You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Limba și literatura română

CLASA: a X-a E

DATA : 09.03.2018

PROFESOR:

UNITATEA:

SUBIECTUL LECȚIEI: Amurg violet, George Bacovia


TIPUL LECŢIEI: de dobândire de noi cunoștințe

DURATA LECȚIEI: 1 oră

Competenţe specifice:
1.1 Identificarea particularităţilor şi a funcţiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de texte
2.3. Identificarea şi analiza elementelor de compoziţie şi de limbaj în textul poetic

Obiective operaționale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili să:

1. să identifice elementele de compozitie ale unui text liric (titlu, vers, strofa, secvenţe poetice/tablouri);
2. să recunoasca temele şi motivele simboliste prezente în poezie;
3. să descopere principalele procedee artistice care dau expresivitate poeziei;
4. să identifice în text elementele de prozodie (rimă, ritm, măsură);
STRATEGIA DIDACTICĂ

1. METODE ŞI PROCEDEE DIDACTICE: învățarea prin descoperire, conversaţia, observația, exercițiul, reflecția.

2. FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂȚII : activitate frontală , alternativ cu activitate individuală;

3. RESURSE: L. Paicu, M. Lupu, M. Lazăr, Eseul, Editura ART, 2010;


George Bacovia, Poezii
C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Polirom, 1999
4. MATERIALE DIDACTICE: fișe de lucru, caietele elevilor;

T Momentele Conținuturile Activitatea profesorului și a Metode și Evaluare


i lecției învățării elevilor procedee
m
p
2’ Moment Se asigură climatul ncesar Profesorul solicită elevului de
organizatoric desfășurării activității. serviciu numele absenţilor.

10’ Captarea atenţiei Profesorul scrie pe tablă Elevii realizează sarcina. Fișă de Aprecieri verbale
următoarele culori şi întreabă apoi lucru
elevii ce stări le sugerează acestea.
Albul - Negrul - Conversația
Galbenul - Verdele -
Violetul –

3’ Anunţarea Profesorul anunţă titlul lecţiei Profesorul scrie pe tablă titlul Conversaţia Aprecieri verbale
subiectului „Amurg violet” de G Bacovia. lecţiei, iar elevii notează în caiete.
lecţiei şi a
obiectivelor

30’ Dirijarea Profesorul, apoi elevii citesc Elevii ascultă și îndeplinesc Conversaţia
învăţării sarcina.
Profesorul face referire la volumul
„Plumb”, din care face şi poezia
discutată, reprezentativă pentru G.
Bacovia datorită culorii violet, dar
şi pentru atmosfera tristă,
melancolică.

Profesorul le cere elevilor să


prezinte stările pe care le-au avut Elevii oferă diverse răspunsuri pe
citind poezia. care le notează, apoi în caiete.

Profesorul pune întrebări precum:


Ce vă sugerează titlul acestei
poezii?
Ce semnifică amurgul la Bacovia?
Care este tema poeziei?
Ce sentimente sugerează cuvântul
toamna?
Ce sugerează repetarea refrenului?
Care sunt cuvintele cheie ale
poeziei?
Ce imagini artisticese regăsesc în
text?
7’ Asigurarea Profesorul face o sintezăa Elevii răspund solicitărilor şi
retenţiei şi a notează în caiete ideile.
elementelor prezentate de elevi şi
transferului de
informaţie apoi pune întrebări referitoare la
celelalte elemente simboliste
prezente în poezie.
3’ Tema pentru Exercițiile 3,4,5 din manual.
acasă

You might also like