Professional Documents
Culture Documents
KEMAHIRAN
INSANIAH
ELEMEN :
PERUNDINGAN
(NEGOTIATION)
DISEDIAKAN OLEH :
PUAN JAMILAH BINTI MAN
2010
CIK NORASHIKIN BT IBRAHIM
Kemahiran Berunding
KANDUNGAN
REKA BENTUK PENGAJARAN KEMAHIRAN BERUNDING (INSTRUCTIONAL DESIGN) 3
RANCANGAN PENGAJARAN KEMAHIRAN BERUNDING 5
NOTA GURU BAGI KEMAHIRAN BERUNDING 14
PRAKATA 15
PENGENALAN 16
MATLAMAT PERUNDINGAN 18
4. PROSES PERUNDINGAN 26
5. MENCARI PENYELESAIAN 33
PENUTUP 41
KESIMPULAN 42
LAMPIRAN 44
BORANG PENILAIAN 44
TUGASAN PERUNDINGAN 46
2
Kemahiran Berunding
3
Kemahiran Berunding
OBJEKTIF UNIT : 1. Pelajar dapat memahami dan menggunakan elemen-elemen kemahiran berunding dengan tepat.
2. Memupuk keyakinan diri pelajar dalam aspek komunikasi.
3. Pelajar dapat mengaplikasikan kemahiran berunding dalam kehidupan sosial mereka.
4. Pelajar dapat mengenalpasti kemahiran berunding yang digunakan oleh pihak tertentu untuk mempengaruhi individu dalam membuat
keputusan dan mengambil tindakan.
Pembelaj
aran
Pembelajaran Pembelajaran
Konsep / Langsun
Nilai dan Sikap Sumber & Rujukan Tak Langsung Kreatif
Kemahiran Sub-Kemahiran Berfikir Reflektif g
(Related values / (Resources & (Indirect (Creative / Masa
(Key / Core (Sub. Skills / Ide) (Thinking Question) (Direct
attitude) Reference) Learning Experiential
Skill) Learning
Activities) Learning
Activities
)
4
Kemahiran Berunding
5
Kemahiran Berunding
Tajuk Perundingan
Masa 80 minit
Matlamat Pelajar dapat mengetahui dan memahami konsep perundingan serta dapat
mengaplikasikannya dalam kehidupan seharian. Pelajar dapat mempraktikkan kemahiran
berunding di peringkat sekolah, universiti, pekerjaan dan sehingga ke alam dewasa.
Objektif Pada akhir sesi ini, pelajar akan dapat memahami:
1. Cara Pelaksanaan Perundingan
a. Prinsip Memujuk
b. Cara Pembuktian
2. Matlamat dan Objektif Perundingan
3. Persediaan Memulakan Perundingan
a. Tingkah-laku Perunding
b. Kuasa Tawar Menawar
c. Strategi Perundingan
d. Senarai Semakan (Checklist)
e. Mengenali Pasukan Perunding
f. Mencipta Suasana Perundingan Yang Positif
g. Bersepakat Dengan Satu Agenda
4. Proses Perundingan
a. Membentuk Suasana Perundingan
b. Mengawal Keadaan Semasa Perundingan
c. Gaya Perundingan
d. Taktik Pertaruhan
e. Bentuk Perundingan
5. Mencari Penyelesaian
6. Rundingan menang-menang atau win-win Negotiation.
7. Menamatkan Proses Perundingan
8. Perkara Penting Tentang Perundingan
9. Keperluan Seorang Perunding Yang Berjaya
10. Persoalan Tentang Kemahiran Berunding
Isi SESI 1
1. Pengenalan
pengajaran
2. Cara Pelaksanaan Perundingan
a. Prinsip Memujuk
b. Cara Pembuktian
3. Matlamat dan Objektif Perundingan
SESI 2
4. Persediaan Memulakan Perundingan
a. Tingkah-laku Perunding
b. Kuasa Tawar Menawar
c. Strategi Perundingan
d. Senarai Semakan (Checklist)
e. Mengenali Pasukan Perunding
6
Kemahiran Berunding
3. Nota Edaran
SESI 1
Aktiviti Pengajaran : Kuliah
Masa : 80 minit
7
Kemahiran Berunding
8
Kemahiran Berunding
mengingat semula apa yang telah dipelajari. Guru point melalui LCD
(5 minit)
bertanyakan kepada 3 orang pelajar.
Langkah 6
Guru membuat rumusan.
(3 minit)
SESI 2
Aktiviti Pengajaran : Kuliah dan Aktiviti
Masa : 80 minit
Tingkah-laku Perunding
Kuasa Tawar Menawar Lampiran 1
9
Kemahiran Berunding
Strategi Perundingan
Senarai Semakan (Checklist)
Mengenali Pasukan Perunding
Mencipta Suasana Perundingan Yang Positif
Bersepakat Dengan Satu Agenda
Guru meminta pelajar memberi pendapat dan bertanyakan
soalan di sepanjang proses pengajaran.
Langkah 2
Guru meminta sekumpulan pelajar melakonkan situasi yang Tayangan power
(25 minit)
telah diberi kepada pelajar secara inpromptu. point melalui LCD
Langkah 3
Setiap orang pelajar dikehendaki membuat peta minda untuk Tayangan power
(10 minit)
Persediaan Memulakan Perundingan dalam masa 10 minit. point melalui LCD
Langkah 6
Guru membuat rumusan.
(5minit)
SESI 3
Aktiviti Pengajaran : Kuliah dan Aktiviti
Masa : 80 minit
10
Kemahiran Berunding
Langkah 6
Guru membuat rumusan.
