Professional Documents
Culture Documents
ANNEXURE - 13.1
Site Data:
1. HFL at Weir Site
2. Proposed level of centre line of runner
.3 River bed level at proposed Diversion Weir site:
.4 Proposed top level of Trench Weir:
5. Design discharge:
6. Total loss of head (assumed/calculated) up to Forebay
i) At Intake (both entry and outlet points):
ii) Power Duct 150 m long @ 1 in 245
iii) Desilting Tank
iv) Power Channel/Free flow MS Pipe/Tunnel, 2000 m long @ 1 in 500
Total head loss
1487.21
1338.0
1484
1485.7
5
0.40
0.61
0.17
4.0
5.18
m
m
m
m
cumecs
m
m
m
m
m
Kaliganga - II
Say
694 cumec
=
30 m
= 1485.7 m
= 1.51 m
= 695 cumec
6.42 m
Deepest Foundation level of U/S cutoff OF Trench weir shall be taken to a depth such that the cutoff wall
has atleast Ds+0.5 m as Grip Length i.e.
6.42 + 0.5 = 6.92 m. As such the foundation of U/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1487.21 - 6.92
=
1480.29 m
Depth of cutoff below bed level = 1484.00 - 1480.29
=
3.71 m
Deepest Foundation level of D/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has atleast
Ds + 1.5 m as Grip Length i.e.
6.42 + 1.5 = 7.92 m. As such the foundation of D/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1487.21 - 7.92
=
1479.29 m
Depth of cutoff below bed level = 1484.00 - 1479.29
=
4.71 m
V. Design Of Trench Weir ( In the bed of river):
1. Design Discharge
= 9.13 cumec
2. Length oof Weir
The weir is proposed to be provided in a length of 30 m. out of which 20 m is trenchs & 10.0 m is
solid crest and as stipulated earlier the top of the trench weir shall be kept at 1485.7 m and the
following dimentions has been proposed for the trench weir in reference to CBI&P Publication.
1/2
3. B = Q/(E1 x E2 x Cd x L x (2gE) )
Where; B = Width of trash rack ( width of opening of trench weir at top),
Q = Diverted Discharge = 9.132 cumec,
E1 = Ratio of opening area to total area of the trash rack surface
(assumed 10% for frame work)
= 0.5
E2 = Ratio of clogged area to area of opening of trash rack.
= 0.5
Cd = Coefficient of discharge through the opening of the trash rack
= 0.465
Length of trash rack = 20.0 m
(It is generally assumed as 0.5.)
Kaliganga - II
E = Specific energy at any section of the stream over the trash rack = (Q/CL)2/3
Where C is the coefficient of discharge for broad crested weir and is taken as 1.53
Therefore E
= 8.02
&B
= 0.313 m
However, from practical consideration provide 2.0 m wide trench ( covered with trash
rack) in the weir length of 20.0 m.
Width per metre, allowing 1.00 m/sec flow through velocity in the trash rack openings
= Q/(0.4*L)
= 0.457 m
And making allowance for 50% clogging, width per metre
= 0.913 m
And width required assuming 50% trash rack area as effective
= 1.826 m
Hence provide
2 m width of trash rack opening
Check for discharging capacity of Tench;
Lenth of trench weir =
0m
Slope of Trench along flow = S = 1/20, S1/2 = 0.2236067
Design Discharge
= 9.132 cumec
Top width of opening of trench
= T
= 2.0 m
Let water depth along a section of Trench is "d" & side wall have slope 10V : 1H
A
Q =
x R2/3 x S1/2
n
where; A = area of flow of trench 2.0 x d
A
R =
P
n = 0.018
2d
Q =
x R2/3 x 0.2236
0.018
Let d = 0.8 m
Then; Q
1.38
0.018
x 0.56 x 0.2236
= 11.12 cumec
> 9.13 OK.
= 1.71 x
3.00 x
1.35
3/2
1485.70 m
2 m/s
= 8.05 Cumec
>
7.94 cumec OK
= 1.35 m
=
1484.15 m
=
1483.95 m
= 1 in 245
= 3.00 m
Kaliganga - II
FSD,
= 1.35 m
3.00 x
1.35
= 4.05 sqm.
Fr No. = V/(g x D)
Wetted Perimeter = 2 + 2 x 0.8
Hydraulic Radius, R
Velocity of Flow
=
=
=
=
= 11.45 cumec
> 7.94 cumec, O.K.
= 150 m
1/2
0.78
5.70 m
0.71 m
2.83 m/s
= 1 in 500
= 2.1 m
= 1.55 m
z = Tan-1 0.53
= 28 degrees
Hence, wetted perimeter = 22/7 x D x (360-2*46)/360
R = A/P
& velocity = Design Discharge/Area
Using Manning's formula, Q = A x (1/N) x R2/3 x S1/2
4. Design of De silting Tank:
Design discharge = (7.22+5.78)/2
Particle size to be removed
Flow through velocity, Vf
= 4.51 m,
= 0.49 m
= 2.76 m/sec
= 6.052 cumec
> 5.78 cumec, O.K.
= 6.5 cumec
= 0.25 mm & above
= 0.22 m/sec
Settling Velocity, Vs
= 2.75 cm/sec
0.0275 m/sec
= 7.0 m
= 4.22 m
= 2.57 cm/sec
Kaliganga - II
0.0257
m/s
= 36.1 m
Length of Intake side fluming
= 10.5 m
Length of off take side fluming
= 1.0 m
Nos. of Hoppers proposed
=
5
Total length of De silting Tank
= 36.2 m
Dimensions of Desilting Tank; L = 36.2 ,W = 7.0 & D = 4.219 m.
5. Design of Fore bay Tank:
Design discharge
= 5.78 cumec
Depth of live storage
=
3m
Free Board
= 1.7 m
Storage Capacity for 2 minutes;
By way of providing 2 minutes storage capacity, the volume of forebay tank shall be
= 2 x 60 x 5.78 = 693 cum
Area requirement for forebay tank = 2 minutes storage/ draw down depth
= 231 sqm
Length of Forebay Tank
=
33 m
Width of Forebay Tank
=
7m
Full supply level
= 1480.52 m
Minimum draw down level
= 1477.52 m
Penstock Diameter
= 1.40 m
Opening height of penstock including bell mouth, he = 2 x Dia of Penstock
= 2.8 m
Allowance for water cushion = 0.6 x he
= 1.68 m
Depth of floor blow bell mouth opening of the penstock, p
= 0.5
Centre line of penstock opening = MDDL at forebay - water cushion- Half of the Penstock opening
= 1474.44 m
Total depth of Forebay Tank near bell mouth = Half of opening height + (Full
supply level - Level of centre line of penstock) + Free Board + p
= 9.68 m
Dimensions of forebay tank L = 33.0 m, B = 7.0 m & D = 3.00 m.
Volume provided for storage
= 693 cum
Hence O.K.
6. Design of Surplus Water Escape:
Design discharge, Q
Full Supply Level at Forebay = Crest level of over flow section
Assume depth of overflow, H = 0.7 & L =
6m
From equation Q =
1.71 x L x H3/2
= 5.78 cumec
= 1480.52 m
= 6.01
> 5.78cumec, O.K.
= 5.5 cumec
= 1480.52 m
= 1338.00 m
= 235 m
=
10 sec
=
12 mm
= 1.33 m
Say 1.40 m
= 3.57 m/sec
Kaliganga - II
1.42 m.
= 1.54 sqm
= 5.26 feet
= 1.6 m
Water Hammer:
Maximum water level at forebay
Lowest elvation of the penstock
Internal steady head, hi
= 1480.52 m
= 1338.00 m
=
142.52 m
= 3.57 m/sec
=
117
=
=
=
=
1.27
21.1
0.025
0.063 Say
6.3
= 152 m of water
= 15.2 kg/sqcm.
