Professional Documents
Culture Documents
All structures are composed of a number of interconnected elements. They enable the internal/external loads to be safely transmitted down to the ground, e.g. slabs beams columns walls foundations
Transfer of loading
It is usually assumed that the reaction from one element is a load on the next
River
Sizing of beams
Sizing of columns
Live load
Seismic disturbance
Foundation settlement
Impact
The designer will have to determine the particular combination of loading which is likely to produce the most adverse effect on the structure in terms of bending moments, shear forces, deflections, etc.
LL DL
Economical?
Wind loads vary with wind speed, surface shape, exposed area, etc
Brittle
Ductile
No good!
Desirable!
F=ma
Certain amount of overstress allowed
Effect of damping
f0
f1
Frequencies
f2
No stress induced
Movement joint
Abutment
Bearing
Bearing
Abutment
Examples
Assuming that unit mass of reinforced concrete is 2400 kg/m3 and the gravitational constant is 10 m/s2 (strictly 9.807 m/s2), the unit weight of reinforced concrete, , is = 2400 10 = 24 000 N/m3 = 24 kN/m3 Hence, the self-weight of beam, SW, is SW= volume unit weight = (0.3 0.6 6) 24 = 25.92 kN
5m
3m
3m
3m
A composite floor consisting of a 150 mm thick RC slab supported on steel beams spanning 5 m and spaced at 3 m centres is to be designed to carry an imposed load of 3.5 kN/m2. Assuming that the unit mass of the steel beams is 50 kg/m run, calculate the design loads on a typical internal beam.
RC ( = 2400kg/m3, gravitational constant 10m/s2) 2400 10 = 24 000 N/m3 = 24 kN/m3 Steel beams Unit mass of beam = 50 kg/m run Unit weight of beam = 50 10 = 500 N/m run = 0.5 kN/m run
Loading
3m
3m
3m
Slab DL = 0.15 24 = 3.6 kN/m2 IL= 3.5 kN/m2 Total load = 3.6 + 3.5 = 7.1 kN/m2 Beam DL = 0.5 kN/m run
Loading
3m
3m
3m
Total load (each internal beam supports a uniformly distributed load from a 3 m width of slab plus selfweight) Design load on beam = slab load + self-weight of beam = 7.1 5 3 + 0.5 5 = 109 kN UDL on beam = 109 kN / 5 m = 21.8 kN/m
Loading
3m
3m
3m
Slab
DL (SW) = 0.225 24 = 5.4 kN/m2 DL (FF) = 1 kN/m2 Total DL = 5.4 + 1 = 6.4 kN/m2 IL= 3 kN/m2 Total load = 6.4 + 3 = 9.4 kN/m2
Beam
DL = 0.7 kN/m run
Column
DL = 0.6 kN/m run
RB1
6m Beam B1-C1
RC1
3m 2 3m 1 3m A B 6m C
RB2
6m Beam B2-C2
RC2
3m 2 3m 1 3m A B 6m C
Beam B1-C1
Example 3.
Beam B2-C2
Example 3.
Design load on beam B1-C1 = slab load + self-weight of beam = 9.4 6 1.5 + 0.7 6 = 88.8 kN RB1 = RC1 = 88.8 / 2 = 44.4 kN
Design load on beam B2-C2 = slab load + self-weight of beam = 9.4 6 3 + 0.7 6 = 173.4 kN RB2 = RC2 = 173.4/2 = 86.7 kN
RB1
3m Beam B1-B3
3m
RB3
3m
Beam B1-C1
3m
1 3m 6m B C 3m 6m B C
Beam B1-B3
A Example 3.
Column B1
A Example 3.
Design load on beam B1-B3 = slab load + self-weight of beam + point load RB2 = (9.4 1.5 6 + 0.7 6) + 86.7 = 88.8 + 86.7 = 175.5 kN RB1 = RB3 = 175.5/2 = 87.75 kN
Beam B1-C1: RB1 = 44.4 kN Beam B1-B3: RB1 = 87.75 kN Beam A1-B1: RB1 = 0.73 / 2 = 1.05 kN (self-wt only) Column B1 = 0.63 = 1.8 kN (self-wt only) Total load = = 44.4 + 87.75 + 1.05 + 1.8 = 135 kN
Column C1
A Example 3.
Response of Structures
Beam B1-C1: RC1 = 44.4 kN Beam C1-C3: RC1 = (86.7 + 4.2)/2 = 45.45 kN Column C1 = 0.63 = 1.8 kN (self-wt only) Total load = = 44.4 + 45.45 + 1.8 = 91.65 kN
Response of structures
Response of structures
The structure must be able to respond with proper behaviour and prescribed stability
Elastic behaviour Plastic behaviour Ultimate load Plastic range Elastic range of load
Ultimate load Plastic range Elastic range of load
Dead load
Deflection Life history of a structure (* only partial or zero live load is considered together with wind or EQ load).
Response of structures
DL only Very little deflection, if any, in the lateral direction LL + DL More deflection and higher stresses are produced locally
Elastic behaviour Plastic behaviour Ultimate load Plastic range
Response of structures
WL or EQL
higher forces and stresses are produced in various components one-third or so increase in allowable stresses is permitted since these loads occur rather infrequently
Elastic behaviour Plastic behaviour
Load
Dead load
Dead load
Deflection Life history of a structure (* only partial or zero live load is considered together with wind or EQ load).
Deflection Life history of a structure (* only partial or zero live load is considered together with wind or EQ load).
Response of structures
Reserve load capacity
takes care of unexpected events, e.g. high wind (margin of safety) keeps the behaviour of the structure within tolerable limits of movement and strain under the normally expected high wind or earthquake condition
Elastic behaviour Plastic behaviour Ultimate load Plastic range
Response of structures
Under catastrophic earthquakes, the building is permitted to extend into plastic range so that certain portions of the building will suffer minor damage
Elastic behaviour Plastic behaviour Ultimate load Plastic range Elastic range of load
Load
Dead load
Dead load
Deflection Life history of a structure (* only partial or zero live load is considered together with wind or EQ load).
Deflection Life history of a structure (* only partial or zero live load is considered together with wind or EQ load).
Building codes
It is normal practice to design buildings according to building code requirements Codes set up minimum requirements and serve as rough guides for design. They specify: minimum loading to be considered maximum stresses not to be exceeded Specified loading and allowable stresses are used as empirical approximations
c fc / (FOS) t ft / (FOS)
Pu
Safe P =
Pu Factor of safety
The End