You are on page 1of 16

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 1 : Undang-undang Jalan Raya.
Tajuk 1: Undang-undang Menyelamatkan Kita
3 Masa 10.35-11.35am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 5.1 Aras 2( i)
Fokus Sampingan: 1.1 Aras 2 (i)
PKJR : 3.1.1,3.1.4, 6.2.5
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. Membaca pelbagai jenis ayat dalam teks dengan intonasi yang betul
berdasarkan tanda baca.
2. Bertukar-tukar pandangan tentang sesuatu isu berkaitan tali pinggang
keledar belakang.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Bimbing murid membaca petikan akhbar mengenai penggunaan tali
Dan Pembelajaran pinggang keledar belakang dengan intonasi dan tanda baca yang betul.
2. Murid membaca petikan sekali lagi untuk mencari isi-isi penting tentang
kepentingan penggunaan tali pinggang keledar belakang.
3. Murid memberikan pandangan secara lisan tentang pengalaman
penggunaan tali pinggang keledar.
4. Murid melengkapkan gambar rajah dalam buku aktiviti 1(b ).
5. Berbincang dengan murid tentang kelebihan dan kekurangan penggunaan
tali pinggang keledar belakang.
6. Murid melengkapkan aktiviti 1(i) dalam buku aktiviti.
7. Murid mencipta alat keselamatan di jalan raya berdasarkan contoh
gambar yang diberi dalam aktiviti 2
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti, komputer, media 1.1
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 1 :Undang-undang Jalan Raya.
Tajuk 2: Patuhi Undang-undang dan Peraturan
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 1.1 Aras 3( i)
Fokus Sampingan: 8.1 Aras 2 (i)
PKJR : 3.1.1,3.1.3, 3.1.5, 3.1.6
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. Menggunakan kata-kata bertatasusila untuk menerima teguran dengan
hati yang terbuka dalam perbualan.
2. Membina ayat tunggal dengan perluasan subjek dan predikat berdasarkan
maklumat dalam iklan.
3. Menyebut dan mencatat tentang kepentingan mematuhi undang-undang
dan akibat mengingkarinya.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid membaca dan memainan peranan berdasarkan dialog situasi di
Dan Pembelajaran kantin pada waktu rehat.
2. Murid menyatakan cara Ahmad menerima teguran berdasarkan dialog.
3. Murid menyatakan kepentingan peraturan di kantin dan akibat tidak
mematuhinya.
4. Barbincang dengan murid:
Mengapakah peraturan tersebut diperkenalkan?
Apakah kemungkinan jika tidak mematuhi peraturan tersebut?
Apakah kesan jika tidak mematui peraturan tersebut?
5. Bimbing murid melengkapkan Aktiviti 3(b).
6. Murid menonton video iklan televisyen.
7. Bersoal jawab dengan murid tentang undang-undang yang berkaitan
dengan penunggang motosikal berdasarkan video iklan televisyen.
8. Murid dibimbing oleh guru membina ayat tunggal dengan perluasan
subjek atau predikat berdasarkan video iklan.
9. Murid menghabiskan aktiviti 4 &5.
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti, komputer, media 1.2, video
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 2 :Undang-undang Jalan Raya.
Tajuk 1: Prihatin Terhadap Persekitaran
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 1.3 Aras 3( i)
Fokus Sampingan: 8.6 Aras 1 (i)
PKJR : 1.4.9, 1.5.3, 1.6.2
Nilai : peramah, hormat-menghormati, rasional.
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. Menyatakan pesanan dan tindakan wajar memilih laluan selamat dalam
