You are on page 1of 3

myRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Dunia Sains dan Teknologi


Kelas & Bilangan Murid Tahun 3 Ibnu Khaldun ( /25 Orang)
Tema Teknologi dan Kehidupan Lestari
Topik Asas Teknologi
Tarikh 29 September 2016
Masa 0745-0845 (60 minit)
Standard Kandungan 8.1 Memasang dan membuka set binaan berfungsi
secara mekanikal berpandukan manual yang
mempunyai konsep asas mesin ringkas.
Standard Pembelajaran Murid boleh:
8.1.1 Memilih set binaan berfungsi yang hendak
dibina.
8.1.2 Membaca dan menerangkan manual.
8.1.3 Mengenal pasti komponen model
berpandukan manual.

Hasil pembelajaran Pada akhir pengajaran:


I 20/25 orang murid dapat mengenal pasti
enam daripada 10 komponen dengan betul.
II 18/25 orang murid dapat menjawab
lembaran kerja dengan sekurang-kurangnya
80% betul.
III 20/25 orang murid dapat membina lego
mengikut lakaran yang telah dibuat secara
bekerjasama dalam kumpulan.

EMK Kreativiti dan TMK


Bahan Bantu Mengajar Slaid, gambar-gambar, set binaan, lego, kad imbas
dan lembaran kerja.
Kemahiran Saintifik Memerhati, mentafsir dan berkomunikasi.
Pengetahuan Sedia Ada Murid tahu contoh alat-alat teknologi yang
digunakan dalam kehidupan seharian.
Nilai Kerjasama, tekun, dan sifat ingin tahu.
Penilaian PdP Lembaran kerja, penglibatan sepanjang pdp dan
aktiviti berkumpulan.
Kaedah PdP Inkuiri penemuan dan perbincangan
FASA
ISI AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PENGAJARA CATATAN
KANDUNGAN PEMBELAJARAN
N/MASA

Video robotik 1 Murid menonton video


mengenai dunia robotik. BBM:
Set induksi 2 Guru menyoal murid Video
(5 minit) berkaitan topik yang Nilai:
mereka belajar. Tekun
KPS:
Memerhati
1. Murid dibahagikan kepada BBM:
Penerangan 5 buah kumpulan (terdiri Slaid
daripada 4-5 orang murid). powerpoint
2. Setiap kumpulan diberikan dan kad
kad imbasan suaian. imbas.
3. Murid memerhatikan slaid
powerpoint sambil Nilai:
mendengar penerangan
guru termasuklah maksud
set binaan berfungsi, KPS:
manual dan komponen- Memerhati,
komponen dalam set berkomunika
Pencetusan binaan. si dan
idea 4. Selesai penerangan,
mentafsir.
( 10 minit) dengan menggunakan kad
imbas, murid-murid
Kemahiran
memadankan kad tersebut
Berfikir:
dengan betul.
Rasioanal
5. Kad imbas menunjukkan
dan logik
nama komponen dan juga
gambar komponen.
6. Aktiviti hendaklah
dijalankan secara
berkumpulan.
7. Guru bertindak sebagai
pembimbing.

BBM:
Aktiviti 1. Setiap murid diminta untuk Kertas A4 dan
berkumpulan, melakarkan binaan lego.
murid membina mereka.
atau 2. Murid diberikan set lego Nilai:
menyambungkan bagi setiap kumpulan. Kerjasama,
3. Murid-murid akan diminta
set lego. teliti dan
untuk membina serta
salin bertolak
Penstruktu menyambungkan lego-lego
ansur.
ran semula mengikut bentuk yang
idea telah mereka bincangkan.
KPS:
( 30 minit) 4. Murid akan disoal kenapa
Berkomunika
mereka memilih bentuk
si dan
tersebut serta
mentafsir
menceritakan
keistimewaan binaan
Kemahiran
mereka.
Berfikir:
Rasional

Aplikasi BBM:
idea Lembaran kerja 1. Murid menjawab soalan- Lembaran
soalan pada lembaran kerja kerja.
secara individu.
2. Murid boleh berbincangan
(10 minit) dalam kumpulan. Nilai: Tekun

1. Setiap murid akan disoal


Refleksi bersama apa yang telah mereka BBM:
dengan murid belajar pada hari tersebut. Kad imbas
2. Dengan berbantukan kad
imbas, murid akan Teknik:Peny
mengenalpasti nama oalan
komponen tersebut.
3. Setiap murid harus Nilai:
menyebut sekurang- Yakin dan
Refleksi kurangnya satu perkataan. sifat ingin
(5 minit) 4. Sifat ingin tahu diterapkan
tahu
untuk berfikiran secara
kreatif dalam
mengabungkan komponen-
komponen tersebut bagi
menghasilkan satu mesin
yang boleh digunakan
dalam memudahkan
aktiviti kehidupan seharian.

You might also like