Professional Documents
Culture Documents
CHAPTER IV
RESEARCH ACHIEVEMENT
A. Object of Research
Media to teach Extensive Reading. The writer used material reading as teaching
extensive reading to build students ability in reading ability. In this research the
writer took the population in the whole students of the VIII grade A Class are 24
students, the goal of the research is intended to prove the accurate data in
B. Research Result
The student in experiment class obtained mean 80.75 for test 1. The scores
Table 4.1
Variable X (The Influence of Extensive Reading not used story telling
books)
32
33
7 Ibnu Royadi 70
8 Juli Awaludin 70
9 M. Faris 70
10 M. Maulana Dimas A 75
11 Mujahidin 75
12 Muhammad Farhat 75
13 Rohayah 65
14 Roudoh 65
15 Saefullah 65
16 Sri Maulidah 75
17 Sri Rahmawati 70
18 Subhan 65
19 Suhendra 65
20 Ulumudin 70
21 Surena Adnda 80
22 Yuliana 80
23 M. Riki Sopian 75
24 Zelita RMN 70
Total 1720
Average 71.66
Based on the above data, it is known that the lowest value is 65 and the
highest value is 80
To analyze data variable X, that the highest value lessened by the lower
R:H–L
= 80 – 65
= 15
K = 1 + 3.3 Log n
34
= 1 + 3.3 Log 24
= 1 + 3.3 (1.380211)
= 1 + 4.55469
= 5.55 (round 6)
𝑃
P=
𝐾
15
P=
6
P = 2.5 = (round 3)
12
10
0
65 – 70 71 – 76 77 – 82
Picture 4.1
Chart Histrogram Determine the frequency distribution of X variable
35
tendency with table calculation of the mean, median and mode as follow :
∑ 𝑋1
𝑀𝑒 =
𝑛
Me = Mean (range)
n = Amount of data
∑ 𝑋1
𝑀𝑒 =
𝑛
1650
𝑀𝑒 =
24
Me = 68.75
𝑏1
𝑀𝑜 = 𝑏 + 𝑝 ( )
𝑏1 + 𝑏2
Mo = Modus
Mo = Modus
36
b = 65 – 0.5 = 64.5
p =6
b1 = 13
b2 = 13 – 9 = 4
𝑏1
𝑀𝑜 = 𝑏 + 𝑝 ( )
𝑏1 + 𝑏2
13
𝑀𝑜 = 64.5 + 6 ( )
13 + 4
13
𝑀𝑜 = 64.5 + 6 ( )
17
Mo = 64.5 + 6 (0.76)
Mo = 64.5 + 4.56
Mo = 69.06
1
𝑛−𝐹
𝑀𝑑 = 𝑏 + 𝑝 2
𝑓
Md = Median
n = Amount of sample
1
𝑛−𝐹
𝑀𝑑 = 𝑏 + 𝑝 2
𝑓
Md = 1/2x24=12
b = 65 – 0.5 = 64.5
n = 24 (Amound of sample)
p = 65,66,67,68,69,70,71 = 6
F=0
f=6
1
𝑛−𝐹
𝑀𝑑 = 𝑏 + 𝑝 2
𝑓
12 − 0
𝑀𝑑 = 64.5 + 6 ( )
6
12
𝑀𝑑 = 64.5 + 6 ( )
6
Md = 64.5 + 6 (2)
Md = 64.5 + 12
Md = 76.5
From the result of these studies was obtained Mean = 68.75. Mode = 69.06
and median = 76.5. If depicted in a graph histogram and polygon will taken like
image below :
38
78
76
74
72
70
68
66
64
Mean Median Mode
Picture 4.2
Chart Histogram Mean, Modus and Median of X variable
(𝑓. 𝑥)2
∑ 𝑓. 𝑥 2 −
√ ∑𝑓
𝑆2 =
(∑ 𝑓 − 1)
16502
𝑆2 = √113796 − 24
(24 − 1)
39
140264 − 113437
𝑆2 = √
23
26827
𝑆2 = √
23
𝑆 2 = √1166
𝑆 2 = 34.1
The student obtained mean 80.0 for test 2. The scores they got in these test
Table 4.2
Variable Y (Reading Extensive Reading by used story telling books)
No Student’s Name Total
1 Ayu Yulianti 95
2 Bagus Setiawan 65
3 Dede Muspick 70
4 Farhan Maulana S 70
5 Hayudin 80
6 Iqbaludin 65
7 Ibnu Royadi 65
8 Juli Awaludin 65
9 M. Faris 75
10 M. Maulana Dimas A 100
11 Mujahidin 70