sesuatu perjalanan.
2. Menulis sebuah karangan dialog dengan format yang betul.
3. Memilih dan menyatakan kepentingan melakukan perjalanan yang lebih
selamat di jalan raya.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid meneliti peta lokasi.
Dan Pembelajaran 2. Murid bersoal jawab tentang pemilihan tempat yang selamat semasa
perjalanan di kawasan perumahan.
3. Sestiap kumpulan diberi peta lokasi dan diminta memilih laluan yang
selamat untuk tiba ke destinasi berdasarkan peta tersebut.
4. Berdasarkan aktiviti di atas, murid diminta mencadangkan laluan yang
waja dan selamat kepada seotang pelanvong yang meminta tunjuk arah ke
muzium atau ke perpustakaan menggunakan dialog secara sepontan.
5. Murid dan guru membincangkan format untuk menulis karangan
berbentuk dialog.
6. Murid menulis dialog seorang pelancong yang meminta tunjuk arah
daripada kamu ke destinasi dalam aktiviti 6.
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti, komputer, video
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 2 :Undang-undang Jalan Raya.
Tajuk 2: Bertindak dengan Selamat
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 5.2 Aras 3( i)
Fokus Sampingan: 10.1 Aras 2 (i)
PKJR : 1.4.10, 7.1
Nilai : peramah, hormat-menghormati, rasional.
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. memindahkan maklumat daripada teks berita kepada karangan naratif.
2. Menyatakan risiko perlakuan pejalan kaki yang tidak selamat.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Perbincangan tentang keselamatan agar semua pengguna jalan raya
Dan Pembelajaran terhindar daripada bahaya.
2. Murid membaca isi-isi penting yang diberikan.
3. Bimbing murid menulis karangan naratif berdasarkan isi-isi penting.
4. Murid menghabiskan aktiviti 7&8.
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 7&8, komputer,
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 3 : Penggunaan Jalan Raya yang Berhemah.
Tajuk 3: Peraturan menyelamatkan kita
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 3.2 Aras 3( i)
Fokus Sampingan : 8.1 Aras 3 (i)
PKJR : 3.1.4, 10.1.4, 10.1.7
Nilai : berhati-hati , bertanggungjawab
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. menerangkan sebab dan akibat melanggar peraturan asas jalan raya dengan
bahasa yang betul.
2. membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung yang tepat.
3. menyatakan kepentingan mematuhi peraturan-peraturan asas jalan raya.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid ditunjukkan dengan gambar (Media 3.1) tentang perlakuan berbahaya.
Dan Pembelajaran 2. Murid bersoal jawab tentang gambar dengan guru.
3. Murid menyatakan sebab dan akibat jika melakukan perbuatan tersebut
berdekatan atau di jalan raya.
4. Guru berbincang bersama-sama murid tentang bahaya (berkaitan dengan
keselamatan jalan raya) dalam kawasan sekolah serta peraturan dan tindakan
keselamatan yang perlu digunakan untuk meningkatkan keselamatan. berada
di kawasan sekolah.
5. Murid meneliti gambar dalam Media 3.1 yang dipamerkan di papan tulis.
6. Murid menerangkan sebab dan akibat tentang isi dalam gambar dengan
menggunakan Aktiviti 9(a).
7. Berdasarkan gambar murid membina ayat majmuk menggunakan kata
hubung yang diberi secara lisan.