= 1.01 cm = 10.1 mm
= 10.1 + 1.5 = 11.6
Say
12 mm
Thus provide 8 mm thick steel liner for the first 35 m, 10 mm thick steel liner for the second 100 m & 12
mm thick steel liner for the last 100 m.
Y-junction (Manifold) is required to be provided at the end of the penstock for more than one unit; in the
present case for two units.
Therefore area of pipe for each unit
= 0.77
Provide 1.00 m internal diameter penstock of
8 mm thick having outer diameter of
1.016 m.
2
Area provided = 22/(7*4) x
1
= 0.79 sqm
>
0.77 sqm.,
Hence O.K.
Therefore thickness of steel liner = P x D / 2S
= 0.72 cm = 7.2 mm
= 7.2 + 1.5 = 8.72
Say
10 mm
8. Hydraulic Design of Tail Race Channel:
Design discharge
= 5.5 cumecs
Velocity is limited up to
=
2 m/s
Rugosity coefficient
=
0.018
Let; B = 2.5 m &
FSD = 1.25 m
1 in 500
Cross sectional area provided, A
= 3.13 sqm
Wetted Perimeter, P
=
5m
6
Kaliganga - II
R = A/P
= 0.63 m
; velocity of flow
and Discharge, Q
= 1.82 m/sec
= 5.68 cumec
> 5.5 cumec, O.K.
Kaliganga - II
Kaliganga - II
Kaliganga - II
10
Kaliganga - II
11
Kaliganga - II
12
Kaliganga - II
m.
m.
13
Kaliganga - II
14
317079208.xls
ANNEXURE - 13.1
Site Data:
1. HFL at Power House Site:
2. Proposed level of central line of runner
.3 Bed level at proposed Diversion Weir site:
.4 Proposed top of Diversion Weir:
5. Design discharge:
6. Total loss of head (assumed/calculated) up to Forebay
i) At Intake (both entry and outlet points):
ii) Power Duct 75 m long @ 1 in 245
iii) Desilting Tank
iv) Power Channel/Free flow MS Pipe/Tunnel 690 m long @ 1 in 500
Total head loss
1672.15
1493.0
1670.4
1670.4
3
0.40
0.31
0.17
1.38
2.26
m
m
m
m
cumecs
m
m
m
m
m
317079208.xls
Say
340 cumec
=
16 m
= 1670.4 m
= 1.75 m
6.06 m
Deepest Foundation level of U/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has
atleast Ds+1.0 m as Grip Length i.e.
6.06 + 1 = 7.06 m. As such the foundation of U/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1672.15 - 7.06
=
1665.09 m
Depth of cutoff below bed level
=
5.31 m
Deepest Foundation level of D/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has
atleast Ds + 1.5 m as Grip Length i.e.
6.06 + 1.5 = 7.56 m. As such the foundation of D/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1672.15 - 7.56
=
1664.59 m
Depth of cutoff below bed level
=
5.81 m
V. Design Of Trench Weir ( Over the main body of the Dam):
1. Design Discharge
= 5.479 cumec
2. Length of Trench Weir
=
16 m
( The trench weir is proposed to be provided in the length of 16 m. and as earlier stipulated the top of
the trench weir shall be kept at 1670.4 m and the following dimentions has been proposed for the
trench weir in reference to CBIP manual on the subjec
3. B = Q/(E1 x E2 x Cd x 2gE1/2)
Where; B = Width of trash rack ( width of opening of trench weir at top),
Q = Diverted Discharge = 5.48 cumec,
E1 = Ratio of area of opening in the trash rack surface over the trench weir
= 0.5
E2 = Ratio of area of opening in the trash rack likely to be clogged
= 0.5
Cd = Coefficient of discharge through the opening of the trash rack
= 0.465
L = width of the stream =
16 m
16
317079208.xls
E = Specific energy at any section of the stream in the trench weir = (Q/CL)2/3
Where C is the coefficient of discharge for broad crested weir and is taken as
1.53
Therefore E
= 0.369
&B
= 1.095
However, from practical consideration provide 2.0 m wide trench ( trash rack) for the
entire length of 16.0 m.
Width per metre, allowing 1.00 m/sec flow through velocity in the trash rack openings
= Q/(0.4*L)
= 0.343 m
And making allowance for 50% clogging, width per metre
= 0.685 m
And width required assuming 50% trash rack area as effective
= 1.37 m
Hence provide
2 m width of trash rack opening
Check for discharge capacity of weir;
Lenth of trench weir =
16 m
Design Discharge
= 5.48 m
Top width of opening of trench
=
2m = T
Let water depth along a section of weir is "d".
Therefore area of flow = 2 x d
Let velocity head at the other end of the trench be hv
Then hv = n/(n+1) x A/2T;
Where n is a constant depending upon the bottom profile of the trench = 0.5
hv = 0.17 d
Accordingly the corresponding discharge can be calculated by the equation
= 3.62 d^3/2
Q = A (2g x hv)1/2
Or 5.48 = 3.62 d^3/2
Or
d = 1.32
However, provide a water depth of 0.60 m at start increasing it to 1.50 m at the entry to
the Intake Chamber.
Checking for adequacy of waterway;
Average depth of flow in the trench weir =( 0.6 + 1.5 )/2 = 1.05 m
Area of flow = Width x average depth
= 2.1 m
Wetted Perimeter = Width + 2 x Average depth
= 4.1 m
Slope provided in the trench weir = (1.5-0.6)/16
= 1 in 18
Using Manning's formula with value of n = 0.018
Using Manning's formula, Q = A x (1/N) x R2/3 x S1/2
3/2
17
- 1.10
= 17.7 cumec
> 5.48 cumec
Hence O.K.
=
1670.40 m
2 m/s
317079208.xls
=
=
=
1 in 245
2.7 m
0.8 m
2.7 x 0.8
= 2.16 sqm.
= 0.8
= 4.30 m
= 0.50 m
= 2.24 m/s
= 4.84 cumec
> 4.76 cumec, O.K.
=
75
= 3.465 cumec
= 1 in 500
= 2.1 m
= 1.05 m
2.1 x 1.05
= 2.21 sqm.
= 4.2 m
= 1.62 m/s
= 3.57 cumec
> 3.47 cumec, O.K.
= 3.64 m,
= 0.40 m
= 2.36 m/sec
= 3.58 cumec
> 3.47 cumec, O.K.
= 3.9 cumec
= 0.25 mm & above
18
317079208.xls
= 0.22 m/sec
Settling Velocity, Vs
= 2.75 cm/sec
0.028 m/sec
= 6.2 m
= 2.86 m
= 2.54 cm/sec
= 0.0254 m/s
= 24.8 m
=
9m
=
1m
= 25.7 m
1.2 m
= 0.5
Centre line of penstock opening = MDDL at forebay - water cushion- Half of the Penstock opening
= 1663.44 m
Total depth of Forebay Tank =Half of opening height + (Full supply level Level of centre line of penstock) + Free Board + ha
= 7.80 m
Dimensions of forebay tank L = 24.0 m, B = 7.0 m & D = 2.50 m.
Volume provided for storage
= 420 cum
> 416 cum,
Hence O.K.
6. Design of Surplus Water Escape:
Design discharge, Q
= 3.47 cumec
Full Supply Level at Forebay = Crest of over flow section
= 1668.1 m
Assume depth of overflow, H = 0.6 & L =
5m
From equation Q =
1.71 x L x H3/2
= 3.97
> 3.47 cumec, O.K.
