Professional Documents
Culture Documents
I.
Basic Concepts:
Compounding period interest rate: annual rate divided by the number of compounding
periods per year
II.
Main Idea
Compound Interest
principal only
III.
1st: 10,000*12%=1,200
1st:
2nd: 10,000*12%=1,200
2nd: (10,000+1,200)*12%=1,344
3rd: 10,000*12%=1,200
3rd:
Present value
3,600
10,000*12%=1,200
(10,000+1,200+1,344)*12%=1,505.28
4049.28
Notes: knowing any three of them can get the fourth one.
Example 1: Kim deposits $10,000 in the bank for 3 years. The interest rate is 10% and interests
are compounded quarterly. Assuming Kim will not withdraw any interest during the 3 years, how
much will Kim receive in 3 years?
PV=10,000
# of periods=3*4=12
Compounding interest rate=10%/4=2.5%
FV=?
FV = PV*FVF-SS (12, 2.5%) = 10,000*1.34489 = 13,448.9
Example 2: Kim wants to receive $10,000 in 3 months. The interest rate is 24%. Assuming Kim
will not withdraw any interest during the 3 months, how much should Kim invest today?
PV=?
# of periods=3
Compounding interest rate=24%/12=2%
FV=10,000
PV = FV*PVF-SS (3, 2%) = 10,000*0.94232 = 9,423.2
Example 3: Kim invests $10,000 today. The interest rate is 12%. At the end of her investment,
Kim will receive a total amount of $17,623. Assuming Kim will not withdraw any interest during
this investment activity, what is the number of periods Kim invests her money for?
PV=10,000
# of periods=?
Compounding interest rate=12%
FV=17,623
FV = PV*FVF-SS (N, 12%), 17,623 = 10,000*FVF-SS (N, 12%), FVF-SS (N, 12%) =
17,623/10,000 = 1.7623
Or,
PV = P=FV*PVF-SS (N, 12%), 10,000 = 17,623 *PVF-SS (N, 12%), FVF-SS (N, 12%) =
10,000/17,623 = 0.5674
N=5
Example 4: Kim invests $10,000 today and will receive $15,939 in 8 years. Assuming Kim will
not withdraw any interest during this investment activity, what is the interest rate?
PV=10,000
# of periods=8
Compounding interest rate=?
FV=15,939
FV = PV*FVF-SS (8, I), 15,939 = 10,000*FVF-SS (8, I), FVF-SS (8, I) = 15,939/10,000 =
1.5939
Or,
PV = P=FV*PVF-SS (8, I), 10,000 = 15,939*PVF-SS (8, I), PVF-SS (8, I) = 10,000/15,939 =
0.6274
I=6%
IV.
Annuities
Elements in annuities:
-
Future value
Present value
Note: among future value/present value, rents, number of compounding periods, and
compounding interest rate, knowing any three of them can get the fourth one.
Types in annuities:
-
Annuity Due - rents occur at the beginning of each period; interest starts to accumulate
during 1st period; multiply future value of an ordinary annuity factor by 1 plus the
interest rate
Ordinary Annuity
Annuity Due
Interest rate=12%
Interest rate=12%
# of periods=5
# of periods=5
FV=?
FV=?
FV=5,000*FVF-OA (5,
Rent=5,000
Rent=5,000
Interest rate=12%
Interest rate=12%
# of periods=5
# of periods=5
PV=?
PV=?
PV=5,000*PVF-OA (5,
PV=5,000*PVF-AD (5,
12%)=5,000*3.60478=18,023.9
12%)=5,000*4.03735=20,186.75
Kim plans to
Rent=?
Rent=?
accumulate $14,000
# of periods=5
# of periods=5
FV=14,000
FV=14,000
FV=14,000=Rent*FVF-AD (5, 8%),
8%)=Rent*5.867.
Rent=14,000/5.867=2,386.23
OA (5, 8%)=(1+8%)*5.867=6.33636.
Rent=14,000/6.33636=2,209.47
V.
Example: Kim plans to make five $5,000 deposits in the next several years. The deposits wont
start until the end of the third year. The annual interest rate is 12%. What is the present value of
these five deposits? What is the future value of these five deposits?
The calculation of FV:
Treat it like ordinary annuities.
FV=Rent*FVF-OA (5, 12%) = 5,000*6.35285=31,746.25.
The calculation of PV:
It is a combination of single sum and annuities (either ordinary annuities or annuities due).
