaan
sumber di Bumi
(Aktiviti 4.8, PPPM: Band 6)

Bab 5: Udara di Sekeliling Kita


Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami komponen dalam udara
(a) Menyatakan komponen dalam udara
(b) Menerangkan mengapa udara ialah suatu campuran
(c) Menyatakan peratusan nitrogen, oksigen dan karbon dioksida
dalam udara
Membincangkan mengenai komposisi udara, mengapa udara suatu
campuran dan peratusan nitrogen, oksigen and karbon dioksida
dalam udara
(Aktiviti 5.1)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami komponen dalam udara
Menunjukkan melalui aktiviti peratusan oksigen dalam udara
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan peratusan oksigen dalam
udara
(Aktiviti 5.2, PPPM: Band 4)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami komponen dalam udara
Menunjukkan melalui aktiviti udara mengandungi wap air,
mikroorganisma dan habuk
Menjalankan aktiviti untuk udara mengandungi wap air,
mikroorganisma dan habuk
(Aktiviti 5.3, PPPM: Band 4)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami ciri-ciri oksigen dan karbon dioksida
Mengenal pasti oksigen dan karbon dioksida berdasarkan ciri-cirinya
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan ciri-ciri oksigen dan
karbon dioksida
(Aktiviti 5.4 & 5.5, PPPM: Band 4)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami bahawa oksigen diperlukan untuk respirasi
Menghubungkait benda hidup menggunakan oksigen semasa
respirasi
Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan semasa respirasi,
benda hidup menggunakan oksigen
(Aktiviti 5.6, PPPM: Band 5)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami bahawa oksigen diperlukan untuk respirasi
Menghubungkait benda hidup membebaskan karbon dioksida
semasa respirasi
Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan semasa respirasi,
benda hidup membebaskan karbon dioksida
(Aktiviti 5.7, PPPM: Band 5)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami bahawa oksigen diperlukan untuk respirasi
(a) Menyatakan tenaga, karbon dioksida dan wap air adalah hasil
respirasi
(b) Membanding dan membezakan kandungan oksigen dalam udara
sedutan dengan udara hembusan dalam manusia
(a) Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan benda hidup
membebaskan tenaga, karbon dioksida dan wap air semasa
respirasi
(b) Menjalankan aktiviti untuk membandingkan dan membeza
kandungan oksigen dalam udara sedutan dan udara hembusan
dalam manusia
(Aktiviti 5.8 & 5.9, PPPM: Band 5)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektif pembelajaran :
Hasil pembelajaran

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami bahawa oksigen diperlukan untuk pembakaran
Menyatakan oksigen diperlukan untuk pembakaran
Menjalankan eksperimen untuk mengkaji kesan saiz suatu bekas ke
atas jangka masa nyalaan lilin
(Aktiviti 5.10 & 5.11, PPPM: Band 5)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Memahami bahawa oksigen diperlukan untuk pembakaran
Menyenaraikan hasil pembakaran arang dan arang batu
Menjalankan eksperimen untuk menguji hasil pembakaran seperti
karbon dioksida dan air
(Aktiviti 5.12)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
Menganalisa kesan pencemaran udara
(a) Menyenaraikan contoh bahan cemar udara
(b) Menyenaraikan sumber bahan cemar udara
(c) Memerihalkan kesan pencemaran udara
Membincangkan contoh bahan cemar udara, sumber bahan cemar
udara dan kesan pencemaran udara
(Aktiviti 5.13)

Jirim dalam alam


Udara di sekeliling kita
(a) Menganalisa kesan pencemaran udara
(b) Menyedari kepentingan untuk mengekalkan udara yang bersih
(a) Menerangkan langkah-langkah yang perlu diambil untuk
menghalang dan mengawal pencemaran udara
(b) Memerihalkan bagaimana kehidupan jika tiada udara bersih
Menjalankan projek (folio) untuk mengkaji pencemaran udara
(Aktiviti 5.14 & 5.15, PPPM: Band 6)

Bab 6: Sumber Tenaga


Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektif pembelajaran :
Hasil pembelajaran

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tenaga
Sumber tenaga
Memahami pelbagai bentuk dan sumber tenaga
(a) Menyenaraikan pelbagai jenis tenaga
(b) Menyenaraikan pelbagai sumber tenaga
Mengumpul maklumat mengenai pelbagai bentuk dan sumber tenaga
(Aktiviti 6.1 & 6.2, PPPM: Band 1)

Tenaga
Sumber tenaga
Memahami pelbagai bentuk dan sumber tenaga
(a) Menyenaraikan pelbagai sumber tenaga
(b) Mengenal pasti perubahan tenaga
(c) Mengenal pasti matahari sebagai sumber tenaga utama
Membincangkan matahari sebagai sumber tenaga utama
(Aktiviti 6.3)

Tenaga
Sumber tenaga
Memahami pelbagai bentuk dan sumber tenaga
Mengkaji perubahan tenaga keupayaan kepada tenaga kinetik dan
sebaliknya melalui aktiviti
Menjalankan aktiviti untuk melihat perubahan tenaga dari tenaga
keupayaan kepada tenaga kinetik
(Aktiviti 6.4 & 6.5, PPPM: Band 4)