12 Muhammad Farhat 90
13 Rohayah 70
14 Roudoh 60
15 Saefullah 70
16 Sri Maulidah 95
17 Sri Rahmawati 75
40
18 Subhan 60
19 Suhendra 70
20 Ulumudin 65
21 Surena Adnda 90
22 Yuliana 80
23 M. Riki Sopian 95
24 Zelita RMN 65
Total 1805
Average 75.208
R = H–L
= 100 – 60
= 40
K = 1 + 3.3 Log n
= 1 + 3.3 Log 24
= 1 + 3.3 (1.380211)
= 1 + 4.5546
= 5.55 (round 6)
𝑅
P=
𝐾
40
P=
6
P = 6.66 (round 7)
41
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
60 – 66 67 – 72 73 – 78 79 – 84 85 – 90 91 – 96 97 – 102
Picture 4.3
Chart Histrogram Determine the frequency distribution of Y variable
42
∑ 𝑋1
𝑀𝑒 =
𝑛
1805
𝑀𝑒 =
24
Me = 75.2
𝑏1
𝑀𝑜 = 𝑏 + 𝑝 ( )
𝑏1 + 𝑏2
Mo = Modus
Mo = Modus
b = 60 – 0.5 = 59.5
p =8
b1 = 8
b2 = 8 – 6 = 2
𝑏1
𝑀𝑜 = 𝑏 + 𝑝 ( )
𝑏1 + 𝑏2
8
𝑀𝑜 = 59.5 + 8 ( )
8+2
43
8
𝑀𝑜 = 59.5 + 8 ( )
10
Mo = 59.5 + 8 (0.8)
Mo = 59.5 + 6.4
Mo = 65.9
1
𝑛−𝐹
𝑀𝑑 = 𝑏 + 𝑝 2
𝑓
Md = Median
n = Amount of sample
𝑀𝑑 = Median
b = 60 – 0.5 = 59.5
n = 24 (Amound of sample)
p = 60,61,62,63,64,65,66 = 6
F=0
f=8
44
1
𝑛−𝐹
𝑀𝑑 = 𝑏 + 𝑝 2
𝑓
12 − 0
𝑀𝑑 = 59.5 + 6 ( )
8
12
𝑀𝑑 = 59.5 + 6 ( )
8
Md = 59.5 + 6 (1.5)
Md = 59.5 + 7.5
Md = 67
From the result of these studies was obtained Mean = 75.2. Mode = 65.9
and median = 67. If depicted in a graph histogram and polygon will taken like
image below :
76
74
72
70
68
66
64
62
60
Mean Median Mode
Picture 4.4
Chart Histogram Mean, Modus and Median of X variable
45
Table 4.3
Relationship X Variable and Y Variable
No Student’s Name X Y X2 Y2 XY
1 Ayu Yulianti 75 95 5625 9025 7125
2 Bagus Setiawan 70 65 4900 4225 4550
3 Dede Muspick 75 70 5625 4900 5250
4 Farhan Maulana S 75 70 5625 4900 5250
5 Hayudin 75 80 5625 6400 6000
6 Iqbaludin 70 65 4900 4225 4550
7 Ibnu Royadi 70 65 4900 4225 4550
8 Juli Awaludin 70 65 4900 4225 4550
9 M. Faris 70 75 4900 5625 5250
10 M. Maulana Dimas A 75 100 5625 10000 7500
11 Mujahidin 75 70 5625 4900 5250
12 Muhammad Farhat 75 90 5625 8100 6750
13 Rohayah 65 70 4225 4900 4550
14 Roudoh 65 60 4225 3600 3900
15 Saefullah 65 70 4225 4900 4550
16 Sri Maulidah 75 95 5625 9025 7125
17 Sri Rahmawati 70 75 4900 5625 5250
18 Subhan 65 60 4225 3600 3900
19 Suhendra 65 70 4225 4900 4550
20 Ulumudin 70 65 4900 4225 4550
21 Surena Adnda 80 90 6400 8100 7200
22 Yuliana 80 80 6400 6400 6400
23 M. Riki Sopian 75 95 5625 9025 7125
24 Zelita RMN 70 65 4900 4225 4550
Total 1720 1720 1805 123750 139275
46
∑X = 1720
∑Y = 1805
∑X2 = 123750
∑Y2 = 139275
∑XY = 130225
(1805)(123750) − (1720)(130225)
𝑎=
(24.123750) − (1720)2
(223368750) − (223987000)
𝑎=
(2970000) − (2958400)
(1350250)
𝑎=
(11600)
𝑎 = − 53.29
(𝑁. ∑ 𝑥𝑖 𝑦) − (∑ 𝑥𝑖 )(∑ 𝑦)
𝑏=
(𝑁. ∑ 𝑥𝑖2 )2 − (∑ 𝑥𝑖 )2
(24.130225) − (1720)(1805)
𝑏=
(24. 17202 ) − (1720)2
(3125400) − (3104600)
𝑏=
(71001600) − (2958400)
(50800)
𝑏=
(68043200)
𝑏 = 0.000305
47
Ŷ = 𝑎 + 𝑏𝑋
Ŷ = −53.297 + 0.0003𝑋
𝑁 ∑ 𝑥𝑦 − (∑ 𝑥)(∑ 𝑦)
𝑟𝑥𝑦 =
