Professional Documents
Culture Documents
Solutions
Problem 1:
Percentage of completion:
Year 1: Profit on the contract 250,000 – (50,000 + 140,000) = 60,000
{50,000/(50,000 + 140,000)} x 60,000 = 15,789
Year 2: Profit on the contract 250,000 – (120,000 + 80,000) = 50,000
{120,000/(120,000 + 80,000)} x 50,000 = 30,000 – 15,789 = 14,211
Year 3: Profit = 250,000 – 200,000 = 50,000
50,000 x 100% = 50,000 – 30,000 = 20,000
AR 40,000 AR 40,000
Billings 40,000 Billings 40,000
Balance Sheet:
AR 0 AR 0
Inventory Inventory
(50,000 – 40,000) 10,000 (65,789 – 40,000) 25,789
AR 90,000 AR 90,000
Billings 90,000 Billings 90,000
Balance Sheet:
AR 10,000 AR 10,000
Liabilities Inventory
(130,000 - 120,000) 10,000 (150,000- 130,000) 20,000
AR 120,000 AR 120,000
Billings 120,000 Billings 120,000
Problem 2:
Percentage of completion:
Year 1: Profit on contract: 840,000 – (320,000 + 320,000) = 200,000
[320,000/(320,000 + 320,000)] x 200,000 = 100,000
Year 2: Profit on contract: 840,000 – (320,000 + 260,000 + 145,000) = 115,000
[(320,000 + 260,000)/(320,000 + 260,000 + 145,000)] x 115,000 = 92,000 – 100,000 = (8,000) loss in
current year.
Year 3: 115,000 – 92,000 (for two earlier years) = 23,000
Problem 3:
Problem 4:
Percentage of completion Year 2: Profit on contract = 150,000 – (10,000 + 20,000 + 40,000) = 80,000
[(10,000+20,000)/(10,000+20,000+40,000)] x 80,000 = 34,285 – 5,000 = 29,285
Year 3:
Completed contract Loss $ 50,000
Percentage of completion: Loss = $ 50,000 + $ 34,285 = $ 84,285
Problem 5:
Problem 6:
Year 1:
Sales 300,000
COS 180,000
Profit 120,000
% 40%
Cash collected 140,000
Profit recognized 140,000 x 40% = 56,000 recognized profit
Year 2:
Sales 500,000
COGS 350,000
Profit 150,000
% 30%
Cash collected for year 2 400,000 x 30% = 120,000 recog. Profit
Cash collected for year 1 160,000 x 40% = 64,000 recg profit
Problem 6:
Problem 7:
Year 1 Sales:
Profit recognized in year 1 $ 0 since the cost of $ 35,000 has not been recovered
Profit recognized in year 2: Cost $ 35,000 – cash received in year 1 – cash received in year 2 = $ 10,000
recognized as profit.
Year 2 Sales:
Profit recognized in year 2 = $ 0.