Professional Documents
Culture Documents
co
(1)
www.gradeup.co
Quantitative Aptitude
II. 5. I.
A. x>y
II.
B. x≥y
C. x<y A. x>y
D. x≤y B. x≥y
E. x = y or the relationship cannot be C. x<y
established D. x≤y
E. x = y or the relationship cannot be
established
3. I.
II.
Direction (6-10): Study the following line graph carefully and answer the following questions.
(2)
www.gradeup.co
Direction (16-20): Refer to the table and answer the questions that follow:
(3)
www.gradeup.co
16. Find the profit/loss% on selling sugar if the 26. In a 100m race A beats B by 10m and in a
cost of transportation is half of the cost of 300m race B beats C by 75m.If A beats C
transportation of barley. by 10sec in the 100m race, then what is
A. 6.54% B. 7.14% the area of the circle in m 2 along which C
C. 6.67% D. 7.78% completes 1 round in 100 sec?
E. None of these (approximate value)
17. Find the cost of transportation of milk A. 8400 B. 8401
powder if its selling price is Rs. 38 per kg. C. 8433 D. 8440
A. Rs. 3 B. Rs. 3.5 E. 8460
C. Rs. 4 D. Rs. 6 27. The denominator of an irreducible fraction
E. Rs. 5 is greater than the numerator by 3. If we
18. Assuming the cost of handling barley and reduce the numerator of the reciprocal
lentils to be Rs. 0, find the difference in the fraction by 4 and subtract the given
selling price of barley and lentil if they are fraction from the resulting one, we get
sold at the same profit%. 7/40. Find the sum of numerator and
A. Rs. 7.67 B. Rs. 9.33 denominator of original fraction?
C. Rs. 10.23 D. Rs. 6.67 A. 13 B. 15
E. Rs. 11.87 C. 12 D. 17
19. Find the cost of transportation of wheat per E. 10
kg if the selling price of a quintal of wheat 28. A can do a piece of work in 18 days and B
is Rs. 2200. can do the same work in 12 days. A and B
A. Rs. 3 B. Rs. 2 starts the work together but after 3 days B
C. Rs. 5 D. Rs. 4 leave the job and C join with A. A and C
E. None of these complete the remaining works in 3 days. If
20. Selling lentils at Rs. 90 per kg, a profit% of for complete work Rs 24000 has been
20% is obtained. Cost of handling being given, then what amount is received by C?
variable, find the value by which cost of A. Rs 12000 B. Rs 9000
handling should be reduced such that profit C. Rs 10000 D. Rs 8000
made is 25%. E. None of these
A. Rs. 4 B. Rs. 3 29. A shopkeeper marked his selling price of
C. Rs. 6 D. Rs. 7 goods at 50% above the cost price. He sells
E. None of these half the stock at this price, one –third of his
Direction (21-25): What will come in place of remaining stock at a discount of 25% on
the question mark (?) in the following number the marked price and rest on discount of
series? 20% on marked price. Find the gain
percent all together.
21. 13, 14, 46, 289, (?), 4438, 12214
A. 35.63% B. 32.25%
A. 1413 B. 735
C. 32.35% D. 33.75%
C. 1028 D. 1313
E. None of these
E. 1333
22. 25, 14, 16, 26.5, (?), 143.5, 434.5 30. A black container contains a mixture of two
pulses X and Y in the ratio 10:7 when 8.5
A. 35.5 B. 56
grams of mixture are drawn off and then
C. 17.5 D. 71.5
the container is filled with Y, the ratio of X
E. 72
and Y becomes 10:9. How many grams of
23. 17, 68, 289, (?), 6177.375, 30.886.875
pulse X was contained by the container
A. 1445 B. 1372.75 initially?
C. 1589.5 D. 1517.25
A. 47.5 grams B. 63 grams
E. 1300.5
C. 44.5 grams D. 42.5 grams
24. 8226, (?), 268, 63, 18, 7, 6
E. 42 grams
A. 1371 B. 1365
31. Radhika has two daughters by name Rinku
C. 1385 D. 1350
and Sindhu.The ratio of the age of Radhika
E. 1375
and Rinku is 3:1 and that of Rinku and
25. 5, 6, 16, 57, 244?
Sindhu is 8:5. Given that Rinku is six years
A. 1245 B. 1125 elder to Sindhu.Find the ratio of their ages
C. 1260 D. 648 after 12 years.
E. None of these
(4)
www.gradeup.co
SOLUTIONS
1. Ans. E
I.
II.
x≥y
3. Ans. E
Now after changing the sign we get
2. Ans. B
I.
II.
II.
(5)
www.gradeup.com
B = 45 + 65 + 72 = 182
∴ Required difference = 182 – 145 = 37
Hence, 3700 is the difference between total
number of accounts opened in bank A in May, July
The relationship cannot be established and September together and the no. of accounts
opened in bank B in the same months.
