You are on page 1of 3

# Schedule of load preparation is essential and a basic calculation for electrical engineers.

## In this process the proper sizing of

conductors, overload protection and conduits are determined.

While there are different methods doing an electrical design but there is only one thing that cannot be altered --- code
requirements must be followed.

## Sample Electrical Plan

The diagram describe above is simple example of an electrical plan where the actual number of outlets in lighting and
convenience outlet are known.

This example emphasized the procedure rather than mimicking the actual loads of a residential unit.

In this example the voltage drop and short circuit calculation is not included.

## Ckt Load Ph Rating No. of VA Volts Amps Wire CB Cond.

Per Outlets
outlet
1 L.O. 1 100 VA 12 1,200 220 5.45 #14 TW 15 AT, 1P
plug-in dia.
2 L.O. 1 100 VA 9 900 220 4.09 #14 TW 15 AT, 1P
plug-in dia.
3 L.O. 1 100 VA 6 600 220 2.73 #14 TW 15 AT, 1P
plug-in dia.
4 C.O 1 180 VA 10 1,800 220 8.18 #12 TW 20 AT, 1P
plug-in dia.
5 C.O 1 180 VA 12 2,160 220 9.82 #12 TW 30 AT, 1P
plug-in dia.
6 ACU 1 2.5 HP 1 2331 220 10.60 #10 TW 30 AT, 1P
plug-in dia.
7 ACU 1 2.5 HP 1 2331 220 10.60 #10 TW 30 AT, 1P
plug-in dia.
8 ACU 1 2.5 HP 1 2331 220 10.60 #10 TW 30 AT, 1P
plug-in dia.
9 Rang 1 5000 W 1 5000 220 22.71 # 8 TW 80 AT, 1P 1.0
e plug-in dia.
Schedule of loads are just a summary of data to easily identify and facilitate the necessary values and equipment rating to be used
in any electrical installation. Any data given in the schedule of loads were backed by calculation based on a well settled electrical
principles and code requirements.

Computations

Circuit 1:
I = 1,200 VA/ 220 V = 5.45 Ampere
Wire = 5.45 / 80% = 6.82 Amperes , Use 2.0 sqmm TW wire or #14 AWG [1]
Circuit Breaker = Use 15 A plugin type Circuit Breaker
Conduit = Use 1/2" diameter PVC conduit.

Circuit 2:
I = 900 VA/ 220 V = 4.09 Ampere
Wire = 4.09/ 80%= 5.11 Amperes , Use 2.0 sqmm TW wire or #14 AWG
Circuit Breaker = Use 15 A plugin type Circuit Breaker
Conduit = Use 1/2" diameter PVC conduit.

Circuit 3:
I = 600 VA/ 220 V = 2.72 Ampere
Wire = 2.72/ 80%= 3.41 Amperes , Use 2.0 sqmm TW wire or #14 AWG
Circuit Breaker = 6.82 Amperes, Use 15 A plugin type Circuit Breaker
Conduit = Use 1/2" diameter PVC conduit.

Circuit 4:
I = 1,800 VA/ 220 V = 8.18 Ampere
Wire = 8.18/ 80%= 10.23 Amperes , Use 3.5 sqmm TW wire or #12 AWG
Circuit Breaker = 20.45 Amperes, Use 20 A plugin type Circuit Breaker
Conduit = Use 3/4" diameter PVC conduit.

Circuit 5:
I = 2,160 VA/ 220 V = 9.82 Ampere
Wire = 9.82/ 80% = 12.27 Amperes , Use 3.5 sqmm TW wire or #12 AWG
Circuit Breaker = Use 20 A plugin type Circuit Breaker
Conduit = Use 3/4" diameter PVC conduit.

Circuit 6-8:
VA = [ 2.5 HP x ( 746 Watts/ HP ) ] / 0.8 pf (assume 0.8 pf)
VA = 2331 VA

## I = 2,331 VA/ 220 V = 10.60 Ampere

Wire = 10.60 x 125% = 13.24 Amperes , Use 3.5 sqmm TW wire or #12 AWG [2]
Circuit Breaker = 5.45 x 250% = 26.5 Amperes, Use 30 A plugin type Circuit Breaker [3]
Conduit = Use 3/4" diameter PVC conduit.

Circuit 9:
VA = 5000 W / 1.0 pf (heating load is a resistive load w/ 100% pf)
VA = 5,000 VA
I = 5, 000 VA/ 220 V = 22.72 Ampere
Wire = 22.71 / 80% = 28.41 Amperes , Use 8.0 sqmm TW wire or #8 AWG
Circuit Breaker = Use 40 A plugin type Circuit Breaker
Conduit = Use 1.0" diameter PVC conduit.

Main Feeder
By inspection:

## Continuous loads = 9,963 VA or 45.29 A @ 220V (lighting loads and ACU)

Non- Continuous = 8, 960 VA or 40.72 @ 220V (conv. outlet & range load)
Total Loads = 19, 923 VA

Main Feeder Current = (45.29 x 100% ) + (40.72 x 125%) = 96.19 Amperes [4]

## Use 50 sqmm TW cable as main feeder or service entrance wire

Use 100 Ampere MCCB, 1 pole - 10 kAIC*
note: 10 kAIC is just an assumed value, we need short circuit calculation to determine the right specs of the OCPD to be used
in this example

Rules Applied:
1. NEC 210-9a - Maximum to be served by branch circuit must not be less than 80% of the ampacity of the condutor

2. NEC 430 -22 = The size of the wire supplying motorized load shall not be less than 125% of the rated full load current of the
motor.

3. NEC 430- 52 = The size of the branch circuit protection for motor loads shall not be greater than 250% of motor full load
current for CB and 300% for non-time delay fuses on full voltage starting.

4. NEC 210-22(C) = Over-Current Protection Device shall be calculated as 100% of non-continuous load + 125% of the