You are on page 1of 8

Rancangan Pengajaran Harian

Tema: Penyerapan

Kelas: 3 Maju (40 orang murid)

Masa: 60 minit (2 waktu)

Tarikh: 16 Januari 2017 (Isnin)

Standard Kandungan: 6.1 Menganalisis pengetahuan tentang keupayaan bahan menyerap air.

Standard Penbelajaran: 6.1.4 Membuat urutan jenis bahan mengikut keupayaan menyerap air
dengan menjalankan penyiasatan.

Objektif Pembelajaran: Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) Mengenalpasti kebolehan penyerapan air sesuatu bahan melalui penyiasatan.


2) Menyusun bahan-bahan yang diuji mengikut kebolehan penyerapan air dengan betul.

Pengetahuan sedia ada:

1. Murid telah faham bahan mempunyai bahan kalis air dan bahan serap air.
2. Murid-murid telah mengetahui beberapa jenis bahan yang dapat menyerap air.

Pentaksiran Berasaskan Sekolah (PBS):

1. Eksperimen SP 6.1.4 Mengenalpasti kebolehan penyerapan air sesuatu bahan melalui


penyiasatan.
2. Latihan SP 6.1.4 Menyusun bahan-bahan yang diuji mengikut kebolehan penyerapan air.

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran:

Konstruktivisme, Pembelajaran Kontekstual, Pendekatan Inkuiri-Penemuan.,

Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran:

Eksperimen, Kajian Masa Depan, Perbincangan.


Kemahiran Proses Sains:

1. Memerhati
Aktiviti Pemerhatian (Set Induksi): Murid dikehendaki memerhati perubahan paras air dalam tabung
uji.
Aktiviti Eksperimen (Penstrukturan semula idea): Murid dikehendaki memerhati perubahan paras
air dalam bikar.
2. Mengelaskan
Aktiviti Eksperimen (Penstrukturan semula idea): Murid dikehendaki menyusun bahan-bahan
berdasarkan kebolehan penyerapan air dari kuat ke lemah.
3. Mengeksperimen
Aktiviti Eksperimen (Penstrukturan semula idea): Murid dikehendaki menjalankan eksperimen untuk
mengkaji kebolehan penyerapan air sesuatu bahan.
4. Membuat inferens
Aktiviti Brainstorming (Pencetusan Idea): Murid dikehendaki mencari sebab perbezaan isipadu air
yang hilang dalam tabung uji.
Aktiviti Eksperimen (Penstrukturan semula idea): Murid dikehendaki menyatakan satu inferens bagi
eksperimen tentang menguji kebolehan penyerapan air sesuatu bahan.
5. Berkomunikasi
Aktiviti Brainstorming (Pencetusan Idea): Murid dikehendaki membincang dan berfikir sebab
penurunan paras air yang berbeza.
Aktiviti Cooling Down (Refleksi): Murid dikehendaki berkomunikasi dan berbincang dalam kumpulan
lalu mempersembahkan hasil dapatan eksperimen kumpulan.

Tabiat Berfikir (Habits of Mind): Menggunakan pengetahuan lepas ke situasi baru.

Kemahiran berfikir: Membandingkan, Menganalisis, Menjanakan idea.

Sikap dan nilai murni:

Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling, Jujur dan tepat dalam merekod dan
mengesahkan data.

Bahan Bantu Mengajar:

Tabung uji, surat khabar, pembalut plastik, kain, pewarna makanan merah, air suling, bikar, penyukat
silinder, kepingan kayu, kepingan besi, slaid PowerPoint, LCD, komputer riba.
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Pengajaran
Set Induksi Murid memerhati JENIS AKTIVITI: PEMERHATIAN KPS:
(5 minit) perubahan paras 1. Cikgu menyediakan tiga 1. Memerhati
air dalam tabung tabung uji yang berisi dengan
uji. air berwarna merah (pewarna Nilai Murni:
makanan merah campur air 1. Minat dan bersifat
Bahan penutup suling) sehingga separuh ingin tahu tentang
yang digunakan: penuh. perubahan paras
2. Surat khabar, kain, dan
- Surat khabar air dalam tabung
pembalut plastik digunakan
- kain uji.
untuk menyumbat dan
- pembalut plastik
menutup tabung uji.
3. Tabung uji diterbalikkan.
4. Murid diminta untuk memerhati
perubahan paras air dalam
tabung uji.
Langkah 1 Murid mencari 1. Murid dikemukakan soalan KPS:
Pencetusan sebab perbezaan oleh guru. 1. Berkomunikasi
2. Murid dibimbing oleh guru
idea isipadu air yang 2. Menginferens
untuk memberi pendapat
(5 minit) hilang dalam
tentang perubahan paras air
tabung uji. KBKK:
dalam tabung uji.
1. Menjanakan idea
3. Setelah murid mengemukakan
2. Menilai
pendapat, murid dikemukakan
soalan oleh guru tentang
Nilai Murni:
kebolehan penyerapan air
1. Berani mencuba
pada setiap bahan adalah
untuk menyuarakan
berlainan.
idea.
4.
2. Berfikir secara
Soalan: Murid-murid, apakah
rasional.
perubahan yang anda dapati pada
paras air dalam tabung uji?

Murid: Paras air telah turun!


Murid: Air telah hilang!
Murid: Air telah diserap!
Soalan: Kalau air telah hilang, ke
manakah air yang hilang dalam
tabung uji pergi?

Murid: Kain telah serap air!


Murid: Air telah masuk ke dalam
surat khabar!

Soalan: Betul, Tetapi adakah


anda dapati air di dalam tabung uji
kain ada apa perbezaan dengan
air dalam tabung uji surat khabar?

