Professional Documents
Culture Documents
12-1
Given: d max = 25 mm, b min = 25.03 mm, l/d = 1/2, W = 1.2 kN, = 55 mPas, and N =
1100 rev/min.
b d max 25.03 25
0.015 mm
cmin min
2
2
r 25/2 = 12.5 mm
r/c = 12.5/0.015 = 833.3
N = 1100/60 = 18.33 rev/s
P = W/ (ld) = 1200/ [12.5(25)] = 3.84 N/mm2 = 3.84 MPa
Fig. 12-16:
Fig. 12-18:
ra
ft
Eq. (12-7):
2
55 103 18.33
r N
2
0.182
833.3
S
6
c P
3.84 10
h 0 /c = 0.3
h 0 = 0.3(0.015) = 0.0045 mm
f r/c = 5.4
f = 5.4/833.3 = 0.006 48
Ans.
Fig. 12-19:
Q/(rcNl) = 5.1
Ans.
Fig. 12-20:
Q s /Q = 0.81
Q s = 0.81(219) = 177 mm3/s
Ans.
______________________________________________________________________________
12-2
Given: d max = 32 mm, b min = 32.05 mm, l = 64 mm, W = 1.75 kN, = 55 mPas, and N =
900 rev/min.
b d max 32.05 32
0.025 mm
cmin min
2
2
r 32/2 = 16 mm
r/c = 16/0.025 = 640
N = 900/60 = 15 rev/s
Eq. (12-7):
l/d
y 1
y 1/2
y 1/4
y l/d
h 0 /c
0.98
0.83
0.61
0.36
0.92
P/p max
Q/rcNl
2
2
0.84
3.1
0.54
3.45
0.45
4.2
0.31
5.08
0.65
3.20
Ans.
Ans.
ra
ft
Ans.
Q = 3.20 rcNl = 3.20(16)0.025(15)64 = 1.23 (103) mm3/s
______________________________________________________________________________
Given: d max = 3.000 in, b min = 3.005 in, l = 1.5 in, W = 800 lbf, N = 600 rev/min, and
SAE 10 and SAE 40 at 150F.
b d max
3.005 3.000
cmin min
0.0025 in
2
2
r 3.000 / 2 1.500 in
l / d 1.5 / 3 0.5
r / c 1.5 / 0.0025 600
N 600 / 60 10 rev/s
W
800
P
177.78 psi
ld 1.5(3)
12-3
6
r N
2 1.75(10 )(10)
S
600
0.0354
c P
177.78
4.5
S 0.0354
0.0910
1.75
h0 / c 0.19, P / pmax 0.275
h0 0.19(0.0025) 0.000 475 in Ans.
pmax 177.78 / 0.275 646 psi Ans.
______________________________________________________________________________
ra
ft
Given: d max = 3.250 in, b min = 3.256 in, l = 3.25 in, W = 800 lbf, and N = 1000 rev/min.
b d max
3.256 3.250
cmin min
0.003
2
2
r 3.250 / 2 1.625 in
l / d 3 / 3.250 0.923
r / c 1.625 / 0.003 542
N 1000 / 60 16.67 rev/s
W
800
P
82.05 psi
ld
3(3.25)
Fig. 12-14: SAE 20W at 150F, = 2.85 reyn
2
6
r N
2 2.85(10 )(16.67)
S
542
0.1701
82.05
c P
h o /c
l/d
y 1
y 1/2
y 1/4
y l/d
0.923
0.85
0.48
0.28
0.15
0.46
0.923
0.83
0.45
0.32
0.22
0.43
12-4
P/p max
Ans.
