You are on page 1of 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK

Mata Pelajaran: MATEMATIK Kelas: 5H Bilangan Murid:35


Tarikh: 6/8/2018 Hari: Isnin Masa: 60 minit

Bidang Pembelajaran: Tajuk: 13. Jisim


Standard Kandungan: 13.2 Penambahan jisim. Standard Pembelajaran:
(i) Menambah hingga tiga jisim dalam perpuluhan dan pecahan
tanpa dan dengan penukaran unit.
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan:
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat a) Murid pencapaian rendah:
a) Menguasai penukaran pecahan kepada perpuluhan dalam jisim a. Mengisi tempat kosong sekurang-kurangnya 3 jadual
dengan tepat. dengan betul.
b) Menambah hingga tiga jisim dalam pecahan dengan penukaran b. menjawab 1 daripada 2 soalan yang diberi dengan betul.
unit. b) Murid pencapaian sederhana:
a. Mengisi semua tempat kosong dengan jawapan yang
betul.
b. menjawab 2 daripada 2 soalan yang diberi dengan tepat
dan betul dari segi langkah.
Pengetahuan Sedia Ada: Resos / Bahan Bantu Belajar:
Murid telah mengetahui / didedahkan tentang ... a) Angpao
(i) Menukar unit gram dan kilogram dalam perpuluhan dan b) Kepingan kertas
pecahan. (Tahun 5 13.1.1) c) Papan putih mini
(ii) Menambah hingga tiga jisim dalam perpuluhan tanpa dan d) Bentuk-bentuk pecahan
dengan penukaran unit. (Tahun 5 13.2.1) e) Tayangan slaid
f) Lembaran Kerja
g) Batang Rawak
Kemahiran & Proses Matematik Pentaksiran
i. Membuat perwakilan i. Pemerhatian
ii. Membuat perkaitan ii. Hasil kerja murid
iii. Berkomunikasi
Elemen Merentasi Kurikulum
KBAT: Nilai: Elemen Nilai Tambah:
i. Kemahiran membuat perkaitan - Kerjasama i) TMK
ii. Kemahiran menentukan
iii. Kemahiran

