You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MENGENAL KRAF TRADISIONAL)

TARIKH / KELAS 3 OGOS 2017 / Tahun 2 SETIA


TEMA Objek buatan manusia
TAJUK Wau bulan
MASA 60 minit (0840-0940)
MEDIA Alat : gunting
Bahan: Kertas warna, kad manila, kertas lakaran wau bulan, pensil warna, pensil, gam dan lidi.
BBM Komputer riba, LCD, slaid, bentuk maujud, contoh wau bulan, contoh gambar imbangan simetri dan tak simetri,
wang RM1, karya wau bulan yang telah siap, templat wau bulan, lagu “Wau Bulan” dan ‘speaker’.
EMK / TMK Keusahawanan, kreativiti & inovasi
OBJEKTIF 1. Menghasilkan wau bulan mengaplikasikan unsur rupa dan prinsip imbangan simetri.
2. Membuat apersiasi dengan bercerita tentang asas seni reka yang diaplikasikan pada wau bulan serta alat
dan bahan yang digunakan.
STANDARD 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual seperti garisan, rupa, bentuk warna, imbangan, dan kepelbagaian yang
KANDUNGAN terdapat pada alam semula jadi, objek buatan manusia dan karya wau bulan.
2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti membuat
wau bulan.
3. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi karya wau bulan.
4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya.
STANDARD Persepsi Estetik Aplikasi Seni Ekspresi Kreatif Apresiasi Seni
PEMBELAJARAN Murid boleh membuat Murid dapat mengetahui Murid dapat Murid dapat membuat apresiasi
terhadap karya sendiri dan rakan
pemerhatian dan dan memahami bahasa mengaplikasikan
berpandukan bahasa seni visual.
mengetahui bahasa seni seni visual, media, serta pengetahuan bahasa
visual dari segi bentuk proses dan teknik dalam seni visual, kefahaman 3.4.1 Mempamerkan karya yang
dan imbangan. penghasilan wau bulan. media, serta kemahiran dihasilkan
teknik dan proses dalam 3.4.2 Menyatakan karya sendiri
4.1.1 Unsur Seni 4.2.1 Mengenal dan menghasilkan wau dan rakan secara lisan
3.4.3 Menghargai karya sendiri
3.1.1.1 menyatakan jenis-jenis bulan.
dan rakan
Rupa – organik dan media dalam penghasilan
geometri karya 4.3.1 Memilih dan EMK : TMK, Kreativiti dan
memanipulasikan bahan Inovasi, Keusahawanan, Nilai
murni
4.1.2 Prinsip rekaan 4.2.1.1 Alat – gunting secara kreatif
3.1.2.1 Imbangan –
semetri 4.2.1.2 Bahan – Kertas 4.3.2 Mengaplikasikan
warna atau kad manila, proses dan teknik yang
kertas lakaran wau bulan, bersesuaian dalam
pensil warna atau ’oil penghasilan wau bulan.
pastel’, pensil, gam dan lidi.
4.3.3 Menggunakan
4.2.2 Mengetahui bahasa seni visual :
penggunaan media, teknik, bentuk dan imbangan
dan proses dalam dalam penghasilan
penghasilan karya. karya.

4.2.2.1 Teknik – lukisan

Set Induksi: 1. Murid diberitahu oleh guru bahawa terdapat objek yang guru sembunyikan dalam tangannya.
(5 minit) 2. Murid-murid diminta untuk meneka sama ada objek yang disembunyikan terdapat dalam genggaman tangan
kiri atau kanan guru.
3. Murid-murid ditunjukkan wang RM1 dan diminta untuk menamakan sejenis permainan tradisional yang
terdapat pada belakang wang tersebut.
4. Murid menjawab soalan guru dan guru mengaitkan soalan yang dikemukakan dengan tajuk.
Persepsi estetik: 1. Murid diperkenalkan tentang Wau Bulan secara ringkas. Teknik-soal jawab
( 10 minit) 2. Murid ditunjukkan slaid contoh-contoh gambar dan bahagian-bahagian yang Pendekatan konstruktivisme
terdapat pada Wau Bulan. BBM: Komputer riba, LCD,
slaid, bentuk maujud dan
3. Murid ditunjukkan contoh wau bulan. contoh wau bulan.
4. Murid diterangkan tentang asas seni reka pada wau bulan iaitu unsur rupa
dan prinsip imbangan simetri menggunakan slaid dan bentuk maujud.

Aplikasi seni: 1. Murid ditunjukkan wau bulan yang telah siap Teknik tunjuk cara
( 15 minit ) 2. Murid diberi penerangan berkaitan aktiviti yang akan dijalankan.
3. Murid memerhati guru membuat demontrasi membuat wau bulan
menggunakan slaid.

Ekspresi kreatif: 1. Murid melakukan aktiviti membuat wau bulan dengan bimbingan guru. REACT
( 20 minit ) 2. Murid membuat wau bulan. - murid mengalami dan

- Murid diberikan kertas templat wau bulan. mengaplikasi dalam


aktiviti yang
- Murid melukis corak pada templat wau bulan dengan mengaplikasikan
dijalankan.
rupa organik dan geomtri serta prinsip seimbang simetri.
Kaedah individu
- Murid mewarnakan corak yang telah dilukis pada templat wau bulan.
- Murid melekatkan templat yang telah siap diwarna di atas kad manila
atau kertas warna.
- Murid menggunting wau bulan mengikut bentuk.
- Murid melekatkan lidi pada belakang wau bulan menggunakan gam.
3.Murid-murid yang sedang menghasilkan karya dipantau oleh guru sambil
diperdengarkan lagu “Wau Bulan”.
Apresiasi seni: 1. Beberapa orang murid diminta untuk melakukan apresiasi bersama rakan lain di Kecerdasan pelbagai
( 5 minit ) dalam kelas. -linguistik
Nilai murni
-yakin
Penutup: Guru mengingatkan murid membawa alat dan bahan untuk digunakan pada minggu
(5 minit) hadapan.

You might also like