Professional Documents
Culture Documents
|
J&G Distributors Case Analysis
|
|
|
| 62500
| 70312.5
| 75000
| 72000
| Expected
SD = 528.9731
OBSERVATIONS
* The company is currently carrying an excess average inventory = 6515
4036 = 2479 units, which is increasing the holding cost also.
Excess Holding Cost
* There is a trade off between the level of service and the inventory. A high
level of service (say 99%) calls for higher inventory stock which increases the
Reorder point and the inventory holding cost. The increased Reorder point will
lead to more frequent orders which will lead to more ordering cost.
* The value of service is judged by percentage of products available on the
shelf and the percentage of orders shipped as soon as the order is received. If
the company wants to increase the percentage of products available on the
shelf, then it has to keep the inventory of the parts which it is not carrying now.
These parts may be non- frequently moving parts. Keeping these parts will lead
to tying up of capital for a longer period of time, which increases the inventory
holding cost on the expense of higher level of service.
Value of capital tied up in inventory
= Inventory * Cost price
= 6515*0.12
= $ 781.8 on an average throughout the year (existing practice)
* The company should work for pre-specified level of limit of service, as it is
working in very competitive environment and many distributors are selling the
same components. If the service level is not high, i.e. the component is not
available on the shelf then the customer will go to other distributor and the
MAKE/BUY
| MAKE
Demand (units)
| BUY |
| 1000| 1000|
| 0.4
| 40
| 440 | 400 |
So it is not justified to wrap the component as it cost $40 for the batch
processing as compared to buying the wrapped component from outside.
| Q*
| Adjusted Q*
| <=100
|5
| 101 - 500
| >=1001
|4
| TC
|
|
It will be economical to order 1001 units every time. Total cost incurred over the
year is least for order size 1001.
VENDOR 2
| <=100
| 501 to 1000
4
| >=1001
43714.43052
|5
| Q*
| 400 | 100 | 5
| 51062.5
| (150 + 4.5*Q)/Q
| (650 + 4*Q)/Q
|
| Adjusted Q*
|
| 48500
Total Cost
= $99.9001 + $500.5 + $40,000
= $40,600.4001 per annum
Since the ratios in which the parts are ordered are 2:2:1
Average cost= (10*2+10*2+30*1)/5= $ 14
Applying the formula for EOQ, Q*
= 2*D*CoCh
= 2*1000+1000+500*4100.25*14
= 766 units
Reorder point, R= DL +z
Calculating the average weekly demand as:
d1 (A) =1000/52 =19.23 units
d2 (B) =1000/52 =19.23 units
d3 (C) =500/52 =9.61 units
Lead time L=6 weeks,
Reorder Point,
R (A) = 19.23*6+1.65* 24.5 = 155.805 units= 156 units
R (B) = 19.23*6+1.65* 24.5= 155.805 units= 156 units
R (C) = 9.61*6+1.65* 22.05 = 94.04 units= 95 units
Since the ratios in which the parts are ordered are 2:2:1
Therefore, Average cost= (11*2+11*2+31*1)/5= $ 15
Total Cost
= DC+ D/Q*Co + Q/2*CH
= (2000*11+500*31) + (2500/116)*10 + 116/2* 0.25*15
= $ 37933.01
=9
Reorder Point,
RD(A) = 19.23+1.65* 10 = 35.73 units= 36 units
RD(B) = 19.23+1.65* 10 = 35.73 units= 36 units
RD(C) = 9.61+1.65* 9 = 24.46 units= 25 units