You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Tarikh Subjek Kelas Masa Tema Bilangan Pelajar Bidang Pelajaran Objektif Pembelajaran

30 March 2012 Sains Tahun 3 Hijau 7.30 -8.30 tengahari (60 minit) Mempelajari Tentang Dunia Di Sekitar Kita 34 orang Unit 1 Magnet 1.2 Mempelajari cara mengendalikan magnet dengan betul. 1.3 Mempelajari yang magnet menarik sesetengah bahan.

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat: Menunjukkan cara yang betul untuk mengendali magnet. Menunjukkan bahawa magnets menarik sesetengah bahan tetapi bukan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

semuanya. Pendekatan Kaedah Pengetahuan Sedia Ada Merekodkan hasil dapatan mereka dalam jadual. Menyatakan objek-objek yang dapat ditarik oleh magnet.

Konstruktivisme Perbincangan, Nyanyian Murid-murid sudah mengetahui tentang pelbagai jenis magnet. Dalam kehidupan seharian, murid- murid telah berdepan dengan pelbagai barang kegunaan yang mempunyai magnet. Murid-murid mengetahui bahawa magnet akan menarik objek-objek tertentu.

Kemahiran Proses Sains (KPS) Kemahiran Berfikir(KB)

Memerhati, membuat inferens, Berkomunikasi Mencirikan, Menghubung kaitkan, Meramal, Menjana Idea, Membuat inferens, Membuat banding beza, Membuat gambaran mental, Membuat kesimpulan

Sikap Saintifik dan Nilai Murni

Mempunyai minat dan rasa ingin tahu terhadap persekitaran, Yakin dan berdikari,

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan data Alat Membantu Pengajaran dan Pembelajaran (ABM) LCD, Komputer riba, slaid power point, Buku teks Sains Tahun 3, Set radas(aktiviti berkumpulan), lembaran kerja(Jadual),Sudu keluli, Sudu plastik, Buku aktiviti Tahun 3, Kertas mahjong

Langkah Set induksi (5 minit) Slaid

Isi Pelajaran power point (Rujuk

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran i. Guru akan membacakan sebuah cerita. ii. Soalan akan dikemukakan seperti berikut: Dalam cerita tadi, apakah yang harus Ben lakukan untuk mengutip paku besi ? ABM:

Catatan LCD, Slaid

Lampiran 1)

power point

KPS: Memerhati, membuat inferens

KB:

Mencirikan,

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Menghubung kaitkan, Meramal

Nilai saintifik: Mempunyai minat dan rasa ingin tahu terhadap persekitaran. Pencetusan Idea (5 minit) Jangkaan jawapan: Paku besi Klip kertas Gunting Keluli sudu KB: Menjana Idea, Membuat inferens, i. Soalan berikut akan dikemukakan: Tahukah anda apakah bahan yang boleh ditarik oleh magnet? KPS: Membuat Inferens ABM:-

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Menghubung kaitkan, Meramal

Nilai saintifik: Mempunyai minat dan rasa ingin tahu terhadap persekitaran. Penstrukturan Idea (25 minit) Slaid power point (Rujuk Buku teks Sains Tahun i. Dengan berbantukan slaid power point, guru akan ABM: Buku teks menunjukkan bahan yang dapat ditarik oleh magnet Tahun 3, LCD, Slaid dan menerangkan bahawa bahan yang dapat ditarik power point, Sudu oleh magnet dikenali sebagai Magnetic Objects. ii. Guru akan menunjukkan gambar-gambar berkaitan dengan tentang Magnetic Objects. Penerangan guru: KPS: Memerhati, keluli, Sudu plastik

3(muka surat 30, 31 dan 34)

Lampiran 1)

iii. Kemudian, guru juga akan menerangkan tentang membuat inferens

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Bahan yang dapat ditarik oleh magnet dikenali

non-

magnetic

objects

dan

menunjukkan KB: Mencirikan,

gambar-gambar yang berkenaan.

