Professional Documents
Culture Documents
INTRODUCTION
Water,undubiously is abasic human need.Providing safe and
adequate quantities of the same for all rural and urban
communities,is perhaps one of the most important undertaking
,for the public works DeptIndeed,the well planned water supply
scheme ,is a prime and vital element of a countrys social
infrastructure as on this peg hangs the health and wellbeing of
its people.
The population in India is likely to hundred cores by the turn of
this century,with an estimated 40%of urban population.This
goes on to say
that a very large demand of
water
supply;fordomestic,industrial,firefighting,public use ,etc;will
have
to
be
in
accordance
with
the
rising
population.Hence,identification of source of water supply,there
conservation and optimum utilization is of paramount
importance.The water supplied should be Portableand
Wholesome.Absolute pure water is never found in nature,but
invariable contains certain suspended,colloidal,and dissolved
impurities (organic and inorganic in nature,generally called
solids),in varying degree of concentration depending upon the
source.Hence treatment of water to mitigate and/or absolute
removal of these impurities (which could be;solids,pathogenic
micro-organisms,odor and taste generators,toxicsubstances,etc.)
1
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
2
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
No
Description
1.
-Ausa
2.
District
-Latur
3.
Location
4.
Latitude (Lat)
5.
Longitude (Lon)
- 18.2500N
-
76.5000E
3
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Sr.No
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
Design Consideration
Design Period (years)
Average rate of water supply(Ipcd)
Industrial demand (MLD)
Quality of raw water
1) Ph
2) Turbidity (mg/L)
3) Total Hardness (mg/L)[as CaCo3]
4) Chlorides(mg/L)
5) Iron (mg/L)
6)Manganese (mg/L)
7)Carbonates (mg/L)
8)M.P.N (No.100ml)
Population of past four decades(in Person)
Year 1981
Year 1991
Year 2001
Year 2011
F.S.L. of Reservoir (R.L.in mts.)
Ground level at ; (R.L.in mts.)
a) Jack well site
b)Location of aeration unit
Invert level of raw material gravity intake pipe
(R.L.in mts)
Invert level of raw water rising main(mts)
Dead Storage of Reservoir(Million cu.m)
Gross Storage of Reservoir(Million cu.m)
Live Storage of Reservoir(Million cu.m)
Silt Level of Reservoir in (m)
Values
20
135
0.6
7.5
50
550
200
2.5
3.5
110
3.5
16721
23246
30876
38733
612.75
607.75
608.00
600
7.382
27.727
20.345
607.50
4
14.
615.25
: 64296 Nos
:9.48
:14.22
:20
B) Collection works
Intake works
Intake well
1. No of units
:1
: 6.9
3. Ht of intake well
:8.0
:607.75
:612.75
:15
5
Penstock
1. No. of penstock well
: 02
:350
:2
2. Dia. (m)
:0.95
Gravity main
1. No. of units
:1
2. Dia. (mm)
:550
:596.89
4. Slope
:1.900
Jack well
1.No. of units
:1
2.Dia. (m)
:6.55
3.Depth of water
:4.4
4.Detension time(min)
: 15
6
:0.45
:1.0
Pumping unit :
1.Capacity of each pump (HP)
:30Hp
2.No.of pumps
:2
c) Treatment works
Aeration unit
1. R.L. of aeration unit (m) (top)
: 608.90
(Bottom) m
: 606.50
:1.0
:5.0
:1.0
:0.4
7
:0.5
:1.0
8. No. of Trays
:5
: 12
2.Breadth (m)
:16
3.Height (m)
:3.0
:1
2.Length (m)
:0.9
3.Breadth (m)
:0.9
4.Depth (m)
:1.5
Flash Mixer
1. No. of units
:1
2.Dia.(m)
: 2.0
:1
8
4.Height (m)
5.Depth of water (m)
: 2.8
: 2.37
Clariflocculator
Flocculator
1. No. of units
:1
2.Dia. (m)
: 10.5
:0.45
:3.5
:1.0
Clarifire:
1. No. of units
:1
2. Dia. (m)
: 24
: 3.5
: 4.7
5. Slope of bottom
: 8%
9
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
:1
: 62.48
3. Dimension of unit (m x m)
: 8.8 x 7.1
: 0.6
: 0.5
:1
7. Laterals
a) Nos
: 120
b) Dia. (m)
: 90
c) Length (cm)
: 3.05
d) Spacing (cm)
: 20
8. No. of orifice
: 51
: 13
: 1
Disinfection House
1. Chlorine required / day (kg)
: 19.908
10
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Storage Units
Underground Reservoir
1. No. of units
:1
2. Dimensions
:14.1m x 14.1m
4. Depth (m)
: 4.5m
5. Compartments
:6
:1
2. Dia. (m)
: 12.3
3. Height (m)
: 4.3
4. Capacity (Cu. m)
: 475
11
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
POPULATIONFORECASTING
Design Period:
Water supply project may be designed normally to meet the requirement
over a 20 years period after their completion. The time lag between
design and completion should be also taken into account. It should not
ordinarily exceed 2 years & 5 years even in exceptional circumstances.
