Professional Documents
Culture Documents
DESIGN OF BARRAGE
Maximum Discharge
Minimum Discharge
River Bed Level
Highest Flood Level
Lowest Water Level
Minimum Pond Level
No of Canals on Right
Bank
No of Canal on Left Bank
Maximum Discharge For
1 Canal
Qmax
Qmin
RBL
HFL
LWL
=
=
=
=
=
=
300000
12000
582
600
587
598
Cusecs
Cusecs
Ft
Ft
Ft
= 2
= 1
= 3500
Cusecs
Ft/mile
Slope of River
= 1
Pw
= 2.666(sqrt(300000))
= 1460
Ft
LCC
= 1.8
Wa
= 1.8 x 1460
2628
Ft
=
=
=
=
2400
175
20
35
Ft
Ft
Ft
Ft
= 2630
Ft
Try:,
40 bays @ 60
25 Piers @ 7
1 Fish Ladder
2 Divide Walls
Total
Wa
Page | 1
qweir
= (300000/2630)
= 114.07
Cfs
= (300000/2400)
= 125
Cfs
= [(1844/5000)(300000)1/6]3/5
= 1.94
= 3
Ft
Height of Crest
= 6
Ft
= 0.9 x (114.072/1.94)1/3
= 16.97
Ft
= 16.97-6
= 10.97
Ft
= 114.07/16.97
= 6.72
Ft/sec
= 6.722/(2 x 32.2)
0.7
Ft
= 10.97 + 0.7
= 11.67
Ft
= 18 + 0.7 +3
21.7
Ft
= 582+21.7
= 603.7
Ft
= 603.7 11.67
= 592.03
Ft
= 597.5
Ft
H0
Velocity Head
V0
H0
E0
E1
Level of
E1
Crest Level
Maximum D/S Water
Level
= 597.5 592.03
= 5.47
Ft
= 5.47/11.67
= 0.47
Page | 2
Assume
Lacys Looseness
Coefficient
C/C
= 0.95
= 3.5
= 3.5 x 0.95
= 3.325
Cfs
> Qmax
OK
LCC
= 2630/1660
= 1.58
4. Design of Undersluices.
Fix Crest Level of undersluices 3 ft below the main weir.
Crest Level of
Undersluices
= 592.03-3
= 589.03
ft
Ft
Assuming,
Discharge of
Undersluices
qus
Velocity Head
1.2 x 125
150
0.9 x (1502/1.94)1/3
20.37
Cfs
Ft
D0
= 20.37
Ft
V0
= 150/20.37
= 7.36
Ft/sec
= 7.362/(2 x 32.2)
0.84
Ft
= 603.00 + 0.84
603.84
Ft
H0
Maximum USEL
E0
= 603.84 589.03
Page | 3
Assume
Ft
= 14.81-3
= 11.81
Ft
h/E0
= 11.81/14.81
= 0.79
C/C
= 0.80
= 3.5
= 3.5 x 0.80
= 2.8
Q1 & Q3
Cfs
Cfs
= 95750.70 + 238600.00
= 334350.7
Cfs
OK
Qmain weir
Total Discharge
= 14.81
QTotal
QTotal
= [95750.70/300000] x 100
= 32
= 589.03
ft
= 5
Page | 4
Page | 5
6. Fixation of d/s floor level and length of d/s glacis and d/s floor.
6.1 Fixation of d/s floor levels for normal weir section using Crumps method and determination
of floor length.
