DJS DJS DJS 15/07/2014 CALCULATI ONS ARE BASED ON I EEE Std 80- 2000 1.0.0 PURPOSE AND SCOPE 2.0.0 DESIGN INPUT 2.1.0 SYSTEM PARAMETERS 2.1.1 System Voltage = 33/11 kV 2.1.2 System Grounding = Solid 2.1.3 Maximum Fault Current I f = 25000 A (As per OPTCL spec) 2.1.4 Duration of Fault Current t s = 1 s (As per OPTCL spec) 2.2.0 ENVIRONMENTAL PARAMETERS 2.2.1 Soil Resistivity r = 2.2.2 Top Layer resistivity (Crushed rock) r s = 2.2.3 Length of switchyard Lx = 14 m (As per Layout) 2.2.4 Breadth of Switchyard Bx = 14 m (As per Layout) 2.3.0 OTHER DETAILS 2.3.1 Conductor diameter d = 0.031 m (31mm dia MS Rod) ~= 2.3.2 Conductor Area = (75 x 10 mm MS Flat) 2.3.3 Depth of burial (minimum) h = 0.6 m (As per OPTCL spec) 2.3.4 Depth of Top Layer h s = 0.1 m (As per OPTCL spec) 2.3.5 No of electrodes Transformer = 2 (2# Neutral) Lightning Arrester = 3 (3 No. x 1) PT/CVT = 3 (3 No. x 1) Tower with Peak = 3 (3 No. x 1) Outer Fence = 15 (4 No. x 1) 2.3.5 No of electrodes n R = 26 2.3.6 Length of electrode L R = 2 m 2.3.7 Diameter of electrode 2b = 25 mm SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT The purpose of the document is to design the Earthmat for the 33/11kV AIS Substation. The important aspect is that the design should achieve "Tolerable Touch and Step potential " with the Earth grid resistance less than 1 ohm. 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. 3000 ohm.m 750 Sq.mm (As per soil resistivity report) (As per OPTCL spec) 9.00 ohm.m 3 of 9 PREPARED CHECKED APPROVED DATE DJS DJS DJS 15/07/2014 SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. 3.0.0 CALCULATIONS 3.1.0 CALCULATIONS - PRELIMINARY L x 3.1.1 Area of Switchyard A g = Lx*Bx = 14 x 14 B x = 3.1.2 Spacing of Conductors D s = 2.0 m 3.1.3 No: of grids in X direction N x = (Lx/D s )+1 = 014/2+1 = 8 3.1.4 No: of grids in Y direction N y = (Bx/D s )+1 = 014/2+1 = 8 3.1.5 Total length of conductors L c = Nx * Bx + Ny * Lx = 224 3.1.6 Total length of electrodes L r = 26 x 2 = 52 m 3.1.7 Peripheral length of Grid L p = 2 x (Lx + Bx) = 2 x ( 14 + 14 ) = 56 m 3.1.8 Maximum distance between two points on grid D m = (Lx 2 + Bx 2 ) = ( 14 + 14 ) = 20 m 3.1.5 Geometric factor n n a = 2.L c /L p (Eqn. 85 in page 93) = 2 x 224 / 56 = 8.0 196 Sq.m 4 of 9 PREPARED CHECKED APPROVED DATE DJS DJS DJS 15/07/2014 SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. n b = 1.0 (Eqn. 86 in page 93) = 1.0 n c = 1 (Eqn. 87 in page 93) = 1.0 n d = 1 (Eqn. 88 in page 93) = 1.0 n = n a . n b . n c . n d (Eqn. 84 in page 93) = 8.0 x 1.0 x 1.0 x 1.0 = 8.0 3.2.0 TOLERABLE TOUCH POTENTIAL E touch = ( 1000 + 1.5 C s r s ) * 0.116 / t s (Eqn. 32 in page 27) C s = 1 - 0.09 ( 1- r/r s ) / ( 2 h s + 0.09) (Eqn. 27 in page 23) = 1-0.09*(1-009/3000)/(2*0.10+0.09) = 0.6906 E touch = ( 1000 + 1.5 C s r s ) * 0.116 / t s = (1000 + 1.5 * 0.6906 * 3000 ) * 0.116 / 1.0 = 476.49 V 3.3.0 TOLERABLE STEP POTENTIAL E step = ( 1000 + 6.0 *C s * r s ) * 0.116 / t s (Eqn. 30 in page 27) = (1000 + 6.0 * 0.6906 * 3000 ) * 0.116 / 1.0 = 1557.94 V 5 of 9 PREPARED CHECKED APPROVED DATE DJS DJS DJS 15/07/2014 SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. 