The 20 years period may however be modified in regard to specific
components of the project particularly the conveying mains and trunk
mains of distribution system depending on their useful life or the facility
for carrying out extension when required, so that expenditure far ahead
of utility is avoided. However in our case the design period has been
considered as 20 per given data.
Population forecast
General consideration
12
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Population
2
1971
1981
1991
2001
2011
1.
2.
3.
4.
5.
3
12761
16721
23246
30876
38733
Total
Average
Increase
In pollution
4
3960
6525
7630
7857
25972
6493
= P + nd
Where,
Pn
= Present population
= No. of decades
= Average increase per decade
Given,
n= 3,
13
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
p= 38733,
d = 6493
. . Pn = 38733 + (3*6493)
P2031= 58212(Persons)
Sr.
No
1
1.
2.
3.
4.
5.
Year
Population Increase in
population
2
3
4
1971
12761
1981
16721
3960
1991
23246
6525
2001
30876
7630
2011
38733
7857
Total
25972
Average per Decade
6493
Percentage increase
in population
5
18.05
39.02
32.82
25.45
115.34
28.84
Where,
r
= No. of decades=2
r n
100
28.84
100
2
= 64296( In persons)
Sr.
No
Year
1.
2.
1971
1981
1991
2001
2011
3.
4.
5.
Population
12761
16721
23246
30876
38733
Total
Average
Increase in
population
3960
6525
7630
7857
25972
6493
Incremental
increase
2565
1105
227
3897
1299
Pn
= P+ nd +
n(n+1)
2
Where,
d = Average increase per decade.
t = Average incremental increase.
n = number of decade.
P2031 = 38733 + ( 2 6493 )+
2( 2+1)
1299
2
= 55616( Persons).
Sr.
No
1.
2.
3.
4.
5.
Decrease in
the
percentage
increase
-20.97
+6.2
+7.37
-7.4
16
Average
6493
28.84
-2.47
d = 6493, t = - 2.47
Expected population at the end of 2021
= 38733 + [
(25.45+2.47)
100
]38733
= 49548 persons
Expected population at the end of 2031
= 49548 + [
(27.92+2.47)
100
]49548
= 64606 persons
= 0.8 MLD
Fire Requirement :
It can be assumed that city is a residential town (low rise
building)
Water for fire demand
By using government of India recommendation formula,
Q
= 100 p
Where,
Q = Fire demand in kiloliters/day,
P = Population in thousands.
Q= 100 64.296
Q = 0.80 MLD
= 8.68 + 0.8
= 9.48 MLD
20
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 1.5 9.48
= 14.22 MLD
(3) Coincident draft =maximum daily draft + fire demand
= 14.22+ 0.8
= 15.02 MLD
(Coincident draft < maximum hourly draft)
Design Capacity for Various Components
(1)Intake structure daily draft
= 14.22MLD
= 14.22MLD
Design Of Units :
(a) Intake well
Intake consist of opening. Strainer or grating through which the
water enters, end the conduct conveying the water, usually by
gravity to a well or sump From the well, the water is pumped in
to the main or treatment plant. Intakes should also be so located
and designed that possibility of interference with the supply is
minimized and where uncertainty of continuous serviceability
exists, intakes should be duplicated. The following must be
considered in designing and locating the intakes.