(5 minit)
SESI 4
Aktiviti Pengajaran : Kuliah dan Aktiviti
Masa : 80 minit
11
Kemahiran Berunding
12
Kemahiran Berunding
Langkah 5 Guru meminta pelajar menutup mata selama 30 saat dan Tayangan power
(5 minit) mengingat semula apa yang telah dipelajari. Guru point melalui LCD
bertanyakan kepada 3 orang pelajar.
Langkah 6
Guru membuat rumusan.
(5 minit)
SESI 5
Masa : 80 minit
1. Setiap kumpulan diberikan masa 5 minit untuk membuat pembentangan tajuk yang
telah terpilih.
2. Guru mencabut undi di hadapan pelajar untuk giliran pembentangan tugasan. Guru
juga memilih pembentang bagi kumpulan yang telah terpilih.
4. Guru akan meminta semua kumpulan untuk mengisi borang penilaian persembahan
bagi sesebuah kumpulan yang lain. Kumpulan tersebut juga perlu membuat rumusan
tentang apa yang dipersembahkan oleh kumpulan yang dinilai.
SESI 6
Masa : 80 minit
13
Kemahiran Berunding
3. Setiap kumpulan diberikan masa 5 minit untuk membuat pembentangan tajuk yang
telah terpilih.
4. Pelajar membentangkan tugasan dengan mengikut tajuk yang telah dipilih. Guru
memilih pembentang bagi kumpulan yang telah terpilih.
5. Guru akan meminta semua kumpulan untuk mengisi borang penilaian persembahan
bagi sesebuah kumpulan yang lain. Kumpulan tersebut juga perlu membuat rumusan
tentang apa yang dipersembahkan oleh kumpulan yang dinilai.
RINGKASAN NOTA
1. Pengenalan
2. Cara Pelaksanaan Perundingan
3. Prinsip Memujuk
4. Cara Pembuktian
5. Matlamat dan Objektif Perundingan
6. Persediaan Memulakan Perundingan
a. Tingkah-laku Perunding
b. Kuasa Tawar Menawar
c. Strategi Perundingan
d. Senarai Semakan (Checklist)
e. Mengenali Pasukan Perunding
f. Mencipta Suasana Perundingan Yang Positif
g. Bersepakat Dengan Satu Agenda
7. Proses Perundingan
a. Membentuk Suasana Perundingan
b. Mengawal Keadaan Semasa Perundingan
c. Gaya Perundingan
d. Taktik Pertaruhan
e. Bentuk Perundingan
8. Mencari Penyelesaian
9. Rundingan menang-menang atau win-win situation.
10. Menamatkan Proses Perundingan
11. Perkara Penting Tentang Perundingan
12. Keperluan Seorang Perunding Yang Berjaya
13. Persoalan Tentang Kemahiran Berunding
14. Penutup/ Kesimpulan
14
Kemahiran Berunding
PRAKATA
Setiap hari kita merundingkan sesuatu. Kita berunding dengan rakan sekelas tentang
pelajaran, berunding dengan rakan sekerja tentang kerja harian, atau dengan pelanggan
mengenai barang atau perkhidmatan yang disediakan. Malahan kita perlu berunding dengan
diri sendiri tentang bagaimana hendak berhenti merokok atau mengamalkan diet. Dalam
organisasi, perundingan merupakan satu cara pengurusan konflik atau penyelesaian masalah
yang biasa dilakukan oleh pemimpin organisasi. Misalnya pemimpin berunding dengan
pengikutnya untuk mencari jalan penyelesaian. Perundingan dilakukan bukan setakat untuk
menamatkan konflik yang berlaku, tetapi sebenarnya adalah untuk meningkatkan prestasi
mereka dalam organisasi.
Untuk menjadikan sesuatu rundingan itu berjaya atau menjadi perunding yang berjaya, kita
haruslah mempunyai kemahiran berunding. Di dalam menjayakan rundingan ini, kemahiran
memujuk juga berkait rapat dengan proses rundingan. Jadi, untuk menjadi perunding yang
berjaya, cemerlang dan gemilang, kita perlu mahir di dalam kedua-dua kemahiran ini.
15
Kemahiran Berunding
PENGENALAN
Perundingan bermaksud mengambil sesuatu tindakan bagi mencapai suatu situasi yang dapat
diterima oleh kedua-dua belah pihak yang berunding. Perundingan diadakan apabila minat
seseorang atau sekumpulan orang sama dengan minat seseorang atau sekumpulan orang
yang lain untuk mencapai sesuatu matlamat. Dalam perundingan terdapat tiga objektif yang
hendak dicapai, iaitu :
(1) Kepentingan yang diingini oleh kedua-dua pihak
(2) Konflik yang wujud antara kedua-dua pihak
(3) Berkerjasama kearah mencapai matlamat
Persahabatan / suka- Kita lebih mudah bersetuju dengan permintaan kawan atau
seseorang yang disukai.
16
Kemahiran Berunding
Memujuk juga memerlukan cara yang dapat meyakinkan pelanggan iaitu melalui cara
pembuktian . Cara ini adalah yang paling berkesan dan perlu digunakan dengan
berhemah bagi mencapai tahap yang diinginkan.
Proses memujuk akan lebih efektif dalam situasi-situasi berikut:
1. Bukti-bukti diberikan dalam bentuk yang mudah difahami.
2. Bukti-bukti disampaikan dengan yakin dan jelas.
3. Pemujuk merupakan seorang yang tidak dikenali.
4. Bukti-bukti yang digunakan belum pernah diketahui atau didengari.
5. Bukti-bukti yang digunakan berkaitan dengan individu yang dipujuk.
6. Bukti-bukti yang diberi menunjukkan kesahihan yang nyata atau mempunyai
ciri-ciri kesahan yang tinggi.