Langkah Catatan
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
(Masa) (BBB/KPM/IP/EMK)
Set Induksi Mengimbas kembali cara menambah 1. Murid dibahagikan kepada empat orang satu BBM: Angpao, kepingan
(5 minit) hingga tiga jisim dalam perpuluhan yang kumpulan. kertas, papan putih mini
melibatkan penukaran unit. 2. Setiap kumpulan akan diberi satu angpao. Kemahiran Dan Proses
3. Angpao tersebut mengandungi beberapa Matematik: Membuat
kepingan kertas (Lampiran A). perkaitan (murid-murid
4. Setiap kumpulan perlu menghasilkan satu mengaitkan kemahiran yang
ayat matematik yang melibatkan penambahan dipelajari dengan tajuk yang
3 jisim dalam perpuluhan yang melibatkan lain), Komunikasi (Murid-murid
penukaran unit. perlu berbincang antara satu
5. Murid-murid perlu menampal kepingan kertas sama lain untuk membina satu
tersebut ke atas papan putih kecil dan ayat matematik yang betul)
mengangkat sekiranya habis menjawab.
6. Tiga kumpulan yang menjawab habis secara
betul terdahulu akan mendapat cop.
Langkah 1 Mengajar tentang cara dan konsep 1. Guru mengagihkan murid kepada 4 murid BBM:
(20 minit) menukar pecahan unit jisim kepada satu kumpulan. Bentuk-bentuk pecahan, tack
perpuluhan dengan cara terdekat. 2. Setiap kumpulan terdiri daripada tahap yang it, tayangan slaid.
berbeza. Kemahiran Dan Proses
Aktiviti: 3. Guru akan menerangkan aktiviti yang Matematik:
- - Guru memberi satu contoh tentang seterusnya. Membuat perkaitan
aktiviti yang dijalankan dengan 4. Selepas guru memberi penerangan aktiviti, (mengaitkan kemahiran yang
menggunakan tayangan slaid. setiap kumpulan diberi satu bentuk pecahan dipelajari dengan pecahan dan
- - Contoh: dalam satu nombor bulat yang berbeza. bentuk)
1 5. Murid-murid dikehendaki untuk mengisi Cara Penilaian:
1000g, 4 mewakili 4 bahagian.
setiap bahagian pecahan dengan nilai yang Pemerhatian semasa (guru
- - Cara untuk mengira satu bahagian ialah
betul. menilai semasa murid mengisi
membahagi 1000g dengan 4.
6. Setelah setiap kumpulan selesai dengan jisim dalam bentuk bahagian
- - Guru menunjukkan cara pengiraan di
pecahan mereka, guru meminta setiap wakil pecahan), Produk (guru
atas papan putih, dan jawapannya ialah
untuk menampal bentuk mereka ke atas menilai dari segi bentuk
250g.
papan putih.
- - Sekiranya hendak menukar kepada unit 7. Guru akan menulis kesimpulan di tepi pecahan yang ditampal di atas
kg, maka 250g dibahagi dengan 1000 bentuk-bentuk yang telah ditampal. papan putih)
akan mendapat 0.25kg. 8. Guru boleh bertanya dan menunjukkan cara Kemahiran berfikir:
Contoh Aktiviti: jika jisim merupakan pecahan bercampur. Menentukan (murid-murid
Kumpulan yang mendapat bentuk yang perlu menentukan nilai bagi
dibahagikan kepada 8 bahagian diminta Isi Pengajaran: setiap bahagian pecahan)
untuk mencari setiap bahagian mewakili  ½= 500g Nilai: Nilai interaksi (kerja
berapa dalam unit g dan kg sekiranya  ¼= 250g pasukan dalam menyiapkan
satu bentuk mewakili 1000g/1kg.  1/5kg= 200g tugasan yang diberi)
Respons Murid:  1/8kg= 125g
 1/10kg= 100g

Contoh Kesimpulan:
Pada bentuk yang mempunyai 8
1
bahagian: 8 = 125g/0.125kg.

Langkah 2 Mengajar cara menambah hingga tiga 1. Guru menayangkan satu slaid yang BBM:
(15 minit) jisim dalam pecahan dengan mempunyai beberapa nombor soalan di atas Tayangan slaid, papan putih
penukaran unit. papan putih. mini
Langkah-langkah penyelesaian: 2. Guru akan mencabut undi dan murid yang Kemahiran Dan Proses
1. Menentukan pecahan. dipanggil perlu memilih satu nombor. Matematik: Komunikasi
2. Menukar pecahan kepada nombor 3. Dengan bantuan slaid, guru akan (Murid-murid berbincang cara
bulat sama ada dalam unit kg/g. menunjukkan cara membuat ayat matematik menjawab soalan bersama)
3. Murid-murid boleh merujuk kepada tersebut. Cara Penilaian:
bentuk-bentuk pecahan dalam 4. Guru akan menulis langkah-langkah Pemerhatian (guru memerhati
Langkah 1. penyelesaian di atas papan putih. proses murid menjawab soalan
(1. 找分数) 5. Kemudian, murid dihendaki untuk duduk dalam kumpulan)

(2. 把分数换算成公斤或克单位的整 dalam kumpulan. Nilai:


6. Guru akan memilih nama murid secara Ketelitian (menjawab soalan
数)
rawak dan yang dipanggil akan memilih dengan teliti), Kerjasama
Contoh Slaid Soalan:
satu soalan lagi. (berbincang cara menjawab
7. Setiap kumpulan diminta untuk menjawab soalan bersama)
soalan tersebut di atas papan putih mini Elemen Nilai Tambah: TMK
mereka. (perisian PPT)
8. Murid dalam kumpulan perlu membantu
satu sama lain dan kumpulan yang
menyiapkan tugas dahulu akan dapat cop.