= 3.3 cumec
= 1668.14 m
= 1493.00 m
= 300 m
317079208.xls
Time constant
Thickness of Steel Liner
Diameter of Penstock, D1 =1.12 x Q0.45x H -0.12
=
=
10 sec
12 mm
= 1.03 m
Say 1.00 m
Velocity through penstock
= 4.2 m/sec
Area of Penstock = Design discharge/Limiting velocity
= 0.79 sqm
Provide 1.00 m internal diameter penstock of
12 mm thick having outer diameter of
1/2
Area provided = 22/(7*4) x
1.00
= 0.79 sqm
1.9
1.1
Head Loss through Penstock, HL = 0.34 x (V /D ) x (L/1000)
= 13.2 feet
(All parameters are in FPS)
Water Hammer:
Maximum water level at forebay
Lowest elvation of the penstock
Internal steady head, hi
1.02 m.
= 4.04 m
= 1668.14 m
= 1493.00 m
=
175.14 m
4.2 m/sec
= 83.3
=
=
=
=
1.25
17.0
0.03
0.075 Say
7.5 %
= 188 m of water
= 18.8 kg/sqcm.
= 0.9 cm = 9.0 mm
= 9.0 + 1.5 = 10.5
Say
12 mm
Thus provide 8 mm thick steel liner for the first100 m, 10 mm thick steel liner for the second 100 m &
12 mm thick steel liner for the last 100 m.
Y-junction (Manifold) is required to be provided at the end of the penstock for more than one unit; in
the present case for two units.
Therefore area required of pipe for each unit
= 0.39
0.4
Diameter of Penstock, D2 =D1 / 2
= 0.76 m
Provide
0.8 m internal diameter penstock of
Area provided = 22/(7*4) x
0.8 2
Say 0.8 m
10 mm thick having outer diameter of 0.820 m.
= 0.5 sqm
>
0.39 sqm.,
Hence O.K.
= 0.72 cm = 7.2 mm
= 7.2 + 1.5 = 8.67
Say
10 mm
=
=
20
3.3 cumecs
2 m/s
317079208.xls
Rugosity coefficient
Let; B = 2.1 m &
FSD =
1m
1 in 500
Cross sectional area provided, A
Wetted Perimeter, P
R = A/P
0.018
= 2.1 sqm
= 4.1 m
= 0.51 m
21
= 1.59 m/sec
= 3.34 cumec
> 3.33 cumec, O.K.
317079208.xls
22
317079208.xls
23
317079208.xls
cumec, OK.
24
317079208.xls
25
317079208.xls
26
317079208.xls
m.
m.
27
317079208.xls
28
317079208.xls
ANNEXURE - 13.1
Site Data:
1. HFL at Power House Site:
2. Proposed level of central line of runner
.3 Bed level at proposed Diversion Weir site:
.4 Proposed top of Diversion Weir:
5. Design discharge:
6. Total loss of head (assumed/calculated) up to Forebay
i) At Intake (both entry and outlet points):
ii) Power Duct.m long @ 1 in ..
iii) Desilting Tank
iv) Power Channel/Free flow MS Pipe/Tunnel .. m long @ 1 in .
Total head loss
m
m
m
m
cumecs
m
m
m
m
m
29
317079208.xls
m
m
m
cumec
m
Deepest Foundation level of U/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has
atleast Ds+1.0 m as Grip Length i.e.
=
m. As such the foundation of U/S cutoff shall be taken to a RL of
+
=
=
m
Depth of cutoff below bed level
=
m
Deepest Foundation level of D/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has
atleast Ds + 1.5 m as Grip Length i.e.
+ 1.5 =
m. As such the foundation of U/S cutoff shall be taken to a RL of
=
=
m
Depth of cutoff below bed level
=
m
V. Design Of Trench Weir ( Over the main body of the Dam):
1. Design Discharge
=
cumec
2. Length of Trench Weir
=
m
( The trench weir is proposed to be provided in the length of ...... m. and as earlier stipulated the top
of the trench weir shall be kept at ........... m and the following dimentions has been proposed for the
trench weir in reference to CBIP manual on the subjec
3. B = Q/(E1 x E2 x Cd x 2gE1/2)
30
317079208.xls
=
d^3/2
d^3/2
31
317079208.xls
= 1 in
cumec
>
cumec
Hence O.K.
=
=
m/s
m
=
=
=
=
=
m
m
1 in
m
m
sqm.
=
=
=
=
m
m
m/s
cumec
=
=
cumec
=
=
=
1 in
m
m
32
=
=
sqm.
m
m/s
cumec
> ..cumec, O.K.
317079208.xls
Design discharge
=
cumec
Rugosity Coefficient = N = 0.010
= 1 in
Let; Bed slope, S
Assuming size of pipe as
mm diameter with a free flow clearance of
Therefore area of BCD = 4/3 x a x h = 4/3 x
x
=
And area of flow = 0.785 x
=
x
Perimeter;
Tan z
=
Therefore
mm;
sqm
sqm
z = Tan-1
=
degrees
Hence, wetted perimeter = 22/7 x D x (360-2*...)/360
R = A/P
& velocity = Design Discharge/Area
Using Manning's formula, Q = A x (1/N) x R2/3 x S1/2
4. Design of De silting Tank:
Design discharge = (4.33+3.47)/2
Particle size to be removed
Flow through velocity, Vf
=
=
=
=
m,
m
m/sec
cumec
>.. cumec, O.K.
=
=
cumec
mm & above
m/sec
Settling Velocity, Vs
cm/sec
m/sec
m
=
=
cm/sec
m/s
=
=
=
=
m
m
m
m
33
cumec
m
m
cum
sqm
m
m
m
m
m
317079208.xls
=
Centre line of penstock opening = MDDL at forebay - water cushion- Half of the Penstock opening
=
m
Total depth of Forebay Tank =Half of opening height + (Full supply level Level of centre line of penstock) + Free Board + ha
=
m
Dimensions of forebay tank L =
m, B =
m &D=
m.
Volume provided for storage
=
cum
> .cum,
Hence O.K.
6. Design of Surplus Water Escape:
Design discharge, Q
=
cumec
Full Supply Level at Forebay = Crest of over flow section
= 0.0 m
Assume depth of overflow, H =
& L=
m
From equation Q =
1.71 x L x H3/2
=
> .. cumec, O.K.
=
=
=
=
=
=
cumec
m
m
m
sec
mm
=
m
Say
m
Velocity through penstock
=
m/sec
Area of Penstock = Design discharge/Limiting velocity
=
sqm
Provide
m internal diameter penstock of
mm thick having outer diameter of
1/2
Area provided = 22/(7*4) x
=
sqm
1.9
1.1
Head Loss through Penstock, HL = 0.34 x (V /D ) x (L/1000)
=
feet
(All parameters are in FPS)
Water Hammer:
Maximum water level at forebay
Lowest elvation of the penstock
Internal steady head, hi
=
=
m
m
m/sec
v = velocity
=
Ratio of diameter of penstock pipe to thickness of steel liner
=
34
m.
317079208.xls
=
=
=
=
=
=
=
=
Say
m of water
kg/sqcm.
cm =
mm
+ 1.5 =
Say
mm
Thus provide ... mm thick steel liner for the first.. m, ... mm thick steel liner for the second
. m & ... mm thick steel liner for the last . m.
Y-junction (Manifold) is required to be provided at the end of the penstock for more than one unit; in
the present case for two units.
Therefore area required of pipe for each unit
=
Diameter of Penstock, D2 =D1 / 20.4
=
m
Provide
m internal diameter penstock of
2
Area provided = 22/(7*4) x
Say
m
mm thick having outer diameter of
m.
=
sqm
>
sqm.,
Hence O.K.
=
cm =
mm
=
+ 1.5 =
Say
mm
35
=
=
=
cumecs
m/s
0.018
=
=
=
sqm
m
m
=
=
m/sec
cumec
>. cumec, O.K.