7. Tiada faktor atau perkara lain yang dapat menolak bukti yang diberikan.
17
Kemahiran Berunding
MATLAMAT PERUNDINGAN
Matlamat perlu dicapai di dalam sesuatu proses perkhidmatan pertolongan. Matlamat dapat
memberi arah tujuan bagi melaksanakan sesuatu perancangan dan tindakan yang baik. Dalam
perundingan, matlamat hendaklah menumpu ke arah mengoptimumkan keberkesanan sistem
sasaran.
1. Timbulkan satu perasaan aktif tentang kesedaran diri konsulti dan sistem sasaran.
2. Wujudkan suatu suasana di mana pembelajaran serta kefahaman diberi penghargaan.
3. Pengaruh sistem sasaran agar lebih terbuka bagi menerima perubahan.
4. Tanamkan satu perasaan keyakinan dan perasaan penuh kemahiran terhadap
kebolehan sistem sasaran itu berupaya menyesuaikan dengan perubahan yang positif.
Sebelum jelas tentang isu yang ingin dirundingkan, seseorang perunding itu perlu sedar
bahawa terdapat beberapa perkara yang perlu dielakkan dalam proses perundingan, iaitu :
(1) Merundingkan syarat atau peraturan syarikat yang dianggap sulit
(2) Merundingkan isu yang mempunyai umur diskriminasi sama ada berkaitan dengan
bangsa, jantina, atau apa sahaja bentuk diskriminasi.
(3) Merundingkan prosedur disiplin syarikat.
(4) Merundingkan pihak yang terlibat tetapi tidak menghadirkan diri dalam
perundingan.
Setelah mengambil kira isu yang boleh dirundingkan, sebagai perundingan seseorang
itu harus bersedia berdasarkan objektif sebenar yang ingin dicapai, siapa yang terlibat dalam
prundingan itu, dan faktor yang boleh memberi kesan kepada keberkesanan perundingan
tersebut. Hanya setelah mengetahui objektif sebenar baharulah persediaan untuk perundingan
boleh dilakukan.
Dalam usaha menetapkan objektif perundingan, antara perkara yang perlu
dipertimbangkan oleh seseorang perunding ialah :
(1) Objektif dan hasil yang dijangkakan.
(a) Adakah objektif itu khusus dan boleh diukur?
(b) Adakah objektif itu ada kaitan dengan pengalaman lepas?
18
Kemahiran Berunding
(2) Jika perundingan itu lebih berpihak kepada pihak lawan, apakah pendirian kita?
Ada atau tidak objektif yang hendak dicapai? Jika tidak, bagaimana untuk
mengenal pastinya?
(3) Apakah permintaan pihak lawan? Apakah bentuk persepakatan yang akan kita
ambil?
(4) Akadah pihak lawan mengetahui objektif dan latar belakang isu yang hendak
dirundingkan?
(5) Berapa kuatkah komitmen kita terhadap objektif sebagai kumpulan perunding?
(6) Apakah hasil terbaik yang boleh kita harapkan? Apakah perkara terburuk yang kita
perlu bersedia untuk menghadapinya?
Perundingan yang efektif boleh mencapai keputusan yang efektif juga. Keputusan yang efektif
biasanya dikaitkan dengan objektif perundingan dan perancangan yang elah dibuat untuk
mencapai objektif tersebut. Untuk itu, perundingan perlu menjadi proaktif dan dapat membawa
proses perundingan kearah mencapai matlamat. Objektif dan perancangan yang khusus juga
boleh menjadikan seseorang perundingan itu bersikap fleksibel.
Seseorang perunding juga perlu mengenal pasti arah perundingan dan potensi timbulnya
konflik apabila kerjasama atau kompromi antara mereka tidak dapat dicapai dalam
perundingan tersebut. Jika tidak peluang untuk mengadakan perundingan menjadi semakin
tipis dan ini menyebabkan kedua-dua pihak akan kecewa. Ketidaksediaan pihak yang terlibat
dalam perundingan untuk mempertimbamgkan sesuatu perkara yang timbul dalam proses
perundingan juga akan menggagalkan proses perundingan.
19
Kemahiran Berunding
Kadang kala proses perundingan gagal kerana perunding terlalu bertegas dengan
keududkannya. Oleh itu, untuk mencapai objektif perundingan perunding perlu bertingkah laku
yang boleh menimbulkan situasi harmoni dalam proses perundingan. Untuk itu perunding
perlu:
20
Kemahiran Berunding
21
Kemahiran Berunding
(2) Bagaimana hendak mendapatkan maklumat tentang diri mereka, contohnya komitmen
mereka terhadap objektif, kepentingan mereka mencapai objektif dan persediaan yang
dilakukan oleh mereka?
(3) Bagaimana hendak meningkatkan kuasa penawaran? Adakah dengan mengadakan
latihan pada praperundingan? Adakah strategi yang akan digunakan untuk mengatasi
masalah ini?
(4) Apakah bentuk strategi yang akan digunakan?
(5) Bagaimana hendak menyusun agenda? Adakah agenda tersebut perlu dibuat secara
terperinci atau sekaligus?
22
Kemahiran Berunding
(11) Adakah kita akan bersikap rasional dan logik atau mengikut emosi dalam penjelasan
tersebut? Adakah penjelasan itu sesuai digunakan lagi atau pendekatan yang lain
perlu dicari?
(12)Apakah urutan terbaik untuk memperkenalkan cadangan itu? Bilakah masa yang
paling sesuai diperkatakan?
(13)Di manakah tempat yang paling sesuai mengadakan perundingan itu; pilihan kita atau
pilihan pihak lawan atau ditempat yang berkecuali?
(14)Siapakah yang kita kehendaki untuk mempengerusikan perundingan tersebut?
(15)Bagaimanakah kita hendak memulakan tuntutan? Adakah kita mahu memulakannya
atau berdasarkan pendekatan penyelesaian masalah?