4.4(10 6 )(16.67)
0.263
82.05
l/d
y 1
y 1/2
y 1/4
y l/d
h o /c
0.923
0.91
0.6
0.38
0.2
0.58
P/p max
0.923
0.83
0.48
0.35
0.24
0.46
0.0012 in
cmin min
2
2
d
2
r
1 in, l / d 1 / 2 0.50
2
2
r / c 1 / 0.0012 833
N 800 / 60 13.33 rev/s
W
600
300 psi
P
ld
2(1)
ra
ft
12-5
6
r N
2 3.75(10 )(13.3)
833
S
0.115
300
c P
2 f WrN
2 (0.004 56)(600)(1)(13.33)
778(12)
778(12)
0.0245 Btu/s Ans.
Q 5.3rcNl
5.3(1)(0.0012)(13.33)(1)
0.0848 in 3 / s Ans.
______________________________________________________________________________
H
12-6
Given: d max = 25 mm, b min = 25.04 mm, l/d = 1, W = 1.25 kN, = 50 mPas, and N =
1200 rev/min.
bmin d max
25.04 25
0.02 mm
2
2
r d / 2 25 / 2 12.5 mm, l / d 1
r / c 12.5 / 0.02 625
N 1200 / 60 20 rev/s
W
1250
P
2 MPa
ld
252
cmin
50(10 3 )(20)
r N
S
6252
0.195
6
c P
2(10 )
From Figs. 12-16, 12-18 and 12-20:
For = 50 MPa s,
ra
ft
H = 2T N = 2 (0.1125)(20) = 14.14 W
Ans.
0.001 in
2
2
r d / 2 1.25 / 2 0.625 in
r / c 0.625 / 0.001 625
N 1120 / 60 18.67 rev/s
W
620
P
248 psi
ld 1.25(2)
12-7
8.5(10 6 )(18.67)
r N
S
6252
0.250
248
c P
l / d 2 / 1.25 1.6
From Eq. (12-16), and Figs. 12-16, 12-18, and 12-19
l/d
y 1
y 1/2
y 1/4
y l/d
h 0 /c
fr/c
Q/rcNl
1.6
1.6
1.6
0.9
4.5
3
0.58
5.3
3.98
0.36
6.5
4.97
0.185
8
5.6
0.69
4.92
3.59
Ans.
Ans.
Ans.
Q = 1.6 rcNl = 1.6(0.625) 0.001(18.57) 2 = 0.0833 in3/s
______________________________________________________________________________
Given: d max = 75.00 mm, b min = 75.10 mm, l = 36 mm, W = 2 kN, N = 720 rev/min, and
SAE 20 and SAE 40 at 60C.
bmin d max
75.10 75
0.05 mm
2
2
l / d 36 / 75 0.48 0.5 (close enough)
r d / 2 75 / 2 37.5 mm
r / c 37.5 / 0.05 750
N 720 / 60 12 rev/s
W
2000
P
0.741 MPa
ld
75(36)
ra
ft
cmin
12-8
18.5(10 3 )(12)
r N
S
7502
0.169
6
c P
0.741(10 )
The heat loss rate equals the rate of work on the film
H loss = 2T N = 2(0.51)(12) = 38.5 W
p max = 0.741/0.315 = 2.35 MPa Ans.
Ans.
S = 0.169(37)/18.5 = 0.338
From Figures 12-16, 12-18 and 12-21:
h0 / c 0.42, f r / c 8.5, P / pmax 0.38
h0 0.42(0.05) 0.021 mm Ans.
f 8.5 / 750 0.0113
T f Wr 0.0113(2)(37.5) 0.85 N m
H loss 2 TN 2 (0.85)(12) 64 W Ans.
pmax 0.741 / 0.38 1.95 MPa Ans.