Kaliganga - II
ANNEXURE - 13.1
Site Data:
1. HFL at Power House Site:
2. Proposed level of central line of runner
.3 Bed level at proposed Diversion Weir site:
.4 Proposed top of Diversion Weir:
5. Design discharge:
6. Total loss of head (assumed/calculated) up to Forebay
i) At Intake (both entry and outlet points):
ii) Power Duct 150 m long @ 1 in 245
iii) Desilting Tank
iv) Power Channel/Free flow MS Pipe/Tunnel 2000 m long @ 1 in 500
Total head loss
1485.69
1336.5
1484.18
1484.18
5
0.40
0.61
0.17
4.0
5.18
m
m
m
m
cumecs
m
m
m
m
m
Kaliganga - II
Say
694 cumec
=
30 m
= 1484.2 m
= 1.51 m
6.42 m
Deepest Foundation level of U/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has atleast
Ds+1.0 m as Grip Length i.e.
6.42 + 1 = 7.42 m. As such the foundation of U/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1485.69 - 7.42
=
1478.27 m
Depth of cutoff below bed level
=
5.91 m
Deepest Foundation level of D/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has atleast
Ds + 1.5 m as Grip Length i.e.
6.42 + 1.5 = 7.92 m. As such the foundation of D/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1485.69 - 7.92
=
1477.77 m
Depth of cutoff below bed level
=
6.41 m
V. Design Of Trench Weir ( Over the main body of the Dam):
1. Design Discharge
= 9.132 cumec
2. Length of Trench Weir
=
20 m
( The trench weir is proposed to be provided in the length of 20 m. & 10.0 m solid crest and as earlier
stipulated the top of the trench weir shall be kept at 1484.18 m and the following dimentions has been
proposed for the trench weir in reference to CBIP manual on the subjec
3. B = Q/(E1 x E2 x Cd x 2gE1/2)
Where; B = Width of trash rack ( width of opening of trench weir at top),
Q = Diverted Discharge = 9.132 cumec,
E1 = Ratio of area of opening in the trash rack surface over the trench weir
= 0.5
E2 = Ratio of area of opening in the trash rack likely to be clogged
= 0.5
Cd = Coefficient of discharge through the opening of the trash rack
= 0.465
L = width of the stream =
20 m
37
Kaliganga - II
E = Specific energy at any section of the stream in the trench weir = (Q/CL)2/3
Where C is the coefficient of discharge for broad crested weir and is taken as
1.53
Therefore E
= 0.447
&B
= 1.327
However, from practical consideration provide 2.0 m wide trench ( trash rack) for the
entire length of 20.0 m.
Width per metre, allowing 1.00 m/sec flow through velocity in the trash rack openings
= Q/(0.4*L)
= 0.457 m
And making allowance for 50% clogging, width per metre
= 0.913 m
And width required assuming 50% trash rack area as effective
= 1.826 m
Hence provide
2 m width of trash rack opening
Check for discharge capacity of weir;
Lenth of trench weir =
20 m
Design Discharge
= 9.132 m
Top width of opening of trench
=
2m = T
Let water depth along a section of weir is "d".
Therefore area of flow = 2 x d
Let velocity head at the other end of the trench be hv
Then hv = n/(n+1) x A/2T;
Where n is a constant depending upon the bottom profile of the trench
hv = 0.17 d
= 0.5
Or
3.62
d^3/2
= 1.85
However, provide a water depth of 0.60 m at start increasing it to 1.60 m at the entry to
the Intake Chamber.
Checking for adequacy of waterway;
Average depth of flow in the trench weir =( 0.6 + 1.6 )/2 = 1.1 m
Area of flow = Width x average depth
= 2.2 m
Wetted Perimeter = Width + 2 x Average depth
= 4.2 m
Slope provided in the trench weir = (1.6-0.6)/20
= 1 in 20
Using Manning's formula with value of n 0.018
Using Manning's formula, Q = A x (1/N) x R2/3 x S1/2
0.2
- 1.35
= 17.8 cumec
> 9.132 cumec
Hence O.K.
=
1484.18 m
2 m/s
= 8.05 >
7.94 cumec, OK
= 1.35 m
=
1482.63 m
Kaliganga - II
1482.43 m
= 1 in 245
= 3.00 m
= 1.35 m
3.00 x
1.35
= 4.05 sqm.
Fr No. = V/(g x D)
Wetted Perimeter = 2 + 2 x 0.8
Hydraulic Radius, R
Velocity of Flow
=
=
=
=
= 11.45 cumec
= 7.94 cumec, O.K.
= 150
1/2
0.78
5.70 m
0.71 m
2.83 m/s
= 5.775 cumec
= 1 in 500
= 2.1 m
= 1.55 m
2.1 x 1.55
= 3.26 sqm.
= 5.2 m
= 0.63
= 1.82 m/s
= 5.92 cumec
> 5.78 cumec, O.K.
z = Tan-1 0.53
= 28 degrees
Hence, wetted perimeter = 22/7 x D x (360-2*46)/360
R = A/P
& velocity = Design Discharge/Area
Using Manning's formula, Q = A x (1/N) x R2/3 x S1/2
4. Design of De silting Tank:
Design discharge = (4.33+3.47)/2
Particle size to be removed
= 4.51 m,
= 0.49 m
= 2.76 m/sec
= 6.052 cumec
> 5.78 cumec, O.K.
= 6.5 cumec
= 0.25 mm & above
39
Kaliganga - II
= 0.22 m/sec
Settling Velocity, Vs
= 2.75 cm/sec
0.0275 m/sec
= 7.0 m
= 4.22 m
= 2.57 cm/sec
= 0.0257 m/s
= 36.1 m
= 10.5 m
= 1.0 m
=
5
= 36.2 m
= 1.68 m
= 0.5
Centre line of penstock opening = MDDL at forebay - water cushion- Half of the Penstock opening
= 1472.92 m
Total depth of Forebay Tank =Half of opening height + (Full supply level Level of centre line of penstock) + Free Board + ha
= 9.68 m
Dimensions of forebay tank L = 33.0 m, B = 7.0 m & D = 3.00 m.
Volume provided for storage
= 693 cum
> 693 cum,
Hence O.K.
6. Design of Surplus Water Escape:
Design discharge, Q
= 5.78 cumec
Full Supply Level at Forebay = Crest of over flow section
= 1479.0 m
Assume depth of overflow, H = 0.7 & L =
6m
From equation Q =
1.71 x L x H3/2
= 6.01
> 5.78cumec, O.K.
= 5.5 cumec
= 1479.00 m
= 1336.50 m
Kaliganga - II
Length of Penstock
Time constant
Thickness of Steel Liner
Diameter of Penstock, D1 =1.12 x Q0.45x H -0.12
=
=
=
235 m
10 sec
12 mm
= 1.33 m
Say 1.40 m
Velocity through penstock
= 3.57 m/sec
Area of Penstock = Design discharge/Limiting velocity
= 1.54 sqm
Provide 1.40 m internal diameter penstock of
12 mm thick having outer diameter of
Area provided = 22/(7*4) x
1.40 1/2
Head Loss through Penstock, HL = 0.34 x (V1.9/D1.1) x (L/1000)
(All parameters are in FPS)
1.42 m.
= 1.54 sqm
= 5.26 feet
= 1.6 m
Water Hammer:
Maximum water level at forebay
Lowest elvation of the penstock
Internal steady head, hi
= 1479.00 m
= 1336.50 m
=
142.50 m
= 3.57 m/sec
=
117
=
=
=
=
1.27
21.1
0.025
0.063 Say
6.3
= 152 m of water
= 15.2 kg/sqcm.
