You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tajuk : Mengenal Kraf Tardisional

Sub Tajuk : Menghasilkan Anyaman Tikar

Tarikh : 20 Mac 2010

Masa : 10.30 – 11.30 pagi (60 Minit)

Tahun : Pendidikan Khas Masalah Pembelajaran

Bilangan Murid : 5 orang

Objektif Pengajaran : Kognitif : 1) Mengenal kraftangan tradisional Melayu.

2) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman.

Afektif : 1) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional

2) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat:

1) Menghasilkan Anyaman Tikar dengan kaedah dan teknik yang betul.

2) Murid berasa gembira dan seronok dengan hasil kerja yang telah dijalankan melalui aktiviti seni,

muzik dan pendidikan jasmani..


Pengalaman Sedia Ada : Anyaman tikar mengkuang di rumah.

Penerapan Nilai : Bekerjasama, ketelitian, cintakan alam sekitar dan kekemasan.

Bahan Bantu Mengajar : 1) Contoh - Anyaman Tikar

2) Bahan dan Alatan -Kertas Lukisan, Kertas Warna, Gunting dan Gam

5) Rujukan - Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual (KBSR)

Kemahiran : 1) Murid dapat menyanyi bersama guru.

2) Murid dapat mengunakn teknik gam dan tampal.

Gabungan kemahiran : Kemahiran motor halus, melihat, mengingat dan bertutur.

Pendekatan dan Strategi : Induktif

Pengabungjalinan Mata Pelajaran :

1) Pendidikan Seni Visual

2) Pendidikan Jasmani

3) Muzik

Unsur Terapi : 1) Terapi peruturan

2) Terapi motor halus

Langkah-langkah :
BAHAGIAN/ STRATEGI DAN
AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN KETERANGAN
MASA P&P/ ABM

Set Induksi Pengenalan  Guru menunjukkan  Guru memulakan pelajaran dengan  T


( 5 minit) kepada anyaman. kepada murid contoh- menyanyi lagu rakyat bersama ikar
contoh anyaman dari murid-murid sambil membuat mengkuang
tikar mengkuang. pergerakan tubuh badan dengan  P
irama muzik. (Lengang Kangkung). enerapan
 Guru memberi penerangan ringkas nilai- cintakan
akan asal-usul mengkuang dan kraftangan
mengaitkan dengan lagu rakyat. melayu lama
 Guru menerapkan nilai cintakan dan hargai
dan pelihara alam sekitar kepada alam sekitar.
murid.  P
engabungjalin
an
Matapelajara
n:
-Pendidikan
Jasmani, Seni
dan Muzik
Perkembangan Menyediakan  Murid  Murid menggunakan bahan  Penerapa
Langkah 1 tapak dan kertas menyediakan bahan- dan alatan untuk menghasilkan n nilai-
(20 minit) anyaman untuk bahan dan alatan. anyaman. Bekerjasama,
menghasilkan  Membuat  Setiap murid diarahkan ketelitian dan
bahan-bahan garisan lurus pada melukis kotak (garisan) yang keselamatan.
anyaman. kertas warna dan berukuran 1 cm pada setiap satu
kertas lukisan. kertas lukisan dan kertas warna.
 Untuk membuat tapak
Bahan dan alatan anyaman:
i. Kertas lukisan dipotong
selebar 1 cm.
ii. Gunting kertas lukisan
tersebut mengikut garisan.

Gambar tapak anyaman


BAHAGIAN/ STRATEGI DAN
AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN KETERANGAN
MASA P&P/ ABM

Langkah 2 Pengenalan  Guru  Murid diarah mengikut contoh Penerapan


( 10 minit) kepada asas menunjukkan contoh anyaman: tapak anyaman (kertas nilai- Ketelitian
(15 anyaman. bentuk asas anyaman lukisan) yang diselitkan berselang-
siku keluang yang selang dengan kertas warna yang
telah siap dianyam. telah dipotong kecil-kecil.

Kertas yang siap Gambar contoh anyaman.


dipotong

Langkah 3 Proses  Guru mengarahkan  Guru memantau sambil  Penerapan


( 20 minit) penghasilan murid melakukan membantu murid menyiapkan nilai-
anyaman yang proses ulangan anyaman tersebut. Berkeyakinan
lengkap. bentuk asas anyaman  Murid menghias anyaman ,bekerjasama.
tersebut. dengan kreativiti sendiri.
 Murid diminta  Contoh hasilan:
melakukan anyaman
dengan kemas dan Gambar contoh anyaman.
kemudian menghias
anyaman tersebut.

Rumusan dan Sesi refleksi.  Guru membuat  Guru mengarahkan murid  Penerapan
Penilaian ulasan di akhir kelas. menghantar hasil kerja mereka nilai-
( 5 minit)  Guru untuk dinilai dan diberi markah. Bertanggungj
mencadangkan murid  Semua murid diminta untuk awab,
untuk mengkaji dan mengemaskan meja
Hasil Kerja Yang Telahdan
Siapsegala kekemasan,
melihat kraftangan sampah yang telah digunakan menjaga alam
tradisional lain yang semasa P&P didalam kelas. sekitar.
melibatkan anyaman
terutamanya.
 Guru menerangkan
kepada murid akan
kepentingan
penjagaan alam
sekitar dan kesan jika
ia tidak dipelihara.

You might also like