You are on page 1of 6

PROIECT DE LECTIE

Data:

Clasa: a VIIa

Obiectul: Biologie

Unitatea de nvare: Funciile de nutriie

Tema: Sngele

Scopul leciei: Dobndirea de ctre elevi a unor cunotine referitoare la


structura i proprietile sngelui, n vederea nelegerii rolului su n corelarea
funcional a organelor corpului i meninerea activitii normale a ntregului
organism.

Competene specifice:

S reprezinte grafic componentele structurale ale organismului uman i


funciile acestora;
S utilizeze metode i mijloace adecvate studierii organismului;
S proiecteze i s realizeze activiti experimentale;
S interpreteze rezultatele experimentelor;

Competene derivate:

S recunoasc/descrie elementele figurate ale sngelui i s le identifice pe


plane sau preparate microscopice;
S explice funciile sngelui: de transportor, aprare, reglare, asigurarea
unitii funcionale a organismului;
S argumenteze importana meninerii echilibrului mediului intern pentru
buna funcionare i sntatea organismului;
S efectueze corect un frotiu de snge i s-l observe la microscop;

Tipul de lecie: lecie de formare de priceperi i deprinderi practice - varianta


bazat pe experiena de laborator

Demersul didactic:

a. Resurse procedurale: -observaia independent;


-descoperirea;
-problematizarea;
-experimentul de laborator;

b. Resurse materiale: -plane, atlasul anatomic, manualul, folii


pentru retroproiector;

-plastilin, fie de lucru;

-frotiuri de snge;

-microscoape, preparate microscopice, lame, lamele;


-eprubete cu snge coagulat i cu anticoagulant.

Forma de activitate: pe grupe

Anticiparea dificultilor:

-deteriorarea materialului reorganizarea grupelor;

-ntrebri suplimentare asigurarea unui fond de documentare.

Locul de desfurare: laboratorul de biologie

Metode de evaluare: formativ prin chestionare oral i rezolvarea unor


problem.

Bibliografie:

- Mihaela Marcu-Lapadat, Florica Macovei, Floarea Dobran, Biologie. Manual


pentru clasa a VII a, Editura Teora, Bucureti 2005.

- Ciurchea Maria, Ciolac-Russu Anca, Iordache I., Metodica predrii tiinelor


biologice., Editura Didatic i Pedagogic, Bucureti 1982.

- Trevor Weston, Atlas de anatomie, editura Vox, Bucureti 1997.

DESFURAREA LECIEI

ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR


LECIEI
Organizar -Pregtete materialul didactic. -i pregtesc crile i caietele.
ea clasei -Noteaz n catalog elevii
abseni i verific dac sunt
condiii optime pentru
desfurarea leciei.
Verificare Prin chestionare oral fac
a trecerea spre nou lecie:
cunotin -Care sunt funciile de baz ale -Funciile de baz ale
elor organismului uman? organismului sunt: funciile de
nutriie, funciile de relaie, i
- Dintre acestea pe care le-am funcia de reproducere.
studiat? -Am studiat funciile de relaie iar
dintre funciile de nutriie am
studiat digestia.

Captarea -Prezint elevilor o epubret n - Elevii studiaz lichidele din cele


ateniei i care se afl snge cu coagulant dou eprubete i emit ipoteze c
reactualiz i o eprubet n care se afl n cele dou eprubete ar fi
area snge coagulat solicitndu-le s snge dar n una s-a coagulat.
cunotin precizeze ce lichid este i care
elor este diferena ntre cele dou
eprubete.
Anunare Anun elevii c vor ncepe -Noteaz n caiete titlul leciei i
a temei i studiul unei noi funcii de urmresc obiectivele.
obiectivel nutriie i anume circulaia
or sngelui i scrie pe tabl titlul
leciei i prezint obiectivele pe
care elevii trebuie s le
cunoasc la terminarea leciei.