= 1.01 cm = 10.1 mm
= 10.1 + 1.5 = 11.6
Say
12 mm
Thus provide 8 mm thick steel liner for the first 35 m, 10 mm thick steel liner for the second 100 m & 12
mm thick steel liner for the last 100 m.
Y-junction (Manifold) is required to be provided at the end of the penstock for more than one unit; in the
present case for two units.
Therefore area of pipe for each unit
= 0.77
Provide 1.00 m internal diameter penstock of
8 mm thick having outer diameter of
1.016 m.
Area provided = 22/(7*4) x
12
= 0.79 sqm
>
0.77 sqm.,
Hence O.K.
Therefore thickness of steel liner = P x D / 2S
= 0.72 cm = 7.2 mm
= 7.2 + 1.5 = 8.72
Say
10 mm
8. Hydraulic Design of Tail Race Channel:
Design discharge
= 5.5 cumecs
Velocity is limited up to
=
2 m/s
41
Kaliganga - II
Rugosity coefficient
Let; B = 2.5 m &
FSD = 1.25 m
1 in 500
Cross sectional area provided, A
Wetted Perimeter, P
R = A/P
0.018
= 3.13 sqm
=
5m
= 0.63 m
42
= 1.82 m/sec
= 5.68 cumec
> 5.5 cumec, O.K.
Kaliganga - II
43
Kaliganga - II
44
Kaliganga - II
cumec, OK.
45
Kaliganga - II
46
Kaliganga - II
47
Kaliganga - II
m.
m.
48
Kaliganga - II
49
317079208.xls
ANNEXURE - 13.1
Site Data:
1. HFL at Power House Site:
2. Proposed level of central line of runner
.3 Bed level at proposed Diversion Weir site:
.4 Proposed top of Diversion Weir:
5. Design discharge:
6. Total loss of head (assumed/calculated) up to Forebay
i) At Intake (both entry and outlet points):
ii) Power Duct 75 m long @ 1 in 245
iii) Desilting Tank
iv) Power Channel/Free flow MS Pipe/Tunnel 690 m long @ 1 in 500
Total head loss
1711.2
1336.1
1707.5
1708
2.42
1.63
0
0.04
2.21
3.88
m
m
m
m
cumecs
m
m
m
m
m
317079208.xls
Say
340 cumec
=
16 m
= 1707.5 m
= 1.75 m
6.06 m
Deepest Foundation level of U/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has
atleast Ds+1.0 m as Grip Length i.e.
6.06 + 1 = 7.06 m. As such the foundation of U/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1709.25 - 7.06
=
1702.19 m
Depth of cutoff below bed level
=
5.31 m
Deepest Foundation level of D/S cutoff wall shall be taken to a depth such that the cutoff wall has
atleast Ds + 1.5 m as Grip Length i.e.
6.06 + 1.5 = 7.56 m. As such the foundation of D/S cutoff shall be taken to a RL of
= 1709.25 - 7.56
=
1701.69 m
Depth of cutoff below bed level
=
5.81 m
V. Design Of Trench Weir ( Over the main body of the Dam):
1. Design Discharge
= 4.42 cumec
2. Length of Trench Weir
=
16 m
( The trench weir is proposed to be provided in the length of 16 m. and as earlier stipulated the top of
the trench weir shall be kept at 1670.4 m and the following dimentions has been proposed for the
trench weir in reference to CBIP manual on the subject)
3. B = Q/(E1 x E2 x Cd x 2gE1/2)
Where; B = Width of trash rack ( width of opening of trench weir at top),
Q = Diverted Discharge = 5.48 cumec,
E1 = Ratio of area of opening in the trash rack surface over the trench weir
= 0.5
E2 = Ratio of area of opening in the trash rack likely to be clogged
= 0.5
Cd = Coefficient of discharge through the opening of the trash rack
= 0.465
L = width of the stream =
16 m
51
317079208.xls
E = Specific energy at any section of the stream in the trench weir = (Q/CL)2/3
Where C is the coefficient of discharge for broad crested weir and is taken as
1.53
Therefore E
= 0.369
&B
= 1.095
However, from practical consideration provide 2.0 m wide trench ( trash rack) for the
entire length of 16.0 m.
Width per metre, allowing 1.00 m/sec flow through velocity in the trash rack openings
= Q/(0.4*L)
= 0.343 m
And making allowance for 50% clogging, width per metre
= 0.685 m
And width required assuming 50% trash rack area as effective
= 1.37 m
Hence provide
2 m width of trash rack opening
Check for discharge capacity of weir;
Lenth of trench weir =
16 m
Design Discharge
= 5.48 m
Top width of opening of trench
=
2m = T
Let water depth along a section of weir is "d".
Therefore area of flow = 2 x d
Let velocity head at the other end of the trench be hv
Then hv = n/(n+1) x A/2T;
Where n is a constant depending upon the bottom profile of the trench = 0.5
hv = 0.17 d
Accordingly the corresponding discharge can be calculated by the equation
= 3.62 d^3/2
Q = A (2g x hv)1/2
Or 5.48 = 3.62 d^3/2
Or
d = 1.32
However, provide a water depth of 0.60 m at start increasing it to
the Intake Chamber.
Checking for adequacy of waterway;
Average depth of flow in the trench weir =( 0.6 + 1.5 )/2 =
Area of flow = Width x average depth
=
Wetted Perimeter = Width + 2 x Average depth
=
Slope provided in the trench weir = (1.5-0.6)/16
=
Using Manning's formula with value of n = 0.018
Using Manning's formula, Q = A x (1/N) x R2/3 x S1/2
3/2
52
- 1.10
1.05
2.1
4.1
1 in
m
m
m
18
= 17.7 cumec
> 5.48 cumec
Hence O.K.
=
1708.00 m
2 m/s
317079208.xls
=
=
=
1 in 245
2.7 m
0.8 m
2.7 x 0.8
= 2.16 sqm.
= 0.8
= 4.30 m
= 0.50 m
= 2.24 m/s
= 4.84 cumec
> 4.76 cumec, O.K.
=
75
= 2.795 cumec
= 1 in 500
= 2.1 m
= 1.05 m
2.1 x 1.05
= 2.21 sqm.
= 4.2 m
= 1.62 m/s
= 3.57 cumec
> 3.47 cumec, O.K.
= 3.64 m,
= 0.40 m
= 1.9 m/sec
= 3.58 cumec
> 3.47 cumec, O.K.
= 3.14 cumec
= 0.25 mm & above
53
317079208.xls
= 0.22 m/sec
Settling Velocity, Vs
= 2.75 cm/sec
0.028 m/sec
= 6.2 m
= 2.31 m
= 2.51 cm/sec
= 0.0251 m/s
= 20.2 m
=
9m
=
1m
= 21.1 m
1.2 m
= 0.5
Centre line of penstock opening = MDDL at forebay - water cushion- Half of the Penstock opening
= 1698.92 m
Total depth of Forebay Tank =Half of opening height + (Full supply level Level of centre line of penstock) + Free Board + ha
= 7.80 m
Dimensions of forebay tank L = 19.0 m, B = 7.0 m & D = 2.50 m.
Volume provided for storage
= 333 cum
> 416 cum,
Hence O.K.
6. Design of Surplus Water Escape:
Design discharge, Q
= 2.8 cumec
Full Supply Level at Forebay = Crest of over flow section
= 1703.6 m
Assume depth of overflow, H = 0.6 & L =
5m
From equation Q =
1.71 x L x H3/2
= 3.97
> 3.47 cumec, O.K.