Tenaga
Sumber tenaga
Memahami tenaga boleh diperbaharui dan yang tidak boleh
diperbaharui
Mengelaskan pelbagai sumber tenaga kepada tenaga boleh
diperbaharui dan yang tidak boleh diperbaharui
Menjalankan aktiviti untuk mengelaskan sumber tenaga boleh
diperbaharui dan yang tidak boleh diperbaharui
(Aktiviti 6.6, PPPM: Band 3)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tenaga
Sumber tenaga
Menyedari kepentingan memulihara sumber tenaga
Memerihalkan pentingnya memulihara sumber tenaga
Membincangkan kepentingan memulihara sumber tenaga
(Aktiviti 6.7, PPPM: Band 6)

Bab 7: Haba
Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tenaga
Haba
Memahami haba sebagai suatu bentuk tenaga
Menyatakan matahari membebaskan haba
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan matahari membebaskan
haba
(Aktiviti 7.1, PPPM: Band 4)

Tenaga
Haba
Memahami haba sebagai suatu bentuk tenaga
Menyatakan perbezaan antara haba dengan suhu
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan perbezaan antara haba
dengan suhu
(Aktiviti 7.2, PPPM: Band 2)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan haba menyebabkan pengembangan dan pengecutan
pepejal
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan haba boleh menyebabkan
pepejal mengembang dan mengecut
(Aktiviti 7.3, PPPM: Band 4)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
:
Aktiviti pembelajaran

:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan haba menyebabkan pengembangan dan pengecutan
cecair
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan haba boleh menyebabkan
cecair mengembang dan mengecut
(Aktiviti 7.4, PPPM: Band 4)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan haba menyebabkan pengembangan dan pengecutan gas
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan haba boleh menyebabkan
gas mengembang dan mengecut
(Aktiviti 7.5, PPPM: Band 4)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan haba mengalir dengan tiga cara (konduksi, perolakan
dan sinaran)
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan pengaliran haba melalui
konduksi
(Aktiviti 7.6)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan haba mengalir dengan tiga cara (konduksi, perolakan
dan sinaran)
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan pengaliran haba melalui
perolakan
(Aktiviti 7.7)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan haba mengalir dengan tiga cara (konduksi, perolakan
dan sinaran)
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan pengaliran haba melalui
sinaran
(Aktiviti 7.8)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
(a) Memberi contoh pengaliran haba dalam fenomena alam
(b) Menyatakan maksud konduktor haba
(c) Menyatakan maksud penebat haba
(a) Membincangkan fenomena alam seperti bayu darat, bayu laut
dan pemanasan bumi oleh matahari
(b) Membincangkan konduktor haba dan penebat haba
(Aktiviti 7.9 & 7.10, PPPM: Band 5)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan maksud konduktor haba
Menjalankan eksperimen untuk mengkaji kegunaan bahan yang
berbeza sebagai konduktor haba
(Aktiviti 7.11, PPPM: Band 5)

Tenaga
Haba
Memahami pengaliran haba dan kesannya
Menyatakan maksud penebat haba
Menjalankan eksperimen untuk mengkaji kegunaan bahan yang
berbeza sebagai penebat haba
(Aktiviti 7.12, PPPM: Band 5)

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran
Aktiviti pembelajaran

:
:
:
:
:

Refleksi

Tema
Bidang pembelajaran
Objektif pembelajaran
Hasil pembelajaran

:
:
:
:

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Aktiviti pembelajaran :

Refleksi

Tenaga
Haba
Mengaplikasi prinsip pengembangan dan pengecutan jirim
(a) Menerangkan dengan contoh pelbagai kegunaan pengembangan
dan pengecutan jirim dalam kehidupan harian
(b) Mengaplikasikan prinsip pengembangan dan pengecutan jirim
dalam menyelesaikan masalah yang mudah
Membincangkan
(a) penggunaan pengembangan dan pengecutan jirim dalam
kehidupan harian
(b) prinsip pengembangan dan pengecutan jirim untuk
menyelesaikan masalah yang mudah
(Aktiviti 7.15)

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektif pembelajaran :
Hasil pembelajaran

Tenaga
Haba
Menganalisa kesan haba ke atas jirim
Menyatakan perubahan kepada keadaan jirim dalam proses fizikal
Menjalankan aktiviti untuk menunjukkan perubahan keadaan jirim
dalam proses fizikal
(Aktiviti 7.13 & 7.14, PPPM: Band 4)

Tenaga
Haba
Memahami bahawa permukaan objek yang gelap dan kusam
menyerap dan membebaskan haba dengan lebih baik
(a) Menyatakan objek yang gelap dan kusam menyerap haba lebih
baik daripada objek putih dan berkilat
(b) Menjalankan eksperimen untuk mengkaji penyerapan haba
Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan objek yang gelap dan
kusam menyerap haba lebih baik daripada objek putih dan berkilat
(Aktiviti 7.16, PPPM: Band 5)

Tema
:
Bidang pembelajaran :
Objektif pembelajaran :
Hasil pembelajaran

Aktiviti pembelajaran

Refleksi

Tenaga
Haba
Memahami bahawa permukaan objek yang gelap dan kusam
menyerap dan membebaskan haba dengan lebih baik
(a) Menyatakan objek yang gelap dan kusam membebaskan haba
lebih baik daripada objek putih dan berkilat
(b) Menjalankan eksperimen untuk mengkaji pembebasan haba
Menjalankan eksperimen untuk menunjukkan objek yang gelap dan
kusam membebaskan haba lebih baik daripada objek putih dan
berkilat
(Aktiviti 7.17, PPPM: Band 5)

You might also like