You are on page 1of 17

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran SAINS Kelas 6 AMANAH

Tarikh Masa 8.50 - 9.50 pagi


24/6/ 2018

Hari Ahad Bidang / Sains Fizikal


Tema
Tajuk PERBINCANGAN KERTAS SOALAN PERTENGAHAN TAHUN 2018

Standard
PERBINCANGAN KERTAS SOALAN PERTENGAHAN TAHUN 2018
Kandungan

Standard PERBINCANGAN KERTAS SOALAN PERTENGAHAN TAHUN 2018 KERTAS 2


Pembelajaran

Objektif Pada akhir PdP, murid dapat :


Pembelajaran • mengetahui dan memperbetulkan kesalahan yang dilakukan dalam peperiksaan.

◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint


◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi
Aktiviti PdP
1. Murid diberikan semula kertas peperiksaan pertengahan tahun yang sudah ditanda.
2. Murid berbincang dengan guru mengenai soalan tersebut.
3. Murid dikehendaki membuat pembetulan dalam buku latihan.
4. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

◻ Memerhati ◻ Mengelas ◻ Membuat inferens ◻ Mengukur & menggunakan nombor


◻ Meramal ◻ Berkomunikasi ◻ Mentafsir data ◻ Menngunakan prhbgn ruang & masa
KPS
◻ Mendef. Secara ◻ Mengawal PBU ◻ Membuat ◻ Mengeksperimen
operasi hipotesis

◻ Menggunakan dan ◻ Mengendalikan ◻ Melakar spesimen, ◻ Membersihkan peralatan dan bahan


mengendalikan spesimen peralatan dan sains dengan cara yang betul
peralatan & bahan dengan betul bahan sains dengan
dengan betul betul
KMS
◻ Menyimpan peralatan &
bahan sains dengan
betul & selamat

◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint


Bahan Bantu ◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
Belajar ◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain

◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Sains & Teknologi


EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan ◻ Pendidikan Alam ◻ Lain-lain
◻ TMK ◻ Nilai Murni Sekitar

◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan


KBAT / I THINK ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain

◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan


Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan ◻ Lain-lain
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

◻ …………./…………orang murid dapat menguasai objektif PdP dan diberi latihan pengukuhan
Refleksi ◻ …………./…………orang murid masih tidak dapat menguasai objektif PdP dan perlu diberi lebih latihan
◻ Masa Aktiviti hari ini tidak mencukupi
Kehadiran : ◻ Aktiviti PdP ditangguhkan
◻ Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………….
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 23

MATA Pendidikan Moral


PELAJARAN

TARIKH 24/6/2018 (Khamis)

MASA 8.50 - 9.50 pagi

TAHUN/KELAS 1 Amanah / Bijaksana

TEMA Sayangi Diri

TAJUK Sayangi Diri

STANDARD 7.3 Memberi alasan pentingnya menjaga kebersihan dan


PEMBELAJARAN keselamatan diri.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN • memberikan 2/3 alasan pentingnya menjaga kebersihan dan
keselamatan diri.

AKTIVITI 1. Murid dikehendaki mendengar cerita guru mengenai kebersihan dan


keselamatan diri.
2. Murid dikehendaki melakonkan situasi jika tidak menjaga kebersihan
dan keselamatan diri.
3. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai lakonan tersebut
mengenai kepentingan menjaga kebersihan dan keselamatan diri.
4. Murid membuat latihan lembaran kerja.
5. Murid berbincang lembaran kerja dengan guru.
6. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

PENGISIAN i. Ilmu : Pendidikan Moral


KURIKULUM ii. EMK : Kreativiti dan inovasi, keusahanan dan nilai murni.

