You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

MATA PELAJARAN

MATEMATIK

TARIKH/ HARI
MATA PELAJARAN
BIDANG
TARIKH/ HARI

25/1/2016
MATEMATIK
NOMBOR DAN OPERASI
27/1/2016

BIDANG
SK/SP

NOMBOR DAN OPERASI

SK/SP
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN

KELAS

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5

2.1 (i)

ISNIN

RABU

5 AKTIF

TAJUK

MASA
7.20 8.20
KELAS
5 AKTIF
PENAMBAHAN SEHINGGA 100000
MASA
6.50 7.50

TAJUK

PENAMBAHAN SEHINGGA 100000

2.1
(ii)akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
Pada
1.

Menambah dua nombor dalam bentuk lazim mengikut nilai tempat yang betul.

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

OBJEKTIF
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
(PdP)
AKTIVITI
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
BAHAN BANTU
(PdP)
BELAJAR
(BBB)

1.
1.

2.
1.
3.

Menambah tiga nombor dalam bentuk lazim mengikut nilai tempat yang betul.
Murid ditunjukkan dengan jadual nilai tempat . Dua nombor ditulis mengikut nilai tempat dan
murid dibimbing untuk menjumlahkan nombor tersebut mengikut nilai tempat dalam jadual
yang disediakan.
Beberapa
contoh lagi
diberijadual
dan murid
menyelesaikan
penambahan
nombor dengan
langkah
Murid
ditunjukkan
dengan
nilai tempat
. Dua nombor
ditulis mengikut
nilai tempat
dan
yang betul.
murid
dibimbing untuk menjumlahkan nombor tersebut mengikut nilai tempat dalam jadual
Muriddisediakan.
menyiapkan latihan yang diberi.
yang

2.

Jawapan yang ditambah pada langkah 1 ditulis semula dan murid dibimbing untuk menambah
dengan nombor yang ketiga dalam bentuk lazim.
Buku teks
Internet
Radio / TV
Spesimen
3.
Beberapa contoh lagi diberi dan murid menyelesaikan penambahan nombor dengan langkah
Modul
Projektor
Radas
Gambar / Cerita
yang betul.

4.
Murid menyiapkanModel
latihan yang diberi. Buku Cerita
Powerpoint
KECERDASAN
PELBAGAI

BAHAN BANTU
ELEMEN
BELAJAR
(BBB)
MERENTASI
KURIKULUM (EMK)

Interpersonal
Intrapersonal
Buku teks

Interpersonal
Membanding beza
Mengkategori
Intrapersonal
Menjana Idea

ELEMEN
MERENTASI
PENILAIAN
KURIKULUM
(EMK)
PENGAJARAN
&
PEMBELAJARAN

Kreativiti & Inovasi

PENILAIAN
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN

Kinestatik
Logik Matematik
Spesimen

Naturalis
Visual Ruang

Gambar / CeritaKeusahawanan
Modul
Projektor Bahasa Radas
Kreativiti & Inovasi
Sains & Teknologi
Pendidikan Alam Sekit
Patriotisme
TMK
Nilai Murni
Lain-lain : ______________________
Powerpoint
Model
Buku Cerita
ar

KEMAHIRAN
KECERDASAN
PELBAGAI
BERFIKIR

KEMAHIRAN
REFLEKSI
BERFIKIR

Muzikal
Verbal Linguistik
Internet
Radio / TV

Lain-lain : ______________________

Lembaran Kerja
Pendidikan
Alam Sekit
Hasil Kerja
ar
Membanding beza

Muzikal
Menghubungkait
Menginterpretasi
Verbal Linguistik
Mencipta Analogi

Kinestatik
Membuat
Inferens
Membuat
Ramalan
Logik Matematik
Mentafsir

Naturalis
Membuat
Keputusan
Membuat
Rumusan
Visual Ruang
Menilai

Bahasa
Pemerhatian
Kuiz Patriotisme

Sains & Teknologi


Lisan
TMK
Drama

Keusahawanan
Tugasan
Nilai Murni
Projek

Menghubungkait

Membuat Inferens

Membuat Keputusan

_____/____ orang murid dapat


menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan
pengayaan
/
Mengkategori
Menginterpretasi
Membuat Ramalan
Membuat
Rumusan
pengukuhan.
Menjana Idea
Mencipta Analogi
Mentafsir
Menilai
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Lembaran Kerja
Pemerhatian
Lisan
Tugasan
PdP
diulang
pada
pengajaran
seterusnya
kerana
murid
masih
belum
menguasai
kemahiran
Hasil Kerja
Kuiz
Drama
Projek
menambah melibatkan 3 nombor dengan mengumpul semula.
_____/____
orang&murid
dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
Aktiviti
pengajaran
pembelajaran
Mesyuarat / Kursus
Cuti Rehat / Cuti Sakit
pengukuhan.
ditangguhkan kerana .
Program Sekolah
Cuti Bencana / Cuti
Mengiringi Murid
Khas
____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Cuti Peristiwa / Cuti
Keluar
Aktiviti Luar
Umum
PdP diulang kerana
Aktiviti PdP dibawa ke

REFLEKSI

_____________________________________________________
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah

Aktiviti pengajaran & pembelajaran


ditangguhkan kerana .