a)
Discharge
Maximum
Q
DSWL
USWL
USEL
RBL
Crest Level
DSFL
Dpool
d/s velocity
h0
DSEL
K
L
q
Critical Depth
C
L/C
(K+F)/C
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
300000
603
604
604.5
582
592.03
576
603-576
27
300000/(27 x 2630)
4.23
4.232/(2 x 32.2)
0.28
603+0.28
603.28
604.5-592.03
12.47
604.5-603.28
1.22
300000/2400
125
[125/32.2]1/3
7.86
1.22/7.86
0.15
1.92
Cfs
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft/sec
Ft
Ft
Ft
Ft
Cfs/ft
Ft
Page | 6
E2
Submergence of
Jump
Length of glacis d/s
of jump
Length of silting pool
Length of d/s floor
say
b)
Discharge
Minimum
Q
DSWL
USWL
USEL
RBL
Crest Level
DSFL
Dpool
d/s velocity
h0
DSEL
K
L
q
=
=
Crest level F
=
=
592.03-2.62
589.41
Ft
=
=
603.28 589.41
13.87
Ft
589.41 576
13.41
3 x 13.41
40.23
Ft
=
=
4.5 x 13.87
62.42
Ft
=
=
=
62.42 - 40.23
23
25
Ft
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
300000
593
598
598.95
582
592.03
576
593-576
17
300000/(17 x 2630)
6.71
6.712/(2 x 32.2)
0.70
593+0.7
593.7
598.95-592.03
6.92
598.95-593.7
5.25
300000/2400
125
Ft
Cfs
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft
Ft/sec
Ft
Ft
Ft
Ft
Cfs/ft
Page | 7
=
=
=
=
[125/32.2]1/3
7.86
5.25/7.86
0.67
(K+F)/C
2.52
(From Crumps Curve)
=
=
Crest level F
=
=
592.03-12.89
579.14
Ft
=
=
593.7 579.14
14.56
Ft
579.14 576
3.14
Ft
=
=
3 x 3.14
9.42
Ft
=
=
4.5 x 14.56
65.52
Ft
=
=
=
65.52- 9.42
56
60
Ft
C
L/C
E2
Submergence of
Jump
Length of glacis d/s of jump
Length of silting pool
Length of d/s floor
say
Ft
Page | 8
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
6.282/(2 x 32.2)
0.61
603.5+0.61
604.11
605.19-589.03
16.16
605.19-604.11
1.08
114900/600
191.5
[191.52/32.2]1/3
10.44
1.08/10.44
0.10
(K+F)/C
1.97
(From Crumps Curve)
=
=
Crest level F
=
=
589.03-4.4
584.63
Ft
=
=
604.11 584.63
19.48
Ft
584.63 573
11.63
3 x 11.63
34.89
Ft
=
=
4.5 x19.48
87.66
Ft
say
=
=
=
87.66 34.89
53
55
Ft
Q
DSWL
USWL
USEL
RBL
=
=
=
=
=
114900
598
603
603.79
582
Cfs
Ft
Ft
Ft
Ft
h0
DSEL
K
L
q
Critical Depth
C
L/C
Level of Interaction
of jump with glacis
E2
Submergence of
Jump
Length of glacis d/s
of jump
Length of silting pool
Length of d/s floor
b)
Discharge
Minimum
Ft
Ft
Ft
Ft
Cfs/ft
Ft
Ft
Page | 9
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
589.03
573
598-573
25
114900/(25 x 600)
7.66
7.662/(2 x 32.2)
0.91
598+0.91
598.91
603.79-589.03
14.76
603.79-598.91
13.88
114900/600
191.5
[191.52/32.2]1/3
10.44
13.88/10.44
1.33
(K+F)/C
2.9
(From Crumps Curve)