_____________________________________________________________________________
Given: d max = 56.00 mm, b min = 56.05 mm, l = 28 mm, W = 2.4 kN, N = 900 rev/min, and
SAE 40 at 65C.
b d max
56.05 56
0.025 mm
cmin min
2
2
r d / 2 56 / 2 28 mm
r / c 28 / 0.025 1120
l / d 28 / 56 0.5, N 900 / 60 15 rev/s
2400
1.53 MPa
P
28(56)
ra
ft
12-9
d t0d , b0tb
maximum W:
d t0d , b0tb
Chapter 12, Page 7/26
l /d 1
P W / (ld ) 700 / (1.252 ) 448 psi
N 3600 / 60 60 rev/s
Fig. 12-16:
minimum f :
maximum W:
S 0.08
S 0.20
Fig. 12-12:
= 1.38(106) reyn
N/P = 1.38(106)(60/448) = 0.185(106)
Eq. (12-7):
S
N / P
ra
ft
For minimum f :
r
0.08
658
0.185(10 6 )
c
c 0.625 / 658 0.000 950 0.001 in
b d = 2(0.001) = 0.002 in
If this is c min ,
c cmin
t d tb
t tb
0.001 d
2
2
1040
c
0.185(10 6 )
c 0.625 / 1040 0.000 600 0.0005 in
If this is c min
The difference (mean) in clearance between the two clearance ranges, c range , is
t d tb
t tb
0.0005 d
2
2
0.0005 in
crange 0.001
ra
ft
For the same b, t b and t d , we need to change the journal diameter by 0.001 in.
d d b 0.001 (b 0.002)
0.001 in
Increasing d of the minimum friction bearing by 0.001 in, defines d of the maximum
load bearing. Thus, the clearance range provides for bearing dimensions which are
attainable in manufacturing. Ans.
_____________________________________________________________________________
12-11 Given: SAE 40, N = 10 rev/s, T s = 140F, l/d = 1, d = 3.000 in, b = 3.003 in, W = 675
lbf.
3.003 3
b d max
cmin min
0.0015 in
2
2
r d / 2 3 / 2 1.5 in
r / c 1.5 / 0.0015 1000
675
W
P
75 psi
3(3)
ld
Trial #1: From Figure 12-12 for T = 160F, = 3.5 reyn,
T 2(160 140) 40F
2
3.5(10 6 )(10)
r N
S
10002
0.4667
75
c P
9.70T
0.349 109 6.009 40(0.4667) 0.047 467(0.4667) 2 3.16
P
P
75
T 3.16
3.16
24.4F
9.70
9.70
Discrepancy = 40 24.4 = 15.6F
Trial #2: T = 150F, = 4.5 reyn,
T 2(150 140) 20F
4.5 10 6 10
2
S 1000
0.6
75
ra
ft
9.70T
0.349 109 6.009 40(0.6) 0.047 467(0.6) 2 3.97
P
P
75
T 3.97
3.97
30.7F
9.70
9.70
9.70T
0.349 109 6.009 40(0.533) 0.047 467(0.533)2 3.57
P
P
75
T 3.57
3.57
27.6F
9.70
9.70
O.K.
h0
fr
Q
Qs
0.75,
11,
3.6,
0.33
c
c
rcN l
Q
h0 0.75(0.0015) 0.001 13 in Ans.
11
f
0.011
1000
T f Wr 0.0075(3)(40) 0.9 N m
2 0.011 675 1.5 10
2 f WrN
H loss
0.075 Btu/s
778 12
778 12
Ans.
12-12 Given: d = 2.5 in, b = 2.504 in, c min = 0.002 in, W = 1200 lbf, SAE = 20, T s = 110F,
N = 1120 rev/min, and l = 2.5 in.
N = 1120/60 = 18.67 rev/s
ra
ft
6
2
2
r N 2.5 / 2 2.44110 18.67
S
0.927
192
c P 0.002
192
0.349 109 6.009 40 0.0927 0.047 467 0.0927 2
9.70
17.9F
T
17.9
110
119.0F
2
2
T f Tav 150 119.0 31.0F
Tav Ts
which is not 0.1 or less, therefore try averaging for the new trial film temperature, let
(T f ) new
150 119.0
134.5F
2
Proceed with additional trials using a spreadsheet (table also shows the first trial)
Trial
Tf
'
T av
T f T av
New
Tf
150.0
134.5
127.9
125.3
124.3
124.0
123.8
2.441
3.466
4.084
4.369
4.485
4.521
4.545
0.0927
0.1317
0.1551
0.1659
0.1704
0.1717
0.1726
17.9
22.6
25.4
26.7
27.2
27.4
27.5
119.0
121.3
122.7
123.3
123.6
123.7
123.7
31.0
13.2
5.2
2.0
0.7
0.3
0.1
134.5
127.9
125.3
124.3
124.0
123.8
123.8
Note that the convergence begins rapidly. There are ways to speed this, but at this point
they would only add complexity.