4. Ans. E
7. Ans. D
I.
Number of accounts opened in bank A in January
2016 = 7000
There is an increase of 20% in January 2017 =
1400
⇒ Number of accounts opened in bank A in
January 2017 = 8400
Number of accounts opened in bank B in January
2016 = 3000
There is an increase of 10% in January 2017 =
II. 300
⇒ Number of accounts opened in bank B in
January 2017 = 3300
∴ Required difference = 8400 – 3300 = 5100
Hence, 5100 is the difference between no. of
accounts opened in bank A and bank B in January
2017.
8. Ans. C
The number of accounts opened in Bank B in
The relationship cannot be established October is equal to average of accounts opened of
same bank in September and November
5. Ans. A ⇒Average of accounts opened in bank B in
October = (72 + 76)/2 = 74
I. The accounts opened in bank A in October is 1/2
of account opened in bank B in the October
month
No of accounts opened in bank A in October
Now after changing the sign we get x = 39, 2 = 1/2 × 74 = 37
Hence, the number of accounts opened in bank A
II. in October is 3700
9. Ans. B
Total accounts opened in March 2016 = 8500 +
Now after changing the sign we get
3800 = 12300
⇒ Total accounts opened in March 2017 = 12300
+ 4920 = 17220
Accounts opened in bank A in March 2016 = 8500
⇒ Accounts opened in bank A in March 2017 =
6. Ans. A
8500 + 2125 = 10625
Number of accounts opened in Bank A in May=62 ∴ Accounts opened in bank B in March 2017 =
Number of accounts opened in Bank A in July=48 17220 – 10625 = 6595
Number of accounts opened in Bank A in ∴ Required difference = 6595 – 3800 = 2795
September = 35
⇒Total number of accounts opened in bank
10. Ans. D
A = 62 + 48 + 35 = 145
Number of accounts opened in bank A in May and
Number of accounts opened in Bank B in May=45
November together = 6200 + 1500 = 7700
Number of accounts opened in Bank B in July=65
Number of accounts opened in bank B in January
Number of accounts opened in Bank B in
and September together = 3000 + 7200 = 10200
September = 72
∴ Required ratio = 7700/10200 = 77/102 = 77 :
⇒Total number of accounts opened in bank
102
(6)
www.gradeup.com
16. Ans. B
11. Ans. B From the table,
95.2 X 79.985+59.99%299.99= ?2 Cost of production of sugar = Rs. 20
95 X 80+60*300=?2 Cost of handling of sugar = Rs. 3
Selling price of sugar = Rs. 30
Cost of transportation of barley = Rs. 10
Given, cost of transportation of sugar is half of the
cost of transportation of barley
Cost of transportation of sugar = Rs. 5
Cost price of sugar = 20 + 3 + 5 = Rs. 28
⇒ a – 2 = 1.8 + 0.05a
⇒0.95a = 3.8
⇒ a = Rs. 4
18. Ans. D
From the table,
14. Ans. C Production cost of barley = Rs. 50
Transportation cost of barley = Rs. 10
Given, handling cost is Rs. 0.
Total cost price of barley = 50 + 10 = Rs. 60
Selling price of Barley = Rs. 70
Profit %
From the table,
Production cost of lentils = Rs. 60
Transportation cost of lentils = Rs. 5
Handling cost is Rs. 0
Total cost price = Rs.65
Let the selling price be ‘a’.
Given, profit% is same
(a-65)*100/70 =50/3
15. Ans. E ⇒ 6a – 390= 70
⇒ a = 460/6 = Rs. 76.66
Difference between the selling price = Rs. 6.67
19. Ans. A
From the table,
Production cost of wheat = Rs. 12
Let the transportation cost be ‘b’.
Handling cost of wheat = Rs. 5
Given, selling price of a quintal of wheat is Rs.