= 2.66 cumec
= 1703.62 m
= 1336.12 m
= 300 m
317079208.xls
Time constant
Thickness of Steel Liner
Diameter of Penstock, D1 =1.12 x Q0.45x H -0.12
=
=
10 sec
20 mm
= 0.86 m
Say 1.00 m
Velocity through penstock
= 3.39 m/sec
Area of Penstock = Design discharge/Limiting velocity
= 0.79 sqm
Provide 1.00 m internal diameter penstock of
20 mm thick having outer diameter of
1/2
Area provided = 22/(7*4) x
1.00
= 0.79 sqm
1.9
1.1
Head Loss through Penstock, HL = 0.34 x (V /D ) x (L/1000)
= 8.8 feet
(All parameters are in FPS)
Water Hammer:
Maximum water level at forebay
Lowest elvation of the penstock
Internal steady head, hi
1.04 m.
= 2.68 m
= 1703.62 m
= 1336.12 m
=
367.50 m
= 3.39 m/sec
=
50
=
=
=
=
0.48
17.0
0.03
0.029 Say
2.9 %
= 378 m of water
= 37.8 kg/sqcm.
= 1.8 cm = ### mm
= 18.0 + 1.5 = 19.5
Say
20 mm
Thus provide 8 mm thick steel liner for the first100 m, 10 mm thick steel liner for the second 100 m &
12 mm thick steel liner for the last 100 m.
Y-junction (Manifold) is required to be provided at the end of the penstock for more than one unit; in
the present case for two units.
Therefore area required of pipe for each unit
= 0.39
0.4
Diameter of Penstock, D2 =D1 / 2
= 0.76 m
Provide
0.8 m internal diameter penstock of
Area provided = 22/(7*4) x
0.8 2
Say 0.8 m
16 mm thick having outer diameter of 0.832 m.
= 0.5 sqm
>
0.39 sqm.,
Hence O.K.
= 1.44 cm = ### mm
= 14.4 + 1.5 = 15.9
Say
16 mm
= 2.66 cumecs
=
2 m/s
55
317079208.xls
Rugosity coefficient
Let; B = 2.1 m &
FSD =
1m
1 in 500
Cross sectional area provided, A
Wetted Perimeter, P
R = A/P
0.018
= 2.1 sqm
= 4.1 m
= 0.51 m
56
= 1.59 m/sec
= 3.34 cumec
> 3.33 cumec, O.K.
317079208.xls
57
317079208.xls
58
317079208.xls
cumec, OK.
59
317079208.xls
60
317079208.xls
61
317079208.xls
m.
m.
62
317079208.xls
63
Q
v
N
A
B
D
Ac
P
R
S
0.88
2
0.018
0.44
1
0.7
0.7
2.4
0.291667
149
ANALYSIS OF RATES
BASED ON UTTARANCHAL PWD SOR 2002 (Since April 2002)
Project: KALIGANGA-I SHP
Distance from Rishikesh =
190 km
Escalation for three years L.S. = 10 %
Labour Rates
Rate after adding 10%
Rate as per SOR 2002
for escalation for 3 Yrs.
(Rs. Per Day)
(Rs. Per Day)
Description
Skilled Labour (Mistri, Mason, Pinter, Fitter, Plumber,
Electrician, Welder, etc.
Semi-Skilled Labour (Pump Operator, Rock Cutter,
Cleaner, Gauge Reader,etc.)
Un-Skilled Labour (Beldar, Chaukidar, Mali, Helper,
Sweeper, Hammerman, etc.)
135.00
148.50
90.00
99.00
74.00
81.40
Materials Rates
Rate after adding 10%
Rate as per SOR 2002
for escalation for 3 Yrs.
(Rs. Per cum)
(Rs. Per cum)
250.00
275.00
Description
Stone for Masonry work
Stone for Development work
Stone Ballast 20 mm size
220.00
320.00
242.00
352.00
260.00
250.00
286.00
275.00
Local sand
170.00
187.00
Unit
Cement
Bag of 50 kg
Bricks
Tor Steel
Structural Steel
1000 Nos.
MT
MT
Cartage/Stacking of Materials
A. Cement per MT
Distance (km)
From
From
From
From
From
From
From
From
From
0
1
3
5
10
20
30
40
50
to
to
to
to
to
to
to
to
to
1
3
5
10
20
30
40
50
190
=
=
=
=
=
=
=
=
=
3
1
2
2
5
10
10
10
10
140
36.00
39.60
chain @
= 0.5
3 = 2.5
1/2
9.00
2.90
per qtl./half
of a km
39.60
99.00
31.90
99.00
159.50
TOTAL
Stacking
16.00
Amount
(Rs.)
41.80
14.30
11.44
24.75
41.80
36.30
33.00
28.60
338.80
570.79
17.60
GRAND TOTAL
258.50
17.60
886.49
Say Rs.
886.5
B. Steel per MT
Distance (km)
From
From
From
From
From
From
From
From
From
0
1
3
5
10
20
30
40
50
to
to
to
to
to
to
to
to
to
1
3
5
10
20
30
40
50
190
=
=
=
=
=
=
=
=
=
1
2
2
5
10
10
10
10
140
1720.00
1892.00
By Mule
1/2
= 0.5
9.00
3 = 2.5
2.90
1/2
1892.00
16.00
17.60
GRAND TOTAL
45.00
49.50
17.60
2480.39
Say Rs. 2480.4
49.50
158.40
Amount
(Rs.)
41.80
14.30
11.44
24.75
41.80
36.30
33.00
28.60
338.80
570.79
158.40
51.04
255.20
TOTAL
Stacking
413.60
11.00
11.00
GRAND TOTAL
474.10
Say Rs. 474.10
10.00
0
1
3
5
10
20
30
50
to
to
to
to
to
to
to
to
1
3
5
10
20
30
50
190
=
=
=
=
=
=
=
=
1
2
2
5
10
10
20
140
36.60
40.26
9.00
2.90
40.26
99.00
31.90
per qtl./half
of a km
99.00
95.70
TOTAL
Amount
(Rs.)
41.80
14.30
11.44
24.75
41.80
36.30
66.00
338.80
575.19
194.70
10.17
11.18
11.18
5.54
6.10
6.10
9.30
837.66
10.23
10.23
GRAND TOTAL
837.66
837.66 per MT
x
2.4
2010.38 Per 1000 Nos.
Say Rs. 2010.40
Say
170.00
44.33
214.33
214.35 /bag
Say
275.00
27.50
474.10
776.60
776.60
/m3
/m3
/m3
/m3
/cum
Say
242.00
24.20
474.10
740.30
740.30
/m3
/m3
/m3
/m3
/cum
Say
352.00
35.20
474.10
861.30
861.30
/m3
/m3
/m3
/m3
/cum
Say
286.00
28.60
474.10
788.70
788.70
/m3
/m3
/m3
/m3
/cum
Say
275.00
27.50
474.10
776.60
776.60
/m3
/m3
/m3
/m3
/cum
Say
187.00
18.70
474.10
679.80
679.80
/m3
/m3
/m3
/m3
/cum
F.
Coarse sand
Quary rate
C.P. @ 10%
Cartage/Stacking
G. Local sand
Quary rate
C.P. @ 10%
Cartage/Stacking
H. Tor Steel
Market rate at Rishikesh
Cartage from Rishikesh to Site Store
I.
J.