8. Murid menghabiskan aktiviti 7&8.
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 9, komputer, media 3.1
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 3 : Penggunaan Jalan Raya yang Berhemah.
Tajuk 2: Wira Keselamatan Jalan Raya
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 4.2 Aras 1( i)
Fokus Sampingan : 8.1 Aras 1 (i)
PKJR : 7.4.3, 10.1.1, 10.1.4
Nilai : bertanggungjawab
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. mengelas sikap positif dan negatif pengguna jalan raya.
2. menulis biodata dan maklumat wira contoh berdasarkan teks.
3. mengenal pasti sikap dan perlakuan wira contoh.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid meneliti poster (Media 3.2).
Dan Pembelajaran 2. Murid dan guru bersoal jawab tentang gambar kenderaan yang ada dalam
poster dan bagaimana perlakuan pengguna jalan raya .
3. Murid menulis kata kerja berdasarkan gambar dalam Media 3.2.
4. Murid diminta mengkategorikan atau mengelas maklumat berdasarkan sikap
positif dan negatif pengguna jalan raya seperti dalam Media 3.2.
5. Murid membaca petikan Model Contoh untuk mengenal pasti sikap dan
perlakuan wira contoh.
6. Murid menggarisi frasa yang menunjukkan sikap dan perlakuan wira contoh
dalam Aktiviti 11(a).
7. Murid melengkapkan biodata wira contoh berdasarkan teks dalam Aktiviti
11(b) berdasarkan Media 3.3
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 10 &11, komputer, media 3.2 & 3.3
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 4 : Tanggungjawab Pengguna Terhadap Penggunaan Pengangkutan
Awam Secara Selamat
Tajuk 1: Perjalanan Selamat Menggunakan Pengangkutan Awam
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 2.1 Aras 1( i) (ii)
Fokus Sampingan : 9.2 Aras 1 (i)
PKJR : 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6, 9.1.3, 9.1.4
Nilai : berhemah
5 Objektif Pembelajaran Murid dapat:
1. Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berkaitan kebaikan dan keburukan
menunggang basikal secara bersendirian dan berkumpulan.
2. Mengemukakan sesuatu maklumat berdasarkan soalan yang dikemukakan.
3. Menyenaraikan situasi selamat dan tidak selamat sambil menekankan aspek
keselamatan yang perlu diamalkan apabila menunggang basikal
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid-murid melakonkan aksi berdasarkan kad situasi menggunakan
Dan Pembelajaran pengangkutan awam.
2. Murid melakonkan aksi menaiki bas
3. Murid ditayangkan video tentang penggunaan prosedur keselamatan cara
menggunakan pengangkutan awam.
4. Murid mencatat maklumat yang terdapat dalam video yang ditonton,
seterusnya membaca semula catatan tersebut kepada kelas.
5. Murid diminta menyatakan tanda-tanda keselamatan yang terdapat dalam
pengangkutan yang pernah mereka naiki.
6. Murid membaca perkataan kad imbasan tanda keselamatan yang ditunjukkan
oleh guru.
7. Murid menceritakan pengalaman mereka sewaktu menggunakan
pengangkutan awam dengan bantuan diksi yang diberi.
8. Dalam kumpulan, murid-murid membincangkan tanda-tanda yang terdapat di
dalam pengangkutan awam dan memberi sebab kepentingan tanda-tanda
tersebut dalam Aktiviti 12(a).
9. Murid-murid diberi lembaran kerja Aktiviti 12(b) untuk menyenaraikan
peraturan dan undang-undang keselamatan yang berkaitan dengan
penggunaan pengangkutan awam.