BAHAN BANTU Buku teks, lembaran kerja


MENGAJAR

PENILAIAN/ Soalan ( Lisan), latihan (lembaran kerja)


PENTAKSIRAN

LATIHAN Lembaran kerja


PENGUKUHAN

REFLEKSI/IMPA
K

Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/Hari 24 Jun 2018 (Ahad)

Kelas/Masa 6 Amanah (12.10 - 1.10 )petang

Tema/Tajuk Kita Rakyat Malaysia

Standard Kandungan:
11.3 Perayaan di Malaysia

Standard Pembelajaran:

11.3.1 Menyatakan perayaan masyarakat di Malaysia

11.3.2 Menjelaskan tujuan sambutan perayaan di Malaysia.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


i. menerangkan perayaan masyarakat di Malaysia berdasarkan buku
teks.
ii. menceritakan tujuan sambutan perayaan yang pernah disambut oleh
mereka.

Aktiviti 1. Murid melihat video contoh sambutan perayaan di Malaysia.


2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai contoh video tersebut.
3. Murid dikehendaki melukis komik mengenai perayaan yang terdapat di
Malaysia berdasarkan buku teks.
4. Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.
5. Murid berbincang latihan tersebut dengan murid,
6. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

EMK Nilai Murni - Semangat Cintakan Negara , Toleransi dan bekerjasama


KPS dan KBAT

Bahan Bantu Belajar Buku teks, “Slide”,buku tulis, pensil warna

Penilaian Pengajaran
Dan Pembelajaran Latihan dalam buku aktiviti

Refleksi

Kehadiran :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu :23 Hari :Isnin Tarikh : 25/6/2018

TAHUN/MASA
/
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATA
MATA
TAN
PELAJARAN

Tahun 1.1 Persepsi 2.1 Aplikasi EMK


1 Amanah Estetik Seni Kreativiti, Inovasi,
Keusahawanan
10.10-11.10 1.1.1 Unsur 1.2.1 (EK1-EK5) ,dan
Seni 1.2.1.1 Nilai Murni.
Pendidikan 1.1.1.1 1.2.1.2
Seni Visual 1.1.1.2 Bahan Bantu
1.2.2 Belajar
Bidang : 2 1.1.2 Prinsip 1.2.2.1 1.Contoh : hasil
Mencorak dan Rekaan karya
membuat 1.1.2.1 2.Media : kertas
rekaan 1.1.2.2 lukisan, pensel
warna.
Tema :Seni
Menceritakan Refleksi:
Sesuatu Objektif Pembelajaran: Pada akhir
Hiasan Pada akhir pembelajaran murid dapat: pembelajaran:
1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual. __/ ____ murid
Tajuk : 2. Menyenaraikan dan mengapliaksikan pelbagai dapat mencapai
Tanglung media, proses dan teknik secara kreatif. objektif yang
Bercahaya 3. Membuat penerokaan media, teknik dan proses. ditetapkan
Aktiviti P&P: dan ____/ ____
1. Murid memperdengarkan lagu “Cahaya Tanglung” orang murid yang
dan bersoal jaawb berkaitan watak atau objek tidak menguasai
yang terdapat di dalam seni kata lagu serta akan
kaitkan dengan tajuk pelajaran. diberi bimbingan.
2. Murid memerihalkan bahasa seni visual yang ada
pada contoh karya menggunakan peta i-think.
3. Murid meneroka dan mengaplikasi media,proses
dan teknik.
4. Murid menganalisi dan memanipulasi idea dan
pelbagai sumber kajian mengenai garisan,
jalinan, warna, imbangan dan rupa serta
prinsip kesatuan,hormoni dan kontra.
5. Murid membuat proses awal menghasilkan karya
Penilaian P&P:
Proses penghasilan karya dalam bidang mencorak dan
membuat rekaan menggunakan teknik tiupan berdasarkan
dua standard kandungan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran SAINS Kelas 2 BIJAKSANA

