Professional Documents
Culture Documents
PVf = 58.2%
PVi = 48.7%
PV = 58.2% - 48.7% = 9.5%
MV = 40.3% - 28.4% = 11.9%
a = 1% / 6 mm
b = 5s / 23.3 mm
Dead time (Equation 9),
Td (time) = Td (length) x b
= 16 mm x 5s / 23.3 mm = 3.4 s
Time constant (Equation 11),
Tc (time) = Tc (length) x b
= 20.5 mm x 5s / 23.3 mm = 4.4 s
Response rate (Equation 3),
RR = PV / t
MV
= 9.5 / 4.4
11.9
= 0.181 / s
B) since level loop is a fast process, then a P + I mode has been chosen for mode of
control.
Optimum controller setting based on Ziegler-Nicholss tuning rule:
P = 111.1 RR Td = 111.1 (0.181) (3.4) = 68.37%
I = 3.33 Td = 3.33 (3.4) = 11.32 s
Optimum controller setting based on Cohen-Coons tuning rule:
= Td = 3.2 = 0.727
Tc 4.4
P = 100 / [ 1 + ( / 11) ] RR Td = 100 / [ 1 + (0.727 / 11) ] 0.181 ( 3.4) = 57.72%
I = 3.33 [ [1 + ( / 11) ] / [ 1 + (11 / 5) ] Td
= 3.33 [ [1 + (0.727 / 11) ] / [ 1 + (11(0.727) / 5) ] 3.2 = 4.64 s
From table 7,
PVf = 57.0%
PVi = 48.8%
MV = 55 - 50 = 5 %
Table 7.1 summarized result of Response Rate Calculation
Time, s
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
PV, %
48.8
48.8
49.5
52.7
54.9
56.0
56.8
57.0
57.0
57.0
RR, 1/s
0.07
0.39
0.54
0.33
0.19
0.10
0.02
-
= 3.04 s
A) From figure 46, the following information has been obtained:
PVf = 29.0%
PVi = 15.0%
PV = 29.0% - 15.0% = 14.0%
MV = 15.5% - 5.5% = 10.0%
a = 2% / 8 mm
b = 10s / 13.5 mm
= 60.0o
Dead time (Equation 9),
Td (time) = Td (length) x b
= 3.9 mm x 10s / 13.5 mm = 2.9 s
Response rate (Equation 8),
RR = tan a
MV b
= tan 60 2/8
10.0 10/13.5
= 0.0585 /s
B) Time Constant based on Tangent Method
Time constant (Equation 11),
Tc (time) = Tc (length) x b
= 31.0 mm x 10s / 13.5 mm = 23 s
Time, s
23.0
16.9
15.3
PV, %
34.29
34.29
36.05
38.27
39.47
40.06
40.33
40.43
40.46
40.46
RR, 1/s
0.18
0.40
0.34
0.18
0.09
0.04
0.01
Td ,s
1.00
0.97
Tc, s
7.01
3.10
3.61
6.89
14.35
33.35
94.92
411.33
B) since temperature loop is a slow process, then a P + I +D mode has been chosen for
mode of control.
Optimum controller setting based on Ziegler-Nicholss tuning rule:
P = 83.3 RR Td = 83.3 (0.0186 ) (23.17) = 35.90%
I = 2 Td = 2 (23.17) = 46.34 s
D = 0.5 Td = 11.6 s
Optimum controller setting based on Cohen-Coons tuning rule:
= Td = 23.17= 0.306
Tc 75.61
P = 100 / 1.35 (1 + /5) RR Td = 100 / 1.35 (1 + 0.306/5) 0.0186 (23.17) = 30.08%
I = 2.5 [ [1 + ( / 5) ] / [ 1 + (3 / 5) ] Td
= 2.5 [ [1 + (0.306/ 5) ] / [ 1 + (3(0.306) / 5) ] ] 23.17
= 2.5 [ (1.0612/1.1836)] 23.17
= 51.93 s
D = 0.37 Td / (1 + /5) = 0.37 (23.17) / (1 + 0.306/5) = 8.08 s
Optimum controller setting based on Takahashis tuning rule:
P = 77 RR Td = 77 (0.0186) (23.17) = 33.18 %
I = 2.2 Td = 2.2 (23.17) = 51 s
D = 0.45 Td = 0.45 (23.17) = 10.43 s
Mode
Ziegler-Nichols
Cohen-Coon
Takahashi
P
35.90
30.08
33.18
I
46.34
51.93
51.00
D
11.6
8.08
10.43
time, s
0
60
120
180
240
300
360
420
480
540
RR
0.0026
0.0030
0.0023
0.0020
0.0018
0.0015
0.0012
0.0010
Td, s
Tc, s
21.57
421.35