7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 12, komputer, media 4.1 & 4.2
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 9/5/ 2013 (Khamis)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 4 : Tanggungjawab Pengguna Terhadap Penggunaan Pengangkutan
Awam Secara Selamat
Tajuk 2: Pengguna Bertanggungjawab Tiba Selamat
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 6.2 Aras 1( i)
Fokus Sampingan : 10.2 Aras 1 (i)
PKJR : 3.1.5, 3.1.65, 9.1.4, 10.1.2
Nilai : bertanggungjawab, berdisiplin
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. membaca dan mengecam isi-isi penting daripada teks ucapan.
2. mengedit kesilapan kosa kata, struktur ayat dan penggunaan imbuhan dalam
teks yang diberi.
3. menulis empat perlakuan yang menggalakkan keselamatan dan sikap
bertanggungjawab di dalam pengangkutan awam.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid diperdengarkan ucapan ringkas oleh Menteri Pengangkutan.
Dan Pembelajaran 2. Murid dan guru bersoal jawab tentang ucapan.
3. Murid diberi teks ucapan Kempen Keselamatan JalanRaya seperti dalam
Aktiviti 13(a).
4. Murid diminta membaca dan mengedit kosa kata,struktur ayat dan kesalahan
penggunaan imbuhan dalam teks ucapan.
5. Murid dan guru membincangkan jawapan yang telah diedit oleh murid.
6. Murid membaca dan mengecam isi-isi penting yang terdapat di dalam teks
ucapan. Kemudian murid membaca isi-isi penting tersebut.
7. Murid melengkapkan Borang Pengurusan Grafik (BPG) dalam Aktiviti 13(b)
sebagai pengayaan
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 13, computer
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 21/5/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 5 : Mengenali dan Menangani Bahaya di Jalan Raya
Tajuk 1: Bagaimanakah Nahas Jalan Raya Berlaku?
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 5.1 Aras 1( i) (ii)
Fokus Sampingan : 8.3 Aras 1 (i)
PKJR : 10.1.1, 10.1.7, 10.1.9
Nilai : bertanggungjawab, berhati-hati
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Membaca petikan berita dengan sebutan dan intonasi yang betul.
2. Menulis ayat berdasarkan tajuk yang diberikan dengan tulisan berangkai yang
kemas dan betul.
3. Menyatakan keadaan bahaya yang dihadapi oleh pengguna jalan raya dan
sebab-sebab yang mengakibatkan nahas jalan raya.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murd dibahagikan dalam beberapa kumpulan .Dalam kumpulan kecil, murid
Dan Pembelajaran diminta mencari satu artikel akhbar yang berkaitan dengan nahas jalan raya.
2. Murid dipilih secara rawak membaca artikel tersebut dengan kuat
menggunakan sebutan dan intonasi yang betul seperti seorang pembaca
berita.
3. Guru bersoal jawab tentang isi teks yang dibaca.
4. Setiap kumpulan diberi sehelai kertas mahjung/kertas sebak. Berdasarkan
artikel akhbar, murid berbincang untuk mendapatkan maklumat berpandukan
kata Tanya yang diberikan oleh guru dengan menggunakan konsep pemetaan
di atas kertas mahjung/kertas sebak.
Siapa pengguna jalan raya yang terlibat
Bila masa/cuaca semasa nahas jalan raya
Apa akibat daripada nahas jalan raya
Bagaimana sebab-sebab nahas jalan raya
5. Murid membentangkan hasil dapatan dan membincangkan sebab sesuatu
nahas jalan raya boleh berlaku.
6. Murid menulis ayat berpandukan rangkai kata denganmtulisan berangkai
yang diberikan dan melengkapkan Aktiviti 14.
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 14, komputer,
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 18/6/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 5 : Mengenali dan Menangani Bahaya di Jalan Raya
Tajuk 2: Fikir Sebelum Bergerak
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 3.2Aras 1( i)
Fokus Sampingan : 8.6 Aras 1 (ii)
PKJR : 10.1.3, 10.1.9, 10.1.10
Nilai : kerjasama, menghormati
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Membentangkan hasil dapatan tentang perlakuan bahaya pengguna jalan raya
dengan bahasa yang betul.
2. Menulis surat kepada sahabat dengan lengkap dan menepati wacana.
3. Menyenaraikan keadaan berbahaya yang dihadapi oleh pengguna jalan raya
dan belajar untuk mengurus keadaan ini.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Berdasarkan kod warna di bawah, murid menilai tahap bahaya yang
Dan Pembelajaran disebabkan oleh perlakuan pengguna jalan raya.
2. Murid mengenal pasti sama ada terdapat pengguna jalan raya yang
menunjukkan perlakuan berbahaya di dalam poster (Media 5.1).
3. Dalam kumpulan kecil, setiap kumpulan mengenal pasti pengguna jalan raya
yang terdapat dalam poster.
4. Setiap kumpulan akan menyenaraikan perlakuan berbahaya seperti yang
ditunjukkan oleh setiap pengguna jalan raya tersebut.
5. Murid melengkapkan Aktiviti 15 dengan menulis potensi bahaya akibat
daripada perlakuan berbahaya.
6. Murid menjelaskan tahap bahaya pilihan mereka dengan menjawab soalan-
soalan berikut:
7. Setiap pasangan membentangkan hasil perbincangan mereka.
8. Murid diminta menulis sepucuk surat kepada rakan untuk bercerita tentang
sikap sesetengah pengguna jalan raya yang tidak mementingkan keselamatan
diri dan pengguna jalan raya yang lain dalam Aktiviti 16.