Langkah 3 Mengukuhkan penguasaan murid 1. Setiap murid akan duduk dalam tempat BBM: Lembaran Kerja
(15 minit) dalam penambahan hingga tiga jisim duduk masing-masing. Kemahiran Dan Proses
dalam pecahan dengan penukaran 2. Guru memberi lembaran kerja kepada Matematik:
unit. murid-murid mengikut keupayaan mereka.
Contoh Lembaran Kerja: Rujuk 3. Murid-murid boleh berbincang antara satu Penyelesaian Masalah (Murid-
Lampiran B sama lain. murid perlu menjawab soalan
4. Guru akan membantu murid yang lebih yang diberi dalam kertas)
lemah dalam membuat latihan tersebut. Cara Penilaian:
Lembaran Kerja (guru akan
berbincang bersama murid
selepas menyiapkan latihan)
Kemahiran Berfikir:
Menghubung kait (murid-murid
akan menghubungkaitkan
lembaran kerja dengan soalan
yang telah dilatih dalam
langkah 2)
Nilai: Ketelitian (menjawab
soalan dengan teliti)
Penutup Membuat rumusan secara lisan. 1. Guru akan memilih seorang murid secara BBM: Batang rawak
(5 minit) Soalan: rawak dan bertanya soalan. Kemahiran & Proses
1. Apakah yang dipelajari pada hari ini? 2. Murid dan guru membuat rumusan pada Matematik: Komunikasi (guru
hari tersebut bersama-sama. membuat rumusan bersama
murid-murid)

Kerja Susulan Murid Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


Menjawab soalan dalam buku Menjawab soalan dalam buku
teks muka surat 180. teks muka surat 180 dan soalan
yang diberi oleh guru.

Refleksi:

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________
Lampiran A

2100g 1.20kg 2100g 1.20kg


3.1kg 6400g 3.1kg 6400g
2100g 1.20kg 2100g 1.20kg
3.1kg 6400g 3.1kg 6400g
2100g 1.20kg 2100g 1.20kg
3.1kg 6400g 3.1kg 6400g
2100g 1.20kg 2100g 1.20kg
3.1kg 6400g 3.1kg 6400g
2100g 1.20kg 2100g 1.20kg
3.1kg 6400g 3.1kg 6400g
2100g 1.20kg 2100g 1.20kg
3.1kg 6400g 3.1kg 6400g
Lampiran B

单元 13:质量的加法

姓名: 日期:

2分 4分 5分
𝟏 𝟐 𝟏 𝟐 𝟑 𝟒 𝟏 𝟐 𝟑 𝟒 𝟓
𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠
𝟐 𝟐 𝟒 𝟒 𝟒 𝟒 𝟓 𝟓 𝟓 𝟓 𝟓
𝐠 500 1000 𝐠 𝐠
𝐤𝐠 0.05 1 𝐤𝐠 𝐤𝐠

8分
𝟏 𝟐 𝟑 𝟒 𝟓 𝟔 𝟕 𝟖
𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠
𝟖 𝟖 𝟖 𝟖 𝟖 𝟖 𝟖 𝟖
𝐠

𝐤𝐠

10 分
𝟏 𝟐 𝟑 𝟒 𝟓 𝟔 𝟕 𝟖 𝟗 𝟏𝟎
𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠 𝐤𝐠
𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎 𝟏𝟎
𝐠
𝐤𝐠

1. 请在空格上填上换算后的克及公斤质量。

2. 请在计算所有质量的和及在空格内填写算式及步骤。

𝟐
1. 𝐤𝐠 + 𝟑. 𝟏𝐤𝐠 + 𝟒𝐤𝐠 =
𝟓
𝟐
2. 𝟒. 𝟓𝐤𝐠 + 𝟏 𝟖 𝐤𝐠 + 𝟏𝟎𝟎𝟎𝐠 =

You might also like