Professional Documents
Culture Documents
Question 1
The contractor was awarded a contract to build a block of high-rise apartments. The
contract contains a direct cost of $7140k and an indirect cost $40k per week. Since
the client is a new developer with a strategy to invest in more construction projects
over the next ten years, the contractor is aware of the need to perform well in order to
secure more work from his client in the future. The project schedule is shown in
Figure 1. Assuming only five activities that are capable of being crashed (Table 1),
determinate the following
(1) The project Critical Path.
(2) The normal completion time and the total normal cost.
(3) The minimum project duration.
(4) The total project cost associated with the minimum project duration.
(5) The optimum completion time associated with the least total project cost.
(6) The minimum total cost.
Figure 1
Table 1
Activity
B
C
D
G
I
Normal Time
11
5
8
11
10
Crash Time
9
3
6
7
8
Question 1 solution
Activity Normal Time
B
C
D
G
I
11
5
8
11
10
Crash Time
9
3
6
7
8
Cost Slope
($k/week)
35
45
40
30
110
Potential
crash (week)
2
2
2
4
2
Project duration
(week)
48
Direct cost
($k)
7140
Indirect cost
($k)
1920
Total cost
($k)
9060
47
46
45
7140+30=7170
7170+30=7200
7200+30=7230
1920-40=1880
1880-40=1840
1840-40=1800
9050
9040
9030
Comments
Normal time
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash Activity C (cost slope=$45k/week (the cheapest now), potential crash week
= 2)
Does the network limit the crash? Yes. (A-B-E-H becomes critical if C is crashed by
more than 1 week)
Project duration
(week)
48
Direct cost
($k)
7140
Indirect cost
($k)
1920
Total cost
($k)
9060
47
46
45
44
7140+30=7170
7170+30=7200
7200+30=7230
7230+45=7275
1920-40=1880
1880-40=1840
1840-40=1800
1800-40=1760
9050
9040
9030
9035
Comments
Normal time
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash C 1 week
Project duration
(week)
48
Direct cost
($k)
7140
Indirect cost
($k)
1920
Total cost
($k)
9060
47
46
45
44
43
7140+30=7170
7170+30=7200
7200+30=7230
7230+45=7275
7275+(35+45)
=7355
1920-40=1880
1880-40=1840
1840-40=1800
1800-40=1760
1760-40=1720
9050
9040
9030
9035
9075
Comments
Normal time
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash C 1 week
Crash B & C 1
week
Project duration
(week)
48
Direct cost
($k)
7140
Indirect cost
($k)
1920
Total cost
($k)
9060
47
46
45
44
43
7140+30=7170
7170+30=7200
7200+30=7230
7230+45=7275
7275+(35+45)
=7355
7355+(35+40+30)
=7460
1920-40=1880
1880-40=1840
1840-40=1800
1800-40=1760
1760-40=1720
9050
9040
9030
9035
9075
1720-40=1680
9140
42
Comments
Normal time
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash C 1 week
Crash B & C 1
week
Crash B, D &
G 1 week
Project duration
(week)
48
Direct cost
($k)
7140
Indirect cost
($k)
1920
Total cost
($k)
9060
47
46
45
44
43
7140+30=7170
7170+30=7200
7200+30=7230
7230+45=7275
7275+(35+45)
=7355
7355+(35+40+30)
=7460
7460+110=7570
7570+110=7680
1920-40=1880
1880-40=1840
1840-40=1800
1800-40=1760
1760-40=1720
9050
9040
9030
9035
9075
1720-40=1680
9140
1680-40=1640
1640-40=1600
9210
9280
42
41
40
Comments
Normal time
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash G 1 week
Crash C 1 week
Crash B & C 1
week
Crash B, D & G
1 week
Crash I 1 week
Crash I 1 week