Tarikh Masa 11.10 -12.10 tengah hari


25/6/ 2018

Hari Isnin Bidang / Sains Fizikal


Tema
Tajuk Elektrik

Standard
7.1 Litar Elektrik
Kandungan

Standard • 7.1.1 Mengenal pasti komponen dalam litar elektrik iaitu sel kering, mentol, dan suis.
Pembelajaran • 7.1.2 Menerangkan fungsi komponen dalam litar elektrik lengkap.
Objektif Pada akhir PdP, murid dapat :
Pembelajaran • mengenalpasti 2/3 komponen dalam litar elektrik secara bertulis.
• menerangkan 2/3 fungsi komponen dalam litar elektrik lengkap secara lisan.
◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint
◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi
1. Murid melihat demosntrasi guru litar elektrik lengkap.
Aktiviti PdP 2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai demonstrasi litar lengkap tersebut.
3. Murid dikehendaki secara berpasangan melengkapkan litar lengkap dengan bimbingan guru dan melabelkan komponen
litar elektrik tersebut.
4. Murid mendengar penerangan guru mengenai topik yang diajar.
5. Murid dikehendaki menerangkan fungsi komponen litar elektrik lengkap.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
7. Murid berbincag latihan tersebut dengan guru.

◻ Memerhati ◻ Mengelas ◻ Membuat inferens ◻ Mengukur & menggunakan nombor


KPS ◻ Meramal ◻ Berkomunikasi ◻ Mentafsir data ◻ Menngunakan prhbgn ruang & masa
◻ Mendef. Secara ◻ Mengawal PBU ◻ Membuat ◻ Mengeksperimen
operasi hipotesis

◻ Menggunakan dan ◻ Mengendalikan ◻ Melakar spesimen, ◻ Membersihkan peralatan dan bahan


mengendalikan spesimen peralatan dan sains dengan cara yang betul
peralatan & bahan dengan betul bahan sains dengan
KMS dengan betul betul
◻ Menyimpan peralatan &
bahan sains dengan
betul & selamat

◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint


Bahan Bantu
◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
Belajar
◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain

◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Sains & Teknologi


EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan ◻ Pendidikan Alam ◻ Lain-lain
◻ TMK ◻ Nilai Murni Sekitar
◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan
KBAT / I THINK ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain
◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan
Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan ◻ Lain-lain
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

◻ …………./…………orang murid dapat menguasai objektif PdP dan diberi latihan pengukuhan
Refleksi ◻ …………./…………orang murid masih tidak dapat menguasai objektif PdP dan perlu diberi lebih latihan
◻ Masa Aktiviti hari ini tidak mencukupi
Kehadiran : ◻ Aktiviti PdP ditangguhkan kerana
◻ Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………….

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Mata Pelajaran SAINS Kelas 6 AMANAH

Tarikh Masa 8.50 - 9.50 pagi


25/6/ 2018

Hari Selasa Bidang / Sains Bahan


Tema
Tajuk PENGAWETAN MAKANAN

Standard
KEROSAKAN MAKANAN
Kandungan

Standard KEROSAKAN MAKANAN


Pembelajaran

Objektif Pada akhir PdP, murid dapat :


Pembelajaran • Menyatakan bahawa kerosakan makanan disebabkan oleh tindakan mikroorganisma
• Mengitlak pengawetan makanan bertujuan untuk menghalang atau melambatkan proses hidup mikroorganisma.
◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint
◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi
Aktiviti PdP
1. Murid melihat gambar yang terdapat dalam buku teks
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai gambar tersebut.
3. Murid mendengar penerangan guru mengenai topik pada hari ini.
4. Murid diberikan latihan pada papan putih.
5. Murid berbincang latihan tersebut dengan guru.
6. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.
◻ Memerhati ◻ Mengelas ◻ Membuat inferens ◻ Mengukur & menggunakan nombor
◻ Meramal ◻ Berkomunikasi ◻ Mentafsir data ◻ Menngunakan prhbgn ruang & masa
KPS
◻ Mendef. Secara ◻ Mengawal PBU ◻ Membuat ◻ Mengeksperimen
operasi hipotesis

◻ Menggunakan dan ◻ Mengendalikan ◻ Melakar spesimen, ◻ Membersihkan peralatan dan bahan


mengendalikan spesimen peralatan dan sains dengan cara yang betul
peralatan & bahan dengan betul bahan sains dengan
KMS dengan betul betul
◻ Menyimpan peralatan &
bahan sains dengan
betul & selamat

◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint


Bahan Bantu ◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
Belajar ◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain

◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Sains & Teknologi


EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan ◻ Pendidikan Alam ◻ Lain-lain
◻ TMK ◻ Nilai Murni Sekitar

◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan


KBAT / I THINK ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain
◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan
Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan ◻ Lain-lain
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

◻ …………./…………orang murid dapat menguasai objektif PdP dan diberi latihan pengukuhan
Refleksi ◻ …………./…………orang murid masih tidak dapat menguasai objektif PdP dan perlu diberi lebih latihan
◻ Masa Aktiviti hari ini tidak mencukupi
Kehadiran : ◻ Aktiviti PdP ditangguhkan
◻ Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………….
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh 5 / 6/ 2018 (Selasa)

Mata Pelajaran Muzik

Kelas 2 Bijaksana

Masa 12.10-12.40 petang

Tema Mari Melancong

Fokus Situasi dan Kesan Bunyi

3.2.2 Mencipta corak irama mudah menggunakan ikon mewakili nilai.


Standard Pembelajaran 3.2.3 Memainkan ciptaan sendiri.

Pada akhir pengajaran, murid dapat:


Objektif Pembelajaran 1. Mencipta corak irama mudah menggunakan ikon mewakili nilai.
2. Memainkan ciptaan sendiri menggunakan alat improvisiasi

1. Murid mendengar audio cerita Kisan Seekor Burung Belatuk.


2. Muridmendengar audio kesan bunyi pada audio 50-56
Aktiviti 3. Murid dikehendaki mendengar kisah seekor burung belatuk dan memainkan alat muzik
improvisiasi pada perkataan yang bewarna merah secara berkumpulan.
4. Murid dikehendaki menghasilkan kesan bunyi daripada alat improvisiasi yang lain untuk
aktiviti bercerita.
5. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

Pengisian Kurikulum Komponen Seni Muzik

1. Kreativiti dan Inovasi


EMK / KB / BLB
2. Mengaplikasi

BBM Audio 49 hingga 56


Buku teks : ms 60

Penilaian P&P Menghasilkan kesan bunyi berdasarkan alat impriviosasi secara berkumpulan

Pada akhir pengajaran;


Refleksi
___/___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan __/ ____ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh 5 / 6/ 2018 (Selasa)

Mata Pelajaran Muzik

Kelas 2 Amanah

Masa 12.40 - 1.10 petang

Tema Mari Melancong

Fokus Situasi dan Kesan Bunyi

3.2.2 Mencipta corak irama mudah menggunakan ikon mewakili nilai.


Standard Pembelajaran 3.2.3 Memainkan ciptaan sendiri.

Pada akhir pengajaran, murid dapat:


Objektif Pembelajaran 1. Mencipta corak irama mudah menggunakan ikon mewakili nilai.
2. Memainkan ciptaan sendiri menggunakan alat improvisiasi

1. Murid mendengar audio cerita Kisan Seekor Burung Belatuk.


2. Muridmendengar audio kesan bunyi pada audio 50-56
Aktiviti 3. Murid dikehendaki mendengar kisah seekor burung belatuk dan memainkan alat muzik
improvisiasi pada perkataan yang bewarna merah secara berkumpulan.
4. Murid dikehendaki menghasilkan kesan bunyi daripada alat improvisiasi yang lain untuk
aktiviti bercerita.
5. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

Pengisian Kurikulum Komponen Seni Muzik

1. Kreativiti dan Inovasi


EMK / KB / BLB
2. Mengaplikasi

BBM Audio 49 hingga 56


Buku teks : ms 60

Penilaian P&P Menghasilkan kesan bunyi berdasarkan alat impriviosasi secara berkumpulan

Pada akhir pengajaran;


Refleksi
___/___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan __/ ____ murid yang tidak mencapai
objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 23

MATA Pendidikan Moral


PELAJARAN

TARIKH 27/6/2018 (Rabu)

MASA 7.20 - 8.20 pagi

TAHUN/KELAS 1 Amanah / Bijaksana

TEMA Sayangi Diri

TAJUK Sayangi Diri

STANDARD 7.4 Mengekspresikan perasaan setelah menjaga kebersihan dan


PEMBELAJARAN keselamatan diri.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN • Mengekspresikan 2/2 perasaan setelah menjaga kebersihan dan
keselamatan diri.