3.4.0 TOUCH POTENTIAL ATTAINABLE E mesh = r K m K i I / L m (Eqn. 80 in page 91) L m = L c + L r (Eqn.90 in page 94) = 224+52 = 276 m K m = 1 . ln D s 2 + (D s + 2h ) 2 - h + K ii ln 8 2p 16 hd 8 D s d 4d K h p (2n-1) (Eqn. 81 in page 93) 1.00 for grids with ground rods in perimeter / all along the grid K ii = 1/(2n) 2/n for grids with no ground round rods or grids with only a few ground rods Here we consider grids with ground rods in perimeter h o = 1.00 m ( reference depth of grid) K h = (1+h/h o ) (Eqn. 83 in page 93) = ( 1 + 0.6 / 1.0 ) = 1.2649 K m = 1 Ln 2.0 + (2.0 + 2*0.60 ) -0.60 +1 8 2 8*2.0*0.03 4*0.03 1.26 9 (2*8.0-1) = 0.3147 K i = 0.644 + 0.148 * n (Eqn 89 in page 94) = 0.644 + 0.148 *8.0 = 1.8280 E mesh = r K m K i I / L m (Eqn 80 in page 91) = 009 * 0.3147 * 1.8280 * 25000 / 276.00 = V 16*0.6*0.03 468.91 6 of 9 PREPARED CHECKED APPROVED DATE DJS DJS DJS 15/07/2014 SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. 3.5.0 STEP POTENTIAL ATTAINABLE E step = r K s K i I / L s (Eqn 92 in page 94) L s = 0.75 L c + 0.85 L r (Eqn 93 in page 94) = 0.75 *224.00+ 0.85* 52.00 = n = 8 K s = 1* 1 + 1 + 1 (1- 0.5 (n-2) ) (Eqn. 94 in page 94) p 2h D s + h D s = ( 1 / 3.14 ) * { 1 / (2 * 0.6 ) + 1 / ( 2.0 + 0.6 ) + 1 / 2.0 * ( 1 - 0.5^(8 - 2 ) } = 0.5444 E step = r K s K i I / L s = ( 9.00 * 0.5444 * 1.8280 * 25000 ) / 212.2 = 1055.10 V 4.0.0 CALCULATION OF GROUNDING RESISTANCE 4.1.0 RESISTANCE OF GROUND RODS R e = r ln (4 L R /b ) - 1 + 2 K 1 L R (n R -1) 2 2p n R L R Ag (Eqn. 55 in page 66) K 1 = 1.41-0.04x for H = 0 (Eqn. 55 in page 66) 1.20-0.05x for H = 1/10 A g 1.13-0.05x for H = 1/6 A g (Fig 25(a) in page 67) H = 0.6 m K 1 = 1.41-0.04x = 1.41-0.04(L/B) = 1.41-0.04*14.00/14.00 = 1.3700 R e = 9.00 / (2 * 26 * 3.14 * 2.0 ) * [ ln (4 * 2.0 / 0.0309) - 1 + 2 * 1.370 * (2 / sqrt(196)) * (sqrt (26)-1)^2 ] = 0.3258 ohm 212.2 m 7 of 9 PREPARED CHECKED APPROVED DATE DJS DJS DJS 15/07/2014 SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. 4.2.0 RESISTANCE OF GROUND GRID R s = r ln (2 L c / h') + K 1 L c - K 2 (Eqn. 54 in page 66) p L c A g K 2 = 5.50+0.15x for H = 0 4.68+0.10x for H = 1/10 A g 4.40-0.05x for H = 1/6 A g (Fig 25(b) in page 67) K 2 = 4.68+0.10x = 4.68+0.10(L/B) = 4.68+0.10*14.00/14.00 = 4.78 h' = (d . h) (Page 66) = (0.03 * 0.6) = 0.136 m R s = ( 9.00 / (3.14 * 224)) * [ ln ( 2 * 224 / 0.1362 ) + 1.370 * ( 224 / sqrt (196.00 )) - 4.780 ] = 0.3227 Ohms 4.3.0 MUTUAL RESISTANCE BETWEEN GROUND GRID AND GROUND RODS R se = r ln (2 L c / L r ) + K 1 L c - K 2 +1 p L c A g (Eqn 56 in page 66) = 9.00 / (3.14 * 224) * [ln (2 * 224 / 2.0 ) + 1.370 * ( 224.00 / sqrt (196.00 )) - 4.780 + 1] = 0.3011 ohms 4.4.0 COMBINED RESISTANCE OF GROUND GRID AND GROUND RODS R g = R e . R s - R se 2 (Eqn. 53 in page 66) R e + R s - 2R se = 0.3258 * 0.3227 - 0.3011 0.3258 * 0.3227 - 2 * 0.3011 = 0.3126 Ohm THIS IS LESS THAN THE RECOMMENDED VALUE OF LESS THAN 1.0 OHM 8 of 9 PREPARED CHECKED APPROVED DATE DJS DJS DJS 15/07/2014 SWITCHGEAR AND CONTROL PVT. LTD. PROJECT 33/11kV Substation Earthing Calculation (Infocity) TITLE Substation Package-S1 for 33/11kV Infocity Susbstation (New) under OPTCL. 5.0.0 RESULTS 5.1.1 Permissible Spacing of conductors D s = 2 m 5.1.2 Total length of mainmat conductors L c = 224 m 5.1.3 Attainable step potential = 1055.10 V 5.1.4 Attainable touch potential = 468.91 V 5.1.5 Tolerable step potential = 1557.94 V 5.1.6 Tolerable touch potential = 476.49 V Thus Attainable Emesh is less than Tolerable Etouch and Attainable Estep is less than Tolerable Estep 5.1.7 Combined resistance of Grid & ground rods = 0.3126 ohm < 1.0 ohm 6 CONCLUSION Permissible Spacing of conductors for the present layout is 2m. Hence, Earthmat layout shall be prepared with spacing lesser or equal to 2m.