You are on page 1of 5

Proiect didactic

Obiectul: Geografia Uman i Economic a Lumii


Data:
Clasa: XI
Profesor:
Subiectul: Agricultura mondial
Obiective de referin:
S explice cu cuvinte proprii esena noiunilor
S descrie o ramur a economiei n baza planului model
Obiective operaionale:
O1 s explice cu cuvinte proprii esena noiunilor fond funciar, agricultura mondial i
agricultura tradiional
O2 s povesteasc cu cuvinte proprii importana agriculturii n economie
O3 s disting principalele subramuri ale agriculturii
O4 s explice principalii factori de amplasare a subramurilor agriculturii
O5 s recunoasc pe hart principalele regiuni agricole de pe Glob
Materiale didactice: Harta politic a lumii, postere, tabelul Fondul funciar mondial i
utilizarea lui pe regiuni mari ale Terrei, Harta Cele mai mari peisaje agricole
Strategii didactice: conversaia euristic, explicarea noiunilor, lucrul cu manualul, alctuirea
conspectelor de reper, analiza hrilor, tabelelor, clastering
Moduri de activitate: individual, n echipe, frontal

Desfurarea leciei

Etapele leciei Strategii Evaluare Timp


Activitatea
profesorului Activitatea elevului
1. Organizarea Comenteaz spusele Elevii citesc motoul 2 min.
clasei economistului scoian leciei i l
captaraea Adam Smith: comenteaz
ateniei Adevrata bogie a
unei ri nu sunt banii,
ci pmntul, imobilile ei
i diverse obiecte de
consum. Izvorul
acestora este munca.
2. Verificarea (elevii nchid manualele Elevii rspund la 7-8
cunotinelor i lucreaz numai cu ntrebrile adresate min.
hrile i atlasul) de ctre colegi
Jocul cu
mingeantrebri
rspunsuri Un elev
arunc mingea i
adreseaz o ntrebare din
tema studiat anterior
altui elev
3. Profesorul le propune i noteaz tema n 2 min.
Comunicarea elevilor s deduc caiete.
subiectului subiectul leciei.
Conform rotaiei acelor
de ceasornic pornii de la
litera accentuat i citii
tema leciei. Agricultura
mondial.
4. Enumerarea Profesorul anun i noteaz 3 min.
obiectivelor obiectivele leciei. obiectivele n
operaionale (obiectivele sunt scrise caieele
pe tabl)
5. Dirijarea Jocul mbinri de Agricultura este una Apreciere 2 min
nvrii cuvinte din ramurile verbal
Pe tabl sunt scrise principale ale
mbinri de cuvinte produciei materiale,
profesorul le propune ea creaz produse
elevilor s formeze vegetale i
noiunea de agricultur animaliere, care sunt
Ramurile produciei din folosite ca materie
ale una materiale este prim n unele
creaz ramuri industriale i
produseanimaliere ea asigur produse
care vegetale ca folosite alimentare de baz.
sut i unele materiale n
ramuri prima asigur i
industriale de alimentar
baz produse
agricultura.
- Care este
importan Apreciere 2 min
O2 agriculturii n verbal
rconomia
naional
- Din ce sector al
economiei face
parte agricultua?
Explicai termenii fond Elevii explic
funciar, agricultur noiunile cu cuvinte
modern i agricultur proprii i apoi le
O1 tradiional ( elevii verific cu ajutorul
primesc cte un poster i dicionarului Apreciere
trebuie s explice geografic. verbal
noiunea cu cuvinte 3 min
proprii )
Profesorul le propune
elevilor s deschid
dicionarul geografic i
s verifice dac
noiunile din dicionar se
aseamn cu ale lor.

- Ce factori
determin
dezvoltarea Elevii numesc
agriculturii factorii ce determin
factorii care dezvoltarea
influieneaz asupra agriculturii.
O4 dezvoltrii agriculturii - naturali
(elevii formeaz grupuri) (relieful,
Explicai fiecare factor clima,
I grup- relieful, solul hidrografia,
II grup clima, solul)
hidrografia - tehnici
III grup tehnic i social - social
economic economici Apreciere
verbal 3 min.
Profesorul le propune
elevilor sa alctuiasc
sub form de clastering Agricultura:
Componena ramural a - cultura
agriculturii plantelor
n funcie de factorii cultura cerealelor
tehnici i social - cultura plantelor
O3 economici se cunosc tehnice
dou tipuri principale de cultura cartofului, 2 min.
agriculturi: leguminoaselor
- agricultura pomicultura
tradiional viticultura
- agricultura cultura plantelor
modern furajere
profesorul le propune - creterea
elevilor sa alctuiasc animalelor
sub form de conspect bovinelor
de reper tipurile porcinilor
agriculturii ovinelor i caprinelor
I-III agricultura cabalinelor
traditional avicultura Apreciere
II grup agricultura sericicultura verbal
modern apicultura
piscicultura
Profesorul le propune
elevilor sa scie pe fise 5 min
cte un stat n care este
rspndita agricultura
tradiional i agricultura
modern( culoare roie
a.m., culoare galben a.
t.) i s le lipeasc pe
hart

O importan
primordial pentru
dezvoltarea agriculturii
au resursele funciare
Analizati tabelul
Structura fondului 3 min
funciar

Profesorul le propune Elevii analizeaz Apreciere


elevilor s analizeze tabelul Structura verbal
harzta Cele mai mari fondului funciar
peizaje agricole mondial

I echip reprezint
agricultura printr-un
proverb
II echip eseu Elevii analizeaz
III echip - ghicitoare harta Cele mai mari
peizaje agricole
mondiale
O5

Elevii alctuiesc 3 min.


proverbe, eseu,
ghicitoare

6. Fixarea I grup Ce relaii agrare Rspund la Apreciere 4 min.


cunotinelor s-au stabilit n R. M ntrebrile propuse verbal
oldova de ctre profesor
II grup- Completeaz
schema Legtura
agriculturii cu alte
ramuri
III grup n ce grupe de
state ponderea populaiei
ocupate n agricultur
este cea mai sczut
7. Anunarea Profesorul anun tema Elevii i noteaz
temei pentru pentru acasa tema pentru acasa n
acasa caietele
8. Notarea Anun i comenteaz ascult
elevilor notele elevilor

Tataru Lilia
Profesor de geografie,
Grad didactic doi
Liceul Teoretic Mircea cel Btrn#,
Chiinu

You might also like