Professional Documents
Culture Documents
Overview
Definition
Direct Costing Approach
Cost-Volume-Profits (CVP) Analysis
Graphical Representation
Assumptions of CVP Analysis
Nonlinear CVP Analysis
Other Applications
Cost-Volume-Profits Analysis
Cost-Volume-Profits Analysis
Full Costing
Direct Costing
(Contribution Margin Approach)
Class Example
Contribution Margin Analysis
Products
Price
$20
$30
$25
$6
$12
$17
$14
$18
$8
CM ratio
70%
60%
32%
5 kg.
3 kg.
1 kg.
Variable Costs
Contribution Margin (CM)
2 DLH
5 DLH 4 DLH
Class Example
Contribution Margin Analysis
Required:
1. Sales constraint:
no
Production constraint: 100,000 kgs. of direct materials
2.
Sales constraint:
A10,000 units;
B15,000 units;
C40,000 units;
Production constraint: 100,000 kgs. of direct materials
3.
Sales constraint:
no
Production constraint:
100,000 kgs. of direct materials
80,000 DLH
Cost-Volume-Profits
(CVP) Analysis
Single product
Multiple products
Breakeven Analysis
x*BE
Breakeven sales,
FC
p-v
x*BE
Fixed costs
=
contribution margin per unit
Fixed costs
=
contribution margin ratio
Multiple Products
CVP Example
Assume sales mix is known
Product
Price
$20
$16
$4
$30
$18
$12
Multiple Products
CVP Example
1.
2.
3.
Breakeven sales
Sales required for a before-tax profit
target of $120,000
Multiple Products
CVP Analysis
1.
Breakeven sales
Contribution margin per sales package
=$4 x 3 + $12 x 1
=$24
Breakeven sales packages
=$24,000/$24
= 1,000 sales package
Breakeven sales
A: 1,000 x 3 = 3,000 units
B: 1,000 x 1 = 1,000 units
Multiple Products
CVP Analysis
2.
Multiple Products
CVP Analysis
3.
Margin of Safety
Class Example
Margin of Safety & DOL
Charles Rothman is an importer of silver cuff
bracelets from Mexico. He has a three-month
agreement with the local coffee shop, Dellanos,
to set up a booth to exhibit the jewelery.
Rothman is under no obligation to keep any
unsold items and can return them to the Mexican
silversmith at no personal cost. The average
selling price of the bracelets is $125 and it costs
Rothman $80 to purchase each piece.
Class Example
Margin of Safety & DOL
Dellanos has proposed two payment alternatives for
the use of space.
Option 1: A fixed payment of $435 per month.
Option 2: 12% of the total revenues earned
during the agreement.
(Horngren, Foster, Datar & Gowing. Fifth Canadian Edition, Problem 3-27)
Class Example
Margin of Safety & DOL
Required:
1. Compute margin of safety ratio and
degree of operating leverage at sales
of 50 units and 100 units for each
option.
2. Determine the sales units at which
Rothman will be indifferent between
the two options.
Class Example
Margin of Safety & DOL
Option 1
Breakeven sales
Margin of safety ratio at
sales of 50 units
Margin of safety ratio at
sales of 100 units
Degree of operating
leverage at sales of 50 units
Degree of operating
leverage at sales of 100
units
Option 2
Class Example
Margin of Safety & DOL
Option 1
Breakeven sales
Margin of safety ratio at
sales of 50 units
Margin of safety ratio at
sales of 100 units
Degree of operating
leverage at sales of 50 units
Degree of operating
leverage at sales of 100
units
= $435x3/($125-$80)
= 29 units
Option 2
Class Example
Margin of Safety & DOL
Option 1
Breakeven sales
= $435x3/($125-$80)
= 29 units
= (50-29)/50
= 42%
= (100-29)/100
= 71%
Degree of operating
leverage at sales of 50 units
Degree of operating
leverage at sales of 100
units
Option 2
Class Example
Margin of Safety & DOL
Option 1
Breakeven sales
= $435x3/($125-$80)
= 29 units
= (50-29)/50
= 42%
= (100-29)/100
= 71%
Degree of operating
leverage at sales of 50 units
= $45x50/($45x50-$435x3)
= 2.38
Degree of operating
leverage at sales of 100
units
= $45x100/($4500-$1305)
= 1.41
Option 2
Class Example
Margin of Safety & DOL
Option 1
Breakeven sales
= $435x3/($125-$80)
= 29 units
= (50-29)/50
= 42%
= (100-29)/100
= 71%
Degree of operating
leverage at sales of 50 units
= $45x50/($45x50-$435x3)
= 2.38
Degree of operating
leverage at sales of 100
units
= $45x100/($4500-$1305)
= 1.41
Option 2
= $0/($125-$95)
= 0 units
Class Example
Margin of Safety & DOL
Option 1
Option 2
Breakeven sales
= $435x3/($125-$80)
= 29 units
= $0/($125-$95)
= 0 units
= (50-29)/50
= 42%
= (50-0)/50
= 100%
= (100-29)/100
= 71%
= (100-0)/100
= 100%
Degree of operating
leverage at sales of 50 units
= $45x50/($45x50-$435x3) = $30x50/$30x50
= 2.38
= 1.00
Degree of operating
leverage at sales of 100
units
= $45x100/($4500-$1305)
= 1.41
=$30x100/$30x100
= 1.00
Class Example
Margin of Safety & DOL
Sales Units of Indifference
Option 1 income
= Option 2 income
($125-$80)X-$1305 = ($125-$95)X
$15X = $1305
X = 87 units
When sales > 87 units,
Option 1 is preferred to Option 2.
Graphical Representation
1.
Costs, $
Total costs
Variable costs
Fixed costs
Units, x
Graphical Representation
1.
profits
Total costs
losses
xBE
Units, x
Graphical Representation
2.
Profits-Volume Chart
Profits,
Z=px vx - FC
Z=(p v)x - FC
profits
-FC
losses
xBE
Units, x
Total revenue
Total costs
relevant range
Units, x
Other Applications
Class Example
CVP Analysis under Uncertainty
Price
=
$30
Variable costs
=
$12 per unit
Total fixed costs
=
$36,000
Sales followed a normal distribution with
expected sales of 4,800 units and standard
deviation of 1,200 units.
Class Example
CVP Analysis under Uncertainty
Required:
1.
Determine the expected profit and
probability of achieving expected profit.
2.
Determine the probability of breakeven.
3.
Determine the probability of achieving a
before-tax profit target of $90,000.
Class Example
CVP Analysis under Uncertainty
1.
Class Example
CVP Analysis under Uncertainty
2.
Breakeven sales
= $36,000/ ($30-$12)
= 2,000 units
Pr(X > 2,000 units)
= Pr(z > (2,000-4,800)/1,200)
= Pr(z > -2.33)
= 0.9893
Class Example
CVP Analysis under Uncertainty
3.