You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

KELAS / Tahun 2 Hijau


MATA PELAJARAN Matematik
BIL MURID 35
TARIKH / HARI /
20 Feb 2018 Selasa 8 MASA 9.00 – 10.00 pg
MINGGU

KUMPULAN ARUS PERDANA LINUS

TAJUK Nombor Bulat Hingga 1000 Nombor Bulat Hingga 1000

Konstruk 3 : Keupayaan memahami nilai


KONSTRUK LINUS
nombor
1.4.1 Menyatakan nilai tempat dan nilai digit
bagi sebarang nombor. 1.4.1 Menyatakan nilai tempat dan nilai
STANDARD digit bagi sebarang nombor.
1.4.2 Mencerakin sebarang nombor
PEMBELAJARAN
mengikut nilai tempat dan nilai digit.

Pada akhir PdPc, murid berupaya: Pada akhir PdPc, murid berupaya:
(i) Mengenalpasti nilai tempat dan nilai digit ( i) Mengenalpasti nilai tempat dan nilai
OBJEKTIF sehingga 1000 digit sehingga 100
PEMBELAJARAN
(ii) Mencerakin sebarang nombor sehingga
1000 mengikut nilai tempat dan nilai digit

SET INDUKSI
Murid menyanyi secara kelas lagu `Ra Pu Sa ‘ beriramakan lagu `Air Pasang Pagi’
berdasarkan tayangan slaid untuk mengimbas kembali konsep nilai tempat sa, puluh
dan ratus. Beberapa orang murid memegang kad-kad gambar sambil menyanyi.

Ra Pu Sa’
Ra Pu Sa 1 hingga 9
Ratus, Puluh dan Sa Duduk tempat puluh
Mari lah belajar Jika lebih 9
Ratus, Puluh dan Sa Kumpul tempat ratus

1 hingga 9 Ra Pu Sa
Duduk di tempat sa Ratus, Puluh dan Sa
Jika lebih 9 Kenal nilai tempat
Kumpul tempat puluh Ratus , Puluh dan Sa

Contoh Kad Gambar


Aktiviti kumpulan Aktiviti bersama guru:
AKTIVITI Murid bermain permainan `Domino’ dalam Murid mewakili nombor hingga 100
PEMBELAJARAN kumpulan kecil dengan memadankan kad- dengan menggunakan dekak dekak ,
DAN kad domino mengandungi nombor hingga Blok Dienes dan jadual nilai tempat
PEMUDAHCARAAN 1000 dan gambar blok kubus dengan kad dengan bimbingan guru
(PdPc) yang sepadan.
(Rujuk Modul Guru Asas 2: Unit 1.4 m.s.
Langkah 1 6)

Murid dibimbing memahami konsep nilai


tempat dan nilai digit melalui soalan-
soalan penaakulan oleh guru seperti
berikut :

i. Tuliskan nombor dua puluh empat.


ii. Tunjukkan nombor dua puluh empat
dengan rod asas sepuluh. Berapa blok
puluh awak perlukan? 1 blok ni berapa
nilai nya?
iii. Tunjukkan nombor 24 pada jadual
nilai tempat. 4 di tempat sa atau puluh?
Kenapa?
Apa nilai tempat bagi 2? Apa nilai digit
bagi 2 ? Jadi, apa nilai tempat dan nilai
digit bagi 4 pula?
iii. Tuliskan pula nombor tiga puluh lima.
iv. Tunjukkan tiga puluh lima dengan
blok asas tersebut.
v. Jadi, nombor mana lebih besar? 24
atau 35? Mengapa kamu kata begitu ?
vii. Kalau saya tulis nombor 24 dan 35 di
jadual nilai tempat tanpa menggunakan
blok asas sepuluh, bagaimana saya nak
tunjukkan nombor –nombor ini di jadual
nilai tempat?
viii. Beri dua nombor yang lebih besar
daripada 24 dan kurang daripada 42.
Tunjukkan pada papan nilai tempat .

Langkah 2 Aktiviti bersama guru: Aktiviti berdikari bepasangan secara


Think-Pair -Share
1. Murid menggunakan blok Dienes
untuk menentukan nilai tempat bagi Murid menggunakan blok Dienes untuk
sebarang nombor sehingga 1000. mewakilkan nombor hingga 100 pada
berpandukan kad nombor bagi jadual nilai tempat bagi soalan-soalan
nombor hingga 1 000 dalam Lembaran Kerja 2 / Modul Murid
2. Murid menulis nombor tersebut Asas 2 Jilid I, Unit 1.4, m.s. 25 – 30).
pada jadual nilai tempat .
3.Seterusnya, murid menyatakan nilai
tempat dan nilai digit bagi nombor
tersebut.
4. Kemudian, murid mencerakinkan
nombor mengikut nilai tempat dan nilai
digit .
2. Murid membentuk nombor 3 digit
daripada kad –kad digit 1 hingga 9 .
3. Seterusnya ,mereka membentuk
nombor terkecil dan terbesar daripada
kad-kad digit .