2200
(7)
www.gradeup.com
⇒ 100 – 4b = 65 + b
⇒ b = Rs. 7
Reduced handling cost
= Rs. 10 – 7 = Rs. 3
21. Ans. D
The pattern of given series is: 26. Ans. B
→ 13, A/B=100/90 also B/C=100/75 then A/C=40/27
→ 14 = 13 + 15, So in a race of 40m A beats C by 13m
→ 46 = 14 + 25, In a race of 100m A beats C by 32.5m
→ 289 = 46 + 35, So C covers 32.5m in 10 sec. speed of
→ (?) = 289 + 45, C=3.25m/sec
→ (?) = 1313 Perimeter of circle=3.25*100=325m
→ 4438 = 1313 + 55, Area=3252/4π=8401(approximately)
→ 12214 = 4438 + 65,
Thus, the missing number is 1313 27. Ans. A
let numerator of original fraction is x then
22. Ans. B denominator x+3
The pattern of given series is: x x3
Original fraction and its reciprocal
→ 25, x3 x
→ 14 = 25 × 0.5 + 1.5, According to question,
→ 16 = 14 × 1 + 2,
→ 26.5 = 16 × 1.5 + 2.5
→ (?) = 26.5 × 2 + 3
→ (?) = 56
→ 143.5 = 56 × 2.5 + 3.5
→ 434.5 = 143.5 × 3 + 4
Thus, the missing number is 56
(8)
www.gradeup.com
30. Ans. A
Let the Initial quantity of pulse X and Y be 10x
and 7x respectively
When 8.5 gms of mixture are drawn, then
quantity of X in mixture left
= (10x - (10/17) × 8.5)
⇒ Quantity of X in mixture left = 10x – 5
Quantity of Y in mixture left = (7x – (7/17) × 8.5)
⇒ Quantity of Y in mixture left = 7x – (7/2)
According to the given information:
31. Ans. D
Three days’ work of The ratio of the ages of Radhika and Rinku is 3:1.
Let their ages be 3x and x respectively – (1).
The ratio of ages of Rinku and Sindhu is 8:5.
C= Let their ages be 8y and 5y.
Given that Rinku is 6 years elder to Sindhu.
Ratio of share
8y - 5y = 6 ⇒ y = 2.
Thus,the present ages of Rinku and Sindhu are 8
× 2 = 16 and 5 × 2 = 10 respectively.—(2)
From (1) and (2),we have x = 16.
(money divided according work done by them)
Therefore,the age of Radhika is 3 × 16 = 48.
=12:9:15=4:3:5
After 12 years,their ages would be 48 + 12 =
Share of C
60,16 + 12 = 28 and 10 + 12 = 22 respectively.
So,the ratio is 60 : 28 : 22 or 30 : 14 :
11 (dividing throughout by 2).
32. Ans. D
29. Ans. D
Given, A, B enter a partnership investing amounts
Sells at marked price = x/2,
in the ratio 2 : 3.
Sells at 25% discount = x/6
Let the amounts be 2a and 3a respectively.
Sells at 20% discount = x/3
After 5 months, A withdraws Rs. 2400 while B
increases his investment by 20%.
∴ Investment of A for 7 months = 2a – 2400
Investment of B for 7 months = 3a + 20% of 3a =
3.6a
Given, C invests an amount 150% of A’s initial
investment.
Profit = ∴C’s investment = 150% of 2a = 3a
Let the number of months for which C invested
the money in a year be b.
Total investments made by
(9)
www.gradeup.com
A = 2a × 5 + (2a – 2400) × 7 = 24a – 16800 So the first two digits can be arranged in 2! ways.
Total investments made by Hence, required probability
B = 3a × 5 + 3.6a × 7 = 40.2a
Total investments made by C = 3a × b = 3ab
Ratio of profits = Ratio of investments made
Given, ratio of profits at the end of a year of A, C
is 53 : 45 and B, C is 67 : 25. 35. Ans. C
(24a-16800)/3ab =58/45 and 40.2a/3ab =67/25 Given, inverted right circular cone has a radius of
Solving these two equations we get, b = 5 months 12 cm. This cone is partly filled with a liquid which
and a = Rs. 3600 is dripping from a hole in the tip at a rate of 4/3
Initial investment of B = 3 × a = Rs. 10800 cm2/hour. The level of liquid is 4 cm from the top
and surface area is 64π cm2.
33. Ans. E Surface area = πr2
Let the amount invested in plan A be ‘a’. ∴ πr2 = 64π
⇒ r = 8 cm
For CI: , CI = A – P Ratio of radius is equal to ratio of heights.
For SI: SI = (P × R × T)/100
Given, plan A : 10% p.a compound interest for 2 , where h1 is height of liquid level and
years h2 is height of cone.
⇒ h2 = 1.5h1
⇒ h1 + 4 = 1.5h1
⇒ h1 = 8 cm
⇒CI = a × 1.21 – a = 0.21a ∴ h2 = 12 cm
Given, plan B : 12% p.a. simple interest for 3 Total volume of liquid inside the cone
years.
Amount invested = Rs. 1540
SI = (1540 × 3 × 12)/100
⇒ Total volume of liquid inside the cone
⇒SI = Rs. 554.40
Given, interest earned in both plans is the same.
∴0.21a = 554.40
⇒a = Rs. 2640 Time in which the cone will be empty
None of these is the correct answer.
34. Ans. A
Total number of four-digit numbers that can be
formed = 4! .
If the number is divisible by 25, then the last two
digits are 25.
***
(10)
www.gradeup.com
(11)