You are on page 1of 9

Tugasan 2: Penulisan Perancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran/ Kelas Reka Bentuk dan Teknologi/ 4 Ungu


Tarikh 07.03.2018
Masa 11:00 pagi – 11:30 pagi (30 minit)
Bilangan Murid 12 orang
Tajuk/ Tema 4.0 Penghasilan projek
Standard Kandungan 4.1 Menghasilkan projek berasaskan bahan bukan logam dengan litar
elektrik.
Standard Pembelajaran 4.1.5 Menyatakan bahan pengikat dan pencantum seperti paku, skru,
glu, bol dan nat.
Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Menyatakan 3 daripada 4 bahan pengikat dan pencantum seperti
paku, skru, glu, bol dan nat.
Ringkasan Murid akan dapat memahami bahan pengikat dan pencantum seperti
paku, skru, glu, bol dan nat.
Kemahiran 1. Membezakan penggunaan bahan pengikat dan pencantum.
Elemen Merentasi 1. Keusahawanan (EK4) – Pengetahuan tentang teknologi
Kurikulum (EMK) 2. Nilai – Bekerjasama, berhati-hati, menumpukan perhatian
3. Kecerdasan pelbagai: interpersonal, kinestatik, visual spatial
Kemahiran Berfikir Aras 1. Mengingat
Tinggi (KBAT) 2. Memahami
Kemahiran Berfikir Secara 1. Menghubungkait
Kritis dan Kreatif (KBKK) 2. Menganalisis
Tabiat Minda/ Kebiasaan 1. Terbuka kepada pembelajaran berterusan
Berfikir (HoM’s) 2. Mengumpulkan data melalui semua deria
Alat dan Bahan Bantu 1. Gambar bahan pengikat dan pencantum
Mengajar (ABM & BBM) 2. Slaid pembentangan
3. Komputer
4. Bahan pengikat dan pencantum
5. Kad gambar, kad nama dan kad fungsi bahan pengikat dan
pencantum.
Penilaian Pengajaran dan Semua murid dapat membezakan bahan pengikat dan pencantum dan
Pembelajaran memahami penggunaannya.
Pengetahuan Sedia Ada Murid telah nampak bahan pengikat dan pencantum di bengkel.
LANGKAH/ ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
MASA DAN PEMBELAJARAN
Set Induksi Tayangan gambar contoh pengikat dan pencantum. 1. Guru menayangkan BBM: gambar slaid
(7 minit) gambar pengikat dan pembentangan,
pencantum. komputer, paku,
2. Guru membahagikan skru, glu, bol dan
murid kepada empat nat.
kumpulan.
3. Guru meminta murid KBKK:
mencari pengikat dan Menghubungkait,
pencantum yang menganalisis
ditayangkan dalam
kelas. HoM:
4. Guru memberi peluang Mengumpulkan data
Sesi Mencari Bahan Maujud
untuk murid mengumpul melalui semua deria
G: Sekarang, anda semua secara berkumpulan diminta mencari bahan pengikat
data melalui deria.
dan pencantum yang ditayangkan dalam bengkel. Berhati-hati semasa mencari
5. Murid-murid diminta NILAI:
bahan tersebut. Anda boleh menyentuh, merasa, melihat bahan-bahan tersebut
untuk menjawab soalan Bekerjasama,
dengan deria anda.
yang diajukan oleh guru berhati-hati
Sesi soal jawab
dan mengaitkan
G: Tahukah anda persamaan keempat-empat bahan ini?
jawapan murid dengan KP: Kinestatik,
M: Untuk mengikat dan mencantum kayu.
tajuk pelajaran. interpersonal
G: Tepat sekali! Tetapi, semua pengikat dan pencantum mempunyai cara
penggunaan masing-masing.
Langkah 1 Slaid Pengajaran 1. Guru menerangkan isi BBM: slaid
(11 minit) pelajaran kepada murid. pembentangan,
2. Guru menerangkan komputer
bahan pengikat dan
pencantum serta KBKK:
kegunaannya. Menghubungkait
KBAT: Mengingati,
memahami

EMK:
EK4 – Pengetahuan
tentang teknologi

NILAI:
Menumpukan
perhatian

HoM: Terbuka
kepada
pembelajaran
berterusan

KP: visual spatial


Langkah 2 Sesi Permainan Mencari Kawan 1. Guru memberi setiap BBM: Kad gambar,
(8 minit) G: Sekarang, cikgu akan memberi anda semua satu kad pengikat dan pencantum orang satu kad sama gambar, Kad fungsi,
sama ada kad gambar, kad fungsi atau kad nama. Anda semua dikehendaki ada kad gambar, kad Kad nama
untuk mencari kawan yang mempunyai kad sama ada kad gambar, kad fungsi fungsi atau kad nama
atau kad nama pengikat dan pencantum yang selaras dengan kad pengikat dan pengikat dan pencantum. KB:
pencantum anda. 2. Guru meminta murid Menghubungkait
mencari kawan yang
螺丝 锁紧木板或 mempunyai kad gambar, NILAI:
金属。 kad fungsi atau kad Bekerjasama

螺栓和 暂时绑定两 nama yang sepadan


dengan kad pengikat KP: Kinestatik,
螺母 个部分。 dan pencantum diri interpersonal
铁钉 组合和装配 mereka.

木板。 3. Guru membetulkan


murid-murid sekiranya
粘合剂 粘合木板使 ada yang salah.

之坚固而紧 4. Guru meminta murid


tampil ke hadapan untuk
密。 menerangkan kad
gambar, kad nama dan
kad fungsi yang dapat
dalam kumpulan.
5. Guru meminta murid
yang lain mengulangi
penerangan kumpulan
yang bentang.
Penutup G: Berapakah pengikat dan pencantum yang telah anda belajar? 1. Guru dan murid KBAT: Mengingat
(4 minit) M: Empat. membuat rumusan KBKK:
G: Apakah pengikat dan pencantum tersebut? tentang aktiviti yang Menghubungkait
M: Paku, bol dan nat, glu dan skru. telah dijalankan.
G: Kegunaan keempat-empat pengikat dan pencantum sama tak? 2. Guru memberi lembaran
M: Tidak sama. kerja kepada murid.
G: Betul. Oleh itu, kita perlu menggunakan pengikat dan pencantum pada bahan
yang sesuai dan selaras dengan fungsinya. Sekarang, cikgu akan memberi
lembaran kerja ini dan anda semua perlu menyiapkannya.
Lembaran kerja

1. 试写出以下的连锁器及连接器的名称。

a. _______________________ b. ________________________

c. ____________________ d. _________________________

e. ____________________ f. ________________________

2. 填充题

a. 铁钉用于______________________两片木板。

b. 钢制圆头锤用来敲打_______________钉。

c. 纹钉适合用来结合________________。
Kad Gambar/ Kad Fungsi/ Kad Nama

锁紧木板或 组合和装配
金属。 木板。

粘合木板使
暂时绑定两
之坚固而紧
个部分。
密。
螺栓和
螺母 粘合剂
螺丝 铁钉

You might also like