You are on page 1of 6

Gradinita cu program normal

“Voinicel”Cugir
Str Al. Sahia nr.14
tel .0258/751021

PROIECT DIDACTIC

ED.LUCIA DURDUC
MARTIE 2007
PROIECT DIDACTIC

Grupa : IEPURASII –5-6 ani


Activitatea : Cunoasterea mediului
Tema : Barza si randunica
Tipul de activitate : predare – invatare
Forma de realizare : lectura dupa imagini
Scopul activitatii :
 Imbogatirea cunostintelor referitoare la cele doua pasari;
 Exersarea capacitatii de observare,analiza ,sinteza , comparatie ,generalizare.
Obiective operationale:
 O1 – sa identifice caracteristicile celor doua pasari ;
 O2 – sa faca clasificari;
 O3 – sa colaboreze in grup :
 O4 – sa raspunda la intebari ;
 O5 – sa prezinte un material ;
 O6 – sa urmareasca cu atentie o expunere ;
 O7 – sa se exprime cat mai cursiv , in propozitii complete ;
 O8 – sa retina sarcina de lucru ;
 O9 – sa iubeasca si sa ocroteasca pasarile
Stategii didactice:
 Metode – investigatia in grup ,tehnica blazonului ,braistorming ,,Stiu ,vreau sa stiu , am
invatat !’’,observatia ,conversatia ,expunerea ,exercitiul .
 Material didactic – un panou impartit in 3 coloane ,2 tablouri reprezentand barza si
randunica ,doua discuri impartite in 4 sectoare diferit colorate,2 blazoane din carton colorat
(fiecare compartiment alta culoare),jetoane autocolante ,panou pentru expunerea
blazoanelor ,clopotel ,CD-player ,marker ,bol cu biletele ,medalioane
Bibliografie:
 S.Breben si colaboratorii – Cunoasterea mediului – Ghid pentru invatamantul prescolar –
Ed. Radical ,2001
 S.Breben ,E.Gongea ,G.Ruiu ,M.Fulga – Metode interactive de grup – Ghid metodic –
Ed. Arves , 2007
Evenimentul Continutul stiintific Strategiile Evaluarea
Didactic didactice: (instrumente si
Metode indicatori)

I.Organizarea -asezarea masutelor si scaunelelor in doua grupuri; exercitiul Observarea


activitatii -pregatirea materialului didactic ; comportamentului

II Desfasurarea -Auditie muzicala , CD : strofa a-II-a din cantecul Conversatia Raspund prin
activitatii ,,Iarna sa te duci cu bine” deductie : enumera
1.Captarea -Scurta convorbire cu privire la continutul versurilor descriu aspecte
atentiei descrise de cantec

2.Anuntarea Copii stau pe covor , asezati in semicerc . expunerea 0bservarea


temei si a Se anunta activitatea si tema comportamentului
obiectivelor Se motiveaza obiectivele
activitatii
,,Stiu ,vreau sa stiu ,am invatat!’’
3.Reactualizarea Ce stim despre randunica si barza ? Frontal Raspunsurile
cunostintelor Ce vreti sa stiti despre randunica si barza? Braistorming copiilor
Raspunsurile copiilor sunt notate pe panou la rubrica Stiu,vreau sa stiu , Observarea
corespunzatoare intrebarii. am invatat comportamentului
Coloana ,,am invatat”va fi completata cu ceea ce vor conversatia
invata copiii in activitate –se precizeaza acest lucru.

4.Dirijarea ,,Pentru a putea raspunde la intrebarile pe care voi vi Expunerea Relationarea in


invatarii le-ati pus ,vom studia acum tablourile reprezentand Explicatia cadrul formarii
cele doua pasari .” grupului
a)Organizarea ,,Formati doua grupuri ,dupa preferinte ,in asa fel
pe grupuri incat sa ocupati toate scaunelele de la masute ,asa
cum sunt asezate acum.Alegeti-va un conducator care
va extrage un biletel ,Pe biletel este desenata pasarea
pe care o veti studia .”Copiii vor primi medalioane
reprezentand cele doua pasari si se vor numi generic
Berzele si randunelele
Fiecare grup primeste cate un tablou ,90/70,
reprezentand pasarea pe care si-au ales-o .

b)Comunicarea G1 –Veti observa si analiza pana la semnalul meu Expunerea Observarea


sarcinii (sunet de clopotel) infatisarea comportamentului
didactice ,hrana/foloase,adapost ,modul de inmultire al
randunicii .
G2 – Aceeasi sarcina pentru barza .
Pentru a retine mai usor sarcina didactica ,fiecare
grupa are alaturi de tablou cate un disc colorat
impartit in 4 sectoare de culori diferite,pe fiecare
sector fiind reprezentata sarcina prin desen, astfel :
 Infatisare – oglinda
 Hrana – masa
 Adapost – casa
 Inmultire – mai multe pasari

c)Activitatea pe Copiii colaboreaza intre ei pentru stabilirea Investigatia in grup Relationarea in


grupuri caracteristicilor celor doua pasari . Observatia cadrul grupului prin
Educatoarea directioneaza invatarea prin intrebari ,in Conversatia actiune si
cadrul fiecarui grup . Descrierea comunicare
Se anunta incheierea investigatiei prin sunet de Raspunsurile
clopotel . copiilor in cadrul
grupului

d)Fixarea ,,Fiecare grup va completa cate un blazon Expunerea Observarea


cunostintelor reprezentand pasarea pe care a avut- o de cercetat . comportamentului
(reprezentata prin desen in centrul blazonului )
Copiii completeaza cele 4 compartimente ale Tehnica blazonului Relationarea
blazonului ,fiecare de alta culoare .Sunt urmarite cele Exercitiul grupului(prin
4 criterii (infatisare , hrana/foloase,adapost conversatia actiune si
,inmultire) care sunt indicate in scris si prin imagini comunicare )
simbolice .

e)Expunerea si
evaluarea Copiii se asaza pe covor ,in semicerc . Observatia Comentariile
frontala a In fata lor sunt expuse cele doua blazoane . Conversatia copiilor
tabloului Copiii privesc si fac comentarii . Expunerea Comunicarea
Fiecare grup isi prezinta blazonul cu detalii despre ideilor de catre
imaginile inregistrate in compartimentele blazonului lider
Textul prezentarii

f)Obtinerea Stabilirea de asemanari si deosebiri intre cele doua Problematizarea Raspunsurile


performantei pasari . Braistorming –ul copiilor
Sublinierea importantei celor doua pasari in natura . Conversatia Comportamente
Precizarea comportamentului fata de pasari . Atitudini

g)Evaluarea Reluarea obiectivelor . Expunerea


Completarea panoului,,Stiu ,vreau sa stiu ,am Braistorming
invatat’’ Conversatia
Se completeaza coloana ,, am invatat”

Observarea
III .Incheierea Se apreciaza comportamentul copiilor si desfasurarea Expunerea comportamentului
activitatii activitatii exercitiul Interpretarea
Interpretarea cantecului ,,Randunica a sosit “ cantecului

You might also like