AKTIVITI 1. Murid dikehendaki melihat perbezaan gambar individu menjaga dan


tidak menjaga kebersihan dan keselamatan diri.
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai gambar tersebut.
3. Murid mengekspresikan perasaan menjagaan kebersihan dan
keselamatan diri dengan menampal gambar menjaga kebersihan dan
keselamatan diri dan melukis ‘emoji’ perasaan setelah menjaga
kebersihan dan keselamatan diri.
4. Murid berbincang hasil kerja yang dilakukan.
5. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

PENGISIAN i. Ilmu : Pendidikan Moral


KURIKULUM ii. EMK : Kreativiti dan inovasi, keusahanan dan nilai murni.

BAHAN BANTU Buku teks, lembaran kerja


MENGAJAR

PENILAIAN/ Soalan ( Lisan), latihan (lembaran kerja). hasil kerja


PENTAKSIRAN
LATIHAN Lembaran kerja
PENGUKUHAN

REFLEKSI/IMPA
K

Kehadiran :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu :23 Hari :Rabu Tarikh :27/6/2018

TAHUN/MASA
/
STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATA
MATA
TAN
PELAJARAN

Tahun 3.1 Persepsi 3.2 Aplikasi EMK


3 Amanah Estetik Seni Kreativiti, Inovasi,
Keusahawanan
8.20 - 9.20 3.1.1 Unsur 3.2.1 (EK1-EK5) ,dan
pagi Seni 3.2.1.1 Nilai Murni.
3.1.1.1 3.2.1.2
Pendidikan 3.1.1.2 Bahan Bantu
Seni Visual 3.2.2 Belajar
3.1.2 Prinsip 3.2.2.1 1.Contoh : hasil
Bidang : 3 Rekaan karya
Membentuk 3.1.2.1 2.Media : kertas
dan Membuat 3.1.2.2 lukisan, getah,
Binaan gambar haiwan

Tema :Alam Refleksi:


Semula Jadi Objektif Pembelajaran: Pada akhir
Pada akhir pembelajaran murid dapat: pembelajaran:
Tajuk : Arnab 1. Memahami dan menyatakan bahasa seni visual __/ ____ murid
yang ada pada topeng serkup dapat mencapai
2. Mengetahui dan mengenal media, teknik serta objektif yang
proses dalam penghasilan topeng serkup ditetapkan
3. Mengaplikasi pengetahuan dan pemahaman dan ____/ ____
bahasa seni visual, media serta proses dan orang murid yang
teknik dalam penghasilan karya. tidak menguasai
Aktiviti P&P: akan
1. Murid melihat contoh topeng serkup. diberi bimbingan.
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai
bahasa seni visual yang ada pada karya.
3. Murid diperkenalkan media yang gunakan untuk
menghasilkan topeng serkup.
4. Murid melihat demonstarasi guru membuat dan
membentuk dan membuat binaan topeng
serkup.
5. Murid membuat proses awal anyaman topeng
serkup.

Penilaian P&P:
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti mengenal
kraf tradisional berdasarkan dua standard kandungan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran SAINS Kelas 1 AMANAH

Tarikh Masa 10.10 -11.00 pagi


27/6/ 2018

Hari Rabu Bidang / Sains Hayat


Tema
Tajuk Haiwan

Standard
5.1 Haiwan
Kandungan

Standard • 5.1.2 Menghubungkaitkan bahagian tubuh haiwan dan kepentingannya kepada haiwan.
Pembelajaran • 5.1.3 Menjelaskan melalui contoh bahagian yang terdapat pada tubuh haiwan.
Objektif Pada akhir PdP, murid dapat :
Pembelajaran • menghubungkaitkan 3/5 bahagian tubuh haiwan dan kepentingannya kepada haiwan.
• menjelaskan melalui contoh bahagian yang terdapat pada tubuh haiwan.
◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint
◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi

