You are on page 1of 8

Ratio and Proportion #1

Basic Math / FND M020 SP 14 - FNDM020-20333-03B10BULH-Archana (Prof. Raju)


Student Name/ID:
1. Bob paid $13.29 for a 7.03 -kg bag of dog food. A few weeks later, he paid $13.58 for a 7.26 -kg
bag at a different store.
Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 7.03 -kg bag:

$ ______ per kg
Unit price for the 7.26 -kg bag:

$ ______ per kg
The better buy:
The 7.03 -kg bag
The 7.26 -kg bag
Neither (They have the same unit price)

11.5

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

$4.24

27.8

P. 1 / 8

2. A certain brand of coffee comes in two sizes. An 11.5 -ounce package costs $4.24 . A 27.8 -ounce
package costs $9.98 .

Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.

Unit price for the 11.5 -ounce package:

$ ______ per ounce


Unit price for the 27.8 -ounce package:

$ ______ per ounce


The better buy:
The 11.5 -ounce package
The 27.8 -ounce package
Neither (They have the same unit price)

3. Ivan drove 936 miles in 13 hours.


At the same rate, how many miles would he drive in 11 hours?

4. Lashonda made $306 for 17 hours of work.


At the same rate, how many hours would she have to work to make $234 ?

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 2 / 8

5.
(a)
(b)

Aldo bought 13 pounds of flour for $7 . How many dollars did he pay per pound of flour?
A color printer prints 7 pages in 3 minutes. How many pages does it print per minute?

If necessary, round your answers to the nearest hundredth.

6.
(a)
(b)

A color printer prints 21 pages in 11 minutes. How many minutes does it take per page?
At Hoffman's Bike Rentals, it costs $23 to rent a bike for 4 hours. How many dollars does it
cost per hour of bike use?

If necessary, round your answers to the nearest hundredth.

7. A certain drug is made from only two ingredients: compound A and compound B. There are 5

milliliters of compound A used for every 7 milliliters of compound B. If a chemist uses 378 milliliters
of compound B, how many milliliters of the drug will be made?

8. The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes
was 4 to 7 . If there were 10,439 total votes, how many no votes were there?

9. Use a calculator to find 35 % of 85 . Do not round your answer.

10. An item is regularly priced at $40 . Lamar bought it at a discount of 30 % off the regular price.
How much did Lamar pay?

$503.98

7.5 %

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 3 / 8

11. A TV has a listed price of $503.98 before tax. If the sales tax rate is 7.5 % , find the total cost of
the TV with sales tax included.
Round your answer to the nearest cent, as necessary.

12. Answer the following questions.


(a) What percent of 8 is 33.52 ?

____

(b) 25.6 % of what number is 21.12 ? ____

13. A house has increased in value by 34 % since it was purchased. If the current value is

$335,000 , what was the value when it was purchased?

14. Answer the following questions.


(a) 7.02 is 10.4 % of what number? ____
(b) 27 is what percent of 18.75 ?

____

15. A chemist is using 326 milliliters of a solution of acid and water. If 14.4 % of the solution is acid,
how many milliliters of acid are there? Round your answer to the nearest tenth.

16. The price of an item has been reduced by 80 % . The original price was $90 . What is the price of
the item now?

17. The price of a notebook was $3.70 yesterday. Today, the price fell to $3.20 . Find the
percentage decrease. Round your answer to the nearest tenth of a percent.

$430

$25.80

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 4 / 8

18. An item costs $430 before tax, and the sales tax is $25.80 .
Find the sales tax rate. Write your answer as a percentage.

19. The next model of a sports car will cost 11.7 % more than the current model. The current model
costs $56,000 . How much will the price increase in dollars? What will be the price of the next
model?
Increase in price: $ ________

Price of next model: $ ________

20.
A car dealership decreased the price of a certain car by 12 % . The original price was $46,600 .
(a) Fill in the blank to write the new price in terms of the original price.
Write your answer as a decimal.
New price = ________ Original price
(b) Use your answer in part (a) to determine the new price.
New price: $ ________

21. A camera has a listed price of $871.95 before tax. If the sales tax rate is 8.75 % , find the total
cost of the camera with sales tax included.
Round your answer to the nearest cent, as necessary.

22. Bob deposits $500 into an account that pays simple interest at a rate of 6% per year. How much
interest will he be paid in the first 5 years?

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 5 / 8

Ratio and Proportion #1 Answers for class Basic Math / FND


M020 SP 14 - FNDM020-20333-03B10BULH-Archana

1.

Unit price for the 7.03 -kg bag: $1.89 per kg


Unit price for the 7.26 -kg bag: $1.87 per kg
The better buy:

The 7.03 -kg bag


The 7.26 -kg bag
Neither (They have the same unit price)

2.

Unit price for the 11.5 -ounce package: $0.37 per ounce
Unit price for the 27.8 -ounce package: $0.36 per ounce
The better buy:

The 11.5 -ounce package


The 27.8 -ounce package
Neither (They have the same unit price)

3. 792 miles.
4. 13 hours.
5. (a) 0.54 dollars per pound
(b) 2.33 pages per minute

6. (a) 0.52 minutes per page


(b) 5.75 dollars per hour
7. 648 milliliters of the drug

6643

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 6 / 8

8. 6643 no votes
9. 29.75
10. $28
11. Total cost: $541.78
12.

(a) What percent of 8 is 33.52 ?

419 %

(b) 25.6 % of what number is 21.12 ? 82.5

13. $250,000
14.

(a) 7.02 is 10.4 % of what number? 67.5


(b) 27 is what percent of 18.75 ?

144 %

15. 46.9 milliliters


16. $18
17. 13.5 %
18. 6%
19. Increase in price: $6552

Price of next model: $62,552


20. (a) Fill in the blank to write the new price in terms of the original price.
Write your answer as a decimal.
New price = 0.88 Original price
(b) Use your answer in part (a) to determine the new price.
New price: $41,008

$948.25

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 7 / 8

21. Total cost: $948.25


22. $150

ALEKS Ratio and Proportion #1 - 08/20/2015 10:19 AM GST - Copyright 2015 UC Regents and ALEKS Corporation.

P. 8 / 8