Professional Documents
Culture Documents
1.
2.
3.
ACI (American Concrete Institute)
Slump (.)
5.0 2.5
10.0 2.5
12.5 2.5
15.0
15.0
3
100 ./.2
100 ./.2 - 500 ./.2
150 ./.2
350 ./.2-500 ./
.2
(High Strength Concrete) 500 ./.2
ACI (American Concrete
Institute)
0.15m
0.3m
BS (British Standard)
0.15m
0.15m
(Target Strength)
fcr
= f 'c + k.s
k ()
()
25
20
15
10
5
2.5
2
1
0
k
0.67
0.84
1.04
1.28
1.65
1.96
2.05
2.33
3.00
ACI
(Overall variation)
(Within-test
variation)
(ACI 214)
214)
(Overall Variation)
(./.2)
< 28 28 - 35 36 - 42 43 - 49
> 49
< 14 14 - 18 19 - 21 22 - 25
> 25
(ACI 214)
214)
(Within
(Within--Test Variation)
(%)
< 3.0 3.0 - 4.0 4.0 - 5.0 5.0 - 6.0 > 6.0
< 2.0 2.0 - 3.0 3.0 - 4.0 4.0 - 5.0 > 5.0
240 ./.2
10
(S) 40 ./.2
(Required Strength)
fcr =
=
=
=
fcr =
'
f c + k.s
240 + (1.28 x 40)
240 + 51
291
300
./.2
./.2
./.2
./.2
300 ./.2
(ACI 318)
(f'c)
./.2
./.2
210
70
210 - 350
85
350
100
ACI
(Specific Gravity)
(Unit Weight)
(Absorption)
Fineness Modulus
ACI
- ASTM C 33
-
ASTM C 128
ASTM C 127
- ASTM C 70 ASTM C 566
- ASTM C 125
- ASTM C 29
ACI
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
ACI
1.
(.)
8.0
2.0
8.0
2.0
10.0
2.0
10.0
2.0
8.0
2.0
8.0
2.0
: 2 .
(Vibrator)
ACI
2.
1/5
1/3
3/4
(.)
(.)
5.0 - 15.0
12.5 - 20
20
20 - 25
20 - 40
15.0 - 30.0
30.0 - 75.0
75.0
20 - 40
40 - 75
40 - 75
40
75
150
40
40 - 75
40 - 75
40 - 75
75
75 - 150
ACI
3.
(.)
3-5
8 - 10
3/8 "
1/2 "
3/4 "
1"
1 1/2 "
2"
3"
6"
10 . 12.5 . 20 . 25 . 40 . 50 . 75 . 150 .
205
225
200
215
185
200
180
195
160
175
155
170
145
160
125
140
15 - 18
240
3
(%)
230
210
205
185
180
170
2.5
1.5
0.5
0.3
0.3
ACI
(.)
3/8 "
1/2 "
3/4 "
1"
1 1/2 "
2"
10 . 12.5 . 20 . 25 . 40 . 50 .
3"
6"
75 .
150 .
3-5
180
175
165
160
145
140
135
120
8 - 10
15 - 18
200
215
190
205
180
190
175
185
160
170
155
165
150
160
135
-
(%)
4.5
3.5
1 . Ww = Ww
Solid Volume 1 . VW = WW /gW
.
.
4.
ACI
/
(
)
3 .
0.45
0.40*
0.50
0.45*
ACI
28
ksc
450
400
350
300
250
200
150
w/c
0.38
0.43
0.48
0.40
0.55
0.46
0.62
0.53
0.70
0.61
0.8
0.71
15 x 30 .
20 %
5.
ACI
1 . C =
Ww
W/C
Solid Volume 1 . VC =
C
GC.gW
ACI
6.
ACI 1 .
(Bulk volume of dry - rodded aggregate)
3/8 "
1/2 "
3/4 "
1"
1 1/2 "
2"
3"
6"
(10 .)
(12.5 .)
(20 .)
(25 .)
(40 .)
(50 .)
(75 .)
(150 .)
Fineness Modulus
2.40
2.60
2.80
3.00
0.50
0.48
0.46
0.44
0.59
0.57
0.55
0.53
0.66
0.64
0.62
0.60
0.71
0.69
0.67
0.65
0.76
0.74
0.72
0.70
0.78
0.76
0.74
0.72
0.81
0.79
0.77
0.75
0.87
0.85
0.83
0.81
ACI
1 .
Solid Volume 1 .
Wg = gg. V .
Vg =
Wg
Gg.gW
ACI
7.