Aktiviti PdP 1. Murid melihat gambar haiwan yang terdapat pada buku teks.
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai bahagian yang terdapat pada haiwan tersebut.
3. Murid dikehendaki melukis gambar haiwan yang mempunyai tidak lengkap bahagian hawain.
4. Murid bersoal jawab mengenai lukisan tersebut.
5. Murid menajwab latihan dalam buku aktiviti.
6. Murid berbincang latihan tersebut dengan murid.
7. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.
◻ Memerhati ◻ Mengelas ◻ Membuat inferens ◻ Mengukur & menggunakan nombor
KPS ◻ Meramal ◻ Berkomunikasi ◻ Mentafsir data ◻ Menngunakan prhbgn ruang & masa
◻ Mendef. Secara ◻ Mengawal PBU ◻ Membuat ◻ Mengeksperimen
operasi hipotesis
◻ Menggunakan dan ◻ Mengendalikan ◻ Melakar spesimen, ◻ Membersihkan peralatan dan bahan
mengendalikan spesimen peralatan dan sains dengan cara yang betul
peralatan & bahan dengan betul bahan sains dengan
KMS dengan betul betul
◻ Menyimpan peralatan &
bahan sains dengan
betul & selamat
◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint
Bahan Bantu ◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
Belajar ◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain

◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Sains & Teknologi


EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan ◻ Pendidikan Alam ◻ Lain-lain
◻ TMK ◻ Nilai Murni Sekitar

◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan


KBAT / I THINK ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain

◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan


Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan ◻ Lain-lain
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

◻ …………./…………orang murid dapat menguasai objektif PdP dan diberi latihan pengukuhan
Refleksi ◻ …………./…………orang murid masih tidak dapat menguasai objektif PdP dan perlu diberi lebih latihan
◻ Masa Aktiviti hari ini tidak mencukupi
Kehadiran : ◻ Aktiviti PdP ditangguhkan
◻ Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………….

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran SAINS Kelas 2 BIJAKSANA

Tarikh Masa 7.50-8.50 pagi


28/6/ 2018

Hari Khamis Bidang / Sains Fizikal


Tema
Tajuk Elektrik

Standard
7.1 Litar Elektrik
Kandungan

Standard • 7.1.3 Membina litar elektrik lengkap dengan menggunakan sel kering, mentol, suis dan wayar penyambung.
Pembelajaran • 7.1.4 Meramal sebab mentol tidak menyala dalam litar yang dibina
Pada akhir PdP, murid dapat :
Objektif
Pembelajaran • membina 1 litar elektrik lengkap menggunakan sel kering, mentol dan wayar penyambung.
• meramal 1/2 sebab mentol tidak menyala dalam litar yang dibina.
◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint
◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi
1. Murid melihat demosntrasi guru litar elektrik lengkap.
Aktiviti PdP
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai demonstrasi litar lengkap tersebut.
3. Murid dikehendaki secara berpasangan melengkapkan litar lengkap dengan bimbingan guru
4. Murid mendengar penerangan guru mengenai topik yang diajar.
5. Murid dikehendaki meramal sebab mentol tidak menyalam dalam litar yang dibina.
6. Murid membuat latihan dalam buku aktiviti.
7. Murid berbincag latihan tersebut dengan guru.

◻ Memerhati ◻ Mengelas ◻ Membuat inferens ◻ Mengukur & menggunakan nombor


KPS ◻ Meramal ◻ Berkomunikasi ◻ Mentafsir data ◻ Menngunakan prhbgn ruang & masa
◻ Mendef. Secara ◻ Mengawal PBU ◻ Membuat ◻ Mengeksperimen
operasi hipotesis
◻ Menggunakan dan ◻ Mengendalikan ◻ Melakar spesimen, ◻ Membersihkan peralatan dan bahan
mengendalikan spesimen peralatan dan sains dengan cara yang betul
peralatan & bahan dengan betul bahan sains dengan
KMS dengan betul betul
◻ Menyimpan peralatan &
bahan sains dengan
betul & selamat

◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint


Bahan Bantu
◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
Belajar
◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain

◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Sains & Teknologi


EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan ◻ Pendidikan Alam ◻ Lain-lain
◻ TMK ◻ Nilai Murni Sekitar

◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan


KBAT / I THINK ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain
◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan
Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan ◻ Lain-lain
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

◻ …………./…………orang murid dapat menguasai objektif PdP dan diberi latihan pengukuhan
Refleksi ◻ …………./…………orang murid masih tidak dapat menguasai objektif PdP dan perlu diberi lebih latihan
◻ Masa Aktiviti hari ini tidak mencukupi
Kehadiran : ◻ Aktiviti PdP ditangguhkan kerana
◻ Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………….

