You are on page 1of 3

Muziekstijlen

GESCHIEDENIS VAN DE DANCE


Docentenhandleiding

Niveau Alle niveaus, opdracht is op te splitsen

Tijdsindicatie 1 of 2 lesuren

Benodigdheden - Tekst voor docenten: De geschiedenis van dance.


- Leerlingenopdracht: De geschiedenis van dance.
- Video Het ontstaan van een dance-event.
- Uitleg opdracht voor leerlingen op papier.
- Kaartjes voor het spel Verboden woord en een schaar.
- Computer met internet en geluidsboxen (om fragmenten te laten
horen).
- Een stopwatch per groepje (telefoon).
- Materiaal/computers voor opdracht 2 Ontwerp een poster voor een
dancefeest.
Voorbereiding - Kopiren van de benodigde materialen. Kaartjes voor het spel
docent verboden woord op stevig papier uitprinten en niet dubbelzijdig.
- De docententekst doornemen.
- Leerlingenopdracht doornemen: welke begrippen/artiesten wel/niet
gebruiken? Indien een begrip/artiest gebruikt wordt bij de opdracht,
deze ook toelichten.
- Fragmenten opzoeken en eventueel met kenmerken en stromingen
in een PowerPoint zetten.
- De kaartjes voor leerlingen uitknippen en in envelop doen per
groepje (let op: groepjes van 2 of 4 personen?). Of laat de
leerlingen zelf knippen!

Omschrijving
De docententekst Geschiedenis van de dance is te gebruiken als rode draad voor deze les.
U bent vrij hier keuzes in te maken. De tekst behandelt een groot deel van de geschiedenis
van de dance. De leerlingen lezen de leerlingentekst of krijgen informatie van u over de
geschiedenis van dance en djs. Ook kunt u enkele fragmenten laten horen en zien. Hieraan
besteedt u de eerste helft van uw les, of het eerste lesuur.
De andere helft van de les (of de tweede les) gaan leerlingen aan de slag met wat zij
geleerd hebben. Ze gaan een oefening doen, verboden woord, waarin allerlei begrippen en
artiesten uit de dancemuziek voorkomen.
Het is de bedoeling dat n leerling van het team een kaartje trekt. Deze leerling
omschrijft of beeldt het woord uit dat op het kaartje staat, zonder het woord te gebruiken. De
andere leerling moet raden welk woord er op het kaartje staat om een punt te winnen. Soms
staat er aanvullende informatie op het kaartje, over wat wel/niet gezegd mag worden. De
leerlingen mogen ook uitbeelden. Om scratchen te omschrijven, kan de leerling bijvoorbeeld
deze beweging maken. De andere leerling dient om het woord te raden ook de inhoud van
het begrip te kennen. U bepaalt of ze de leerlingentekst erbij mogen houden.
Muziekstijlen

Leerdoelen
- De leerling verdiept zich in de geschiedenis van dancemuziek vanaf het punt van
ontstaan tot nu.
- De leerling moet artiesten en begrippen die met dancemuziek te maken hebben
kunnen omschrijven of uitbeelden.
- De leerling kan aan de hand van aanwijzingen of gebaren het juiste begrip of de juiste
artiest uit de dancemuziek benoemen.
- De leerling kan sfeerbeelden van een dancefeest omzetten in een posterontwerp.

Mogelijke lesopbouw
- Introductie, wat te doen deze les? (3 minuten)
- Uitleg over dancemuziek, inclusief fragmenten. (15 minuten)
- Uitleg opdracht en groepjes vormen. (5 minuten)
- Spelen van het spel verboden woord en bekend maken winnaar. (25 minuten)
- Ontwerpen poster dancefeest/evenement. (25 minuten)
- Afsluiting. (2 minuten)

Toelichting
U kunt zelf bepalen dat u sommige kaartjes niet in de klas behandelt, zoals equalizing.
Bepaal ook of de klas beter in twee- of in viertallen verdeeld kan worden. Het spel is het
leukst in viertallen, omdat dan twee teams van twee tegen elkaar strijden en er een spelvorm
ontstaat.

Hoe legt u het spel uit?


