You are on page 1of 5

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Bo Disco Mentor Jacoline


Klas PEH16VA Datum 14-3-2017
Stageschool De Schalm Groep 6
Plaats Vught Aantal lln 26
Vak- vormingsgebied: BVO
Speelwerkthema / onderwerp: schoenen

Persoonlijk leerdoel:
- De namen/leerlingen kennen
- De klas onder controle houden (af en toe namen noemen).
Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:
- Het werken met verschillende materialen zoals: stof, knopen, veren, - Ik loop rond wanneer ze aan het werken zijn.
verf, etc. - Ik bekijk de schoenen aan het einde van les.
- Het gebruiken van verschillende vormen (de schoen hoeft geen
schoen te blijven).
- Het gebruiken/ontwikkelen van de creativiteit.

Beginsituatie:
De kinderen zijn vaker in de klas bezig met kunstzinnige orintatie. Zo werken ze met IPC, hierbij hebben ze bepaalde vakken om een bepaald thema.
De kinderen zijn naar een tentoonstelling in het stedelijk museum in s-Hertogenbosch geweest. Deze tentoonstelling heette Middernacht bij Meret en Bart. Aan het
eindje van het museumbezoek hebben ze papieren met schoenen daarop meegekregen. Deze schoenen heb ik als idee gebruikt voor mijn les.
De kinderen hebben oude schoenen meegenomen voor deze les.
De les is verdeeld over meerdere uren. Het tussenstuk zal dus veel langer zijn dan in mijn lesvoorbereiding staat. Het opruimen zal bij elke les plaatsvinden, maar het
bespreken alleen in de laatste.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
+/- 10 min - Bespreken van een powerpoint. In deze - De kinderen vertellen wat voor dingen ze zien - Powerpoint
powerpoint worden allemaal fotos laten - De kinderen luisteren - digibord
zien van kunstzinnige schoenen.
- Bespreken wat ze zien, wat voor
vormen etc.

2 min - uitleggen wat de opdracht is. Ze gaan - De kinderen luisteren. - Schoenen


nu hun eigen schoen pimpen. - Powerpoint
Belangrijk is dat ze goed kijken naar - Digibord
vormen en dat het niet altijd een schoen - Materialen
hoeft te blijven.
- Ik laat zien wat voor materialen ze
kunnen gebruiken.

40 min - Ik loop rond en help waar nodig. - De kinderen werken aan de opdracht - Schoenen
- Materialen

5 min - Ik zeg tegen de kinderen dat ze moeten - De kinderen ruimen op. - Schoenen
gaan opruimen. - Sommige kinderen laten hun schoen zien en - Materialen
- Een paar kinderen laten hun schoen vertellen wat ze hebben gedaan.
zien en ze vertellen wat ze precies
hebben gedaan (het kan zijn dat de
opdracht niet in een dag af is, dan word
het verder afgemaakt in de stageweek).
Persoonlijke reflectie
We hebben aan deze les ook het thema geluk gekoppeld want volgende week is het de geluksweek op mijn stageschool. Ze maken dan
een museum voor de ouders en deze schoenen komen daar ook bij te staan. De kinderen gaan dus ook een stukje schrijven op een
museumbordje waarop ze vertellen waarom deze schoen hun gelukkig maakt.
Op idee/tip van mijn mentor hebben we na de presentatie de kinderen eerst laten tekenen wat ze van plan zijn. Ze hebben opgeschreven
welke materialen ze nodig hebben en wat ze voor idee hebben globaal (niet in detail).
De kinderen waren heel enthousiast en betrokken bij de presentatie, veel kinderen wilde iets zeggen over wat ze zagen, welke vorm ze
hadden en wat voor materiaal er was gebruikt.
Mijn mentor was nadat de kinderen waren begonnen ook even uit de klas om wat dingen te regelen. Het was fijn om te zien dat dit heel
goed ging. De volgende keer zou ik meer willen letten op mijn tijdsindeling (op tijd stoppen) (14-3-2017).
In de stageweek hebben de kinderen hun schoen afgemaakt. De kinderen waren heel enthousiast en hebben hard aan hun schoen
gewerkt. Ik vond het heel fijn dat ik van mijn mentor veel tijd kreeg om deze les te geven.
Ik ben heel bij hoe de les is gelopen.

Feedback mentor (inclusief handtekening) Jacoline Vernooij


Datum:
Zie observatieformulier.
Basisplan

Les: Pimp youre shoe

Groep: Groep 6

Museum bezoek aan het stedelijk


Bron/Methode: museum.
Beelonderwijs en didactiek.
Datum: 14-3-2017

De kinderen zijn naar een museum


Betekenis geweest waar ze al iets met dit
Wat zijn de inhouden en onderwerp gedaan hebben. Ook zijn ze
associatiemogelijkheden? op deze leeftijd bezig met uiterlijk en
Waardoor wordt het persoonlijk voor kleding.
het kind? De meeste kinderen zijn creatief, dit is
niet alleen kunst maar ook in verhalen
schrijven etc.
De kinderen krijgen verschillende fotos
Vorm te zien met verschillende schoenen voor
Met behulp van welke beeldaspecten inspiratie.
kunnen de inhouden vorm krijgen? Zo kunnen ze kiezen voor verschillende
Bv kleur, textuur, compositie etc. texturen, kunnen ze kiezen om veel
detail te gebruiken ook kunnen ze
kiezen op de schoen om te toveren in
iets anders dan een schoen.
Zie fotos die ik heb gebruikt in mijn
presentatie onder het basisplan.
Voor materiaal hebben ze in ieder geval
Materiaal hun oude schoenen. Ook mogen ze
Welk materiaal is daarvoor geschikt, verschillende stoffen, touw, verf, stiften
welke mogelijkheden biedt het? etc. gebruiken.

Zie fotos onder het basisplan.


Beschouwing De hakken zijn meer voor de meisjes,
Welke beelden uit de kunst toon je om maar de jongens zouden voor de
het kind betrokken te krijgen bij het vormen er ook dingen kunnen uithalen.
onderwerp? Bijvoorbeeld de octopus, met de gaten
en de draak.
Maar ik denk dat de jongens vooral
betrokken raken bij de schoen met de
gezichten/doodshoofd.
De kinderen kunnen veel verschillende
Onderzoek materialen gebruiken.
Hoe kan het kind materialen en
beeldende aspecten verkennen?

De kinderen kunnen veel verschillende


Werkwijze materialen gebruiken en dus
Welke aanwijzingen over gebruik van verschillende werkwijze.
materiaal en gereedschap geef je, en
welke vaardigheden demonstreer je?
Reflectie
Welke vragen stel je om terug te kijken
naar o.a. de beeldende doelen?

You might also like