-Utiliznd imaginile din manual -Urmresc imaginile din manual


i atlasul anatomic dar i i explicaiile profesorului pentru
eprubeta cu snge coagulat a nelege structura sngelui i
prezint compoziia chimic a i noteaz n caiete schema
sngelui : plasm i elemente leciei.
figurate(globule roii i albe).
-Efectueaz demonstrative un -Elevii urmresc demonstraia i
frotiu de snge. Ofer elevilor repet tehnica de realizare a
mnui de protecie, lame, frotiurilor de snge demonstrat
lamele, pipete i eprubete cu de profesor.
snge i i ndrum n aplicarea
tehnicii de realizare a unui frotiu
de snge dup modelul
prezentat. -Elevii primesc fiele de lucru i
-Solicit elevilor s realizeze citesc indicaiile i ncep s
sarcina de lucru nr.1 i s efectueze sarcinile respective.
deseneze ceea ce observ. Elevii observ la microscop un
Descrie globulele roii folosind frotiu de snge i descoper
atlasul anatomic i preparatele elementele structurale ale
microscopice, iar prin desenul la sngelui fiind condui la
tabl evideniaz forma de disc concluzia c sngele este un
Dirijarea biconcav a hematiilor adaptat esut conjunctiv. Elevii sunt
nvrii la ndeplinirea funciei lor de ndrumai s deseneze ceea ce
transport al oxigenului i observ la microscop, folosind i
dioxidului d carbon. celelalte mijloace pe care le au la
-Prezint globulele albe i rolul dispoziie(folii, plane,
lor n n aprarea organismului. manualul).
Fcnd apel la cunotinele
elevilor referitoare la modul de
deplasare al amibei analizeaz
imaginile din manual referitoare
la fagocitarea microbilor de
ctre leucocite. -Elevii modeleaz din plastilin
- Distribuie elevilor plastilin globule roii n form de disc
colorat i solicit s modeleze biconcav i globule albe la care
globule roii i globule albe aplic i nucleu colorat aa cum
pentru a verifica dac au reinut l-au vzut la microscop.
ce form au globulele i faptul
c globulele albe prezint Emite ipoteze cu privire la
nucleu. motivele naturale ale opririi
-Definete plachetele sangvine hemoragiei i urmresc
fcnd referire la situaiile cnd explicaiile profesorului.
elevii s-au accidentat i s-a
produs o hemoragie iar aceasta
s-a oprit fr intervenia
personalului medical datorit -Urmresc imaginile din manual
existenei plachetelor sangvine i atlas i rspund la ntrebrile
i a fibrinogenului. profesorului.
-Prezint compoziia plasmei
insistnd asupra rolului
fibrinogenului n coagularea
sngelui.
Obinerea -Dup prezentarea fiecrui -Pe baza observaiilor i a
performa component al sngelui studierii planei, elevii trec ntr-
nei i inventariaz cunotinele un table de pe fia de lucru
asigurare elevilor folosind ntrebri ce componentele sngelui i
a feed- necesit rspunsuri clare i caracteristicile lor.
back-ului concise. Pentru fixarea
elevilor cunotinelor solicit elevilor s
completeze sarcina nr. 2 din fia
de lucru.
Asigurare -Se cere elevilor s rezolve -Se gndesc i rezolv problema.
a urmtoarea problem:
transferul Dac sngele reprezint 8% din
ui masa corpului iar ntr-un mm
cub de snge sunt 7500 de
leucocite , calculai cte
leucocite sunt n sngele unei
persoane de 40 Kg.
Evaluarea Evaluarea se face printr-un joc Prin tragere la sori elevii
performa didactic pe patru grupe: grupa primesc sarcina de a reprezenta
nei de laborani, grupa de medici o anumit grup de medici i
elevilor hematologi, grupa de demonstreaz nelegerea
farmaciti/nutriioniti i grupa noiunilor noi prin realizarea
de control. cerinelor din fia de evaluare.

SCHEMA LECIEI - SNGELE


Compoziia sngelui:
-globule roii(hematii)
-form disc biconcave;
- numr-femei -4500000/mm cub snge;
-brbai -5000000/mm cub snge;
- anucleate nu se divid;
- produse n mduva roie a oaselor(triesc ~120 zile);
- distruse n ficat i splin;
- conin hemoglobin: - hemoglobina +oxigen =oxihemoglobin ;
- hemoglobin + dioxid de carbon=
carbohemoglobin;
Rol:- transport oxigenul la celule i dioxidul de carbon de la celule
la plmni;
-globule albe(leucocite)
Numr 7500/mm cub de snge;
- nucleate nucleul are diferite forme;
- se deplaseaz prin diapedez cu ajutorul pseudopodelor;
- creterea numrului lor - infecie n organism;
Rol: aprarea organismului - fagocitoz;
- descompun hemoglobina din hematiile distruse.

-plachete sangvine(trombocite)

- numr- 200000-400000/mm cub snge;

- fragmente de celule;

-rol: coagularea sngelui;

-plasm-substane anorganice:ap, sruri minerale;

Rol:-formarea cheagului de snge;

- transportor.

FI DE LUCRU
SNGELE
Sarcini de lucru:

1.Observ la microscop un frotiu de snge. Deseneaz ceea ce


observi.
2.nscrie n table componentele sngelui i caracteristicile lor.

Componente Caracteristici
1 .
.......... ...................


2
. .

..

3
..
.
.

4

.


..

.

..



..

..

.

You might also like