=
=
Crest level F
=
=
589.03-15.5
573.53
Ft
=
=
598.91 573.53
25.38
Ft
573.53 573
0.53
3 x 0.53
1.59
Ft
=
=
4.5 x 25.38
114.21
Ft
=
=
=
114.21-1.59
113
115
Ft
DSFL
Dpool
d/s velocity
h0
DSEL
K
L
q
Critical Depth
C
L/C
Level of Interaction
of jump with glacis
E2
Submergence of
Jump
Length of glacis d/s
of jump
Length of silting pool
Length of d/s floor
say
Ft
Ft
Ft
Ft/sec
Ft
Ft
Ft
Ft
Cfs/ft
Ft
Ft
Page | 10
7. Scour Protection.
Assume 20% concentration,
q
=
=
125 x 1.2
150
Cfs
=
=
0.9 x [(1502)/1.94]
20.37
ft
=
=
Ft
593
Ft
576
Ft
Depth of Water on
Apron
593 576
17
Ft
Ft
=
=
35.65 17.5
18.15
Ft
R
7.1 D/S Scour Protection.
Safety Factor
R D
Length of Apron to cover a surface
of scour at 1:3 slope
57.40
Therefore the length of D/S stone
apron in horizontal position
Ft
57.40 x {1.25t/1.75t]
41
Ft
=
=
1.25 x 20.37
25.46
Ft
Page | 11
598
Ft
582
Ft
Depth of Water on
Apron
598 582
16
Ft
Ft
=
=
25.46 16.5
8.96
Ft
=
=
28.32
30 (Say)
30 x {1.25t/1.75t]
21.45
R D
Length of Apron to
cover a surface of
scour at 1:3 slope
ft
ft
1.75 x (34/12)
Ft
While the size of the concrete blocks over the filter will be 4 x 4 x 4 , the thickness of the stone
apron shall be 5 ft.
Summary,
Total Length of D/S Stone Apron
41
Ft
Ft
28
Ft
Page | 12
21.45
Ft
7 (Block Size 4 x 4x 4)
Ft
14.45
Ft
Cfs
0.9 x [(191.52)/1.94]1/3
23.97
ft
=
=
Ft
593
Ft
576
Ft
Depth of Water on
Apron
593 576
17
Ft
Ft
=
=
41.96 17.5
24.46
Ft
77.35
=
=
R D
Length of Apron to cover a surface
of scour at 1:3 slope
Ft
Page | 13
77.35 x {1.25t/1.75t]
55.25
=
=
1.25 x 23.97
29.96
Ft
598
Ft
582
Ft
Depth of Water on
Apron
598 582
16
Ft
Ft
=
=
29.96 16.5
13.46
Ft
=
=
42.57
45 (Say)
45 x {1.25t/1.75t]
32.15
Ft
R D
Length of Apron to
cover a surface of
scour at 1:3 slope
ft
ft
1.75 x (34/12)
Ft
Page | 14
55.25
Ft
Ft
37.25
Ft
32.15
Ft
10 (Block Size 4 x 4x 4)
Ft
22.15
Ft
D85(Filter)
>
5D85 (Soil)
If Filter provide free drainage than it much more pervious than the soil and in such case the
criterion is.
D15(Filter)
>
5 D15 (Soil)
The Concrete Block of 4 x 4 x 4 will be placed over 2ft thick inverted filter which consists of a
9 layer of Single (3-6) over 9 layer of coarse shingle (3/4 -3) over 6 layer of fine shingle
(3/16 ).there are 2 inches wide spacings on the sides of the blocks which are filled with
fine shingle to provide free seepage flow.
=
=
1.5 x 2630
3945
ft
2)
Length of Guide bank D/s of Barrage
Page | 15
=
=
0.2 x 2630
526
1.75 x 20.37
15.28
1.25 x 20.37
25.46
1:3
Ft
ft
Ft
3)
For the nose of the S/S guide
bank & the full length of D/S guide
bank use Laceys depth.
For remaining U/s guide bank
Laceys depth
Ft
Ft
4)
Possible Slope of
Scour
5)
40
Ft
1:2
Ft
Length of Barrage
2630
Ft
3945
ft
526
ft
600
Ft
400
Ft
1400
570 -800
7)
8)
Page | 16
d1
d2
Chezys Coefficient
32.2
1/5000
(d1/D)
Bed Level
582.00
Ft
603.00
Ft
=
=
603.00 582.00
18
Ft
604.00
Ft
=
=
604 - 582
19
Ft
1/5000
Bed Slope
Ft/sec2
D
U/S High Flood
Level
d1
S
Assume d2 At the nose of the guide Bank & Calculate l. If the assumed value is correct, the L will
come out to be equal to the Length of the Guide Bank.