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 23

MATA Pendidikan Moral


PELAJARAN

TARIKH 28/6/2018 (Khamis)

MASA 7.20 - 8.20 pagi

TAHUN/KELAS 1 Amanah / Bijaksana

TEMA Sayangi Diri

TAJUK Sayangi Diri

STANDARD 7.4 Mengekspresikan perasaan setelah menjaga kebersihan dan


PEMBELAJARAN keselamatan diri.

OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


PEMBELAJARAN • Mengekspresikan 2/2 perasaan setelah menjaga kebersihan dan
keselamatan diri.
AKTIVITI 1. Murid dikehendaki melihat perbezaan gambar individu menjaga dan
tidak menjaga kebersihan dan keselamatan diri.
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai gambar tersebut.
3. Murid mengekspresikan perasaan menjagaan kebersihan dan
keselamatan diri dengan menampal gambar menjaga kebersihan dan
keselamatan diri dan melukis ‘emoji’ perasaan setelah menjaga
kebersihan dan keselamatan diri.
4. Murid berbincang hasil kerja yang dilakukan.
5. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.

PENGISIAN i. Ilmu : Pendidikan Moral


KURIKULUM ii. EMK : Kreativiti dan inovasi, keusahanan dan nilai murni.

BAHAN BANTU Buku teks, lembaran kerja


MENGAJAR

PENILAIAN/ Soalan ( Lisan), latihan (lembaran kerja). hasil kerja


PENTAKSIRAN

LATIHAN Lembaran kerja


PENGUKUHAN

REFLEKSI/IMPA
K

Kehadiran :

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu :21 Hari :Khamis Tarikh : 31/5/2018

TAHUN/MASA/
MATA STANDARD PEMBELAJARAN REFLEKSI/CATA
PELAJARAN TAN

Tahun 4 1.3 Ekspresi 1.4 Apresiasi EMK


Kreatif Seni Kreativiti, Inovasi,
Keusahawanan
10.10 - 11.00 1.3.1 1.4.1 (EK1-EK5) ,dan
pagi 1.3.2 1.4.2 Nilai Murni.
1.3.3 1.4.3
Pendidikan Bahan Bantu
Seni Visual Belajar
1.Contoh : hasil
Bidang : 1 poster
Menggambar 2.Media : kertas
(Poster) lukisan, krayon oil
and pastel
Tema : Gaya
Hidup Sihat Objektif Pembelajaran: Refleksi:
Pada akhir pembelajaran murid dapat: Pada akhir
Tajuk : Hidup 1. Mengaplikasi pengetahuan dan kefahamanbahasa pembelajaran:
Sihat Tanpa seni visual , media serta proses dan teknik __/__ murid dapat
Dadah dalam penghasilan menggambar poster. mencapai
2. mempamer dan menceritakan karya sendiri dan objektif yang
rakan berdasarkan bahasa seni visual. ditetapkan
dan __orang
murid yang
tidak menguasai
Aktiviti P&P: akan
1. Murid membuat persediaan awal membuat poster diberi bimbingan.
Gaya Hidup Sihat.
2. Murid membuat poster dengan kreativiti sendiri.
3. Murid mempamerkan dan menceritakan karya
sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual.
4. Murid memberikan kesimpulan terhadap
pengajaran pada hari ini.