The supply of, whether impounding reservoir. Lake or river
(including the possibility of wide fluctuation in water level) .
The character of the intake surrounding, depth of water character
or bottom, navigation requirements, the effect of currents, floods
and storms upon the structure and in scouring the bottom .
The location with respect to the source of pollution
The prevalence of floating materials, such as ice, logs and
vegetation
Type of Intakes :
Wet Intakes : water is up to source of supply .
23
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
a)Location of Intakes :
The location of the best quality of water available.
Currents that might threaten the safety of the intake structure.
Navigation channels should be avoided.
Ice and other difficulties.
Formation of shoals and bars.
Fetch of the wing and other condition affection the weight of
waves.
Ice storm.
Floods.
Power availability and reliability.
Accessibility.
Distance from pumping station.
Possibilities of damage by moving objects and hazards.
The intake structure used intake is our design is wet-type.
b) Design Criteria
24
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Detention time
Diameter
Depth
Velocity of flow
Number of units
Free board
10 to 15 min
5 to 10 m (max 15 m)
4 to 10 m
1.0 to 1.5 m/sec
1 to 3 (max 4 )
5m
= 612.75 m
Minimum R.L.
= 607.75 m
= 25 m
Detention time
= 15 min
d) Design Calculation
Flow of water required
= 14.22MLD / 3600 24
= 0.1645cu.m/sec
Volume of well
= 0.1645 15 60
= 148.05cu.m
Cross-sectional area of intake well
= 148.05 / 4
= 37.01sq.m
25
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 4 X 37.01/
= 6.86< 10 m (O.K.)
Provide 1 intake well of diameter 6.86 m
6.9m
(e) Summary
1.
2.
3.
4.
1 unit
6.9 m
8.0 m
607.75m
= less than 1 m
=1
0.1645
(1.0 2)
= 0.082 m2
Diameter = 0.32m~ 0.35 m
(d) summary
1
2
3
Number of penstock
At each level
Diameter of penstock
2 units
1m
0.35 m
Velocity of flow
Hole diameter
= 0.2 to 0.3m/s
= 6 to 12 mm
Area of strainer
= 2 x diameter of holes
(b) Assumption
Velocity of flow
Hole diameter
= 0.25 m/s
= 10mm
(c) Calculation
d2 =
Area of collection
= area of penstock
0.1645
0.25 2
= 7.854
105
N = 4188.95Nos
= 2x area of holes
= 2 x 4188.95 x 7.854
105
= 0.66 m2
Diameter of bell mouth strainer = 0.92 m
0.95m
No of gravity main
= 0.6 to 0.9m/s
= 1
29
= 1
Assumed velocity
= 0.7m/s
= 0.7m/s (assumed)
0.1645
0.7
= 0.235m2
Diameter of conduit
= 0.55 m
V =
S =
R3 X S 2 X
1
N
N2xV2
R
4
3
S = 1:900
Head loss
100
900
= 0. 111
R.L. of gravity main
= 600- 3
30
= 597 m
R.L. of gravity main at jack well = 597 -0.111
= 596.89m
(d) Summary
1
2
3
4
Number of gravity
intake
Diameter of gravity
intake
Invert level at intake
well
Invert level at jack well
1 unit
0.55m
597 m
596.89mm
0.5x15
7.30 min.
Suction head =
<10m
7.30min
8m.
Bottom clearance
1m
Top clearance
0.5m
= 612.75-608.35
= 4.4m
32
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Capacity of well
= 0.1645x 15x 60
= 148.05Cu.m
148.05
4.4
= 33.65 Sq. m.
Diameter of well
= 6.55m
= 608.35m
= 608.35+8
= 616.35 m.
(d) Summery
33
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
1.
6.55m
2.
608.35m
3.
616.75m
4.
Suction depth
4.4m
5.
Top clearance
0.5m
6.