Assume,
d2
=
18.8
Ft
d1/D
( d1/D)
=
=
19 / 18
1.056
0.8568
ft
Page | 17
d2/D
( d2/D)
=
=
18.8/18
1.05
0.8968
Ft
=
>=
ft
Ft
Ft
=
=
3945 / 5000
0.789
From The Level At Barrage
water level along h/w axis at
3945; U/s of Barrage.
582 + 0.789 + 18.8
601.589
=
=
601.589 + 7
608.598
Ft
=
=
=
Ft
603
Ft
Free Board
Ft
609
ft
( (19-18.8) / (1/5000) ) +
18( (50000 (712/32.2))
[0.8968 0.8568]
3987
3945
(OK)
3987
Ft
2.5 (R D)
Sq.rt(10) (R D)
Page | 18
=
=
34
3 (Say)
3 x 3.16 (R D)
9.5 (R D)
1.07 x 3
3.2
Ft
[ 9.5 (R D) ] /
[ 2.5 (R D) ]
3.80
Ft
3 x 3.8 -3.2
=
=
4.2
4 (Say)
Ft
Ft
=
=
[ q2/f ]1/3
[1252/1.94]1/3
20.04
Ft
=
=
2.25 x 20.04
45
Ft
1.5 x 20.04
30
1.25 x 20.04
25
Ft
18.9
ft
2.5 (R D)
=
=
Sq.rt(10) (R D)
Volume of Stone in
Apron
Minimum Thickness
of Unlaunched Apron
Mean Thickness Of
Launched Apron
Maximum Thickness
of Unlaunched Apron
In
Ft
Ft
Ft
Page | 19
3.6
Ft
=
=
=
9.5 (R D)
9.5 x ( 20.04 18.9)
10.83
Ft
Ft
1:3
1:6
608.598
Ft
Ft
=
=
608.598 + 5
613.598
Ft
598 582
=
16
Table For Length of Back Water Curve
D
d1
[d11/S T1=
d2]/S C2/g d1/D
4
5
6
7
250 4843. 1.3 1.3
0
4
8
4
d2
3
21.
5
16
22
16
21.
5
21
16
21
20.
5
16
20.
5
20
16
20
19.
5
250
0
4843.
4
1.3
4
1.3
1
250
0
250
0
250
0
4843.
4
4843.
4
4843.
4
1.3
1
1.2
8
1.2
5
1.2
8
1.2
5
1.2
2
T2 =
d2/D
8
0.34
0.37
0.35
0.40
0.42
Ft
1[d C[d 1 10 x
L
1/D)
2
5x1
2/D]
9
10
11
11 + 4
0.0 2625.0 5125.0
0.37
3
7
7
1831.4
0.35
0.0
668.57
3
1
0.0 3345.2 5845.2
0.40
4
0
0
0.0 1832.3 4332.3
0.42
2
6
6
0.0 5766.9 8266.9
0.50
7
1
1
Page | 20
19.
5
19
16
19
18.
5
16
18.
5
18
16
18
17.
5
16
17.
5
17
16
17
16.
5
250
0
250
0
250
0
250
0
250
0
250
0
4843.
4
4843.
4
4843.
4
4843.
4
4843.
4
4843.
4
1.2
2
1.1
9
1.1
6
1.1
3
1.0
9
1.0
6
1.1
9
1.1
6
1.1
3
1.0
9
1.0
6
1.0
3
0.50
0.56
0.56
0.68
0.68
0.68
0.35
0.83
0.68
0.84
0.84
1.06
0.0
6
0.1
2
0.0
2
0.4
5
0.1
7
0.2
4
4804.4
1
8998.3
4
1287.2
1
34549.
9
12955.
6
18490.
1
7304.4
1
11498.
3
3787.2
1
37049.
9
15455.
6
20990.