(16)Pada peringkat manakah kita harus memberikan maklumat atau menangguhkannya
dahulu?
(17)Adakah kita mempunyai pengetahuan teknikal dan kemahiran untuk berunding secara
efektif tentang sesuatu isu? Bagaimana untuk mendapatkannya?
(18)Adakah kita mempunyai kemahiran interpersonal atau kemahiran social untuk
mengurus hubungan dengan pihak lawan?
23
Kemahiran Berunding
24
Kemahiran Berunding
4. Objektif Tujuan / objektif utama rundingan perlu dinyatakan. Objektif mestilah dicapai
sesudah tamat rundingan.
5. Memperkenalkan agenda Membincangkan agenda yang sudah disediakan.
6. Perundingan Isu-isu yang dikemukakan akan diketengahkan.
7. Peranan Mengeluarkan hujah masing-masing. Membentangkan pandangan,
pendapat, kritikan dan sebagainya.
8. Masa Tempoh yang diperlukan untuk perundingan.
Contoh: Perundingan ini akan mengambil masa selama 2 jam / tidak mengambil masa
yang lama. Tempoh diletakkan supaya perundingan tidak berjalan terlalu lama dan
terlalu singkat. Pihak yang terlibat akan cuba menyelesaikan masalah dalam waktu
yang difikirkan sesuai.
9. Persoalan Menanyakan soalan, menambah perkara-perkara lain dengan memberi
pandangan dan sebagainya.
4. PROSES PERUNDINGAN
25
Kemahiran Berunding
didapati mementingkan diri, terlalu berpegang kepad prinsip, atau menolak kompormi. Sikap
sebegitu merupakan penyebab kepada kegagalan mencapai matlamat perundingan.
Dalam proses perundingan kedua-dua belah pihak perlu mengutamakan kepentingan
perundingan dan bukannya kedudukan kecuali kedudukan itu didapati memberikan faedah
kepada matlamat yang hendak dicapai. Perunding perlu berhati-hati dalam proses perundingan
supaya matlamat yang dikehendaki tercapai. Sebagai wakil organisasi dalam situasi
perundingan, matlamat yang hendak dica;pai oleh organisasi perlu diutamakan.
Setelah kepentingan perundingan diketahui, perunding juga perlu mengambil tahu
kepentingan yang hendak dicapai oleh pihak lawan. Ini boleh dilakukan dengan cara
mengemukakan beberapa pertanyaan seperti yang berikut :-
(1) Apakah yang ingin kita capai?
(2) Bilakah matlamat itu patut dimulakan?
(3) Apakah matlamat atau sasaran dalam perundingan ini?
(4) Apakah yang harus dilakukan?
Pertanyaan ini boleh memberikan kefahaman segera dan jelas tentang matlamat yang
ingin dicapai dalam proses perundingan. Walau bagaimanapun, kadang-kadang beberapa
soalan tambahan diperlukan lagi sebelum matlamat sebenar perundingan difahami.
26
Kemahiran Berunding
dirancangkan atau sebaliknya, tetapi juga boleh mendapatkan maklumat tentang karektor,
sikap dan tujuan perunding pihak lawan. Di samping itu perunding juga perlu cuba
mendapatkan petunjuk tentang pengalaman, kemahiran dan gaya perundingan pihak lawannya
itu. Perunding yang berpengalaman akan mencari kerjasama menerusi topik yang umum pada
peringkat awal proses perundingan. Mereka juga akan mencari kekuatan dan kelemahan serta
keutamaan dan keprihatinan perunding pihak lawan. Ini akan membantu perunding membuat
penilaian dan pertimbangan tentang sejauh mana strateginya berbeza dengan proses
perundingan pihak lawan.
27
Kemahiran Berunding
Nota: Gunakan kata ganti diri saya/anda. Elakkan daripada menggunakan Aku/engkau. Jika
anda dalam bentuk kumpulan, pastikan anda menggunakan kata ganti diri kami.
28
Kemahiran Berunding
Gaya perundingan yang digunakan ada kesannya kepada suasana perundingan yang diingini.
Gaya perundingan boleh membentuk suasana perundingan yang harmoni dan saling
29
Kemahiran Berunding
bertanggungjawab dan juga boleh mengubah suasana perundingan daripada harmoni dan
bersefahaman kepada bersaing dan berkonflik, atau bersengketa.
Pada peringkat awal lagi perunding perlu mengenal pasti prosedur dan proses
perundingan yang digunakan, halangan masa, isu dan minat yang hendak dirundingkan, dan
kedudukan kedua-dua belah pihak perunding, Oleh itu, gaya yang boleh digunakan oleh
perunding dalam proses perundingan mestilah boleh menunjukkan dua keadaan, iaitu arah dan
kekuatan.
Arah perundingan merujuk cara perunding mengendalikan maklumat. Perunding boleh
menolak, iaitu member maklumat, membuat cadangan, mengabaikan sumbangan orang lain,
atau mengkritik. Semua gaya ini bergantung kepada sifat dan konteks perundingan tersebut.
Perunding juga boleh menarik, iaitu bertanyakan soalan untuk mendapatkan maklumat,
bertanyakan cadangan, menyemak persefahaman, menyatakan perasaan, mengetahui
kefahaman, dan memina penjelasan.
Kekuatan pula merujuk kepad fleksibiliti yang digunakan oleh perunding untuk
bergerak dari kedudukan yang asal. Perunding boleh bertindak sama ada keras; iaitu
mendapatkan kemenangan, tidak menerima tawaran sekiranya sasaran tidak seperti yang
diingini, dan tidak mahu mengaku kalah atau lembut; iaitu membuat pertimbangan,
memberikan kemudahan, sukar untuk menyatakan tidak dan memberikan sasaran yang
rendah. Perunding boleh bertindak keras dalam satu isu dan bertindak lembut dalam isu yang
lain. Ini menjelaskan bahawa yang dipentingkan ialah hasilnya.