Elk twee- of viertal krijgt een stapel kaartjes met daarop begrippen. Als het team aan de
beurt is, pakt n teamlid een kaartje van de stapel. Op het kaartje staat het verboden
woord. Degene die het kaartje pakt, maakt zonder dit woord te gebruiken aan het eigen
teamlid duidelijk wat er op het kaartje staat. Het team heeft hiervoor 40 seconden de tijd.
Lukt het niet met woorden, dan mogen ze ook gebaren of geluiden gebruiken. Als het juiste
woord geraden is, krijgt het team een punt. Daarna is het andere team aan de beurt. Wie de
meeste punten heeft, wint.
Het gehele verboden woord mogen de leerlingen niet gebruiken, dus als er
staat dansmuziek, mogen ook de woorden dans en muziek niet los gebruikt
worden. De woorden tussen haakjes mogen ze wel gebruiken. Als op het kaartje staat
dansen, zou je kunnen zeggen: bewegen op muziek, meestal doe je dit op een plek waar
ook andere mensen zijn, je kunt het samen doen maar ook alleen, het ritme van de muziek is
belangrijk om dit goed te doen.
Pakt een leerling een kaartje en weet deze niet hoe hij/zij het woord moet
omschrijven, dan probeert de leerling het tch! Hij/zij mag dus geen nieuw kaartje pakken.
Wordt het woord niet geraden door het eigen teamlid, dan mag het andere team raden. Het
andere team kan zo een punt winnen. Lukt het beide teams niet om het woord te raden, leg
het kaartje dan terug onder de stapel en schud de stapel. Dit kaartje komt dus een tweede
keer terug. Controle: het andere team mag controleren of er regels zijn overschreden.
Bijvoorbeeld wanneer het genre house als Het Engelse woord voor huis wordt
omschreven. Op het kaartje staat namelijk dat dit niet mag.

Opdracht 2
De leerlingen ontwerpen een poster van het dancefeest- of festival dat ze zelf willen
organiseren. De indicatietijd van 25 minuten voor deze opdracht is variabel. Het ligt eraan
hoe uitgebreid u de opdracht aanpakt. Werken de leerlingen zelfstandig of in tweetallen?
Moeten de leerlingen een schets inleveren of een compleet uitgewerkt ontwerp? Met welk
materiaal/programma wordt de poster gemaakt? U kunt er voor kiezen een van de twee
opdrachten te doen, dus f verboden woord f de ontwerpopdracht.
Muziekstijlen

Antwoordmodel opdrachten

Vraag 1
A state of trance.

Vraag 2
1991.

Vraag 3
Verzin je eigen dj-naam.

Vraag 4
Club of disco bij jou in de buurt.

Vraag 5
The electrifying Mojo.

Vraag 6
Armin van Buuren, Ferry Corsten, Sander van Doorn.

Vraag 7
New Kids Turbo.

Vraag 8
Tomorrowland.

Vraag 9
Steve Aoki.

Bekijktijden van aanbevolen videos (bij de leerlingentekst zijn deze videos als hyperlink
opgenomen):
Grandmaster flash: tot 1:52
DJ craze: 30 seconden laten spelen vanaf het punt waar de link begint.
Marshall Jefferson: 30 seconden laten spelen vanaf het punt waar de link begint.
Autobahn: 30 seconden laten spelen vanaf het punt waar de link begint.
Jeff Mills, The bells: 30 seconden laten spelen vanaf het punt waar de link begint.
Paul Elstak: 30 seconden laten spelen vanaf het punt waar de link begint.

Aanbevolen documentaires, interessant als naslagwerk of voor enthousiaste leerlingen:


- Big fun in the big town (1986), over het ontstaan van hip hop. https://youtu.be/-
kSsqWNSQqs
- Maestro (2003), over disco. https://youtu.be/mxT1o2CpjIc
- Pump up the volume (2001), over de geschiedenis van house.
https://youtu.be/Y1HpY65cXDA
- Hard voor de hal (2013), over de gabberscene rond de feesten in de energiehal te
Rotterdam. https://youtu.be/XaFBXrP8QZQ
- Kraftwerk & the electronic revolution. https://youtu.be/Np1dc0BoS4k
- Detroit techno. https://youtu.be/kEiiNWvN_ro

You might also like