4.545(106 ), S 0.1726
ra
ft
(a)
h0
0.482, h0 0.482(0.002) 0.000 964 in
c
Ans.
Ans.
2 T N
2 (9.84)(1120 / 60)
0.124 Btu/s
778(12)
778(12)
Ans.
Q
4.16
rcNl
1120
3
Q 4.16(1.25)(0.002)
(2.5) 0.485 in /s
60
Qs
From Fig. 12-20:
0.6, Qs 0.6(0.485) 0.291 in 3/s
Q
Ans.
Ans.
W / ld 1200 / 2.52
P
(f) From Fig. 12-21:
0.45, pmax
427 psi
pmax
0.45
0.45
From Fig. 12-22: pmax 16 Ans.
Ans.
For the clearance, c = 0.002 0.001 in. Thus, c min = 0.001 in, c median = 0.002 in, and
c max = 0.003 in.
For c min = 0.001 in, start with a trial film temperature of T f = 135F
Eq. (12-7):
6
2
2
r N 1.25 / 2 2.423 10 29.17
S
0.1725
160
c P 0.001
Fig. 12-24:
ra
ft
Table 12-1:
160
0.349 109 6.009 40 0.1725 0.047 467 0.17252
9.70
22.9F
T
22.9
120
131.4F
2
2
T f Tav 135 131.4 3.6F
Tav Ts
which is not 0.1 or less, therefore try averaging for the new trial film temperature, let
135 131.4
133.2F
2
Proceed with additional trials using a spreadsheet (table also shows the first trial)
(T f ) new
Trial
Tf
'
T av
T f T av
New
Tf
135.0
133.2
132.5
132.2
132.1
2.423
2.521
2.560
2.578
2.583
0.1725
0.1795
0.1823
0.1836
0.1840
22.9
23.6
23.9
24.0
24.0
131.4
131.8
131.9
132.0
132.0
3.6
1.4
0.6
0.2
0.1
133.2
132.5
132.2
132.1
132.1
= 1 h 0 /c = 1 0.50 = 0.05 in
Fig. 12-18:
Fig. 12-19:
Fig. 12-20:
The above can be repeated for c median = 0.002 in, and c max = 0.003 in. The results are
shown below.
ra
ft
Tf
132.1
2.583
0.184
24.0
125.6
3.002
0.0534
11.1
124.1
3.112
0.0246
8.2
h 0 /c
144.0
0.5
131.1
0.23
128.2
0.125
h0
0.00050
0.00069
0.00038
0.50
4.25
0.0068
4.13
0.0941
0.77
1.8
0.0058
4.55
0.207
0.88
1.22
0.0059
4.7
0.321
0.58
0.82
0.90
0.0546
0.170
0.289
T max
fr/c
f
Q/(rcNl)
Q
Q s /Q
Qs
_____________________________________________________________________________
12-14 Computer programs will vary.
_____________________________________________________________________________
12-15 Note to the Instructor: In the first printing of the 9th edition, the l/d ratio and the
lubrication constant were omitted. The values to use are l/d = 1, and = 1. This will be
updated in the next printing. We apologize for any inconvenience this may have caused.