1
12450
6
Sum
PART-2
DESIGN OF BARRAGE PROFILE FOR SUB-SURFACE FLOW CONDITION
16.97
Ft
=
=
1.5 x 16.97
26
Ft
=
=
604 26
578
Ft
2 x 16.97
34
604 34
570
Ft
555
Ft
Ft
Ft
Page | 21
604 ( 576 4)
32
576 555
21
592.03
50 + 75.18 + 115
240.18
=
=
240.18 / 21
11.44
1/( sq.rt() =
0.125
From Graph
Ge
ft
Ft
Ft
Assume,
B1
50
Ft
240.18
Ft
=
=
582 578
4
Ft
tf
2.5
Ft
1/
=
=
4 / 240.18
0.016
b1/b
=
=
50 / 240.18
0.21
1-b1/b
=
=
1-0.21
0.79
=
=
D = 100 30
70
=
=
=
E
100 40
68
Page | 22
Correctioon in A
=
=
C
66
=
=
=
Tf/d ( B - K)
2.5/4 (70 66 )
2.5
=
=
2)
Correction for Interference of sheet piles
d
582 578
4
582 570
12
Ft
Ft
240.18
Ft
75.18
Ft
19 [ (d +D ) / b sq.rt ( D/b)
+0.5
-Fs (bs/b1)
Fs
3.3
bs
=
=
592.03 582
10.03
Ft
75.18
Ft
=
=
=
=
68 1.25
66.75
70
Correction in K due
to Second Pile
3)
Slope Correction for
K
Correction For K
For Slope 1:4
B1
Correction For K
Hence,
Corrected A
Corrected B
Page | 23
=
=
10
Ft
=
=
576 570
6
Ft
240.18
Ft
b1
125.18
Ft
b1/b
0.52
=
=
b/d
40
=
=
=
E
100 -60
40
=
=
D
38
=
=
C
35
=
=
-10/6 (40-38)
-3.33
=
=
-1.67 x (38-35)
-5
M
N
Correction Due to
Floor thickness
Correction in L
Correction in M
=
=
582 578
4
582 570
12
Ft
Ft
240.18
Ft
75.18
Ft
Page | 24
-0.5
1.2
-Fs (bs/b1)
Fs
4.5
bs
=
=
592.03 582
10.03
Ft
75.18
Ft
=
=
=
=
40 -3.33-0.5+0.6
36.77
Corrected M
38
Corrected N
=
=
35 + 1.2+1.2
37.4
Ft
=
=
576 555
21
Ft
240.18
Ft
1/
=
=
d/b
0.087
=
=
E
30
Correction in N due
to D/S Sheet Pile
3)
Slope Correction for
K
Correction For L
For Slope 1:4
B1
Correction For L
Hence,
Corrected L
Page | 25
20
=
=
C
0
=
=
-7/21 (30-20)
-3.33
=
=
7/21 x (20-0)
6.67
240.18
Ft
115
Ft
=
=
30 -3.33-7.97
18.7
Corrected Q
20
Corrected R
=
=
0 + 6.67
6.67
R
Correction Due to
Floor thickness
Correction in P
Correction in R
Correction for
Interference of sheet
piles
Correction in P due
to U/S Sheet Pile
Hence,
Corrected P
2.4
2.5
66.75/100 x 32/1.4
1.27
(OK)
ft
ft
Page | 26
Ft
Thickness From
Uplift Pressure
36.77/100 x 32/1.4
0.7
(OK)
ft
Assumed Thickness
Ft
Thickness From
Uplift Pressure
37.4/100 x 32/1.4
0.71
(OK)
ft
Assumed Thickness
1.5
Ft
Thickness From
Uplift Pressure
18.7/100 x 32/1.4
0.35
(OK)
ft
Assumed Thickness
2.5
Ft
Uplift Pressure at
Crest
=
=
41/100 x 32/1.4
0.78
(OK)
c)
Thickness of Floor at N
d)
Thickness of Floor at
P
e)
Thickness of Floor at crest
Thickness From
Uplift Pressure
ft
Page | 27