You are on page 1of 4

Proiect didactic

Data: 6 decembrie 2016

Prof.nv.primar Dulgheriu Paula Veronica

Clasa: a II-a

Aria curricular: Limb i comunicare.

Obiectul: Comunicare n limba romn

Unitatea de nvare: Despre comportamente

Tema: Semne de punctuaie. Linia de dialog(-) i dou puncte(:)

Tipul activitii: predare-nvare

Competene specifice:

1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un text dat;

2.1. Formularea unor enunuri proprii n situaii concrete de comunicare

4.2. Redactarea unor mesaje simple, cu respectarea conveniilor de baz.

Obiective operaionale:

O1- s explice folosirea semnelor de punctuaie: punct, semnul ntrebrii, linia de dialog, dou puncte ;

O2- s transcrie un text dat completnd semnele de punctuaie corespunztoare;


O3- s-i nsueasc folosirea semnelor de punctuaie: linia de dialog (-) i dou puncte;

O4 s alctuiasc diverse enunuri n funcie de semnul de punctuaie folosit;

O5- s interpreteze jocul de rol avnd ca suport versuri ilustrate.

Strategia didactic:

Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, tratarea difereniat.


resurse materiale: manuale, jetoane, fie, plane.
forme de organizare: frontal, individual, n perechi
Evaluare: continu (formativ).
Demersul didactic

Nr. Secvenele Coninutul tiinific Strategia didactic Evaluare


crt. leciei
Metode Mijloace Organiza
re
1. Captarea Se prezint elevilor scrisoarea de la Mo Expunerea Ciorpel cu frontal Observarea
ateniei Nicolae ce cuprinde i Povestea semnelor de Conversaia scrisoarea sistematic
punctuaie. Moului i
fia cu
povestea
2. Anunarea Se anun titlul leciei i se prezint obiectivele Conversaia frontal
temei i urmrite. Se noteaz titlul pe tabl i n caiete.
prezentarea
obiectivelor
urmrite
3. Dirijarea *Scrierea unui scurt text pe tabl: Conversaia Frontal Cret Evaluarea
nvrii Ana l ntreab pe Nicuor: Colorat oral a
- Ce i-a adus Mo Nicolae? rspunsurilor
- Mi-a adus foarte multe : jucrii,
dulciuri,cri i hinue.
*Discuii pe baza textului cu accent pe
semnele de punctuaie folosite: punctul ce indic
o propoziie enuniativ, semnul ntrebrii Explicaia
propoziie interogativ, linia de dialog i dou
puncte. Frontal
*Se rezolv exerciiul 1/53 din manual ce are
ca cerin de transcris propoziiile, completnd cu Exerciiul Manual
semnele de punctuaie corespunztoare. caiete Evaluarea
Se lucreaz la tabl, iar elevii vor transcrie pe modului de
caiete. aezare n
La ce or ncepe spectacolul individual pagin
ncepe la ora 17.00
*REINEM!
Dialogul reprezint convorbirea ntre dou
sau mai multe persoane. individual
Linia de dialog ( -) marcheaz nceputul Evaluarea
unui dialog. Ea se scrie cu alineat. Exerciiul scris a
Se scrie semnul de punctuaie dou puncte Fie fielor de
(:) atunci cnd urmeaz cuvintele unei persoane lucru
i naintea unei enumerri.
Elevii i noteaz pe caiete.
*Fi de lucru ce va avea ca cerin de
completat un scurt text cu semnele de punctuaie
lips. (anexa 1)
4. Obinerea Elevii se vor grupa n perechi. Fiecare grup problematizarea Pe grupe Jetoane Evaluarea
performanei va primi un bileel cu o ghicitoare i n funcie de oral a
rspunsul dat un jeton cu semnul de punctuaie rspunsurilor
ghicit. Ei vor avea de alctuit enunuri n care s
foloseasc semnul de punctuaie ales. (anexa 2)
5. Feed-back Elevii vor avea de interpretat un joc de rol pe Joc de rol n perechi Panou cu Evaluarea
baza versurilor Emiliei Plugaru Dialog. versurile oral a
Versurile vor fi ilustrate i afiate pe un panou. ilustrate modului de
intonare a
propoziiilor
6. Evaluare Fi de evaluare - Adevrat sau fals? (anexa 3) Exerciiul Individual Fia de Evaluare
Se fac aprecieri asupra activitii desfurate i evaluare scris
se noteaz elevii activi.
frontal
7. Retenia i Se noteaz i se explic tema pentru acas:
transferul ex. 2/53 din manual.
Se audiaz un cntec despre Mo Nicolae.
Se mpart dulciurile primite de la Mo.

You might also like