Bottom Clearance
1.0m
= 0.1645cu.m/sec
Economical diameter D
= 0.97 Q to 1.22 Q
35
= 0.45m
c) Design Criteria
Suction head should not be greater than 10m
Velocity of flow length
Top clearance
= 0.5 m
Bottom clearance
=1m
d) Design Calculation
Friction loss in rising main
Assuming velocity = 0.9 m/sec
f = 0.02
2
hf =
fp v
2 gd
36
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 0.25
w .Q . H
75
B.H.P =
w.H . P
n
=
=
= 22.48 HP
= 29.97 HP
e) Summery
Provide 30 HP pumping in parallel
Diameter of pipe
0.45 m
These are the pressure pipes used to convey the water from
the jack well to the treatment units. The design of rising main is
dependent upon on resistance to flow available head, allowable
velocities of flow, sediment transport, quality of water and
relative cost. Various types of pipes used are cast iron, steel,
reinforced cement concrete; pre stressed concreted, asbestos
cement, polyethylene rigid PVC, ductile iron fiber glass pipe,
reinforced plastic, fiber reinforced plastic. The determination of
suitability in all respect of the pipe of joints for any work is a
meter of decision by the engineer concentrated on the basic for
the scheme.
b)Design Criteria
Velocity
c) Design Calculation
Economical diameter, D
= 0.97 Q to 1.22 Q
= 0.97 0.1645 to 1.22 0.1645
= 0.393 to 0.494 m
38
Provide diameter D
= 0.45 m
V = Q/A = 1.03 m/sec
d)Summary:
1.
Diameter of pipe
0.45
Clarriflocculator
Rapid sand filter
Chlorination unit
The detail design of the above units are discusses in subsequent
section
40
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 4 to 9
Spacing of trays
=2m
Space requirement
Design Calculation
Qmax
= 0.1645 m3/sec
= 17 m2
= 0.4 m
= 50 cm
Summery
Sr. No.
Cascade
Diameter of tray
(m)
R.L. (m)
1.
First
608.50
2.
Second
608.10
3.
Third
607.70
4.
Fourth
607.30
5.
Fifth
606.90
Alum Dose:
Coagulation
The terms coagulation and flocculation are used their
indiscriminately to describe the process of removal of turbidity
caused by fine suspension colloids and organic colours.
Coagulation describes the effect product by the addition of a
chemical to a colloidal dispersion, resulting in particle
destabilization. Operationally, this is achieved by the addition of
appropriate chemical and rapid intense mixing for obtaining
uniform dispersion of the chemical.
The coagulant dose in the field should be judiciously controlled
in the light of the jar test valves. Alum is used as coagulant.
44
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Monsoon
= 50 mg/L
Winter
=20 mg/L
Summer
= 5 mg/L
Alum Required
Let the average dose of alum required be 50 mg/L, 20 mg/L, and
5 mg/L in monsoon, winter, and summer, respectively.
Per day alum required for worst season for intermediate stage
=50 10-6 592.2 103 24
= 710.64 kg/day
For six months (180 days)
= 710.64 180
= 127915.2kg
45
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 170.6 heaps
CaCo3
= 40 + 12 + 48
= 100
CaO
= 40 + 16
= 56
= 56 mg/L of CaO
= (56/100) 110
= 61.6 mg/L of CaO
= 56 mg/L of CaO
= (56/24) 3.5
= 8.2 mg/L of CaO
47
= 61.6 + 8.2
= 69.8 mg/L
= (69.874)/56
= 92.23 mg/l
= 92.23 10-6 Kg/l
Soda (NaCO3)
Soda is required for non-carbonate hardness, as follows.
= (106/100) 161.6
= 65.59 mg/l of Na2CO3
48
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 4719 Bags
= 314.6 0.2
= 62.92 m2
= 3356 Bags
= 223.73heaps
= 0.2 223.73
= 44.75 m2.
= 34.12+62.92+44.75
= 141.79 m2
= 184.33 m2
= (1216) m
= 192m2
Provide dimension
12 m x 16 m
49
127915.2+235952.38+167799.16
= 531666.74 /180
= 2953.70 Kg
= 60bags
= 4 heaps
Area required
= 0.8 m2
Dimensions
= 0.9 m x 0.9m
2953.70 kg
= 59074 lit
= 59074Lit
= 2461.41 x 8
= 19692 Lit
50
= 19.692 m3
Assuming depth of tank (1.4 m) and 0.3 m free board
Dimension of solution tank
Summary
1.