Chapter 12, Page 14/26
0.002 in
2
2
N = 1120/60 = 18.67 rev/s
W
600
96 psi
ld
2.52
ra
ft
P
6
2
2
r N 1.25 10 18.67
S
0.0760
96
c P
0.002
Table 12-1:
2545
fr
f r 2545
WNc
600 18.67 0.002
1050
c
c 1050
fr
54.3
c
H gen
H loss
2.7 60 / 144
CR A
T f T
T f 70
11
1
0.5625 T f 70
Start with trial values of T f of 220 and 240F.
Trial T f
220
240
0.770
0.605
S
0.059
0.046
f r/c
1.9
1.7
H gen
103.2
92.3
H loss
84.4
95.6
Trial T f
237
S
0.048
0.627
f r/c
1.73
H loss
94.0
H gen
93.9
which is satisfactory.
Table 12-16:
h 0 /c = 0.21,
Fig. 12-24:
T
96
0.349 109 6.009 4 0.048 0.047 467 0.0482
9.7
6.31 F
T 1 = T s = T f T = 237 6.31/2 = 233.8F
ra
ft
O.K.
Wst
300
O.K .
O.K.
We see that the design passes Trumplers criteria and is deemed acceptable.
For an operating load of W = 300 lbf, it can be shown that T f = 219.3F, = 0.78, S =
0.118, f r/c = 3.09, H gen = H loss = 84 Btu/h, h 0 = , T = 10.5F, T 1 = 224.6F, and T max =
235.1F.
_____________________________________________________________________________
0.005
12-16 Given: d 3.5000.000
0.001 in, b 3.5050.000 in , SAE 30, T s = 120F, p s = 50 psi,
N = 2000/60 = 33.33 rev/s, W = 4600 lbf, bearing length = 2 in, groove width = 0.250 in,
and H loss 5000 Btu/hr.
b d max
3.505 3.500
cmin min
0.0025 in
2
2
r = d/ 2 = 3.500/2 = 1.750 in
r / c = 1.750/0.0025 = 700
l = (2 0.25)/2 = 0.875 in
l / d = 0.875/3.500 = 0.25
W
4600
P
751 psi
4rl 4 1.750 0.875
Trial #1: Choose (T f ) 1 = 150F. From Table 12-1,
6
r N
2 3.63(10 )(33.33)
S
700
0.0789
751
c P
71.2F
ra
ft
0.0123( f r / c)SW 2
1 1.5 2 ps r 4
2.92
S 0.0789
0.0635
3.63
From Figs. 12-16 and 12-18:
= 0.915, f r/ c =3
T av
46.9F
Trial #3: Thus, the plot gives (T f ) 3 = 152.5F. From Table 12-1
T av
63.2F
152.5 151.6
152.1F
2
Try 152F
ra
ft
3.47
S 0.0789
0.0754
3.63
f r
h0
3.4, 0.902,
0.098
c
c
0.0123 3.4 0.0754 46002
T
64.1F
1 1.5 0.9022 50 1.7504
Eq. (12-22):
50 1.750 0.00253
ps rc3
2
1 1.5 0.9022
Qs
1 1.5
3 l
3 3.47 10 0.875
1.047 in 3 /s
0.010
12-17 Given: d 50.000.00
0.05 mm, b 50.084 0.000 mm , SAE 30, T s = 55C, p s = 200 kPa,
N = 2880/60 = 48 rev/s, W = 10 kN, bearing length = 55 mm, groove width = 5 mm, and
H loss 300 W.
b d max
50.084 50
cmin min
0.042 mm
2
2
r = d/ 2 = 50/2 = 25 mm
r / c = 25/0.042 = 595
l = (55 5)/2 = 25 mm
l / d = 25/50 = 0.5
10 103
W
P
4 MPa
4rl 4 25 25
Trial #1: Choose (T f ) 1 = 79C. From Fig. 12-13, = 13 MPa s.