Say
26000.00
2480.40
28480.40
28480.40 /MT
Say
27000.00
0.00 /m3
2480.40
29480.40
29480.40 /MT
MS in heavy section
Market rate at Rishikesh
C.P. @
0
Cartage from Rishikesh to Site Store
2300.00 /m3
230.00 /m3
2010.40
4540.40
Say
4540.40 /MT
Material
Unit
Basic
Wt.(kg) Rate
Unit
Contractor
Profit
Cartage
upto Site
Total Rate
Rs./Unit
1 Cement
Bag
50
170
44.35
214.35
2 Tor Steel
MT
1000
26000
2480.4
28480.40
3 Structural Steel
MT
1000
27000
2700
2480.4
32180.40
1000 Nos.
2400
2300
230
2010.40
4540.40
Cum
---
275.00
27.5
474.10
776.60
Cum
---
242.00
24.2
474.10
740.30
Cum
---
352.00
35.2
474.10
861.30
Cum
---
286.00
28.6
474.10
788.70
9 Coarse Sand
Cum
---
275.00
27.5
474.10
776.60
Cum
---
187.00
18.7
474.10
679.80
4 Bricks
10 Local Sand
Qty.
Rate
Rs./Unit
Amount
(Rs.)
Cum
100.65
100.65
Cum
102.95
102.95
Cum
207.05
207.05
Sl.
No.
Description
4 PCC 1:3:6 with cement, coarse sand and 20-40 mm size stone ballast including
materials, labour, T&P, etc.
(a) Material for 1 cum
Stone Ballast (20-40 mm)
Cum
0.92
Coarse sand
Cum
0.48
Cement
bag
4.25
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Per Day
0.1
Mason
Per Day
0.25
Beldar
Per Day
4
Coolie
Per Day
8
Bhisti
Per Day
2
Blacksmith
Per Day
0.1
Add 1/6 holiday
T&P and sundries
2
Total
2009.36
+(
2653.92
265.39
)/
cost of all
788.70
776.60
214.35
148.50
148.50
81.40
81.40
81.40
148.50
725.60
372.77
910.99
2009.36
14.85
37.13
325.60
651.20
162.80
14.85
1206.43
201.07
20.0
40.00
2653.92
265.39
2.8321
=
3040.15
Say
3040.20
5 PCC 1:2:4 with cement, coarse sand and 20-40 mm size stone ballast including cost of all
materials, labour, T&P, etc.
(a) Material for 1 cum
Stone Ballast (20 mm)
Coarse sand
Cement
Cum
Cum
bag
0.85
0.42
6
861.30
776.60
214.35
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
0.1
0.25
4
8
2
0.1
148.50
148.50
81.40
81.40
81.40
148.50
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Mason
Beldar
Coolie
Bhisti
Blacksmith
732.11
326.17
1286.10
2344.38
14.85
37.13
325.60
651.20
162.80
14.85
1206.43
Add 1/6 holiday
201.07
T&P and sundries
2
20.0
40.00
2653.92
Contractor Profit @ 10%
265.39
2344.38
+(
2653.92
+
265.39
)/
2.8321
=
3375.17
Rate per Cum
Say
3375.20
PCC 1:2:4 with cement, coarse sand and 20 mm size stone ballast including cost of all
6 materials, labour, T&P, etc.
(a) Material for 1 cum
Stone Ballast (20-40 mm)
Cum
0.85
788.70
670.40
Coarse sand
Cum
0.42
776.60
326.17
Cement
bag
6
214.35
1286.10
Total
2282.67
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Per Day
0.1
148.50
14.85
Mason
Per Day
0.25
148.50
37.13
Beldar
Per Day
4
81.40
325.60
Coolie
Per Day
8
81.40
651.20
Bhisti
Per Day
2
81.40
162.80
Blacksmith
Per Day
0.1
148.50
14.85
1206.43
Add 1/6 holiday
201.07
T&P and sundries
2
20.0
40.00
2653.92
Contractor Profit @ 10%
265.39
2282.67
+(
2653.92
+
265.39
)/
2.8321
=
3313.46
Rate per Cum
Say
3313.50
7 PCC 1:1.5:3 with cement, coarse sand and 20 mm size stone ballast including cost of all
materials, labour, T&P, etc.
(a) Material for 1 cum
Stone Ballast (20 mm)
Coarse sand
Cement
Cum
Cum
bag
0.85
0.41
7.8
861.30
776.60
214.35
732.11
318.41
1671.93
2722.44
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
0.1
0.25
4
8
2
0.1
148.50
148.50
81.40
81.40
81.40
148.50
20.0
14.85
37.13
325.60
651.20
162.80
14.85
1206.43
201.07
40.00
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Mason
Beldar
Coolie
Bhisti
Blacksmith
Add 1/6 holiday
T&P and sundries
Total
Contractor Profit @ 10%
Rate per Cum
8
2722.44
+(
2653.92
265.39
)/
2.8321
=
Say
2653.92
265.39
3753.24
3753.25
RCC 1:1.5:3 with cement, coarse sand and 20 mm size stone ballast including cost of all materials,
labour, T&P, etc. in trench weir, power duct, power channel, anchors, slab & foundation incl. R/F binding
and fixing the same with 24 BWG and incl.centering
(a) Material for 1 cum
Stone Ballast (20 mm)
Coarse sand
Cement
Cum
Cum
bag
0.85
0.41
7.8
861.30
776.60
214.35
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
0.1
0.25
4
8
2
0.1
2
148.50
148.50
81.40
81.40
81.40
148.50
148.50
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Mason
Beldar
Coolie
Bhisti
Blacksmith
Extra labour Blacksmith
2722.44
+(
1503.43
2650.57
9 RCC work same as item No. 7 but in columns, wall & beams.
(a) Material for 1 cum
Stone Ballast (20 mm)
Cum
Coarse sand
Cum
Cement
bag
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Per Day
Mason
Per Day
Beldar
Per Day
Coolie
Per Day
Bhisti
Per Day
Blacksmith
Per Day
Extra labour Blacksmith
Per Day
)/
2.8321
732.11
318.41
1671.93
2722.44
14.85
37.13
325.60
651.20
162.80
14.85
297.00
1503.43
250.57
700.00
700.00
1000.00
2650.57
=
4189.20
Say
4189.20
0.85
0.41
7.8
861.30
776.60
214.35
0.1
0.25
4
8
2
0.1
2
148.50
148.50
81.40
81.40
81.40
148.50
148.50
732.11
318.41
1671.93
2722.44
14.85
37.13
325.60
651.20
162.80
14.85
297.00
1503.43
Add 1/6 holiday
250.57
Cost of binding wire, extra cement & labour for floating coat L.S. 25x28.00
700.00
Cost of cutting with extra labour L.S. 25x28.01
700.00
Extra labour, cost of centering/shuttering, CP L.S.25x40.00
1000.00
Extra labour as per PWD SOR No. 182 L.S. 25x100.00
2500.00
5150.57
2722.44
+(
1503.43
+ 5150.57 )/ 2.8321
=
5071.93
Rate per Cum
Say
5071.95
10 Reinforcement work in RCC including bending and supply of all steel & wastage, over lapping and hooks
(a) Material for 1 MT
Tor Steel with 5% wastage
MT
1.05
28480.40
29904.42
(b) Labour for 1 MT ( PSI No. 314) per cwt.
Blacksmith
Per Day
1
148.50
148.50
Coolie
Per Day
1.5
81.40
122.10
0.8
25.00
270.60
45.10
20.00
335.70
29904.42
369.27
11 MS structural work
(a) Material for 1 MT
MS with 5% wastage
(b) Labour for 1 MT ( PSI No. 313) per cwt.
Blacksmith
Hammerman
Riveter
Coolie
1000
1.05
32180.40
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
1
1
0.25
1
148.50
81.40
148.50
81.40
Nos.