Murid dibimbing memahami konsep nilai


tempat dan nilai digit melalui soalan-soalan
penaakulan oleh guru seperti berikut :

Tuliskan nombor empat ratus dua puluh


tiga.
ii. Tunjukkan nombor empat ratus dua
puluh tiga menggunakan rod asas
sepuluh .
iii. Tunjukkan nombor empat ratus dua
puluh tiga pada jadual nilai tempat.
iii. Cerakinkan nilai tempat bagi 423 .
Cerakinkan nilai digit 423 pula. Apa yang
sama ? Apa yang berbeza?
v. Tuliskan nombor empat ratus tujuh ,
empat ratus tujuh puluh dan empat puluh
tujuh.
vi. . Apa yang sama? Apa yang berbeza?
Jadi, nombor mana lebih besar? Mengapa
kamu kata begitu ?
vii. Apa peranan digit 0 dalam nombor
nombor 407 dan 470 ?

Aktiviti individu Aktiviti bersama guru:

Murid membuat latihan mencerakin Murid mewakili nombor lebih dari 100
nombor hingga 1000 dalam Lembaran dengan menggunakan dekak dekak
Kerja 1 . /Blok Dienes dan jadual nilai tempat
dengan bimbingan guru

Murid dibimbing memahami konsep nilai


tempat dan nilai digit melalui soalan-
soalan penaakulan oleh guru seperti
Langkah 3 berikut :

i. Tulis nombor sembilan puluh .

ii. Tunjukkan nombor sembilan puluh


dengan blok asas. Tuliskan nombor 90
pada jadual nilai tempat.

iii. Jika saya tambah satu batang puluh


lagi, berapa batang puluh saya ada
sekarang ? Berapa nombor itu
sekarang? Tuliskan nombor
seratus .Gantikan 9 batang puluh
dengan 1 keping ratus ini. Berapa keping
papan ratus yang ada? .

iv. Wakilkan 100 pada jadual nilai


tempat. Bolehkah 1 diletak pada tempat
sa atau puluh ? Jadi, tempat mana
angka 1 harus diletak? Kalau 200,
berapa keping papan ratus saya mesti
ada? Wakilkan 200 pada jadual nilai
tempat.

v. Tuliskan pula seratus lima puluh


enam. Tunjukkan dengan gunakan blok
Dienes .
Seterusnya, wakilkan 156 pada jadual
nilai tempat.
Apakah nilai tempat bagi 1? Nilai digit 1?

Murid membuat Lembaran Kerja 3.

Guru tunjukkan peta i –Think kosong. Beberapa nombor hingga 1000 diberi satu demi
satu, contoh : 347.

Murid LINUS diminta mewakilkan 347 pada peta tersebut untuk nilai tempat manakala
murid perdana mencerakinkan 347 kepada nilai tempat dan nilai digit.

Ra
300
3
3 ratus
cerakin nilai
digit dan nilai 347 nilai
3 ratus tempat tempat
Penutup Pu
4
40
4 puluh

Ra Pu Sa
Sa
3 4 7 7
7
Jadual Nilai Tempat
7 sa

7sa

Murid Perdana membuat latihan dalam Buku Aktiviti Murid` Cerakin Nombor,’m.s 10 -
11 .dan Murid Linus membuat Lembaran Kerja 3 untuk kerja rumah.

Kad Angka, Kad gambar.


BAHAN BANTU Dekak dekak , Blok Dienes ELEMEN
Jadual nilai tempat MERENTAS Muzik
BELAJAR / BAHAN Kad permainan Domino KURIKULUM
BANTU MENGAJAR Peta i –Think,Lembaran (EMK)
Kerja
KBAT Menaakul PENGISIAN NILAI : Berdikari,
Membanding beza KURIKULUM teliti
ILMU :
KAEDAH / TEKNIK :
Nyanyian, Inkuiri
Penemuan,Think-Pair -
Share
P&P ditangguhkan kerana:
REFLEKSI / IMPAK  Mesyuarat / Kursus
Arus Perdana : 25/28 murid mencapai objektif.  Program Sekolah
 Guru Pengiring
3/28 murid belum mencapai objektif.  Aktiviti Luar
Linus : 5/ 7 murid mencapai objektif.  Cuti Rehat / Cuti Sakit
2 murid belum mencapai objektif.  Cuti Peristiwa / Cuti
Am
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah murid :
 Cuti Bencana / Cuti
Khas
_____________________________________________________________  Lain-
lain:_______________
___

You might also like