1. (Solid Volume)
Vs = 1 - Vc - Vw - Vg - Va
Vc
Vw
Vg
Va
=
=
=
=
Solid Volume
Solid Volume
Solid Volume
Volume
2.
Ws = Gs.Vs.w
1 .
1 . = Wc + Ww + Wg + Ws .
ACI
ACI
1 .
2 1 .
w/c
2
(fc')
28 250 ksc
5 % (k = 1.65)
30 ./.2 1 SG 3.15 3/4" SG 2.70
0.5 % 1600 ./3 SG 2.60 0.7 %
2.80
1. = fc' + ks
= 250 + (1.65 x 30) = 300 ksc
2. 8 - 10 3/4"
= 200 /.
3.
= 0.55
4.
200
0.55
= 364
./.
./.
./.
6.
1 .
200
=
= 0.200 3
1 x 1,000
364
=
= 0.116 3
3.15 x 1,000
997
=
= 0.369 3
2.70 x 1,000
= 0.02 x 1.0
= 0.020 3
= 0.705 3 ++ +
= 1.0 - 0.705
= 0.295 3
= 2.60 x 0.295 x 1000 = 767 .
1 .
Ws = Gs.Vs.w
= 364
.
= 200
.
= 997
.
2.74
= 767
.
2.11
= 2,328
.
1 : 2.11 : 2.74
ANS
3
2 2.25 % 1.02 %
767
=
= 762 .
1 + 0.007
997
=
= 992 .
1+ 0.005
= 767 x (0.0225 - 0.007) = 12 .
= 997 x (0.0102 - 0.005) = 5 .
= 12 + 5
= 17 .
= 200 - 17
= 183 .
= 767 + 12 = 779
.
= 997 + 5
= 1,002
. ANS
4
1 : 1.8 : 3.6
Water Cement Ratio = 0.6
3.15, 2.66 2.72
1.
: :
=
= 1
= 1.8 x 50
= 3.6 x 50
= 0.6 x 50
1 : 1.8 : 3.6
= 50 .
= 90 .
= 180 .
= 30 .
50 .
Solid Volume
Solid Volume
Solid Volume
Solid Volume
50
3.15x1,000
30
=
1,000
90
=
2.66x1,000
180
=
2.72x1,000
=
= 0.0159 3
= 0.0300 3
= 0.0338 3
= 0.0662 3
= 0.1459
3
2 %
= 0.02 x 0.1459 = 0.0029 3
= 0.1488
3
0.1488 3 50 .
= 1.8 x 336
= 3.6 x 336
= 0.6 x 336
50
0.1488
= 604
= 1,210
= 202
.
.
.
1 = 2,352
= 336 .
ANS
5
1 : 2 : 3.8
Water Cement Ratio = 0.6
3.15, 2.66 2.72 Loose Unit Weight
1250, 1450 1380 ./.
1
: :
1 = 50 .
(Bulk Volume)
50
1,250
= 1 : 2 : 3.8
0.040
= 0.080 x 1,450
= 0.152 x 1,380
= 0.6 x 50
Solid Volume
Solid Volume
Solid Volume
Solid Volume
=
=
=
=
=
50
3.15x1,000
30
1,000
116
2.66x1,000
210
2.72x1,000
0.080
0.152
116
210
30
3
3
.
.
.
= 0.0159 3
= 0.0300 3
= 0.0436 3
= 0.0772 3
0.0159+0.0300+0.0436+0.0772 = 0.1667 3
2 % = 0.02 x 0.1667 = 0.0033 3
= 0.1667+0.0033 = 0.1700 3
0.1700 3 50 .
=
50
3
1
= 294 .
0.1700
116 x 294
3
1
=
= 682 .
50
210 x 294
1 3
=
= 1,235 .
50
= 0.6 x 294
176 .
1 = 294+682+1,235+176 = 2,387 .
(Bulk Volume) 1 .
Bulk Volume (Loose)
Bulk Volume (Loose)
Bulk Volume (Loose)
=
=
=
294
1,250
682
1,450
1235
1,380
= 0.235 3
= 0.470 3
= 0.895 3
__________________________
ANS
W
V
V =
VC = WC / C
VS = WS / S
Vg = Wg / g
VC : VS : Vg = WC / C : WS / S : Wg / g
WC / C
WS C
1 : W
C
S
Wg
WC
C
g
6
2 1 . 364 . : 767 . :
997 . (1 : 2.11 : 2.74)
1250, 1450 1350 ./.
WS C
Wg C
1 :
:
WC S
WC g
767 x 1250
1 :
:
364 x 1450
997 x 1250
364 x 1350
THANK YOU