You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Mata Pelajaran / Kelas Reka Bentuk dan Teknologi / 4 Hijau


Tajuk / Tema 4.0 Penghasilan Projek
Tarikh 03.08.2018 (Jumaat)
Masa 12:05 -1:05 petang (60 minit)
Bilangan Murid 30/30 orang
Standard Kandungan 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam
dengan litar elektrik.
Standard Pembelajaran 4.1.1 Mengenal pasti projek berpandukan manual.

4.1.2 Menyatakan bahan bukan logam yang akan digunakan


seperti kayu, papan lapis, medium-density fibreboard
(MDF), plastik dan mounting board.

4.1.3 Membuat anggaran kos bahan dan komponen.

Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat


i. menyatakan bahan bukan logam yang akan
digunakan seperti kayu, papan lapis, medium density
fibreboard (MDF), plastik dan mounting board.

ii. Membuat anggaran kos bahan dan komponen


berdasarkan sebuah hasil secara individu.

Elemen Merentasi Keusahawanan: Menganalisis permerhatian, menghasilkan idea


Kurikulum (EMK) dari pemerhatian, komunikasi, berusaha, kesanggupan belajar
daripada kesilapan, membina jaringan sosial.

Kemahiran Interpersonal: Dapat berkomunikasi dengan rakan-


rakan dan guru.

Nilai Murni: Teliti, berdisiplin, berhati-hati, bertanggungjawab


Kecerdasan Pelbagai: Verbal-linguistik, taktil, visual
Kemahiran PdP A21 Kreativiti dan inovasi: Komunikasi, membuat keputusan/ pilihan,
menganalisis, merumus.
Kemahiran Maklumat, Media dan Teknologi : Literasi media,
literasi maklumat
Bahan Bantu Belajar slaid MS Powerpoint, komputer riba, projektor LCD, manual
(BBB) projek, bahan maujud, kayu, plastik dan mounting board dan
lembaran kerja.
Strategi Pengajaran Berpusatkan guru dan murid, penerangan dan soal jawab
Penilaian Pengajaran Penilaian hasil kerja murid iaitu:
dan Pembelajaran i. menyatakan bahan bukan logam berdasarkan manual. (Soal
jawab dan lembaran kerja)
ii. menjawab soalan betul sekurang-kurangnya 3 daripada 5
soalan. ( Lembaran kerja isi tempat kosong – bahan bukan
logam)
iii. menjawab soalan betul sekurang-kurangnya 8 daripada 10
soalan. (Lembaran kerja isi tempat kosong- anggaran kos
bahan dan komponen)
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Refleksi

Langkah/ Aktiviti Pengajaran dan


Kandungan Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Pengenalan 1. Guru menunjukkan EMK :
(5 minit) mengenai mentol dan gambar jenis tanglung
fungsi. yang berbeza, iaitu Nilai murni: Teliti
tanglung jenis tradisional
dan tanglung jenis Keusahawanan:
elektronik. Menganalisis
permerhatian,
2. Guru meminta murid untuk Menghasilkan idea
mengatakan perbezaan dari pemerhatian,
antara ”tanglung” jenis Komunikasi
tradisional dan ”tanglung”
jenis elektronik. Kemahiran
Interpersonal:
Dapat
3. Murid diminta untuk berkomunikasi
menjawab soalan yang dengan rakan-
berkaitan dengan mentol. rakan dan guru.
Soalan:
4. Murid diberikan peluang Kecerdasan
1. Siapakah yang untuk menyampaikan Pelbagai:
mencipta mentol / kemudahan lampu di Verbal – linguistik,
lampu yang digunakan rumah. Visual
dalam ”tanglung”
elektronik? 5. Guru mengulas jawapan Kemahiran PdP
murid dan mengaitkan 21:
2. Apakah kegunaan jawapan murid dengan Kreativiti dan
dan fungsi mentol? tajuk pelajaran hari ini. inovasi:
Komunikasi

Bahan Bantu
Belajar: slaid MS
Powerpoint,
komputer riba,
projektor LCD

KMMT: Literasi
media

Strategi/Teknik/
Kaedah:
Berpusatkan murid
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Langkah 1 Pembacaan manual EMK:


( 10 minit) dan menyatakan jenis 1. Guru meminta murid untuk
bahan dalam menyampaikan Nilai murni: Teliti,
penghasilan tanglung pandangan tentang berdisiplin
elektronik. perkara yang perlu
dilakukan sebelum Keusahawanan:
menghasilkan satu projek. Komunikasi
2. Murid dikehendaki
membaca manual yang
menghasilkan projek
dengan bimbingan guru.
Soalan:
3. Murid diminta untuk Kemahiran
1. Apakah itu menjawab soalan yang Interpersonal:
manual? berkaitan dengan manual. Dapat
berkomunikasi
2. Apa maklumat 4. Murid mengenal pasti dengan rakan-
yang perlu ada dalam bahan utama projek. rakan dan guru
manual? 5. Murid diminta menyatakan
bahan yang diperlukan
Kecerdasan
dalam
Pelbagai: Verbal-
penghasilan ”tanglung”
linguistik, visual
elektronik.
Kemahiran PdP
21:

Kreativiti dan
Inovasi:
Komunikasi

Strategi/Teknik:
Berpusatkan
murid, soal jawab

Bahan Bantu
Belajar:
Manual projek
Langkah 2 Pengenalan 1. Guru menerangkan EMK:
(15 minit) mengenai bahan tentang bahan bukan
bukan logam. logam. Nilai murni: Teliti,
berdisiplin
2. Guru menunjukkan bahan
Bahan bukan logam: maujud bukan logam Keusahawanan:
1. Kayu Komunikasi
seperti kayu, plastik dan
2. Papan lapis mounting board. Kemahiran
3. Medium-density Interpersonal:
3. Murid diberikan peluang Dapat
fibreboard (MDF) untuk menyentuh bahan berkomunikasi
4. Plastik maujud bukan logam. dengan rakan-
rakan dan guru.
5. Mounting Board
Kecerdasan
Pelbagai: Taktil
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Ciri-ciri: 4. Guru menerangkan ciri-ciri


bahan bukan logam. Kemahiran PdP
1. Tidak mudah 21:
berkarat 5. Guru menggalakkan murid
untuk menggunakan Strategi /Teknik:
2. Tidak berkilat
bahan bukan logam untuk Berpusatkan guru
dan murid,
3. Tidak konduktif menghasilkan sebuah
penerangan
kepada elektrik dan lampu tidur.
haba Bahan Bantu
Belajar:
Bahan maujud,
kayu, plastik dan
mounting board

Langkah 3 Membuat anggaran 1. Guru memberikan EMK:


( 10 minit) kos maklumat kos bahan
mengikut harga semasa di Nilai murni: Teliti,
hadapan kelas. berdisiplin,
memberi perhatian
2. Guru menerangkan dan
Keusahawanan:
menunjukkan cara mengira
Komunikasi
kos bahan dan komponen
kepada murid-murid. Kemahiran
Interpersonal:
3. Murid secara rawak diminta Dapat
tampil ke depan untuk berkomunikasi
membuat anggaran kos dengan rakan-
dengan cara yang betul. rakan dan guru.

4. Guru memberi pujian Kecerdasan


kepada murid yang telah Pelbagai: Taktil
mengira kos bahan dan
komponen dengan betul. Kemahiran PdP
21:

Kreativiti dan
Inovasi:
Komunikasi,
Membuat
keputusan/ pilihan,
Menganalisis

Strategi /Teknik:
Berpusatkan guru
dan murid,
penerangan

Bahan Bantu
Belajar:
Slaid MS
Powerpoint,
komputer riba,
LCD Projektor
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Penilaian Penilaian 1. Guru mengedarkan EMK:


(15 minit) (soalan latihan rujuk lembaran kerja kepada Nilai murni: Teliti,
lampiran) murid. berhati-hati,
bertanggungjawab
2. Murid diminta menjawab
soalan dalam lembaran Keusahawanan:
kerja yang mengenai bahan Berusaha,
bukan logam. kesanggupan
belajar daripada
3. Guru meminta murid untuk kesilapan,
membuat anggaran kos komunikasi,
dalam lembaran kerja membina jaringan
dengan berdasarkan satu sosial
penghasilan projek.

4. Murid diminta menukarkan Kemahiran


kertas latihan dengan rakan Interpersonal:
mereka untuk menyemak Dapat
jawapan. berkomunikasi
dengan rakan-
5. Murid membuat lembaran rakan dan guru.
kerja dengan teliti
sekurang-kurangnya 3 Kemahiran PdP
daripada 5 betul. 21:
(Lembaran kerja yang
mengenai bahan bukan Kreativiti dan
logam) Inovasi:
Membuat
6. Murid membuat lembaran keputusan
kerja dengan teliti
sekurang-kurangnya 8 KMMT: Literasi
daripada 10 betul. maklumat
(Lembaran kerja-
anggaran kos). Penilaian:
Lembaran kerja

Strategi:
Berpusatkan murid

Bahan Bantu
Belajar:
Lembaran kerja
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Penutup Rumusan 1. Murid diminta menyatakan EMK:


(5 minit) kembali bahan bukan
logam yang digunakan Nilai murni: Teliti
untuk menghasilkan projek.
Keusahawanan:
2. Guru memberi pujian dan Berusaha
ganjaran kepada murid
yang menjawab soalan Kreativiti dan
dengan betul. Inovasi:
Merumus
3. Murid merumuskan
pembelajaran hari ini
dengan bimbingan guru. Strategi/Teknik/
Kaedah:
4. Guru mengingatkan murid Berpusatkan murid
untuk membawa buku teks
bagi pengajaran seterusnya.

Tandatangan Guru Pelatih: Tandatangan Guru Pembimbing:

_____________________ _______________________
( LEE PEIYING ) ( THAI SU INN )

You might also like