You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


Kelas : 2R
Tarikh : 15 Ogos 2017
Hari : Selasa
Masa : 11.30pagi -12.30 tengah hari
Tema/Tajuk : V+KV / KVK+KVK
Bilangan Murid : 2 orang
Nama Murid : 1. Lum Yan Jiang 1. Grace Puang Hai Tang
Aras Murid Aras Rendah Aras Tinggi
Kemahiran : Kemahiran 6 Kemahiran 13
Perkataan KVK+KVK
Suku Kata V+KV
LINUS : Konstruk 3 Konstruk 5
Keupayaan membaca dan menulis
Keupayaan membaca dan menulis
perkataan suku kata tertutup
perkataan suku kata terbuka.
Standard Kandungan : Tahun 1 Tahun 1
2.1 Asas membaca dan memahami
2.1 Asas membaca dan memahami

Standard Pembelajaran : Murid boleh: 2.1.1 Murid boleh:


1.1.1 Membaca dengan Membaca dengan sebutan yang betul dan
sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai
intonasi yang sesuai; i. perkataan
i.perkataan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir p&p, murid dapat: Pada akhir p&p, murid dapat:
1. Membaca 6 daripada 6 1. Membaca 6 daripada 6 perkataan
perkataan V+KV KVK+KVK.
2. Memahami 6 daripada 6 2. Memahami 6 daripada 6 maksud
maksud perkataan. perkataan.
3. Menulis 4 daripada 6 3. Menulis 4 daripada 6 perkataan
perkataan KV+KV. KVK+KVK dengan betul.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah menguasai Kemahiran Murid telah menguasai Kemahiran 12 iaitu
5 iaitu membaca dan menulis membaca dan menulis perkataan KVK+KV
perkataan suku kata KV + KV.
EMK : Bahasa, Nilai Murni
Penggabungjalinan : Penggabungjalinan Kemahiran, Penggabungjalinan Kemahiran,
Penggabungjalinan Bahan, Penggabungjalinan Bahan,
Penggabungjalinan Aktiviti Penggabungjalinan Aktiviti
Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Membaca, Kemahiran Kemahiran Membaca, Kemahiran
Mendengar, Kemahiran Menulis Mendengar
Kemahiran Berfikir : Menghubungkait Menghubungkait
BBM : Lagu Kanak Kanak ABC- Kenali Lagu Kanak Kanak ABC- Kenali Foniks,
Foniks, Kad Puzzle, Carta Suku Kad Puzzle, Butai Kamishibai, Sampul
Kata, Butai Kamishibai, Lagu”Kalau Surat, Abjad, Gambar, Gum, Lagu”Kalau
Rasa Gembira”, Kotak, Butai Rasa Gembira”, Kotak, Butai Kamishibai,
Kamishibai, Buku Latihan Bergaris Buku Latihan Bergaris Empat
Empat
Unsur Terapi : Terapi Main, Terapi Muzik Terapi Main, Terapi Muzik
Nilai-nilai Murni : Berdisiplin, Rajin, Berdikari, Berdisiplin, Berjimat, Cintai Alam Sekitar,
Berusaha Berhati-hati, Berdikari, Rajin, Berusaha
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
MASA
Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi
Set Induksi Terapi:
8 minit BBM:
Nilai:
Kemahiran: Menghubungkait

Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi Aras rendah Aras Tinggi
Langkah 1 Carta Suku Butai 1. Murid dikehendaki 1. Murid ditunjukkan Teknik: Teknik:
15 minit kata Kamishibai membaca dua kali lapan perkataan Latih tubi Soal Jawab
suku kata pada kvk+kvk bersama BBM: Latih Tubi
carta suku kata dengan gambar Carta Suku BBM:
dengan betul. dengan menggunakan Kata, Buku Butai
2. Murid dikehendaki Butai Kamishibai. Latihan Kamishibai
menulis huruf kecil 2. Guru membimbing Bergaris Nilai:
murid untuk membaca Empat Berdisiplin
a-z pada kertas perkataan kvk+kvk Kemahiran Kemahiran
bergaris empat. yang ditunjukkan. Berfikir: Berfikir:
3. Murid dikehendaki Menghubung Menghubung
membaca perkataan kait kait
kv+kv yang Nilai: Rajin,
ditunjukkan sebanyak Berdikari
5 kali.
4. Guru mengingatkan
murid supaya beratur
dan berdisiplin ketika
membeli makanan di
kantin.

Langkah 2 Butai 1. Murid ditunjukkan 1. Murid membaca satu Teknik: Terapi:


15 minit Kamishibai enam perkataan kad gambar dan Soal Jawab Main
v+kv bersama perkataan di tempat Latih Tubi BBM:
dengan gambar. duduk. BBM: Sampul
2. Guru membimbing 2. Murid menulis Butai Surat, Abjad,
murid untuk perkataan yang telah Kamishibai Gambar,
membaca perkataan dibaca pada Nilai: Gum, Buku
v+kv yang Jujur Latihan
ditunjukkan. Kemahiran Bergaris
3. Murid dikehendaki Berfikir: Empat
membaca perkataan Menghubung Kemahiran
kv+kv yang kait Berfikir:
ditunjukkan Menghubung
sebanyak 5 kali. kait
Nilai:
Berdikari
Langkah 3 Lagu “Kalau Rasa Gembira” 1. Guru memainkan lagu “Kalau Rasa Terapi:
15 minit Kalau Rasa Gembira | Lagu Kanak- Gembira”. Main
Kanak Popular 2. Murid dikehendaki membuat aksi hantaran BBM:
https://www.youtube.com/watch?v= kotak ketika lagu dimainkan. Lagu”Kalau Rasa Gembira”,
6_4cH3hA4ik 3. Apabila lagu dihentikan, murid yang Kotak Misteri, Butai
memegang kotak pada tangan akan Kamishibai
mencabut gambar daripada kotak itu. Kemahiran Berfikir:
4. Guru akan menunjukkan lagi gambar dan Menghubungkait
perkataan kepada murid dengan Nilai:
menggunakan Butai Kamishibai. Berdikari
5. Murid akan mendengar sebutan guru dan Berdisiplin
Kotak Misteri
menulis perkataan pada papan putih.

Penutup Kalau Rasa Gembira | Lagu Kanak- 1. Guru menayangkan video “Kalau Rasa Terapi: Muzik
7 minit Kanak Popular Gembira”. BBM: Video
2. Murid-murid menyanyi bersama guru.
https://www.youtube.com/watch?v= 3. Murid-murid menyanyi beriringan tepukan
6_4cH3hA4ik tangan.

You might also like