You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN: INFORMATION & COMMUNICATION TECHNOLOGY


NAMA GURU

: IKMAL HISHAM BIN MAT IDERA

TINGKATAN

: 4 SAINS

TEMPAT

: MAKMAL KOMPUTER

TARIKH

: 31 MAC 2016

MASA

: 2.15 3.20 PM

TOPIK

: KESELAMATAN KOMPUTER

HASIL PEMBELAJARAN :
Di akhir pembelajaran ini, para pelajar dapat:
1. Mengenalpasti sekurang-kurangnya 4 daripada 6 jenis ukuran keselamatan
dengan betul.
2. Menyatakan sekurangnya-kurangnya 4 daripada 6 fungsi ukuran keselamatan
dengan tepat.
BAHAN BANTU MENGAJAR :
1. Komputer
2. LCD
3. Slaid Pdf bertajuk Keselamatan komputer
4. Video
5. Blog rmmict.blogspot.com
6. Buku Teknologi Komputer
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1. Pelajar mengetahui definisi keselamatan komputer.
2. Pelajar dapat menjelaskan secara ringkas perbezaan ancaman terhadap
keselamatan komputer.
3. Pelajar mengetahui jenis-jenis ancaman komputer.
4. Pelajar pernah dan biasa menggunakan komputer dan internet.
PELAKSANAAN PENGAJARAN
ISI KANDUNGAN

PENGETAHUAN/KEMAHIRAN YANG
PERLU DIKUASAI

Set Induksi

Menunjukkan bahagian keselamatan

Pelajar dapat mengaitkan set induksi

pintu masuk makmal komputer

dengan topik
yang akan diajar.

6 jenis ukuran keselamatan


1.
2.
3.
4.
5.
6.

Salinan data
Kriptografi
Antivirus
Anti- spyware
Tembok api
Aspek manusia

1. Pelajar dapat menyenaraikan 6 jenis


ukuran keselamatan dengan betul.
2. Pelajar dapat mengenalpasti ukuran
keselamatan dan menyebut jenis
ukuran keselamatan dengan betul

DISEDIAKAN OLEH : IKMAL HISHAM BIN MAT IDERA

Fungsi 6 jenis ukuran keselamatan.

berpandukan gambar yang diberi.

a) Salinan Data
Adalah program menduplikasi fail. Jika
ada kes-kes kecemasan.
b) Kriptograf
Proses menyembunyikan maklumat
dengan mengubah maklumat tertentu
kepada bentuk yang lain
c) Antivirus
Sebuah program antivirus melindungi

1. Pelajar memahami fungsi ukuran


keselamatan.
2. Pelajar dapat menyatakan sekurangkurangnya 4 fungsi ukuran
keselamatan dengan betul.
3. Pelajar dapat mengenalpasti fungsi
ukuran keselamatan dengan
sempurna berdasarkan gambar yang
diberi.

komputer terhadap virus dengan


mengenalpasti dan menghapuskan
virus komputer yang ditemui dalam
memori komputer pada media
simpanan atau e-mail fail masuk.
d) Anti- Spyware
Adakah program aplikasi kadangkadang disebut perisian pelacakan
atau spybot yang digunakan untuk
menghapuskan spyware.
e) Tembok api
Sebuah peranti keras atau perisian
yang berfungsi dalam persekitaran
rangkaian untuk mencegah beberapa
komunikasi dilarang oleh polisi
keselamatan.
f) Aspek manusia
Aspek Manusia merujuk pada
pengguna dan juga penyusup sistem
komputer.
AKTIVITI PENGJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENGENALAN:

CATATAN

Set induksi:

Masa: 5 minit

DISEDIAKAN OLEH : IKMAL HISHAM BIN MAT IDERA

1. Guru meminta pelajar keluar dari makmal dan berada di


hadapan koridor. Pintu gril makmal komputer dikunci

ABM: Situasi sebenar

menggunakan padlock. Guru bertanyakan kepada

Nilai: Rasional,kreatif

pelajar fungsi pintu gril dan padlock.

dan kritis

2. Pelajar menjawab soalan yang dikemukakan secara


sukarela.
3. Guru mengaitkan jawapan yang dikemukakan oleh

Masa: 10 minit

pelajar dengan tajuk pdp yang akan dipelajari.


Perkembangan Pengajaran
1. Guru menerangkan objektif pdp yang akan dipelajari
2. Guru memaparkan 6 jenis ukuran keselamatan serta
menerangkan fungsi bagi setiap ukuran keselamatan
tersebut
3. Pelajar dibenarkan bertanya sekiranya tidak faham.
Aktiviti 1 : Penyediaan slaid powerpoint
1. Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan. Setiap

ABM: Slaid Pdf


Nilai : Rasional,
Keberanian.

Masa : 60 minit
ABM : Lembaran Kerja,
Slaid Power Point.

kumpulan akan mendapat tajuk yang berlainan iaitu

Nilai : Bekerjasama,

berkaitan dengan keselamatan komputer.

konfiden dan ketepatan

2. Pelajar diarahkan untuk mengasilkan maksimum 10


slaid berkaitan dengan keselamatan komputer
berdasarkan tajuk yang diundi oleh pelajar
menggunakan powerpoint.
3. Pelajar diberikan masa 40 minit untuk menyiapkan
slaid. Maklumat atau bahan boleh diperolehi daripada
internet dan buku rujukan.
4. Setiap kumpulan akan membentangkan hasil
perbincangan mereka di hadapan kelas selama 3 ke 4
minit.
5. Setiap pelajar boleh mengemukakan persoalan semasa
sesi pembentangan dijalankan.
6. Guru mengulas tentang pembentangan pelajar serta
mengaitkan dengan pengajaran dan pembelajaran.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
PENUTUP
1. Guru meminta seorang pelajar menyatakan sekurangkurangnya 4 jenis ukuran keselamatan dengan betul.
2. Guru meminta seorang pelajar untuk menyebut kembali
sekurang- kurangnya dua fungsi ukuran keselamatan
yang pelajar tersebut faham.

DISEDIAKAN OLEH : IKMAL HISHAM BIN MAT IDERA

CATATAN
Masa : 5 minit

3. Guru meminta pelajar (secara sukarela) merumuskan


hasil pembelajaran pada hari ini.
4.

Pelajar merumuskan hasil pembelajaran secara


ringkas.

5. Guru merumus semula pembelajaran pada hari ini.


REFLEKSI KENDIRI
12 orang pelajar berjaya mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan hari ini.
Pembelajaran akan diteruskan dengan topik yang lain pada waktu pdp yang seterusnya.
KEMAHIRAN SOFT SKILL
TMK4 Menggunakan internet secara cekap dan berkesan
TMK8 Menjelaskan isu kesahihan, sosial dan etika berkaitan teknologi maklumat dan
komunikasi
REFLEKSI SOFT SKILL
BAND 5
CATATAN / TUGAS-TUGAS LAIN : Tiada

DISEDIAKAN OLEH : IKMAL HISHAM BIN MAT IDERA

You might also like