Step 1, ordinary annuities: PV at the end of year 2=5,000* PVF-OA (5, 12%) =
5,000*3.60478=18,023.9
Step 2, single sum: PV at the beginning of year 1 = PV at the end of year 2*PVF-SS (2, 12%) =
18,023.9*0.79719=14,368.47.
VI.
Valuations of Bonds
Example: Clancey Inc. issues $2,000,000 of 7% bonds due in 10 years with interest payable at
year-end. The current market rate of interest for bonds of similar risk is 8%. What amount will
Clancey receive when it issues the bonds?
The effective rate is the market rate, which is 8% here. The 7% is face rate of the bond.
The principal: 2,000,000
The present value of the principal: 2,000,000*PVF-SS (10, 8%) = 2,000,000* .46319=926,380
The rent (interest payment): 2,000,000*7%=140,000
The present value of the interest payments: 140,000*PVF-OA (10, 8%) = 14,000*
6.71008=939,411
The total present value of the bond (current market value of the bond):
926,380+939,411=1,865,791<2,000,000 (it is a discount)
Cash
1,865,791
Bond discount
134,209
Bond payable
VII.
2,000,000
Practice section
1. On July 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The two
companies entered into an installment sales contract at a rate of 8%. The contract
required 8 equal annual payments ($10,000) with the first payment due on July 1, 2012.
What is the present value in this situation?
Annuity Due Case, looking for present value
PV=Rent*PVF-AD (8, 8%) = 10,000*6.20637=62,063.7
2. On July 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The two
companies entered into an installment sales contract at a rate of 8%. The contract
required 8 equal annual payments ($10,000) with the first payment due on July 1, 2012.
What is the future value in this situation?
Annuity Due Case, looking for future value
FVF-AD (8, 8%) = (1+8%)*FVF-OA (8, 8%) = 1.08*10.63663=11.4875604
FV=Rent*FVF-AD (8, 8%) = 10,000*11.4875604=114,875.604
3. On July 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The two
companies entered into an installment sales contract at a rate of 12%. The contract
required 8 equal semi-annual payments ($5,000) with the first payment due on July 1,
2013. What is the future value in this situation?
Deferred Annuity Case, looking for future value
Treat it like an ordinary annuity.
FV=Rent*FVF-OA (8, 6%) = 5,000*9.89747=49,487.35
4. On July 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The two
companies entered into an installment sales contract at a rate of 12%. The contract
required 8 equal semi-annual payments ($5,000) with the first payment due on January 1,
2013. What is the present value in this situation?
Ordinary Annuity Case, looking for present value
PV=Rent*PVF-OA (8, 6%) = 5,000*6.20979=31,048.95
5. On January 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. Because
of the cash problem of Gannon Company, Pitts Company agreed to make a long term
payment arrangement. According to the arrangement, Gannon Company is to pay
$100,000 on December 31, 2015. The interest rate is 12%. The interests are compounded
semi-annually. What is the present value in this situation?
Single Sum Case, looking for present value
6. On January 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The total
value of the equipments is $50,000. Because of the cash problem of Gannon Company,
Pitts Company agreed to make a long term payment arrangement. According to the
arrangement, Gannon Company is to pay $50,000 plus all interests on December 31,
2015. The interest rate is 8% and interests are compounded quarterly. What is the amount
Gannon Company going to pay on December 31, 2015?
Single Sum Case, looking for future value
FV=PV*FVF-SS (16, 2%) = 50,000*1.37279=68,639.5
7. On July 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The two
companies entered into an installment sales contract at a rate of 12%. The contract
required 8 equal semi-annual payments ($5,000) with the first payment due on January 1,
2013. What is the future value in this situation?
Ordinary Annuity Case, looking for future value
FV=Rent*FVF-OA (8, 6%) = 5,000* 9.897= 49,485
8. On July 1, 2012, Pitts Company sold some equipment to Gannon Company. The two
companies entered into an installment sales contract at a rate of 12%. The contract
required 8 equal semi-annual payments ($5,000) with the first payment due on July 1,
2013. What is the present value in this situation?
Deferred Annuity Case, looking for present value
Step 1, ordinary annuities: PV on Jan 1, 2013 = 5,000* PVF-OA (8, 6%) = 5,000* 6.210= 31,050
Step 2, single sum: PV on July 1, 2012 = PV on Jan 1, 2013 *PVF-SS (1, 6%) =
31,050*0.943=29,280.15.