Penilaian P&P:
Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat
lukisan poster menggunakan teknik menggambar
berdasarkan empat Standard Kandungan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran SAINS Kelas 1 AMANAH

Tarikh Masa 10.10 -11.00 pagi


28/6/ 2018

Hari Khamis Bidang / Sains Hayat


Tema
Tajuk Haiwan

Standard
5.1 Haiwan
Kandungan

Standard • 5.1.4 Mengitlak bahawa terdapat haiwan yang berlainan mempunyai bahagian tubuh yang serupa
Pembelajaran
Objektif Pada akhir PdP, murid dapat :
Pembelajaran • Mengitlak 3/5 haiwan yang berlainan mempunyai bahagian tubuh yang serupa.

◻ Sumbangsaran ◻ Perbincangan ◻ Lakonan/ simulasi ◻ Menonton Slide/Powepoint


◻ Kajian Lapangan ◻ Penyiasatan ◻ Gerak kerja bertulis ◻ Penyelesaian masalah
◻ Soal Jawab ◻ Projek ◻ Menjawab soalan ◻ Bercerita
◻ Bacaan ◻ Penerangan guru ◻ Pemerhatian ◻ Permainan
◻ Latih Tubi ◻ Kuiz/ Ujian ◻ Pembentangan ◻ Menyanyi

Aktiviti PdP 1. Murid melihat gambar haiwan yang terdapat pada buku teks.
2. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai bahagian yang terdapat pada haiwan tersebut.
3. Murid secara berkumpulan diberikan kad bergambar.
4. Murid dikehendaki menampal gambar haiwan yang mempunyai bahagian tubuh yang serupa pada kertas yang disediakan.
5. Murid menjawab latihan dalam buku aktiviti.
6. Murid berbincang latihan yang diberikan dengan guru.
7. Murid memberikan kesimpulan terhadap pengajaran.
◻ Memerhati ◻ Mengelas ◻ Membuat inferens ◻ Mengukur & menggunakan nombor
KPS ◻ Meramal ◻ Berkomunikasi ◻ Mentafsir data ◻ Menngunakan prhbgn ruang & masa
◻ Mendef. Secara ◻ Mengawal PBU ◻ Membuat ◻ Mengeksperimen
operasi hipotesis
◻ Menggunakan dan ◻ Mengendalikan ◻ Melakar spesimen, ◻ Membersihkan peralatan dan bahan
mengendalikan spesimen peralatan dan sains dengan cara yang betul
peralatan & bahan dengan betul bahan sains dengan
KMS dengan betul betul
◻ Menyimpan peralatan &
bahan sains dengan
betul & selamat
◻ Buku Teks / Aktiviti ◻ Lembaran ◻ Model ◻ Slide/Powepoint
Bahan Bantu ◻ Carta / Gambar ◻ Internet ◻ Projektor ◻ Komputer/ Laptop
Belajar ◻ Buku cerita ◻ Radio/ TV ◻ CD/DVD ◻ Lain-lain

◻ Kreativiti/Inovasi ◻ Patriotisme ◻ Sains & Teknologi


EMK ◻ Bahasa ◻ Keusahawanan ◻ Pendidikan Alam ◻ Lain-lain
◻ TMK ◻ Nilai Murni Sekitar

◻ Peta Bulatan ◻ Peta Pokok ◻ Menjana Idea ◻ Mengaplikasikan


KBAT / I THINK ◻ Peta Buih ◻ Peta Titi ◻ Menganalisis ◻ Mencipta
◻ Peta Alir/ berganda ◻ Peta Pelbagai Alir ◻ Menilai ◻ Lain-lain

◻ Lembaran Kerja ◻ Bacaan / Lisan ◻ Perbincangan


Penilaian PdP ◻ Hasil Kerja ◻ Soal Jawab ◻ Tugasan ◻ Lain-lain
◻ Pemerhatian ◻ Kuiz ◻ Projek

◻ …………./…………orang murid dapat menguasai objektif PdP dan diberi latihan pengukuhan
Refleksi ◻ …………./…………orang murid masih tidak dapat menguasai objektif PdP dan perlu diberi lebih latihan
◻ Masa Aktiviti hari ini tidak mencukupi
Kehadiran : ◻ Aktiviti PdP ditangguhkan
◻ Aktiviti PdP dibawa ke …………………………………………….

You might also like