30
Kemahiran Berunding
konstituen. Pada masa hadapan khidmat perunding sebegini tidak akan digunakan lagi.
Sebaik-baiknya seseorang perunding itu meletakkan pertaruhannya pada tahap yang
sederhana.
Pertaruhan menjelaskan perbezaan antara dua pihak dan membentuk satu asas
kearah penyelesaian perbezaan tersebut. Taktik yang boleh digunakan ialah memfokuskan
penerangan yang khusus. Oleh itu, adalah penting mengenal pasti dasar asas dan biasa
berbanding dengan perbezaannya. Perunding harus mempunyai kemahiran mengawal perkara
yang berikut :
(1) Mengenal pasti perkembangan menentukan kedudukan perunding dnegan objektif
yang hendak dicapai sejak awal proses perundingan.
(2) Menjelaskan masalah memastikan setiap perunding sedar adalah perbezaan
tersebut.
(3) Menunjukkan persetujuan mengekalkan suasana kolaborasi dengan cara
memberikan persetujuan kepada pendapat pihak perunding lawan.
(4) Membuat kesimpulan menentukan takat persetujuan; apakah perasaan perunding
sekarang?
(5) Memantau perkembangan mengikut keadaan semasa Penumpuan seseorang boleh
berkurang setiap 20 minit. Oleh itu, persetujuan hendaklah cuba diperoleh sebelum
tahap penumpuan setiap perunding berkurang dan jika perlu berhenti sekejap
kemudian disambung semula.
31
Kemahiran Berunding
5. MENCARI PENYELESAIAN
Penyelesaian hanya dapat dicapai apabila kedua-dua bela pihak bersedia untuk berurusan dan
masih ingin melanjutkan perundingan. Kadang kala pihak perunding lawan tidak bersedia atau
tidak ingin melanjutkan perbeincangan. Pada ketika ini perunding perlu bertanyakan sebabnya.
Ini mungkin disebabkan pendirian mreka tau kemungkinan juga hasil daripada pertanyaan
daripada pihak kita. Sekiranya keadaan itu menghendaki sorotan semula matlamat perunding
perlu mencari cara lain supaya perundingan itu dapat terus berjalan.
Antara sebab lain pihak perunding lawan tidak memberikan tindak balas dalam proses
perundingan ialah disebabkan oleh kod tingkah laku atau kesetiaan perunding terhadap
kliennya. Oleh itu, perunding perlu mencari cara supaya boleh menjaga maruah pihak lawan
terjaga/terpelihara sekiranya kod tingkah laku telah dicemari. Dengan ini perunding boleh
mendapatkan penyelesaian sesuatu masalah itu dengan cepat.
(1) Menyatakan objektif dengan jelas dan mantap tetapi tidak agresif, tanpa memohon
maaf atau membuat sebarang cadangan bahawa masih ada ruang untuk
berkompromi.
(2) Berbincang objektif dengan cara berhemah dan ramah. Perunding perlu mengawal
perasan pada setiap masa.
32
Kemahiran Berunding
Apabila mencari penyelesaian perunding perlu memastikan yang kedua-dua belah pihak
beroleh kebaikan atau paling kurang pun isytiharkan seri. Sekiranya perunding memilih siapa
yang akan mendapatkan kek pilihan penyelesaian akan menjadi seperti berikut:
Pilihan pertama dan kedua akan menyebabkan ketidakpuasan bagi kedua-dua pihak
terhadap hasil perundingan. Ini boleh menyebabkan timbulnya tingkah laku yang tidak
menyenangkan atau konflik pada masa hadapan. Oleh itu, perunding perlu ingat;
(1) Membentuk iklim supaya kedua-dua belah pihak bersedia berbincang sebanyak
mungkin untuk mencari penyelesaian.
(2) Elakkan membuat pengadilan sehinggalah semua idea telah diluahkan.
(3) Memfokuskan masalah dan bukannya memikirkan siapa yang terlibat.
(4) Tahu apa yang ingin dicapai
(5) Tiada tindak balas terhadap soalan-soalan retorik.
33
Kemahiran Berunding
Perunding sekali-kali tidak boleh hilang sabar atau membuat provokasi terhadap pihak lawan
kerana ini tidak memberikan apa-apa keuntungan. Ada kalanya pihak lawan tidak sabar dan
bertingkah laku agresif seperti menjerit atau menumbuk meja apabila bertindak balas terhadap
idea yang dikemukakan. Sebagai perunding yang berhemah tindakan berdiam diri dan cuba
mengawal keadaan adalah pilihan terbaik apabila berhadapan dengan agresif pihak lawan.
Tindakan berdiam diri tidak menunjukkan kelemahan sebaliknya boleh memberikan lebih
banyak kebaikan seperti membolehkan pihak perunding lawan mengawal keadaannya dan kita
sendiri boleh mencari dan mengemukakan idea yang lebih positif dan bernas lagi. Jika kedua-
dua pihak hilang sabar perbincangan perlu ditangguhkan supaya masing-masing dapat
mententeramkan diri. Pilihan menangguhkan perbincangan perlulah dibuat berdasarkan
kepada alasan kemungkinan perundingan yang telah dicapai oleh kedua-dua pihak dan
bukannya tingkah laku yang ditunjukkan.
Apabila berbincang kedua-dua belah pihak perlu sentiasa mendengar untuk memahami apa
yang dikatakan dan yang telah dijelaskan. Kaedah ini boleh mengelakkan salah faham berlaku.
Salah tanggap yang paling besar dalam kemahiran berunding adalah, seseorang yang hebat
dalam perundingan adalah yang bijak berbicara dan dapat memaksimakan pulangan diri
sendiri- dalam erti kata lain, menang dalam apa jua perundingan.