Cum
bag
460
0.27
1.33
4540.40
776.60
214.35
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
Per Day
0.17
3
2
3
0.5
148.50
148.50
81.40
81.40
81.40
576.95
50.802
MT
Rate per MT
33.57
369.27
=
37173.19
Say
37173.20
1000
148.50
81.40
37.13
81.40
348.43
58.07
0.8
25.00
20.00
4.9
20.00
98.00
524.50
52.45
576.95
/
50.802
=
45146.10
Say
45146.10
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mistri
Mason
Beldar
Coolie
Bhisti
Add 1/6 holiday
T&P and sundries
0.75
Total
33789.42
2088.58
209.68
285.09
2583.35
25.25
445.50
162.80
244.20
40.70
893.20
148.87
25.0
18.75
1060.82
106.08
=
3750.25
Say
3750.25
1.1
0.25
1.88
776.60
776.60
214.35
5
4
3
0.25
148.50
81.40
81.40
81.40
854.26
194.15
402.98
1451.39
742.50
325.60
244.20
20.35
1332.65
Add 1/6 holiday
222.11
T&P and sundries
0.5
25.0
12.50
Total
1567.26
Contractor Profit @ 10%
156.73
1451.39
+(
1567.26
+ 156.73 )/ 2.8321
=
2060.12
Rate per Cum
Say
2060.15
14 RR 1:6 including cost of cement, sand, stone, all labour, T&P, etc.
14
(a) Material for 1 cum
14
Stone
Coarse sand
Cement
Cum
Cum
bag
1.1
0.3
1.4
776.60
776.60
214.35
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
As per PWD SOR Rs. 190.00 per cum +
Rate per Cum
740.30
Say
16 H P Stone Filling
(a) Material for 1 cum
Stone
(b) Labour for 100 Cuft.
As per PWD SOR Rs. 60.00 per cum +
Rate per Cum
Cum
0.25
740.30
17 S/F and laying of wire crates including cost of G.I.wire mesh and tightening of wire mesh and
filling of stone etc.and all labour , material, T&P etc. required for proper completion of work.
Assuming wire crate size 3.0 x 1.5 x 1.00 m.
(a) Material for 1 cum
= 18.00
Total surface area = 2{ 3.0 x
1.5 + 3.0 x
1.0 + 1.5 1.0 }
= 4.50
Total Quantity
= 3.0 x 1.5 x 1.0
Cum
= 160.00
Wire/cum
= 18.00 / 4.5 = 4.0 @ Rs. 40.00 per sqm
Tightening & placing @
24.00 as per PWD SOR item No. 519 +
10 % extra for escalation
= 26.40
Cost of stone 75% of 1 cum i.e.
0.75 cum @ 740.30
= 555.23
Labour for fitting of wire crates
= 100.00
Total = 864.13
Say 864.15
18 Plaster in 1:4 CM
(a) Material for 1 sqm.
Cement
bag
0.146
214.35
Sand
Cum
0.02
776.60
Total
(b) Labour for 100 Cuft.
Mason
Per Day
1 1/3
148.50
Beldar
Per Day
1/2
81.40
Coolie
Per Day
1 1/3
81.40
Bhisti
Per Day
1/2
81.40
Add 1/6 holiday
T&P and sundries
1
Total
bag
Cum
Total
0.142
0.0066
854.26
232.98
300.09
1387.33
209.00
1596.33
1596.35
555.23
187.00
742.23
742.25
185.08
66.00
251.08
251.10
31.30
15.53
46.83
198.00
40.70
108.53
40.70
387.93
64.66
20.0
20.00
472.59
47.26
519.85
9.29
=
55.96
102.78
Say
102.80
214.35
776.60
30.44
5.13
35.56
Mason
Coolie
Bhisti
Per Day
Per Day
Per Day
247.50
135.67
27.13
410.30
68.38
0.75
20.0
15.00
493.68
49.37
543.05
543.05 /
9.29
=
58.46
94.02
Say
94.05
1 2/3
1 2/3
1/3
148.50
81.40
81.40
20 Fixing of sluice valve ..mm dia incl. fitting of nut bolts, washer packing & proper
alignment, etc.
i) Dismentling of valve L.S.
Rs. 500.00
ii) Cartage upto site
L.S.
Rs. 12000.00
iii) Assembling of valve L.S.
Rs. 500.00
iv) fixing
L.S.
Rs. 2000.00
15000.00
Contractor Profit @ 10%
1500.00
16500.00
Rate per No.
21 Making of temporary diversion to divert the flow of river at weir site as per requirement of work incl.
temporary bund maintenance during the construction.
Temporary bund =
CC laying of 1:2:4,
1 x
1 x
26 x
52 x
2.0 x(
2.0 x(
273.00 cum @(
50 mm thick wall
26 x
2 x
52 x
2 x
2.0 +
2.0 +
1.5 )/2
1.5 )/2
)
0.05
0.05
=
=
91.00 cum
182.00 cum
273.00 cum
=
2.6
5.2
7.8 cum @ 3375.20
=
expenditure incurred for charging of direction of river by mannual labour in very cold day
15 labour for one month @ 81.40
=
Expenditure for cost of bridge and water pumpworking inside of water, wood for fire and
construction of temporary bridge
L.S. =
0.00
=
=
26326.56
36630.00
25000.00
87956.56
Maintenance & reconstruction after season during progress of work, 50% of above cost L.S.
43978.28
131934.84
Say 132000.00
22 Dewatering for construction of trench weir, intake wing wall, etc. as per direction by Engineer-in-Charge
8 hrs daily
2 x
2 =
4 Pumps for
120 days
4 x 120 x
8
=
3840 hours
3840 @ 30.00 per hr incl. operator charges
=
115200.00
Diesel Consumption 1.0 litre per hour @ 30.00 per liter
=
115200.00
230400.00
Say 230400.00
Name of Item
Unit
Rates
(Rs.)
Cum
100.65
Cum
102.95
Cum
207.05
4 PCC 1:3:6
Cum
3040.20
Cum
3375.20
Cum
3313.50
7 PCC 1:1.5:3
Cum
3753.25
8 RCC 1:1.5:3
Cum
4189.20
Cum
5071.95
10 Reinforment work
MT
37173.20
11 MS structural work
MT
45146.10
12 RCR 1:4
Cum
2060.15
Cum
1596.35
14 RR dry masonry
Cum
742.25
15 H P stone filling
Cum
251.10
Cum
864.15
Sqm
102.80
Sqm
94.05
Cum
3750.25
Nos
16500.00
Nos
132000.00
Nos
230400.00
Design Flood
Full supply level at weir
High flood level at weir side
Design Discharge
Minimum TWL corresponding to zero discharge
Normal TWL corresponding to 2 machine discharge
Center line of penstock intake opening
Full supply level at forebay
Min drawdown level at froebay
Penstock dia
Opening height of penstock including bell mouth
Allow 0.3X0.75 m for water cushion above top of opening
Min drawdown level at forebay
Less Water Cushion
Less 1/2 intake opening height
C/L of intake opening
Head loss calculations
Full supply level at intake well
Head loss in intake channel
Head loss in pipe
Head loss in desilting tank (Negliginle)
FSL U/sof desilting tank
FSL D/sof desilting tank
Head loss in head race channel up to forebay
Losses in penstock
Length of penstock (m)
Inner diameter of penstock (m)
Velocity in m/s
v2/2g
Entrance Loss
0.5V2/2g
2 2
Frictional Loss
Q n L/A2(D/4)4/3
n kbV2/2g
Bend losses for n bends
kb
0
0
0
0.04 m
0
-0.04
0.2
Kv n V2/2g
Kt V2/2g
Kv
Kt
0.35
n kbfV2/2g
kbf
0.6
Ktf V2/2g
0.5
Ktf
0.65
2
K
V
/2g
K
Exit Loss
1
tb
tb
Total loss
Say
Gross Head
Net Head
Dischagre calculations for various civil structures
Design discharge of turbine
Discharge of TRC and penstock
Discharge for forebay including flushing and power
channel outgoing Q from D tank
Discharge for flushing forebay
Incoming discharge to D tank
Discharge for flushing D tank
14
Cumecs