7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 15&16, komputer, media 5.1
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 2/7/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 6 : Berbasikal dengan Orang Lain
Tajuk 1: Cabaran Menunggang Basikal
3 Masa 9.15-10.15am.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 8.1 Aras 1( i)
Fokus Sampingan : 3.1 Aras 2 (ii)
PKJR : 1.4,1.5,3.1.6,4.2
Nilai : toleransi
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berkaitan kebaikan dan keburukan
menunggang basikal secara bersendirian dan berkumpulan.
2. Mengemukakan sesuatu maklumat berdasarkan soalan yang dikemukakan.
3. Menyenaraikan situasi selamat dan tidak selamat sambil menekankan aspek
keselamatan yang perlu diamalkan apabila menunggang basikal bersama-
sama orang lain.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Guru dan murid berbincang dan mengemukakan maklumat:
Dan Pembelajaran 2. Dalam kumpulan yang kecil, murid berbincang dan menulis kebaikan dan
keburukan berbasikal secara bersendirian dan berkumpulan dalam Aktiviti 17(a).
3. Murid membaca maklumat tentang etika berbasikal yang terdapat dalam
Aktiviti 17(b).
4. Murid membina ayat lengkap berdasarkan situasi yang diberi dalam Aktiviti
17(c).

7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 17, komputer


8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 23/7/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 6 : Berbasikal dengan Orang Lain
Tajuk 2: Etika Berbasikal
3 Masa 9.15a.m.-10.15a.m.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 3.1 Aras 1(ii)
Fokus Sampingan : 103.1 Aras 1 (ii)
PKJR : 1.2.2, 1.2.3, 5.1.8, 5.1.9
Nilai : mematuhi peraturan dan undang-undang
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Menyatakan etika berbasikal dengan selamat berdasarkan tayangan video
dengan jelas dan tersusun.
2. Membina draf karangan yang lengkap untuk menulis karangan.
3. Menyenaraikan lima etika berbasikal dengan selamat.

6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid menonton klip video tentang perjalanan menggunakan basikal.
Dan Pembelajaran 2. Murid menyatakan peraturan dan etika keselamatan berbasikal yang terdapat
di dalam video ataupun yang diamalkan di jalan raya semasa mereka
berbasikal.
3. Merujuk Media 6.1, guru dan murid berbincang dan melakonkan isyarat
tangan yang berbeza.
4. Murid menyatakan peraturan dan etika keselamatan berbasikal yang terdapat
dalam tayangan video yang telah disenaraikan dengan jelas dan tersusun.
5. Murid menjawab soalan yang diberi berdasarkan tayangan video dalam
Aktiviti 18.
6. Murid membina kerangka karangan dengan menggunakan maklumat hasil
daripada aktiviti soal jawab dalam Aktiviti 19.

7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 18&19, komputer, media 6.1
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 27/8/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 7 : Pelan Kecemasan dan Kontingensi
Tajuk 1: Penyelesaian Masalah
3 Masa 9.15a.m.-10.15a.m.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 4.1 Aras 1( ii)
Fokus Sampingan : 10.1 Aras 2 (i)
PKJR : 10.1.5, 10.1.6
Nilai : kasih saying, mementingkan keselamatan
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Mengemukakan idea yang bernas dalam perbincangan tentang puisi yang
dibaca.
2. Menghasilkan puisi daripada maklumat yang diberikan dengan betul.
3. Menyenaraikan pelan kecemasan dan kontingensi yang perlu dilakukan
untuk menjadi pengguna jalan raya yang lebih selamat.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Murid membaca kuat puisi bertajuk Bagaimana Jika dalam Aktiviti
Dan Pembelajaran 20(a) dengan sebutan dan intonasi yang betul. Murid dikehendaki
memahami isi kandungan puisi dan berfikir mengenainya.
2. Bincangkan dengan ringkas isi kandungan puisi bersama-sama murid.
3. Dalam kumpulan kecil atau berpasangan, arahkan murid memikirkan situasi
bagaimana jika... daripada perspektif keselamatan jalan raya. Minta setiap
kumpulan mengemukakan idea kepada kelas.
4. Bincangkan dengan murid tentang langkah-langkah mengatasi situasi yang
terdapat dalam puisi.
Dalam Aktiviti 20(b), arahkan murid untuk menyenaraikan tiga situasi,
Bagaimana Jika...
5. berkenaan isu keselamatan jalan raya dan menyatakanpelan kontigensinya.
6. Murid dikehendaki menggunakan situasi Bagaimana Jika... tersebut untuk
menghasilkan sebuah puisi dalam Aktiviti 20(c)

7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 20, komputer,


8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 10/9/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 7 : Pelan Kecemasan dan Kontingensi
Tajuk 2: Tindakan Sewaktu Kecemasan
3 Masa 9.15a.m.-10.15a.m.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 4.1 Aras 2(i)
Fokus Sampingan : 8.1 Aras 1 (i)
PKJR : 10.1.5, 10.1.6
Nilai : sabar dan bijak membuat keputusan
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Memberikan pendapat tentang sesuatu topik yang dibincangkan.
2. Menulis pelbagai jenis ayat berdasarkan perbincangan di dalam carta.
3. Menyatakan tindakan yang perlu dilakukan sewaktu kecemasan serta menjadi
pengguna jalan raya yang selamat dan bertanggungjawab
6 Aktiviti Pengajaran 1. Bersoal jawab bersama murid tentang tindakan mereka semasa menghadapi
Dan Pembelajaran situasi kecemasan seperti berikut.
2. Berdasarkan situasi di atas, tegaskan bahawakanak-kanak:
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Berdasarkan situasi yang
diberi, murid menyatakan pendapat dan tindakan yang perlu diambil.
4. Murid membentangkan hasil perbincangan.
5. Murid membaca maklumat yang terdapat pada Media 7.1. Murid menulis dan
melengkapkan carta aliran kecemasan dalam Aktiviti 21(a).
6. Perkenalkan kad kecemasan kepada murid.
7. Murid menulis dan melengkapkan butiran pada kad kecemasan dalam
Aktiviti 21(b).