Sebenarnya, dalam berunding, tujuan anda bukanlah untuk memaksimakan pulangan anda.
Tetapi, KUNCINYA adalah untuk mencipta keadaan win-win. Di mana, anda mendapat apa
yang anda inginkan, serta, pihak sebelah lagi juga mendapat apa yang mereka inginkan.
Dari mata kasar, sememangnya anda dilihat sebagai pemenang sekiranya anda dapat meraih
keuntungan bagi pihak anda yang maksima melalui sebarang perundingan. Sebenarnya,
keadaan ini amat bahaya oleh kerana untuk meyelesaikan segala percanggahan, masalah
atau untuk memajukan perniagaan , anda perlu mempunyai network yang kuat untuk jangka
masa panjang. Sekiranya kemenangan hanya berpihak kepada anda dalam sebarang
34
Kemahiran Berunding
perundingan, ini akan membuat pihak satu lagi sukar berkerjasama dengan anda pada masa
hadapan.
Dengan mencipta keadaan win-win situation dalam perundingan, pihak satu lagi akan turut
bergembira dengan apa jua keputusan dan membina satu jambatan kepercayaan dengan
anda, satu pelaburan jangka masa panjang untuk perniagaan anda.
Jangan hadkan rundingan anda kepada satu isu sahaja. Jika tidak, satu pihak akan
menang, dan pihak yang satu lagi akan kalah.
Contoh:
Jika dalam kerja kumpulan di mana anda harus menyelesaikan beberapa masalah, di
mana rakan kumpulan anda mendesak untuk pulang prep awal, berundinglah supaya
isu itu menjadi lebih luas. Anda mungkin bersetuju untuk menyelesaikan beberapa
masalah dan yang selebihnya diselesaikan oleh rakan anda tersebut.
35
Kemahiran Berunding
Di dalam perundingan, jangan hanya melihat pada satu perspektif sahaja. Lihatlah dari
pelbagai sudut.
Contoh:
Anda mungkin berminat untuk membina hubungan perniagaan jangka panjang dengan
seorang pembekal, sedangkan dia mungkin hanya mencari peluang sekali sahaja. Jika
perbincangan tersekat pada isu seperti harga contohnya, kerana kedua-dua anda
mempunyai perspektif yang berlainan, maka carilah aspek-aspek lain yang mungkin
boleh membawa kepada satu perjanjian yang diterima oleh kedua-dua pihak, seperti
pilihan cara bayaran, kualiti, kecepatan dan sebagainya.
6.3.2 Masa
Faktor masa juga dikenali sebagai adakah anda begitu terdesak?. Jika anda perlukan
sesuatu dengan segera dan pembekal anda tahu yang anda terdesak, ini adalah satu
kelebihan baginya.
6.3.3 Maklumat
Cuba perlengkapkan diri anda dengan lebih banyak maklumat mengenai rakan
rundingan anda. Maklumat seperti ini akan memberikan kelebihan kepada anda dalam
mencapai penyelesaian menang-menang.
36
Kemahiran Berunding
Apabila kedua-dua belah pihak yang berunding telah bersetuju dengan hasil perundingan,
persetujuan itu perlu ditulis dan ditandatangani oleh kedua-dua belah pihak bagi mengelakkan
salah faham dan salah tafsir pada masa hadapan. Penandatanganan persetujuan yang telah
dicapai menggambarkan bahawa kedua-dua pihak telah mencapai kata sepakat dan akan
memberikan komitmen terhadap persetujuan tersebut. Sebelum menandatangani persetujuan
itu setiap pihak perlu menyemak:
(1) Adakah semua pihak yang terlibat memahami apa yang telah dipersetujui?
(2) Adakah semua pihak akan memberikan komitmen terhadap persetujuan tersebut?
(3) Perlukah diadakan pertemuansusulan untuk menjelaskan perkara yang berbangkit?
Kalau perlu, bila?
(4) Apakah yang dirasakan oleh semua pihak dengan persetujuan telah dicapai, Adakah
persetujuan yang dicapai itu adil? Adakah persetujuan itu menggembirakan?
Apabila proses perundingan berakhir, perunding perlu menyorot kembali apa yang telah
berlaku sebelum, semasa dan selepas proses perundingan. Jika tidak perunding tidak dapat
mempelajari kelemahan dan kekuatannya dan ini menyukarkannya menjadi seorang perunding
yang baik pada masa hadapan.
37
Kemahiran Berunding
(1) Perundingan adalah tentang kuasa dan pengaruh dan persetujuan terhdap isu yang
menimbulkan konflik antara kedua belah pihak.
(2) Tidak ada situasi menang/kalah
(3) Berusaha untuk kearah situasi menang/menang. Kedua-dua pihak harus berpegang
kepada perjanjian yang telah dipersetujui selepas itu.
(4) Strukturkan proses perundingan yang memberikan kepuasan kepada kedua-dua belah
pihak
(5) Perundingan yang efektif memerlukan persediaan yang teliti.
(6) Perunding harus merancang dan mengenal pasti hasil yang terbaik yang boleh
dicapai; apakah cara penyelesaian yang terbaik yang boleh dilaksanakan.
(7) Strategi harus fleksibel untuk membolehkan perunding memulakan atau membina
pilihan terbaik.
(8) Hasil perundingan bergantung kepada kuasa yang dimiliki oleh pihak lawan. Cuba
tingkatkan kuasa tawar-menawar sebelum perundingan bermula.
(9) Kuasa tawar-menawar mungkin berbeza mengikut isu yang dirundingkan.
(10)Bangunkan dan gunakan kemahiran perundingan yang paling berkesan yang boleh
membuahkan hasil yang terbaik
(11) Wujudkan perhubungan yang erat dan sepakat untuk mencapai hasil yang positif.