Mengiringi Murid
Keluar
Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke

_____________________________________________________

Cuti Rehat / Cuti Sakit


Cuti Bencana / Cuti
Khas
Cuti Peristiwa / Cuti
Umum

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 5


MATA PELAJARAN
TARIKH/ HARI
MATA PELAJARAN
BIDANG
TARIKH/ HARI
BIDANG
SK/SP

MATEMATIK

KELAS

5 AKTIF

RANCANGAN PENGAJARAN
HARIAN TAHUN
5
1/2/2016
ISNIN
MASA
MATEMATIK
NOMBOR DAN OPERASI
3/2/2016

TAJUK

7.20 8.20
KELAS
5 AKTIF
PENAMBAHAN SEHINGGA 100000
MASA
6.50 7.50

TAJUK

PENAMBAHAN SEHINGGA 100000

RABU

NOMBOR
DAN OPERASI
2.1
(ii)
2.2 (i)

SK/SP
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
AKTIVITI
PENGAJARAN &
AKTIVITI
PEMBELAJARAN
PENGAJARAN &
(PdP)
PEMBELAJARAN
(PdP)
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB)
KECERDASAN
PELBAGAI
KECERDASAN
ELEMEN
PELBAGAI

MERENTASI
KURIKULUM (EMK)
ELEMEN
MERENTASI
KEMAHIRAN
KURIKULUM
(EMK)
BERFIKIR
KEMAHIRAN
BERFIKIR
PENILAIAN
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
PENILAIAN
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN
REFLEKSI

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


1.

Menyelesaikan ayat matematik yang melibatkan anu dalam penambahan dalam bentuk lazim
dan kaedah penolakan.
Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

1.
1.
2.
3.

Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan sehingga tiga nombor dengan kaedah
Murid
diperkenalkan
matematik yang mempunyai anu.
yang betul
dan dalamdengan
bentukayat
lazim.
Murid dibimbing untuk mencari nilai anu dalam bentuk lazim dengan kaedah penolakan.

Murid diberi beberapa lagi contoh dan dibimbing dengan langkah demi langkah bagi mencari
1. nilai
Muridanu.
diberi dengan satu pernyataan masalah harian.
2.
untuk
maklumat
yang terdapat dalam
4. Murid
Murid dibimbing
diberi latihan
danmengeluarkan
diminta untukmaklumat
menyelesaikan
soalanpenting
tersebut.
pernyataan tersebut.
3. Murid dibimbing untuk menyelesaikan soalan yang telah difahami dalam pernyataan itu
dengan langkah yang betul mengikut urutan dan dalam bentuk lazim.
4. Murid diberi bebrapa lagi contoh untuk mengukuhkan kefahaman
mereka tentang
Spesimen
Buku teks
Internet
Radio / TV
penyelesaian masalah.
5. Murid menyiapkanProjektor
latihan yang diberi. Radas
Gambar / Cerita
Modul
Buku
teks
Powerpoint

Internet
Model

Radio
/ TV
Buku Cerita

Modul
Interpersonal

Projektor
Muzikal

Radas

Powerpoint
Intrapersonal

Model Verbal Linguistik


Buku Cerita Logik Matematik
Lain-lain : ______________________
Visual Ruang

Interpersonal
Kreativiti & Inovasi
Intrapersonal
Pendidikan Alam Sekit
ar
Kreativiti & Inovasi
Membanding beza
Pendidikan Alam Sekit
Mengkategori
ar
Menjana Idea
Membanding beza

Muzikal
Bahasa
Verbal Linguistik
Patriotisme

Spesimen
Lain-lain : ______________________
Gambar / Cerita
Kinestatik
Naturalis

Kinestatik
Sains & Teknologi
Logik Matematik
TMK

Naturalis
Keusahawanan
Visual Ruang
Nilai Murni

Bahasa
Menghubungkait
Patriotisme
Menginterpretasi

Sains & Teknologi


Membuat Inferens
TMK
Membuat Ramalan

Keusahawanan
Membuat Keputusan
Nilai Murni
Membuat Rumusan

Mencipta Analogi
Menghubungkait

Mentafsir
Membuat Inferens

Menilai
Membuat Keputusan

Mengkategori
Lembaran Kerja

Menginterpretasi
Pemerhatian

Membuat
Ramalan
Lisan

Membuat
Tugasan Rumusan

Menjana
Idea
Hasil Kerja

Mencipta
Analogi
Kuiz

Mentafsir
Drama

Menilai
Projek

Lembaran Kerja
Pemerhatian
Lisan
Tugasan
_____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
Hasil Kerja
Kuiz
Drama
Projek
pengukuhan.
____/____
menguasai
objektif
pembelajaran
dan
diberi
latihan
pemulihan
_____/____orang
orangmurid
muridtidak
dapat
menguasai
objektif
pembelajaran
dan
diberi
latihan
pengayaan /
pengukuhan.
PdP diulang kerana

REFLEKSI

____/____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan
Mesyuarat / Kursus
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Program
Sekolah
PdP diulang kerana
Cuti Bencana / Cuti
Aktiviti pengajaran & pembelajaran
Mengiringi Murid
Khas
Aktiviti
pengajaran
& pembelajaran
ditangguhkan
kerana
.
Mesyuarat / Kursus
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Keluar
ditangguhkan kerana .
Cuti Peristiwa / Cuti
Program Sekolah
Cuti Bencana / Cuti
Aktiviti Luar
Umum
Mengiringi Murid
Khas
Aktiviti PdP dibawa ke

_____________________________________________________
Keluar
Aktiviti Luar

Aktiviti PdP dibawa ke

_____________________________________________________

Cuti Peristiwa / Cuti


Umum

You might also like