2.
3.
4.
710.64 kg/day
1310.85 kg/day
932.22 kg/day
0.9 x0.9 m
3.5 x 3.32 x 1.7
30 to 60 sec.
Velocity of flow
4 to 9 m/sec.
Depth
1 to3m
52
Power require
Impeller speed
Loss of head
0.4 to 1.0
0.2 to 0.4:1
1 to 3:1
C) Design Calculation
14212.8 m3/day
Design flow
Detention time
30 Sec.
1.5:1
0.3:1
150 rpm
Assume temperature
200
1.
Dimension of tank:
=
6.62 m3
1.8 m
Height
Volume
53
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
2.6m
5.82 KW
Power Requirement:
Power spend
3.
0.65 m
4.08 m/sec
Area of blade
A8
Power spent
= x CD x r0 x AB x VR3s
Let CD
5.82 x 103
AB
2.11 m2
4.
D) Summary
1. Detention time
30 sec
54
2. Sped impeller
150 rpm
Design of Clariflocculator
a)Clariflocculator
The coagulation and sedimentation processes are effectively
incorporated in a single unit in the clariflocculator. Sometimes
clarifier and clariflocculator are designed as separate units.
All these units consist of 2 or 4 flocculating paddles placed
equidistantly. These paddles rotate on their vertical axis. The
flocculating paddles maybe of rotor-stator type. Rotating in
opposite direction above the vertical axis. The clarification unit
outside the flocculation compartment fitted with paddles rotating
at low speeds thus forming flocks.
55
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
3to4.5m
Detention time
30 to
Velocity of flow
60 mm
10 to75
104 to 105
Power consumption
10 to 36 KW/mid
Outlet velocity
= 40 m3 /m2/day
Depth of water
= 3 to 4.5 m
Weir loading
= 300m3 /m2/day
Storage of sludge
= 25%
Floor slope
= 1 in 12 or 8% for
1.2:1 (v:h)
Scraper velocity
d) Assumptions
Average outflow from clariflocculator = 592.2 m3/hr
Water lost desludging
=2 %
604.04 m3/hr
Detention period
30 min
30 s-1
Assuming V
1 m/sec
Dia
0.447 m
f) Design of flocculator :
Volume of fiocculator
300 m3
3.5 m
300/3.5
85.71m2
D=diameter flocculator
10.456 m
0.45 m
10.5
g)Dimension of Paddles:
=
=
=
G 2 vol
30 2 0.89 10 30 ( / 4 10 2 3.5)
229.08
58
(cd p Ap ( ) 3
Power Input
Cd
1.8
0.4 m/sec.
0.25 x 0.4
229.08
0.1 m/sec.
0.1)3
Ap
9.47m2
Provide Ap
Ap =
11.00
x 100
( 10.50.75 ) 3.5
8.83 % < 10 to 25 %
11.00m2
=
10.26 % . ok
2 r / 60
0.4
0.96m 1m
2 r 4 / 60
=
=
0.55 m2
0.55 /( 10.5)
0.016 m
= 4.69m 4.7m
60
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
h)Design of Clarifier
Assuming a surface overflow rate of 40 m3/m2/day
Surface of clariflocculator
(592.2 x 24)/40
= 355.32 m2
Dcf = Dia. Of Clariflocculator
/4 [ Dcf2 - (10.5)2]
DCf
355.32
= 23.72
Dcf
24m
Length of weir
= 75.39 m
Weir loading
(592.2 x 24)/75.39
188.52 m3/day/m
i) Summary (Clariflocculator)
1.
Detention Period
30 min
2.
450 mm
3.
3.5 m
4.
10.5 m
61
5.
6.
7.
8.
9.