(12)Lihat dahulu perjanjian yang hendak dimeterikan dan cari kemunginan terdapat
perkara yang perlu diberikan penekanan.
(13)Bertolak ansur dengan pandangan pihak lawan.
(14)Kenal pasti objektif perunding lawan (Apakah agenda tersembunyi mereka?). Cuba
buat penyesuaian untuk mendapatkan perjanjian yang lebih bermakna.
(15)Pastikan kedua-dua belah pihak mengetahui perkara yang telah dipersetujui, siapa
yang akan bertanggungjawab, bila dan seterusnya.
(16)Nilai semula prestasi dan kenal pasti apa yang diperlukan untuk proses perundingan
yang lebih baik pada masa akan datang.
38
Kemahiran Berunding
tidak akan dicapai. Kedua-dua pihak hendaklah mempunyai niat yang ikhlas. Dengan
cara ini, keputusan positif yang berfaedah bagi kedua-dua pihak mungkin boleh
dicapai.
39
Kemahiran Berunding
PENUTUP
Kurang pengalaman
Tidak matang
Kurang mendapat peluang untuk berbincang
Kurang yakin
Terlalu merendah diri
Anda tidak:
40
Kemahiran Berunding
Dalam kehidupan, kita tidak lari dari rundingan, atau negotiation. Tidak kira, dengan pembekal,
pelanggan, pengedar, dan sebagainya
Dalam buku The Art of Negotiation, dua petua untuk berunding dengan berjaya.
1. Pihak yang ingin perundingan itu untuk berjaya, adalah pihak yang mempunyai
kelemahan dalam rundingan tersebut. Ini bermakna, sekiranya anda ingin sesuatu
rundingan itu berjaya, cara terbaik adalah, jangan tunjukkan bahawa anda ingin
sangat perundingan tersebut berjaya. Be neutral buat muka biasa sahaja.
2. Lebih banyak anda beri sebab kepada pihak satu lagi berminat dengan permintaan
anda, lebih baik terma rundingan yang anda akan dapat. Ini bermaksud, tunjukkan
nilai dan manfaat sebanyak yang mungkin untuk pihak satu lagi menerima
rundingan anda.
KESIMPULAN
Perundingan merupakan satu cara untuk mendapatkan persetujuan antara dua pihak atau
antara pemimpin dnegan pengikut. Oleh yang demikian, perundingan adalah sebahagian
daripada proses membuat keputusan khususnya dalam organisasi. Perundingan banyak
bergantung kepada pengetahuan, kemahiran dan kualiti peribadi seseorang pemimpin sebagai
perunding. Justeru, fokus bab ini adalah kepada perbincangan tentang bagaimana proses
perundingan dijalankan, kualiti perkhidmatan yang perlu diberikan, memilih dan menggunakan
pendekatan dan teori runding cara, amalan etika dalam perundingan, isu yang berkaitan
dengan proses perundingan, dan cara menangani tingkah laku bermasalah di dalam
organisasi. Secara umumnya bab ini boleh dijadikan sebagai panduan kepada pemimpin ketika
mengadakan perundingan dengan pengikutnya.
Perundingan bermula dengan penetapan objektif, iaitu mengambil kira isu yang boleh boleh
dirundingkan. Perkara yang perlu diambil kira dalam penetapan objektif ialah objektif dan hasil
yang dijangkakan, pendirian kita, bentuk pesepakatan yang akan diambil, komitmen kita
terhadap objektif dan hasil terbaik yang diharapkan. Persediaan untuk memulakan
41
Kemahiran Berunding
perundingan mula diambil kira selepas penetapan objektif dilakukan. Antara perkara yang perlu
diambil kira pada tahap ini ialah strategi perundingan, mengenali pasukan perunding dan
kuasa tawar-menawar. Langkah seterusnya ialah menjalankan proses perundingan. Perkara
yang perlu diberikan perhatian disini ialah membentuk suasana perundingan, memilih gaya
perundingan, dan taktik pertaruhan. Setelah proses perundingan dijalankan baharulah kedua-
dua pihak yang berunding mencari penyelesaian. Dalam mencari penyelesaian kedua-dua
pihak perlu memikirkan akan mendapat kebaikan daripada proses perundingan tersebut atau
paling kurang pun bersifat seri. Langkah terakhir ialah menamatkan proses perundingan.
Perunding perlu bersifat harmoni supaya proses perundingan berjaya.
42
Kemahiran Berunding
LAMPIRAN
BORANG PENILAIAN
KEMAHIRAN INSANIAH KEMAHIRAN BERUNDING MRSM ALOR GAJAH
KONSTRUK
TUGASAN FOLIO DAN PEMBENTANGAN TUGASAN (60 %) PEPERIKSAAN KEHADIRAN JUML
BIL NAMA PELAJAR
INDIVIDU RELEVAN (25 %) APLIKASI (25 %) KREATIVITI (10 %) (20%) (10 %) (100
(10%)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
43
Kemahiran Berunding
25
26
27
28
29
30
44
Kemahiran Berunding
TUGASAN PERUNDINGAN
TUGASAN BERKUMPULAN
1. Pelajar diminta membentuk 5 kumpulan.
2. Ketua kumpulan dikehendaki datang ke hadapan dan mencabut situasi untuk
kumpulan masing-masing.
3. Terdapat 5 situasi iaitu:
Situasi 1
Situasi 2
Anda ialah Ketua Kelas 4 Cendawan. Sebahagian pelajar kelas anda ingin membuat jamuan
hari guru pada 16 Mei 2009. Bagaimanapun, terdapat beberapa masalah yang timbul seperti
komitmen yang rendah sesama ahli kelas, kekurangan wang, kekangan masa dan sebagainya.