7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 21, komputer, media 7.1 & 7.2
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 24/9/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5 P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 8 : Masalah Semasa Perjalanan
Tajuk 1: Mari Kita Selidik
3 Masa 9.15a.m.-10.15a.m.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 4.2 Aras 3( i)
Fokus Sampingan : 8.1 Aras 1 (i)
PKJR : 3.1.3, 3.1.4, 10.1.9, 10.1.10
Nilai : bekerjasama dan hormat-menghormati
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Membandingkan perbezaan undang-undang dan peraturan pengguna jalan
raya dengan bahasa yang betul.
2. menulis perkataan dan rangkai kata serta melengkapkan pelbagai jenis ayat
dalam petikan karangan.
3. menyenarai undang-undang dan peraturan yang berlainan kepada pengguna
jalan raya yang berbeza.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Bersoal jawab dengan murid tentang cara mereka ke sekolah.
Dan Pembelajaran 2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan mengikut jenis pengguna
jalan raya.
3. Guru menayangkan video yang menunjukkan pejalan kaki, penunggang
basikal dan penumpang kereta.
4. Guru menunjukkan kad frasa kepada murid.
5. Murid membaca kad frasa.
6. Murid melengkapkan Aktiviti 22(a) berdasarkan pemerhatian video dan kad
frasa. Kemudian, murid berbincang dalam kumpulan tentang
pemerhatianmereka.
7. Secara lisan, murid menyatakan perbezaan undang-undang dan peraturan
antara pengguna jalan raya dan kemudian melengkapkan Aktiviti 22(b).
8. Berdasarkan perbezaan undang-undang dan peraturan, murid menulis
perkataan dan rangkai kata dalam pelbagai jenis ayat bagi melengkapkan
petikan karangan dalam Aktiviti 22(c).
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 22, komputer, media 8.1
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Tarikh: 15/10/ 2013 (Selasa)

Bil. Murid: 21/30 murid (9 orang murid telah mengikut kelas pemulihan )

1 Mata Pelajaran & Kelas Bahasa Malaysia Tahun 5P


Pendidikan Keselamatan Jalan Raya dalam Mata Pelajaran Bahasa Malaysia.
2 Tema/ Tajuk Unit 8 : Masalah Semasa Perjalanan
Tajuk 2: Rumuskan
3 Masa 9.15a.m.-10.15a.m.( 60 minit )
4 Isi Kandungan Fokus Utama : 5.2 Aras 3(ii)
Fokus Sampingan : 9.2 Aras 2 (i)
PKJR : 3.1.4. 10.1.9, 10.1.10
Nilai : berfikir rasional, sabar
5 Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
1. Membaca dan memahami kandungan teks yang dibaca dengan betul.
2. Mengelas dan merekodkan maklumat daripada pelbagai sumber.
3. Menyenarai undang-undang dan peraturan jalan raya dan risiko serta cara
untuk menangani risiko berkenaan berdasarkan jenis pengguna jalan raya
yang berlainan.
6 Aktiviti Pengajaran 1. Bersoal jawab dengan murid tentang tanggungjawab pengguna jalan raya
Dan Pembelajaran terhadap undang-undang dan peraturan jalan raya serta risiko yang bakal
dihadapi.
2. Murid membaca petikan tentang mematuhi undang-undang dan peraturan
jalan raya dengan betul.
3. Dalam kumpulan murid membaca petikan teks serta mengkelas perbezaan
peraturan antara pengguna jalan raya yang lain.
4. Murid melengkapkan Aktiviti 23(b) berdasarkan petikan.
4. Berdasarkan hasil perbincangan pembentangan murid diminta membaca
semula jawapan.
7 Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti aktiviti 23, komputer,
8 Refleksi:
i. _____ murid dapat mencapai objektif.
ii. _____ murid diberi bimbingan.

You might also like