4.7 m
24 m
c. Problem statement
d.Design Calculation
Solution required flow of water
Design flow of filter
= 592.2 m3/hr
= 592.2 x (1+0.02) x 2/23.5
64
= 616.896 m3/hr
Plan area for filter
= 616.896 / 5
= 123.379 m3
124 m3
Assume depth 2m
Using 1 units,
Plan area
= 62 m2
Length x width
= L x 1.25L
= 7.1 m
= 2.54 R (load d)
Where, R
= 12 (10 to 14)
10
20
40
Depth(cm) 9.2
21.3
30.5
40
49
Increment 9.2
12.1
9.2
9.5
66
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
= 8.8 x 7.1
=62.48 m2
= 13x10-3x 62.48
=0.81224 m2
= 8122.4 cm2
= 3 x 8122.4
= 24367.2 cm2
Diameter of central manifold
24367.2 x 4
=176.14 cm
Providing a diameter of 150 cm
Assuming spacing for laterals
= 20 cm
Number of laterals
= 8.8 x 150/20
67
= 66 on 8.8m side
& =7.1 x (150/20)
= 54 On 7.1m Side
Total Number of laterals = 54+66 =120 Nos.
D
= 61.2 x 4 /
=8.83cm =90cm
nx
x 1.32
4
= 6120/120
= 51
68
Spacing of perforation
= 3.05 x 100/51
=59.80 cm c/c say 60 cm c/c
= 36 m3/m2/hr
= 36 x 62.48
= 2249.2 m3/ hr
= 0.6248 m3/sec
No. of through
= 7.1/ 1.8
= 3.94 say 4
= 0.6248/4
= 0.1562 cub m/sec
= 1.376 x bh3/2
69
Freeboard = 0.1 m
Provide 4 trough of 0.4 m wide x 0.5 deep n each filte.
4300
= 1.5 m3/m2/min
= 3 min
Total quantity of air required per unit bed = 1.5 x 3 x 8.8 x 7.1
= 281.16 m3
70
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
d. Summary
1.
Number of units
2.
Size of units
8.8 x 7.1 m
3.
60 cm
4.
Depth of gravel
50cm
5.
Diameter of perforation
13 mm
6.
150 cm
7.
20 cm
8.
Number of laterals
120
9.
Diameter of laterals
90mm
10.
Number of perforation
51
11.
Number of trough
12.
Size of trough
0.4 x 0.5 m
13.
4300 mm
14.
3 min
15.
Disinfection Unit
a. Chlorination
Treatment method such as aeration, plain sedimentation,
coagulation, filtration, would render the water chemically and
aesthetically acceptable with some reduction in the
pathogenic bacterial content. However, the foregoing
treatment methods do not ensure 100% removal of pathogenic
bacteria, and hence it becomes necessary to disinfect the
water to kill the pathogenic bacteria.
Chlorine dose
Residual chlorine
(minimum)
c. Design calculation
Rate of chlorine required, to disinfect water be 2 p.p.m.
For 6 months
= 19.908 x 180
= 3583.44 kg
= 447.93
e. Summery
19.908 kg
2 of 16 kg
Storage Tank
Distribution reservoir also called service reservoir are the
storage reservoir which store the treated water for supplying
the same during emergencies and also help in absorbing the
hourly fluctuation in water demand. Depending open their
elevation with respect to the ground they are classified as
underground reservoir and elevated reservoir both of these
reservoir designed for this project.
Storage Capacity
74
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
1. Detention time
1 to 4 hr
2. Freeboard
0.4 to 0.6 m
c. Design Calculation
Assuming that all pumping are working for 4 hours.
Assuming 6 compartments
Let Depth
= 4m
76
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Area
= 1187.5 m2
= 198 m2
Dimension
= 14.1 m x 14.1 m
Freeboard
= 0.5 m
d. Summery
1.
Capacity of reservoir
4750 m3
2.
Total depth
4.5 m
3.
Compartments
4.
Size
14.1m x14.1m x
4.5m
5.
Detention time
4 hr
a. General
Where the areas to be supplied with treated water are at
higher elevation than the treatment plan site, the pressure
requirements of the distribution system necessitates the
construction of ESR. The treated water from the
underground reservoir is pumped to the ESR and than
supplied to the consumers.
b.Design Calculation
Assuming capacity of ESR
= 1/10 underground
Storage
= 475 m3
Free board
= 0.3 m
Overall depth
= 4m
78
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.
Diameter
There for
475 x 4
x4
=12.296 m
C. Summery
1.
Number of tanks
2.
Depth of tank
4.3 m
3.
Diameter of tank
12.296m
79
N.B.S. Institute of polytechnic, Ausa.