Murid: Lebih banyak air masuk ke


dalam kain!
Murid: Kain boleh serap lebih
banyak air daripada surat khabar!

Jawapan: Betul! Pandainya


murid-murid. Seperti yang apa
murid-murid perhatikan, kain boleh
serap lebih banyak air daripada
surat khabar. Ini kerana setiap
bahan mempunyai kebolehan
penyerapan air yang berbeza. Hari
ini, kita akan belajar tentang
kebolehan penyerapan air bahan.
Langkah 2 Guru membimbing 1. Murid dibahagikan kepada KPS:
Penstruktura murid menjalankan empat kumpulan. 1. Memerhati
2. Setiap kumpulan menjalankan 2. Mengelaskan
n semula eksperimen dan
3. Mengeksperimen
eksperimen untuk menyiasat
idea (30 berbincang dalam 4. Membuat inferens
kebolehan penyerapan air 5. Berkomunikasi
minit) kumpulan.
pada sesuatu bahan.
3. Selepas menjalankan
Pentaksiran
eksperimen, murid berbincang Berasaskan Sekolah
dalam kumpulan masing- (PBS):
masing tentang hasil dapatan Eksperimen SP
eksperimen dan menyusun 6.1.4 Mengenalpasti
bahan-bahan berdasarkan kebolehan
kebolehan penyerapan air. penyerapan air
4. Ketua kumpulan merumus dan
sesuatu bahan
membentangkan hasil dapatan
melalui penyiasatan.
mereka di depan kelas.

KBKK:
Prosedur:
1. Membandingkan
1. 100ml air suling diisi ke dalam 2. Menganalisis
sebuah bikar.
2. Beberapa titis pewarna
Nilai Murni:
makanan ditambah ke dalam
1. Jujur dan tepat
air suling.
2 dalam merekod
3. 20 cm surat khabar telah
dan mengesahkan
direndam ke dalam bikar. data.
4. Selepas 5 minit, surat khabar
dikeluarkan dan air di dalam
bikar disukat dengan satu
penyukat silinder.
5. Murid mencatat dan merekod
isipadu air yang baki dalam
bikar.
6. Langkah 1 hingga langkah 5
diulangkan dengan
menggantikan surat khabar
dengan kain, pembalut plastik,
kepingan kayu, dan kepingan
besi.

Urutan bahan mengikut kebolehan


penyerapan air dari kuat ke lemah:
Kain, surat khabar, kepingan kayu,
pembalut plastik, kepingan besi.
Langkah 3 Guru membaca 1. Murid dibacakan beberapa KPS:
Aplikasi idea sebuah cerita buah cerita. 1. Mengelaskan
Cerita 1:
(15 minit) kepada murid-
Pada satu pagi, Ali, Christ,
murid. Murid-murid Pentaksiran
dan Sanjiv berjalan kaki ke
dikehendaki Berasaskan Sekolah
sekolah bersama-sama. Ali
menyusun urutan (PBS):
sedang memakai baju sukan
bahan mengikut Latihan SP 6.1.4
yang dibuat dengan kapas
kebolehan Menyusun bahan-
kerana hari itu Ali ada kelas
penyerapan air dari bahan yang diuji
Pendidikan Jasmasni. Sanjiv
kuat ke lemah. mengikut kebolehan
dan Christ pula memakai baju
penyerapan air.
sekolah yang diperbuat
Cerita 1:
dengan kain nilon. Tiba-tiba,
KBKK:
hujan turun dengan lebat.
1. Membanding dan
Christ terus keluarkan sebuah
membeza
baju hujan dari beg sekolah 2. Membuat
dan memakainya. Mereka ramalan.
Cerita 2:
terus lari ke arah sekolah.
Semasa tiba ke sekolah, apa KBAT:
akan berlaku kepada mereka? 1. Mengaplikasi
Cerita 2:
Pada suatu hari, Adam tiba-
BBM:
tiba berasa dahaga semasa
1. Slaid PowerPoint
waktu rehat di sekolah. Oleh
2. LCD
itu, Adam pun pergi kantin 3. Komputer riba
sekolah untuk beli minuman.
Semasa berada di kantin,
Adam dapati kebanyakan
murid telah balik ke kelas
selepas menjamu selera.
Keadaan di kantin adalah
sangat kotor dan pembantu
kantin sedang berusaha
membersihkan meja-meja di
kantin. Adam dapati terdapat
banyak tumpahan air minuman
di atas setiap meja. Di dalam
kantin terdapat beberapa jenis
meja. Meja kayu, meja kayu
disalut kain meja, dan meja
kayu disalut plastik. Meja
manakah paling susah
dibersihkan?
2. Murid dibahagikan kepada
beberapa kumpulan. Setiap
kumpulan akan dapat
beberapa keping kad gambar
yang mengandungi bahan
yang berkaitan dengan cerita.
3. Murid akan menyusun kad
gambar bahan mengikut
kebolehan menyerap air dan
tampal di papan putih.
Refleksi Guru berpantun 1. Murid dibacakan sebuah KPS:
(5 minit) dan minta murid- pantun teka-teki dan murid 1. Komunikasi
murid menjawab diminta untuk menjawab teka-
teka-teki bagi teki tersebut. KBKK:
merumuskan topik 1. Menjana idea
pengajaran pada Pantun Teka-teki:
hari ini. Ali pergi kedai beli kola, ELEMEN
MERENTAS
Tetapi kola tumpah ke sirap:
KURIKULUM :
Pantun Teka-teki: Kain kalis air, kapas, dan tuala, 1. Bahasa
Mana satu paling pandai serap?
BBM:
4. Slaid PowerPoint
5. LCD
6. Komputer riba

You might also like