2
ra
ft
13(103 )(48)
r N
S
5952
0.0552
6
c P
4(10 )
= 0.85, f r/ c = 2.3
978(106 ) ( f r / c)SW 2
T
1 1.5 2
ps r 4
978(106 ) 2.3(0.0552)(102 )
76.3C
1 1.5(0.85) 2
200(25) 4
T av = T s + T / 2 = 55 + 76.3/2 = 93.2C
978(106 ) 1.6(0.0297)(102 )
26.9C
200(25)4
1 1.5(0.9) 2
T av = 55 + 26.9/2 = 68.5C
Trial #3: Thus, the plot gives (T f ) 3 = 85.5C. From Fig. 12-13, = 10.5 MPa s.
10.5
S 0.0552
0.0446
13
From Figs. 12-16 and 12-18:
= 0.87, f r/ c =2.2
T
978(106 ) 2.2(0.0457)(102 )
58.9C
1 1.5(0.87 2 )
200(25) 4
ra
ft
T av = 55 + 58.9/2 = 84.5C
= 10.5 MPa s
10.5
S 0.0552
0.0446
13
f r
h0
0.87,
2.2,
0.13
c
c
978(106 ) 2.2(0.0457)(102 )
T
58.9C
1 1.5(0.87 2 )
200(254 )
Fig. 12-13:
85.5 84.5
85C
2
or
138F
or
237F
200 25 0.0423
1 1.5 0.87 2
6
3l
3 10.5 10 25
3156 mm3 /s 3156 25.4 3 0.193 in 3 /s
Qs (1 1.5 2 )
ps rc 3
ra
ft
Pst
W
300 d
2d 2l / d
d min
W
600(l / d )
900
1.73 in
2(300)(0.5)
In this problem we will take journal diameter as the nominal value and the bushing bore
as a variable. In the next problem, we will take the bushing bore as nominal and the
journal diameter as free.
To determine where the constraints are, we will set t b = t d = 0, and thereby shrink the
design window to a point.
We set
d = 2.000 in
b = d + 2c min = d + 2c
n d = 2 (This makes Trumplers n d 2 tight)
Tf *
T max
h o P st T max n
fom
0.0010
0.0011
0.0012
0.0013
0.0014
0.0015
0.0016
0.0017
0.0018
0.0019
0.0020
2.0020
2.0022
2.0024
2.0026
2.0028
2.0030
2.0032
2.0034
2.0036
2.0038
2.0040
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
2
215.50
206.75
198.50
191.40
185.23
179.80
175.00
171.13
166.92
163.50
160.40
312.0
293.0
277.0
262.8
250.4
239.6
230.1
220.3
213.9
206.9
200.6
-5.74
-6.06
-6.37
-6.66
-6.94
-7.20
-7.45
-7.65
-7.91
-8.12
-8.32
ra
ft
e = 0.7,
f r/c = 5.5
0.0123(5.5)(0.182)(9002 )
191.6F
[1 1.5(0.7 2 )](30)(14 )
191.6F
Tav 120F
215.8F 215.5F
2
TF
For the nominal 2-in bearing, the various clearances show that we have been in contact
with the recurving of (h o ) min . The figure of merit (the parasitic friction torque plus the
pumping torque negated) is best at c = 0.0018 in. For the nominal 2-in bearing, we will
place the top of the design window at c min = 0.002 in, and b = d + 2(0.002) = 2.004 in. At
this point, add the b and d unilateral tolerances:
d 2.0000.000
b 2.0040.003
0.001 in,
0.000 in
Now we can check the performance at c min , c , and c max . Of immediate interest is the
fom of the median clearance assembly, 9.82, as compared to any other satisfactory
bearing ensemble.
Chapter 12, Page 22/26
b
1.879
1.881
1.882
1.883
1.885
1.886
1.887
d
1.875
1.875
1.875
1.875
1.875
1.875
1.875
Tf
157.2
138.6
133.5
130.0
125.7
124.4
123.4
7.36
194.30
8.64
157.10
9.05
147.10
9.32
140.10
9.59
131.45
9.63
128.80
9.64
126.80
The range of clearance is 0.0030 < c < 0.0055 in. That is enough room to fit in our
design window.
b 1.8810.003
0.000 in
ra
ft
d 1.8750.000
0.001 in,
12-19 This is the same as Prob. 12-18 but uses design variables of nominal bushing bore b and
radial clearance c.