√(∑ 𝑥 2 − (∑ 𝑥)2 (𝑁. ∑ 𝑦 2 − (∑ 𝑦)2 )
24(130225) − (1720)(1805)
𝑟𝑥𝑦 =
√24(123750) − (1720)2 . (24.139275)−(1805)2 )
(3125400) − (3104600)
𝑟𝑥𝑦 =
√(2970000) − (2958400). (3342600) − (3258025)
20800
𝑟𝑥𝑦 =
√(11600). (84575)
20800
𝑟𝑥𝑦 =
√981070000
20800
𝑟𝑥𝑦 =
31322.03697
𝑟𝑥𝑦 = 0.66406
Provide interpretation of rxy and draw conclusion after the known value of
“r” (r the calculation), then the writer interpret the result of these conclusion are :
Ha : In accepted if the les than the list of “r” table. Conversely, if the price
interpretation of rxy, from the calculaton of “r” = 0.664 and the result the mean the
formula :
𝑟√𝑛 − 2
𝑡=
√1 − 𝑟 2
0.664√24 − 2
𝑡=
√1 − 0.440988
0.664(4.690415)
𝑡=
0.783248
3.114760132
𝑡=
0.7832483
𝑡 = 3.976
Based on result of analysis data t account bigger than t table (3.976 >1.711) this
result mean there is the influence of Extensive Reading by used story telling books.
49
C. Data Interpretation
From the result of research, that the mean of test 1 Score obtained by
extensive reading from student was 65 and the highest score of test 1 = 80. And
the mean of test 2 in story telling books obtained by student was 60, the highest
From the interpretation above that there is the influence of using extensive
CHAPTER V
A. Conclusions
increasestudents reading fluency, the writer would like to conclude the data obtain
score and the highest score is 80 in the first test and the result of the research in
the second test by used the material of extensive reading with story telling books,
In this research was used testing of product moment correlation analysis, the
research of data processing = 0,664 its means is correlation is strong and for testing
significance 5% and therefore account bigger than table ( 0.664 < 0,404 ) its mean
fluency, and the material reading is used story telling book is effective for made
the students interested for learning reading skills from the interpretation above if
the presentation an retell on the used story telling books was good effect and there
was influence for students to made their ability in reading skill fluency, the
students should be motivated to learn reading activity in their daily activity, and
50
51
the students should be more get much knowledge, because it’s the accomplishment
The influence of extensive reading is giving effect and has good result on
reading fluency , extensive reading can be used for teaching because it is best way
of learning and revising material that is quick and works it could increase students
motivated and make the teachers easier to explain the learning material
B. Suggestions
2. The teacher should learn more how to increase their abilities in English
atmosphere in the class, so that students will be happy and enjoy in English
learning.
5. The better result will be reach if the language teacher prepare her or his