Perundingan perlu dijalankan untuk mendapatkan keputusan yang dipersetujui oleh semua
pihak.
Situasi 3
Anda tidak dapat menumpukan perhatian di dalam kelas semasa guru mengajar kerana rakan
yang duduk bersebelahan sering mengajak anda melakukan aktiviti yang lain. Anda risau
dengan sikapnya yang suka mengganggu dan menyebabkan anda tidak dapat menumpukan
perhatian di dalam kelas. Gunakan elemen-elemen yang terdapat dalam kemahiran berunding
untuk menyelesaikan masalah.
45
Kemahiran Berunding
Situasi 4
Anda mempunyai 5 orang adik beradik yang semuanya sudah berkerjaya. Anda tidak mampu
untuk menjaga ibu anda seorang diri kerana adik beradik yang lain menolak untuk menjaganya
di atas kesibukan masing-masing. Anda merasa tertekan dan risau di atas perbuatan ahli
keluarga anda yang lain. Rancangkan satu perundingan untuk menangani masalah ini.
Situasi 5
Anda ingin membeli sepasang baju di sebuah pasaraya di Ayer Keroh Melaka. Anda hanya
mempunyai duit tunai berjumlah RM50. Anda berminat untuk membeli sepasang baju yang
berharga RM60. Anda berusaha untuk mendapatkannya dan pergi beberapa kali ke tempat
yang sama. Gunakan elemen-elemen yang anda pelajari dalam kemahiran berunding.
Arahan:
1. Setiap kumpulan diminta membentangkan secara ringkas elemen-elemen yang
terdapat dalam kemahiran berunding dan juga membuat simulasi berdasarkan situasi.
(10 minit)
2. Pelajar dikehendaki menyediakan peta minda yang merangkumi perbincangan dan
pembentangan yang dibuat.
3. Giliran pembentangan akan dipilih oleh guru pada hari pembentangan.
46
Kemahiran Berunding
Kriteria dan
4 Markah 3 markah 2 Markah 1 Markah
Bil Markah
Pelajar
Pelajar Pelajar
KEMAHIRAN menggunakan
2 menggunakan menggunakan 1
(3 %) beberapa
semua kemahiran kemahiran
kemahiran
membuat peta membuat peta
membuat peta
minda minda sahaja
minda
Pelajar
Pelajar
KREATIVITI menggunakan Pelajar
3 menggunakan
(3 %) kombinasi pelbagai menggunakan 1
sedikit kombinasi
warna atau garisan warna atau
warna atau
untuk membuat garisan sahaja
garisan
peta minda
47
Kemahiran Berunding
FOLIO
Kriteria dan
10-9 Markah 8-7 Markah 6-5 Markah 4-3 Markah 2-1 Markah
Bil Markah
Menggunakan Menggunakan
Menggunakan 1
semua topik dan semua topik dan Menggunakan 3 Menggunakan 2
KETEPATAN ISI topik dan
1 subtopic dengan subtopic tetapi topik dan subtopik topik dan subtopik
(10%) subtopik beserta
tepat berserta contoh kurang beserta contoh beserta contoh
contoh
contoh. tepat
Semua kreativiti
Kebanyakan idea Beberapa Sangat sedikit Hampir tiada
dan idea asal
KREATIVITI asal dan kreativiti kreativiti dan idea kreativiti dan idea kreativiti dan idea
2 ditunjukkan dalam
(10%) ditunjukkan di asal ditunjukkan asal ditunjukkan asal ditunjukkan
cara yang inovatif
dalam folio di dalam folio di dalam folio di dalam folio
di dalam folio
Kriteria dan
10-9 Markah 8-7 Markah 6-5 Markah 4-3 Markah 2-1 Markah
Bil Markah
Semua topik dan
Semua topik dan 3 topik dan 2 topik dan 1 topik dan
subtopik
1 TEKNIK (10%) subtopik digunakan subtopik subtopik subtopik
digunakan tetapi
dengan tepat digunakan digunakan digunakan
kurang tepat
Dapat
APLIKASI Dapat Dapat Dapat Dapat
mengaplikasikan
TEKNIK DAN mengaplikasikan mengaplikasikan mengaplikasikan mengaplikasikan
2 semua topik tetapi
ELEMEN semua topik dan 3 topik dan 2 topik dan 1 topik dan
kurang
(10%) bersesuaian bersesuaian bersesuaian bersesuaian
bersesuaian
Semua idea asal
Kebanyakan idea Beberapa Sangat sedikit Hampir tiada
dan kreativiti
asal dan kreativiti kreativiti dan idea kreativiti dan idea kreativiti dan idea
KREATIVITI ditunjukkan dalam
3 ditunjukkan di asal ditunjukkan asal ditunjukkan asal ditunjukkan
(10%) cara yang inovatif
dalam di dalam di dalam di dalam
di dalam
pembentangan pembentangan pembentangan pembentangan
pembentangan
Kriteria dan
Bil 5-4 Markah 3-2 Markah 1-0 Markah
Markah
Memberikan Memberikan
Memberikan
penyampaian penyampaian
penyampaian
dengan suara dengan suara
PENYAMPAIAN dengan suara yang
4 yang kurang jelas. yang tidak jelas.
(5%) cukup jelas. Pandai
Kurang Tidak berhubung
berhubung mata
berhubung mata mata dengan
dengan penonton
dengan penonton penonton
Membuat Membuat Tidak membuat
kesimpulan yang kesimpulan yang kesimpulan yang
KESIMPULAN cukup padat dan kurang padat dan cukup padat dan
5
(5%) berkesan dalam kurang berkesan berkesan dalam
masa yang dalam masa yang masa yang
ditetapkan ditetapkan ditetapkan
48
Kemahiran Berunding
CATATAN/ KOMEN :
49
Kemahiran Berunding
50