The approach is similar to that of Prob. 12-18 and the tables will change slightly. In the
table for a nominal b = 1.875 in, note that at c = 0.003 in the constraints are loose. Set
b = 1.875 in
d = 1.875 2(0.003) = 1.869 in
For the ensemble
b 1.8750.003
0.001 in,
d 1.869 0.000
0.001 in
b and T in F
The conversion from reyn to mPas is given on p. 620. For a temperature of C degrees
Celsius, T = 1.8 C + 32. Substituting into the above equation gives
Ans.
ra
ft
For SAE 50 oil at 70C, from Table 12-1, 0 = 0.0170 (106) reyn, and b = 1509.6F.
From the equation,
Ans.
Ans.
d 2.0000.000
b 2.0050.003
0.001 in,
0.000 in
Doubled,
d 4.000 0.000
b 4.010 0.006
0.002 in,
0.000 in
The radial load quadrupled to 3600 lbf when the analyses for parts (a) and (b) were
carried out. Some of the results are:
Part
(a)
(b)
0.007
0.0035
3.416
3.416
S
0.0310
0.0310
Tf
135.1
135.1
f r/c
0.1612
0.1612
Qs
6.56
0.870
h 0 /c
0.1032
0.1032
e
0.897
0.897
H loss
9898
1237
h0
0.000 722
0.000 361
Trumpler
h0
0.000 360
0.000 280
f
0.005 67
0.005 67
The side flow Q s differs because there is a c3 term and consequently an 8-fold increase.
H loss is related by a 9898/1237 or an 8-fold increase. The existing h 0 is related by a 2-fold
increase. Trumplers (h 0 ) min is related by a 1.286-fold increase.
Chapter 12, Page 24/26
_____________________________________________________________________________
12-22 Given: Oiles SP 500 alloy brass bushing, L = 0.75 in, D = 0.75 in, T = 70F, F = 400
lbf, N = 250 rev/min, and w = 0.004 in.
K = 0.6(1010) in3min/(lbffth)
Table 12-8:
f 1 = 1.8, f 2 = 1.0
Table 12-12: PV max = 46 700 psift/min, P max = 3560 psi, V max = 100 ft/min
Pmax
4 F
4 400
ra
ft
O.K.
4 F
Vt
DL
Solving for t,
DLw
4 f1 f 2 KVF
Ans.
Cycles = Nt = 250 (49 900) = 12.5 (106) cycles
_____________________________________________________________________________
12-23 Given: Oiles SP 500 alloy brass bushing, w max = 0.002 in for 1000 h, N = 400 rev/min, F
= 100 lbf, CR = 2.7 Btu/ (hft2F), T max = 300F, f s = 0.03, and n d = 2.
Estimate bushing length with f 1 = f 2 = 1, and K = 0.6(10-10) in3 min/(lbf ft h)
Using Eq. (12-32) with n d F for F,
f1 f 2 Knd FNt 1(1)(0.6)(1010 )(2)(100)(400)(1000)
L
0.80 in
3w
3(0.002)
From Eq. (12-38), with f s = 0.03 from Table 12-9 applying n d = 2 to F
720 f s nd FN
720(0.03)(2)(100)(400)
3.58 in
778(2.7)(300 70)
J CR T f T
0.80 L 3.58 in
Pmax
ra
ft
4(2)(100)
291 psi 3560 psi O.K .
(0.875)(1)
2(100)
P
229 psi
0.875(1)
(0.875)(400)
V
91.6 ft/min 100 ft/min
12
Pmax
O.K .
100
1.8
O.K.
91.6 33
f1 1.3 (1.8 1.3)
1.74
100 33
Lnew f1Lold 1.74 0.80 1.39 in
Pmax
O.K .
ra
ft