sebagai Objects -

Magnetic iv. Guru akan menggunakan model sudu plastik dan Menghubungkaitkan, sudu keluli semasa penerangan tajuk. Membuat banding

Contoh Magnetic objects v. Guru akan menerangkan cara mengendalikan beza adalah seperti paku besi, klip kertas, magnet.

penutup vi. Dengan merujuk kepada buku teks Sains Tahun Nilai saintifik: skru, 3(muka surat 32), guru menunjukkan gambar cara Mempunyai minat dan menyimpan magnet yang betul. rasa ingin tahu terhadap persekitaran.

minuman,

thumbtacks, dan sudu keluli. Bahan yang tidak dapat ditarik dikenali oleh sebagai magnet Non-

Magnetic Objects Antara NonMagnetic

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Objects pemadam,

adalah pembaris,

gelas, cincin emas dan sudu plastik.

Cara pengendalian magnet: Dilarang magnet. Dilarang magnet. Dilarang magnet. mengetuk menjatuhkan memanaskan

Aplikasi idea

Setiap

kumpulan

akan Aktiviti berkumpulan:

ABM:

Set radas

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

(20 minit)

mendapat set radas seperti i. berikut: Magnet Gelang getah Duit syiling 10 sen Paku besi Klip kertas Klip rambut Sudu plastik Pemadam Alat mainan askar

Murid-murid akan dibahagikan kepada 4 kumpulan untuk aktiviti, untuk menjalankan aktiviti berkumpulan. Lembaran kerja,

ii. Arahan akan diberikan sebelum set radas diberikan. Kertas mahjong iii. Setiap wakil kumpulan akan tampil ke hadapan untuk mendapatkan lembaran kerja daripada guru. KPS: Membuat

iv. Murid-murid akan mengisikan ruang ramalan yang Inferens, terdapat dalam jadual. v. Kemudian, set radas akan diberikan kepada setiap kumpulan untuk menjalankan eksperimen mereka. vi. Setiap ahli kumpulan dikehendaki KB: Mencirikan, Berkomunikasi

untuk Menghubung kaitkan, Membuat banding dengan beza

Lembaran kerja akan diedarkan. (Rujuk Lampiran 2) melengkapkan jadual yang perlu diedarkan. vii. Guru akan berbincang jawapan

murid-murid dengan menggunakan kertas mahjong. Nilai saintifik: Yakin Aktiviti individu: Aktiviti individu: dan berdikari, Jujur

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

Buku aktiviti Sains Tahun 3 (muka surat 18, 19 dan 20)

i.

Murid-murid

kemudian

diminta

untuk dan

tepat

dalam dan

melengkapkan latihan(muka surat 18,19 dan 20) merekod pada buku aktiviti Sains Tahun 3.

mengesahkan data. ABM: -

Refleksi (5 minit)

Perbincangan tentang tajuk pelajaran.

i. ii. -

Guru membuat rumusan pengajaran. Soalan-soalan seperti berikut akan diberikan:

Cuba nyatakan satu bahan yang dapat ditarik KPS: Berkomunikasi, oleh magnet. Membuat Inferens

Jawapan yang dijangkakan daripada soalan guru: Bahan yang dapat ditarik oleh magnet adalah seperti paku besi, klip kertas, sudu keluli, penutup minuman dan sebagainya. Bahan yang tidak dapat iii. -

Cuba nyatakan satu bahan yang tidak dapat ditarik oleh magnet. KB: Membuat

Bagaimanakah anda mengendalikan magnet gambaran mental, anda? Murid- murid akan menyanyikan lagu I Am A Little Magnet ( gubahan daripada lagu Im a little Nilai saintifik: teapot) Mempunyai minat dan rasa ingin tahu Membuat kesimpulan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TAHUN 3H

ditarik oleh magnet adalah seperti pemadam, pembaris, gelas, cincin emas dan sudu plastik. Ulasan Guru Pembimbing:

terhadap persekitaran.

You might also like